Jump to content


Slobodna tema


dude

Recommended Posts

Msm, sat i 3 minuta! Tolko mi bilo teško da gledam i Šćepu a ne ovog bivšeg šefa, penzosa iz FBI. A čito sam i Dena Brauna, yebiga.:D Sa Iluminatima nije šala.

Tako pemzionišu nekog baju iz neke tajne službe i on onda baci g........na u ventilator.:D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ivanp said:

Daklen ne družim se!!! Ne prdim i ne kijam, kašljem, drugima u lice. Ponavljam, da li će me ubiti Corona ili ne kretanje, sve jedno je.

drago mi je što ne smemo privremeno da prdimo drugima u lice. Nadam se da će to ostati ubuduće civilizacijska tekovina! :wub:

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, zflazar said:

sve članove Foruma koji misle da je COVID-19 pandemija golo ***** ljubazno molim da ako dobiju temperaturu preko 38C kašalj i gušenje ostanu kod kuće i ne ometaju one u lečenju koji ne misle tako.

A sad ozbiljno: ovo nije zajebancija. Ako i niste u grupi populacije koja je vitalno ugrožena, mislite na to da možda možete sa svojim boliđokis ponašanjem zaraziti nekog ko jeste u toj grupi. Pa posle živite još 40-50-60 godina sa spoznajom da ste upravo vi, dragi lakomisleni prijatelju skratili život nekom neznancu/znancu jer vam se učinilo da nije bitan vaš bližnji vaše samodiscipline. Sa druge strane, pre ili kasnije ćete upravo VI, sadašnji lakomisleni, samouvereni drugaru biti upravo taj, stari i/ili bolesni građanin, kome će itekako biti bitno da neko brine o vama i da vas štiti od glupih načina prevremenog umiranja.

U ovakvim vremenima nemojte da izazivate sudbinu. Dovoljno smo ranjivi i smrtni da bi se nepotrebno izlagali ruskom ruletu života u kome je smrt jedina sigurna stvar.

Tako je!
Sa druge strane, mene muče slične misli kao još neke ovde, a to su ekonomske posledice koje ćemo osetiti. One će biti stvarne, ali se nadam da nećemo doživeti horor koji se događa u Italiji, a koji je, opet, stvaran.

Link to comment
Share on other sites

Vezano za ovu aktuelnu situaciju, ja bi ipak krenuo od toga kakvi smo mi u odbrani od virusa.

1. Kvalitet hrane

"Most of what we've done in agricultural, so-called improvements, and in food processing have actually degraded our food supply from a nutritional standpoint.

What's happened is that that increased yield has been mainly an expansion in the endosperm or the starch fraction of the kernel of corn. And of course, now we're taking that starch and converting it to high fructose corn sweetener, which basically has no nutritional value, only adverse metabolic effects and... and empty calories." - Walter Willett. Iz dokumentarca King Corn.

Za one koji ne znaju engleski, ukratko - Profesor sa Harvarda je objasnio suštinu današnje poljoprivrede.

Hrana biva naduvena tako da se dobija na masi ploda. Sam plod ima daleko veću masu od onog što je priroda u originalu stvorila. Recimo prvobitni klip kukuruza koji su evropski doseljenici našli na tlu ondašnjeg Meksika je pravi patuljak u odnosu na ono što imamo na poljima danas širom sveta. Ali zato današnji klipovi imaju jedva 5% hranljive materije od onog klipa pre 500 godina.

Ovo pravilo važi za svu hranu što jedemo danas. Mi danas zapravo jedemo slamu. Kako fali u osnovnoj ishrani mnogo toga što nama treba, savremeni čovek dobija bolesti koje u predjašnjoj istoriji nisu bile toliko prisutne.

Često ćemo čuti mišljenje doktora da je kvalitetna ishrana jedan od glavnih atributa u jačanju našeg celokupnog imuniteta. To znači da moramo redovno da unosima odredjenu količinu hranljivih materija i vitamina kako bi naš imuni sistem bio dobar. Savremeni čovek to ne radi. Prvo iz razloga što poljoprivreda ne proizvodi dobre proizvode, a drugo zato što gledamo da dodjemo do hrane sa što manje napora - jedemo pice, pekare, mikrotalasne gluposti, procesirana hrana, brza hrana,...

2. Procesirana hrana

Kao što bazična poljoprivreda želi da dobija što veći prinos po jedinici površine, tako i fabrike hrane isto to žele sa hranom većeg stepena obrade.

Osvrnuću se opet na ono što je profesor gore rekao. Iz kukuruza se pravi kukuruzni sirup. On služi kao osnovni punjač za svu procesiranu hranu preko Atlantika. Recimo on je glavna osnova za med koji kupujete u prodavnicama. Lista je veoma dugačka, evo jedne skraćene verzije.

https://www.healthline.com/nutrition/20-foods-with-high-fructose-corn-syrup

Ono što bazična poljoprivreda proizvede, to procesna industrija hrane dodatno degradira. Kukuruzni sirup je samo jedan od "punioca hrane" koja industrija hrane koristi.

Ljudi koji jedu proseciranu hranu imaju slabiji imuni sistem, te su rizičnija grupa.

3. Redovnost ishrane

Ko je živeo na selu zna da krave vole da se muzu u tačno odredjeno vreme. Ako se to ne radi, to im stvara stres i mleka bude manje.

I mi smo deo tog životinskog sveta. Neke procese u našem organizmu je priroda kroz evoluciju odavno programirala. Ponajviše bi se osvrnuo na naš probavni sistem. U njemu živi gomila bakterija koje su programirane da sinhrono rade sa našim metabolizmom. Ova sinhronost rada je veoma bitna. Nju remeti naša neredovnost u ishrani.

A najveći remetioci u redovnosti ishrane su cigare, kafa, procesna hrana sa viškom šećera, urbani život, stres na poslu,....

Ljudi koji nemaju redovnost u  ishrani imaju slabiji imuni sistem, te su rizičnija grupa.

4. Stres i manjak sna.

Medicina je odavno dokazala da stres spušta naš imuni sistem. Savremeni urbani čovek ima daleko više stresa nego čovek na selu. Kod seljaka stres bi bio kad bi mu recimo ovca slomila nogu, što nije tako često, dok čovek u gradu čim upali kola ujutro i krene na posao on doživi stotine malih stresova tokom dana.

Ovaj stres se kumulutavno slaže u našem nervnom sistemu i izaziva poremećaj sna.

Ljudi koji imaju stres na posalu i manjak sna, oni imaju slabiji imuni sistem, te su rizičnija grupa.

5. Nedovoljna fizička aktivnost.

Kroz evoluciju čovek se uvek borio da opstane u prirodi. Taj opstanak je podrazumevao svakodnevni fizički rad. Ovde pričamo o stotinama hiljada godina evolucije i stvaranja čoveka kroz fizički rad. To je upisano u našem genetskom kodu - mi smo kompletni i u balansu sa priridom kad ispunimo našu fizičku aktivnost kao što su to radili naši preci.

Zadnjih sto godina čovek izlazi iz tog balansa jer mu mašine oduzimaju fizički rad. On nije više u balansu sa prirodom, te mu i imuni sistem opada. Ovo je takođe rizična grupa.

6. Pušenje i zagadjen vazduh - Šta ovde treba reći. Svima nama su pluća daleko lošija nego našim dedovima.

Zaključak

Apsolutno sam siguran da virus nebi imao toliki uticaj na današnju civilizaciju samo da smo barem malo promenuli nešto od gore navedenog. Mi smo za virus nekako slabi, nikakvi, ... (iz maratonaca)

O ovome se veoma malo piše jer korporativnom svetu to nije u interesu. Ljudi bi počeli da ih pozivaju na odgovornost, a oni to ne vole.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, srdjan_c said:

U poslednjih 24h....Italija čist horor...
https://www.worldometers.info/coronavirus/

Nemoj pogrešno da me shvatiš, nije mi cilj da te napadam, niti da pokušam da te ubedim u suprotno, ali moram da ti kažem, da, kao prvo vrlo poštujem tvoju zabrinutost, ali zar ne misliš da preteruješ u prikazu cele ove situacije sa Covid-19, a da ne pričamo o izboru reči?

Čega se ti zapravo plašiš? Čime si prestravljen? Slikama iz Italije, Kine? Pa, kada bi nam celodnevno prikazivali slike umrlih u svetu od kancera, veruj mi, da bi svi završili na psihijatriji. Mozak je tempirana bomba.

Pokušavam da ti objasnim da situacija u Italiji, a naročito u svetu nije kritična, niti za njih, niti za nas. Grubo zvuči, ali ako te ljude posmatramo samo kao brojke, a ne kao ljudska bića doći ćemo do podataka da je do sada, za 36 dana, od 15.februara u Italiji umrlo njih 4,825, a kritično je još 2,900, što je u proseku 134 dnevno, i ako se ostane na tom proseku, za 100 dana bi moglo da umre 13,400 njih, što je 0,02%!!! u odnosu na ukupnu populaciju u Italiji. Ukoliko, bi se, u najgorem slučaju nastavio, ne daj Bože, današnji trend, i umiralo u proseku 700 njih dnevno, za 100 dana bi projektovana smrtnost bila oko 0,1% u odnosu na ukupan broj Italijana.

Zaista, mislim da ove brojke nisu zabrinjavajuće, pogotovo ako se uzme njihovo prethodno zdrastveno stanje..

Neću da pominjem zemlje kao što je Indija gde ima 300 zaraženih na 1,380,000,000 ljudi.

Link to comment
Share on other sites

Kako uzimaš prosek stotinjak dnevno i primenjuješ ga na buduće dane, ako im iz dana u dan raste broj umrlih? Ni 700 ne može da se uzme, kad im svaki dan ta cifra raste.

 

Ne mislim samo na ovu “matematiku”, zapanjen sam veoma niskom informisanošću na ovom forumu o ovoj trenutno najbitnijoj temi na svetu. Od svih online zajednica koje posećujem ubedljivo najgore. Okvirni podaci se već uveliko znaju, virulentnost, inkubacija, da je zarazno i pre simtoma, procenat komplikacija, starosna struktura... Da je izolacija trenutno jedini način borbe i da se manje više zna i cena koju bi se platila da se pusti slobodno širenje virusa. 10-20% starije populacije, i još par procenata mlađe. Ne znam kome to može da bude prihvatljivo, Bergam u svakom gradu na svetu.

Ali ne, slađe je bistriti teorije zavere, ili još gore, ignorisati podatke i reći da je to sve medijska manipulacija.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...