Jump to content


Slobodna tema


dude

Recommended Posts

54 minuta ranije, brijac said:

Ako nesto dobro proizilazi iz izolacije, to je da mogu opet malo vise da se posvetim kulinarstvu :) Jedna od najvecih ljubavi, pravljenje artisan hlebova sa divljim kvascem. 80% tip500, 20% speltino brasno, 78% hidracija. 

DSC09656frm.thumb.jpg.48d4b54ab7e38329c0e9588c81114503.jpg

DSC09664frm.thumb.jpg.d23d06a9147643cc1d6e198d24e046ba.jpg

Ju što dobro izgleda. Jel to baš originalna fotografija iz tvoje kujne? Tvojih ruku delo?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NShappy said:

Ju što dobro izgleda. Jel to baš originalna fotografija iz tvoje kujne? Tvojih ruku delo?

Jeste, jutros ispecen :) 

@Aleksandar75 divlji kvasac pravis sam, od integralnog brasna tj. brasna celog zrna (po mogucstvu bas sa kamenog mlina, organski, obicno brasno iz radnji ne mere. Ja uzimam od bakalook, imas na fb stranicu). Pomesas u tegli/casi 50g brasna i 50g vode (voda ili filtrirana ili rosa, jbg hlor iz cesmuse ubija i nije dobar za pocetak) i poklopis, ostavis dva dana uz povremeno mesanje. Treci dan izbacis pola i dodas opet 50g brasna i 50g vode. Cetvrti dan izbacis da ostane 50g u tegli, i opet dodas 50g brasna (cetvrti dan pa nadalje koristis mesano 25g integralnog i 25g tip500 i tako nadalje) i 50g vode. Cetvrti dan ponavljas sve dok ti smesa ne narasta duplo. Onda ostavljas po 25g smese i tome dodajes 50g vode i 50g brasna, i tako hranis kvasac ako je po mogucstvu dva puta dnevno na 12h, ako ne mozes i na 24h je ok. I tako svaki dan, kvasac je besmrtan sustinski kad ga hranis tako. Za integralno sam koristio speltu, mozes i integralno psenicno, razano. Po mom iskustvu kroz godine, kvasac sa spelte najbrze sazri i bice ti spreman kroz 10 dana ako ti je ambijentalna temperatura oko 23c. Tu teglu drzi na tamnom mestu, ja drzim u kredencu, tu nekako temperatura najmanje varira i mrak je. Uvek mozes i uzeti kvasac od nekoga i nastaviti da hranis :) 

Sto se tice recepta za hleb, za pocetnike je najbolje malo nizi nivo hidracije, 65% do 70%, posto mokro testo je poprilicno tesko za manevrisanje. Sve sto cu napisati se sustinski odnosi na bilo koji nivo hidracije, i bitna je praksa tako da no frks ako se ne uspe iz prve. 

Recept je za 500g brasna. Kad je red na hranjenje kvasca, odvoji se u drugu ciniju od onoga sto bi bacili inace 25g smese. U tu ciniju dodate 50g obicnog t500 brasna i 50g vode. Dobro se promesa kao kad hranite kvasac. To se zove levain i to koristimo za fermentaciju testa. Kada ste to napravili, ostavite kao i kvasac u kredenac da zri. U ciniju pomesate brasno i vodu (kod ovoga sto sam okacio ide 80% tip 500 brasna i 20% spelte. spelta je malo zeznuta za hendlovanje jer cini testo izuzetno rastegljivim tako da preporucujem psenicno za pocetak. Recimo uz ovu speltu bi dodao jos 10% razanog ali trenutno ga nemam, to ocvrsne malo testo i bude lakse za oblikovanje posle. Sustinski nemojte manje koristiti tip500 brasna od 70%, ostalo je integralno po zelji). Voda je u procentu koji hocete, za sto vise i sto vece rupe u hlebu, tj. da sto vise naraste koristite vece kolicine. Za ovo gore, 350g vode. Pomesate cisto da se sjedini brasno i voda, da nema suvog brasna i pokrijete strec folijom, i ostavite tako 5h. To se zove autoliza i to pomaze da se stvori gluten i oslobodi skrob. Posle 5h uzmete levain koji bi trebao da je narastao bar duplo za sad, nalijete preko testa i umesate u testo. Ja to radim rubaudovom metodom (da ne objasnjavam proguglajte), ostavite pola sata, pa dodate 11g sitne soli (ja usitnim u avanu u prah da se lakse inkorporira), istom metodom kao i levain. Onda na svakih pola sata tehnika koja se zove stretch and fold, sustinski uhvatite jedan kraj testa i prebacite na drugi i tako kompletno ukrug. 6 puta tako (ukupno 3h), i onda ostavite da se fermentise dva sata. Nakon toga, vreme je za oblikovanje testa i stvaranja povrsinske tenzije testa. Saspete testo na blago nabrasnjenu radnu povrsinu, i prevucete sa tri strane kao stretch and fold uz pomoc spakle, dok cetvrtu stranu rolate ka sebi da dobijete veknu. Prebacite tako testo u posudu koju nabrasnjite (sustinski ta posuda bi trebala biti od drveta pokrivena lanenom tkaninom, zove se beneton, ali imate i u ikei i slicnim takve cinije koje mogu da posluze). Pokrijete krpom, ubacite u kesu i stavite u frizider na bar 12h da se sporo fermentise. nakon te spore fermentacije, zagrejete pecnicu na 250c sa livenom serpom (bilo koja serpa koja je dovoljno duboka (oko 15-20cm) sa sve poklopcem) da se i ona zagreje, izvadite nakon pola sata pobrasnite dno, prebacite testo iz korpe u lonac, zarezete ziletom rez od pocetka do kraja testa dubine oko santim, poklopite i ubacite nazad u rernu). Tako 20min sa poklopcem, onda skinete poklopac smanjite na 230c i tako jos 20min pecete (dok ne dobije onakvu boju). I toeto :) 

Zvuci komplikovano, sustinski i jeste malo, ali kad se uhoda vrlo lako i neosetno bude. Hleb je neopisivo ukusniji od obicnog, bukvalno se moze jesti bez icega, ali sa puterom i malo soli dok je jos topao je fantazija :) 

Ostavih osakaceni video posto je 0.5mb limit, ali sustinski se vidi koliko je to mokro testo sa vise hidracije i zasto treba malo prakse dok se to ne savlada. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zflazar said:

...drž' se ti ku'jne, mani telefunkena sa osušenim kvascem...

BTW, ove pekarske vragolije stvarno izgledaju fe-no-me-nalno!!!

:thumbsup2

U drugoj "kujni" se kuva klasa D sa lampom :D I kompletan prelazak na folije :D 

Danke :wave2

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...