Jump to content


Slobodna tema


dude

Recommended Posts

10 minuta ranije, Father said:

Moraću da proverim, sada si me zbunio, možda je 228V :blink:

Car si. :) To je mala razlika, bitno da je ujednicajen napon.

Proveri. Od pre otprilike 2 godine. Bar kod mene. Bitno je da ne varira mnogo. Par V gore dole, nije nista strasno.

Rade ljudima uredjaji i na 190 V do 200 V

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, zflazar said:

Koje ti je klase tačnosti merni uređaj? 

  Imam ih 2 kom. Koristim im ih na toplotnim pumpama( inverterima) sto greju kucu. Postavili su ih profesionalci.(invertere)

Takodje je moj drug elektricar, ih proveravao mernim instrumentom i kaze da su izuzetno tacni. Nema razlike.

 

10 minuta ranije, brijac said:

Jeste standard 230V, ali u isporuci garantuju na + - 10% od date vrednosti :) Sustinski ako si blize trafo stanici imas par % vise, ako si dalje imas par % manje :) 

Potpuno si u pravu. Trafo stanica mi je jako blizu. Zato imam uvek konstantan napon.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, nesone said:

Imam ih 2 kom. Koristim im ih na toplotnim pumpama( inverterima) sto greju kucu. Postavili su ih profesionalci.(invertere)

Takodje je moj drug elektricar, ih proveravao mernim instrumentom i kaze da su izuzetno tacni. Nema razlike

In electrical engineering class of accuracy is a figure which represents the error tolerance of a measuring device.

 

 

Class of accuracyEdit

Measuring devices are labelled for the class of accuracy. This figure is the percentage of the inherent error of the measuring device with respect to full scale deflection. For example, if the class of accuracy is 2 that means an error of 2 volts in a full scale 100 volt reading.

u prevodu, 230V ti je isto što i 218, 219, 231, 232VAC.

Ma koliko blesavo zvučalo imao sam u srednjoj školi predmet Merni uređaji.

Klasa 0,5 klasa 1 do 5 čak i 10 koristi u zavisnosti od merenja. Kada meriš AC sa digitalnim multimetrom/voltmetrom, čak i ako je klasa +/- 0,5% obično to radiš na mernom opsegu od 400VAC. Izračunaj koliko je 0,5% od 400V.

Ne govoreći o tome da se AC u praksi meri tako da se unutar voltmetra AC prvo konvertira u DC pa se onda ta vrednost podeli ili pomnoži sa kvadratnim korenom od 2, izlapeo sam, jbg bilo davno pre 30+ godina.

moj savet:

Opusti se i slušaj muziku.

Link to comment
Share on other sites

Heh, baš sam hteo da te pitam, koji je to raspon 118-232?!? :P

U pravu si da bi klasa 0.5 na opsegu od 400V, za izmerenu vrednost od 230V rekla da je mogući napon 228-232V.
Ili još gore, mnogo češća klasa 1, na opsegu od 600V, kaže da je pokazanih 230V moglo biti 224-236V.

Međutim, u praksi, mnogo je to tačnije, pogotovo na poečtku mernog područja. Teoretska logika kaže da pokazano merenje od 10V na 600V opsegu, u klasi 1, može biti od 4-16V. Naravno da nije tako. Možemo smatrati da je max greška, procenat onog što vidimo na displeju, a ne maksimalnog mernog domašaja.

Evo jednog primera što sam probao malopre:

49458919512_6b56c331a6_b.jpg

Ovaj PWS 2.3 (možda je sitno, ali pokazuje 228.0V) kalibrisan je, klase 0.2, i umeruje se 1x godišnje (s' time da zadnjih 10ak godina koliko ga imamo, nikada nije odstupio od deklarisanih k-ka, tj. na tom skupom "umreravanju" su samo proveravali tačnost).

Levi Fluke je klase 0.3 (na 500V), takođe kalibrisan fabrički, ali njega ne umerevamo redovno.
Srednja dva Fluke-a su klase 1 na 600V.
Desni Maxwell je kinesko sr'njce od 10-ak €, nepoznatih karakteristika.

Dakle, razlike su minimalne.

Najveći problem sam imao sa jednim nekim mislim opet Maxwell, koji je na 10A području mašio bar jedno 40%.
Pri struji od 10A, on pokazivao 5.8A. Njega sam vratio prodavcu.
Doduše, na ostalim područjima se radio korektno. Ne znam ko uopšte koristi 10A područje? :P

 

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, NShappy said:

Heh, baš sam hteo da te pitam, koji je to raspon 118-232?!? :P

U pravu si da bi klasa 0.5 na opsegu od 400V, za izmerenu vrednost od 230V rekla da je mogući napon 228-232V.
Ili još gore, mnogo češća klasa 1, na opsegu od 600V, kaže da je pokazanih 230V moglo biti 224-236V.

Međutim, u praksi, mnogo je to tačnije, pogotovo na poečtku mernog područja. Teoretska logika kaže da pokazano merenje od 10V na 600V opsegu, u klasi 1, može biti od 4-16V. Naravno da nije tako. Možemo smatrati da je max greška, procenat onog što vidimo na displeju, a ne maksimalnog mernog domašaja.

Evo jednog primera što sam probao malopre:

49458919512_6b56c331a6_b.jpg

Ovaj PWS 2.3 (možda je sitno, ali pokazuje 228.0V) kalibrisan je, klase 0.2, i umeruje se 1x godišnje (s' time da zadnjih 10ak godina koliko ga imamo, nikada nije odstupio od deklarisanih k-ka, tj. na tom skupom "umreravanju" su samo proveravali tačnost).

Levi Fluke je klase 0.3 (na 500V), takođe kalibrisan fabrički, ali njega ne umerevamo redovno.
Srednja dva Fluke-a su klase 1 na 600V.
Desni Maxwell je kinesko sr'njce od 10-ak €, nepoznatih karakteristika.

Dakle, razlike su minimalne.

Najveći problem sam imao sa jednim nekim mislim opet Maxwell, koji je na 10A području mašio bar jedno 40%.
Pri struji od 10A, on pokazivao 5.8A. Njega sam vratio prodavcu.
Doduše, na ostalim područjima se radio korektno. Ne znam ko uopšte koristi 10A područje? :P

 

hvala na veoma ilustrativnom postu. Nadam se da će biti još puno ovakvih na ovom Forumu.

Respect za merni arsenal.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
17 hours ago, siroma said:

Ne rekoh li ja to onomad još?

 

Smesno, da se ne izrazim drugacije...da li vi stvarno mislite da je corona virus zbog toga tu ????

Pandemija na vratima nase civilizacije, da li ste vi svesni toga.

Evo cika siroma, uzecemo jednog zarazenog sa corona virusom pa vama dovesti na kucni prag....ok?

Link to comment
Share on other sites

Haha, opusten sam ja, ne brini o tome......da li vi idete na utakmicu u nedelju ?

Sto bi ste vi rekli, smanjio mi se prag tolerancije dugogodisnjim bistvovanjem na forumu (dodus pasivnim, jer sam se tek sada od skora logovao), al izgleda dzaba....nisam imun na ovakve izjave koje se ni pod razno ne mogu svesti pod banalne....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...