Jump to content


ozvucenje dnevne sobe


maxa78

Recommended Posts

pozdrav, ljudi

 

doÅ¡lo vreme da se sredjuje stan,  a sa njim i da se napokon ozvuÄi i dnevna soba :)

e sad, znam šta hoću, ali ne znam kako, pa bi svaka pomoć dobrodošla.

 

krajnji cilj je napraviti jedan fini 5.1 surround, ali poÅ¡to sada nemam para za sve, krećem od 2 zvuÄnika i stereo pojaÄala, a kasnije ću dodavati ostale elemente. e tu nastaju nedoumice:

 

1. da li uzeti floorstander zvuÄnike sada, a kasnije dokupiti bookshelf? ili je bolje uzeti  bookshelf+sub? ovo u smislu, da li je za surround bitno da budu sva 4 zvuÄnika ista ili mogu prednji da budu veći od zadnjih? naravno, svi su od istog proizvodjaÄa i iste serije.

 

2. da li je za sobu od ukupno 25m2 (slika je u attachment-u, 18+6m2) za stereo nepohodno uzeti floorstander zvuÄnike ili bi posao zavrÅ¡ili i bolji bookshelf bez sub-a?

 

3. poÅ¡to živim u NIÅ¡u, nemam niÅ¡ta živo nigde da Äujem, tako da je internet jedini izvor. po tome, Äini mi se da bi Dali Zensor bili ono Å¡to meni treba jer nisu preskupi i preveliki, tako da bi odgovarali za surround. da li uzeti 5 ili 7 za prednje i 1 ili 3 za zadnje, ili uzeti 2 para Zensor 3? Koji od njih bi bio dovoljan u stereo postavci za ovoliku sobu? Da li su znaÄajno bolji od Wharfedale Diamond 10-100-200 serije, ili je isplativije ići na njih?

 

- koje stereo pojaÄalo uzeti, polovno,oko 250e?

 

Unapred zahvalan :)

post-30912-0-52933400-1436966279_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

1. Колики ти је буџет за фронтове? Боље што квалитетније предње а каÑније купити накнадно приÑтојни Ñуб.

2. Подни звучник имаће јачи Ð±Ð°Ñ Ð°Ð»Ð¸ и приÑтојни звучници за Ñталке могу одрадити поÑао. Ðко Ñе добро поÑтаве могу одрадити поÑао до набавке Ñуба каÑније.

3. Боље Дали, који модел завиÑи колико Ñлободног проÑтора имаш на раÑполагању.

Link to comment
Share on other sites

 

krajnji cilj je napraviti jedan fini 5.1 surround, ali poÅ¡to sada nemam para za sve, krećem od 2 zvuÄnika i stereo pojaÄala, a kasnije ću dodavati ostale elemente. e tu nastaju nedoumice:

 

Mislim da je, na osnovu citiranog, najbolje da u startu kupiÅ¡ surround receiver a ne stereo pojaÄalo. Može za 250 evra i polovno a može ako bolje razmisliÅ¡ i ako malo doplatiÅ¡ i novo, ako ti je krajnji cilj 5.1 surround  :) .

 

Ostalo zamiÅ¡ljeno je OK, kupiÅ¡ par stereo frontova i kasnije kad imaÅ¡ kintu dodajeÅ¡ centar, surround i sub poÅ¡to već imaÅ¡ osnovu koja to može da pokrene, tj. surround AV receiver sa svim potrebnim izlazima (centar, surround kanali, sub). Sa stereo pojaÄalom nemaÅ¡ te izlaze.

Oko izbora frontova mislim da je Dali Zensor sasvim dobar izbor za tu kvadraturu i namenu, a kažu da vrlo dobro radi i za stereo muziku (u toj klasi cene, novo). Uglavnom, polako, ne žuri, nego prvo smisli šta ti treba i šta hoćeš :D .

Link to comment
Share on other sites

Potpuno se slazem sa senjor Trotterom, ne ulazi u stereo pojacalo ukoliko zelis 5.1 sistem vec potrazi neki polovan ali vrhunski surround uredjaj koji ce zavrsiti posao.

 

Ono sto vidim da ne razumes, a moram da napomenem je to da je osnova bilo kog visekanalnog sistema centralni zvucnik, a ne frontovi! Nekih 70% dijaloga u filmovima (mozda i vise) se cuju samo iz centralnog zvucnika dok ostalih 4 satelita sluze sa efekte koji se cuju iz okruzenja. Isto je i kod muzike bez obzira na to koji visekanalni dekoder da koristis.

 

Za tvoju prostoriju sobe ja licno bih razmislio o Dali Zensor 3 kao front i Dali Zensor 1 kao surround, a kao centralni naravno ovo:

 

http://www.tehnomanija.rs/zvucnici/dali-centralni-zvucnik-zensor-vocal-bl.html

 

Nisam siguran da li bi i koliko bolji zvuk dobio ukoliko Zensor 3 stavis kao surround jer mislim da na toj poziciji nece toliko zvucati bolje u odnosu na Zensor 1.

 

Ukoliko risiver moze da ih pokrene kako zasluzuju, a pritom malo poradis na rasporedu u prostoru, mozda cak i odustanes od kupovine subwoofera.

 

Naravno ukoliko ti budzet dozvoljava bolji izbor za frontove bi bili Zensor 5 ili 7 ali dosli bi do izrazaja najvise ukoliko muziku slusas samo u stereo modu jer kao sto rekoh onako veliki deo posla obavlja centralni zvucnik.

 

Za 5.1 sistem odlican izbor kao sateliti su Yamaha NS-333 koji su slicnih dimenzija kao Zensor 3 ali su poprilicno tezi (9 kg komad). Jeftiniji su poprilicno:

 

http://shop.4audio.rs/shop/zvucnici/yamaha-ns-333/

 

Dakle prvo dobro razmisli sta zelis, da li stereo ili surround sistem, pa kada se odlucis tek onda kupovina. 

Link to comment
Share on other sites

moram da napomenem je to da je osnova bilo kog visekanalnog sistema centralni zvucnik, a ne frontovi! Nekih 70% dijaloga u filmovima (mozda i vise) se cuju samo iz centralnog zvucnika dok ostalih 4 satelita sluze sa efekte koji se cuju iz okruzenja. Isto je i kod muzike bez obzira na to koji visekanalni dekoder da koristis.

 

Грешеш Ñинко, грешиш... оÑнова звука јеÑу фронтови али је центар подједнако битан и важно је да буде из иÑте Ñерије, макар клаÑе иÑтог произвођача да би био тонÑки уклопљен Ñа предњим.

Ðе Ñамо дијалог него Ñво централно дешавање иде на централни звучник али далеко од тога да на предњим имаш Ñамо ефекте.

За Ñуроунд звучнике предлажем наменÑке диполе.

Link to comment
Share on other sites

centralni nisam pominjao, jer tu nema dileme. Zensor vocal je resenje.

nisam pominjao ni sub, jer tu nema mnogo uklapanja. bilo koji bi tu zavrsio posao, samo da je otvoren kabinet, jer je to bolje za surround...ako sam dobro razumeo?

mislio sam da sada idem na stereo pojacalo, a kad kupim ostale zvucnike da ga prodam i kupim AV receiver. zato i idem na polovno, da ne bih izgubio mnogo para u toj kupoprodaji. ovo zato jer bih u pocetku (barem godinu daan) slusao stereo, a ovo je kvalitetnija kombinacija za manje para.

 

znaci, definitivno mogu da idem na Zensor 1 za zadnje, nema potrebe da idem na 3? te Yamahe nisam razmatrao, jer bi trebalo da svi budu isti. ili se te Yamahe uklapaju sa svima?

 

ostaje samo dilema za prednje. da li bi 3 bez vufera zavrsili posao ili moram da idem na 5 ili cak na 7, uzimajuci u obzir velicinu sobe? jasno mi je da je najbolje da budu 7, ali da li bi mogao da prodjem sa manjim/jeftinijim?

 

da li bi mogao da prodje 5.0 sistem sa 7-icama napred, ili je ipak vufer nezamenljiv?

Link to comment
Share on other sites

Уклапање завиÑи од много тога, акуÑтике проÑторије, Ñинергије компоненти и укуÑа. Ðије немогуће да Ñе поклопи али док Ñе не чује не знаш. ÐајÑигурнија варијанта је иÑти произвођач, још боље иÑта Ñерија.

Ðко набавиш авр Ñа пре оут излазима можеш задржати Ñтерео појачало, ради квалитетнијег Ñтерео звука. Може авр да пружи квалитетан Ñтерео звук али у топ клаÑи.

Могуће је да ће ЗенÑор 3 одрадити поÑао. Другар ми причао баш о њима како Ñе одлично чују... ниједан Ñуроунд ÑиÑтем није потпун без Ñуб. Ко миÑли Ñупротно није чуо како треба.

Link to comment
Share on other sites

Ne bih rekao da gresim (ili si mozda citao na brzinu pa me mozda nisi razumeo najbolje) vec sam zeleo da skrenem paznju na centralni kanal koji "nosi" najveci deo scene, a uglavnom svima koji prave svoj prvi surround sistem na pamet pada ideja da uzmu sto vece frontove i surround, a za centralni ce se naci samo nesto tek da ima sto je velika greska. I sam sam to uradio pre par godina u prvom sistemu koji sam sklopio za tu svrhu i kada sam uvideo da najveci deo dijaloga u filmovima ili serijama sa visekanalnim zvukom dolazi iz centralnog kanala koji mi je bio najmanje kvalitetan. Nakon desetak kombinacija sa razlicitim satelitima ali i veoma ozbilnim zvucnicima uspeo sam da sklopim ono sto mi se svidja.

 

Koliko vidim tek u zadnjoj poruci maxa je napisao da ce najverovatnije uzeti Zensor Vocal kao centralni sto je odlican izbor ako mu ostatak sistema budu cinili modeli iste serije.

 

Sto se subwoofera tice mnogo toga zavisi od prostorije i samih zvucnika u ostatku sistema. Npr u mojoj prizemnoj kuci koja iz nekog razloga kao da negde upija bass subwoofer jeste potreban, dok u drugoj i narocito na spratu za njim nema apsolutno nikakve potrebe. Mada opet sve zavisi i od ukusa.

 

U svakom slucaju ja bih pre sastavio 5.0 sistem pa bih se odlucio da li da kupujem sub ali opet to sam samo ja. Inace moja soba je 4 x 6 metra, dakle nesto veca od tvoje.

Link to comment
Share on other sites

tako sam i ja neÅ¡to razmiÅ¡ljao, da uzmem 7-ice napred i 1 ili 3 nazad, pa da vidim da li mi je potreban vufer. InaÄe živim u stanu, tako da ne mogu baÅ¡ da se iživljavam sa basom. 

 

a Å¡ta mislite da umesto Dali Zensor idem na kombinaciju Q Acoustics 2000i seriju? 2050i napred i 2020i ili 2010i nazad? naravno, sa njihovim centralnim.

Link to comment
Share on other sites

Dok ne probaÅ¡ tj ne ÄujeÅ¡ uživo nećeÅ¡ znati. Moj glas ide Danskoj Å¡koli zvuka tj Dali.

Sub je svakako potreban jer u istoj klasi frontovi ne mogu da pruže ono što sub može. Jedno je bas a drugo sub-bas.

U svakom sluÄaju prednja tri zvuÄnika nose zvuÄnu sliku podjednako i trebaju biti Å¡to ravnopravniji, od iste klase tj serije do istih kablova.

Link to comment
Share on other sites

Ok, to smo sredili :)

A sad, pojaÄalo. Koliko vidim, fino bi lego neki Marantz. Da li bi PM6005 ili 6004 bi ok, ili bi bolji bio PM7001 Ki? 6005 bi mi odgovarao zato Å¡to u sebi ima DAC, ali je na 45W, ali Zensor 7 treba najmanje 50W. Da li je to problem?

Link to comment
Share on other sites

ЗавиÑи од буџета, 7001 КИ продајем ја и могу рећи да је његов наÑледник 8005 а то је ипак клаÑа изнад 6005. Боље да амп има резерву Ñнаге... погледај Ð¾Ð¿Ð¸Ñ Ð¼Ð¾Ð³ ампа у првом поÑту Маранц теме.

Уграђени дак може бити згодан али ако каÑније набављаш и авр иÑто ти Ñе хвата. ПриÑтојни авр Ñигурно неће имати Ñлабији дак, нити ће 6005 у Ñвојој клаÑи имати бољи дак од авр за иÑти новац.

Квалитетан екÑтерни дак коштаће као и амп... Ñада на КП има Маранц ХД-дак 1 по финој цени.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...