Jump to content


Bass shaker (tactile transducer) samogradnja - odlican dodatak za filmove/gejming


PapaStalin

Recommended Posts

nedavno sam u delu foruma sta da kupim, zatrazio pomoc oko pronalazenja jeftinih bas zvucnika. ovom prilikom se jos jednom zahvaljujem svima na odgovorima. s obzirom da je projekat koji sam pokusao (izrada DIY varijante bass shejkera) uspeo potpuno i cak prevazisao sva moja ocekivanja, zeleo bih da iskustvo podelim za slucaj da ima zainteresovanih.

 

originalno postovano na forumu benchmark.rs /hardware/audio

 

da li znate sta je tactile transducer? da li ste mozda culi za "butt kicker"?
tactile transducer je uredjaj slican zvucniku (ili u ovom mom slucaju bukvalno i jeste zvucnik) koji je tako modovan da umesto zvucnih vibracija pravi fizicke vibracije i prenosi ih na predmet na koji je pricvrscen.

konkretna primena je da se poveca imerzija u filmovima, igrama, muzici, tako sto ce se bukvalno osetiti vibracije jakih baseva, bez potrebe za ogromnim wooferom. efekat je da osetite vibracije neke eksplozije na filmu, ili npr prolazi tenk u igrici, a vasa stolica se trese bukvalno. osetite ispaljen projektil, itd. prosto jos jedan nivo imerzije.

e da krenemo sa samogradnjom. disklejmer: ja sam najnetalentovanija osoba za zanatske radove koju sam ikada upoznao, ali sta cu volim da grunfujem pa to ti je. ovaj materijal je iskljucivo zabavnog karaktera, i autor ne preuzima odgovornost za slucaj da sebi izbijete oko burgijom za drvo.

- predvidjeno trajanje potrebnih radova: 1h rad, 24h cekanje da se lepak ... slepi?
- relativna tezina potrebnih radova od1 do10: 2-3 (izmedju prosto ko pasulj i vrlo jednostavno)
- potreban materijal: stari zvucnik (pozeljno bas ili subwoofer, mada moze i obican), dvokomponentni epoxy lepak, sraf duzi (npr 100mm m6 ili cak i m10 za veci zvucnik), cetiri manja sravcica koji odgovaraju rupama za montazu zvucnika, matice, podloske nekoliko komada, parce tanje plastike sirine koja je veca od dimenzija zvucnika (moze npr poklopac od dozne, ili sta god vam se nadje pri ruci).

korak1:
proveriti da zvucnik radi. ovo je od krucijalnog znacaja! prvo proverite da je zvucnik ispravan, u slucaju da nesto zeznete, imacete satisfakciju da ste sjebbali potpuno ispravan zvucnik biggrin.gif
salim se, prvo uzimamo zvucnik i skalpelom secemo dust cover, pri tome onaj centralni deo (na engl spajder) NE SECEMO!. voditi racuna da se ne preseku zicice ispod dust covera!. kod nekih zvucnika spajder je konveksan, u tom slucaju palcem (obavezno levim) lagano utisnuti spajder unutra, tako da postane konkavan.

 

QJ0bKtm.jpg

 

http://imgur.com/QJ0bKtm

 

korak2:
naci plasticni poklopac za doznu (onu vecu cetvrtastu, ne za malu za steker), probusiti rupe koje odgovaraju rastojanju rupa na gornjem delu zvucnika, tako cete moci kasnije da plasticni poklopac pricvrstite za zvucnik. zatim pazljivo izmeriti centralnu tacku izmedju rupa koje smo probucili na plasticnom poklopcu i u samom centru probusiti vecu rupu za onaj dugi sraf koji sam pomenuo u sekciji materijal.

 

tfP6JM6.jpg

 

http://imgur.com/tfP6JM6

 

korak3:

uzimamo onaj dugacki sraf, skoro do kraja srafimo maticu, pa elasticnu podlosku, pa jos jednu maticu, pa malo siru obicnu podlosku. sraf sada provlacimo kroz centralnu rupu na plasticnom poklopcu koju smo napravili, preko poklopca jos jedna sira podloska, pa jos jedna matica. nista jos uvek ne zatezemo kao sivonje. takvu sada konstrukciju prislanjamo na zvucnik i stelujemo donje matice, tj zavijamo ili odvijamo, tako da glava srafa bude samo malo izdignuta (milimetar, dva, tri) u odnosu na spajdera (onaj centralni deo zvucnika). ovo je bitno da se pazljivo uradi, kako kada pricvrstimo plasticni poklopac, glava srafa ne vrsi pritisak na zvucnik. ako je sve ok, dobro stezemo matice na srafu, kao i maticu iznad plasticnog poklopca, tako da je sada sraf sa plasticnim poklopcem skroz stegnut ne nece se. jos uvek konstrukciju ne pricvrscujemo za zvucnik.

korak4:
kada smo sve lepo odmerili, sipamo izdasnu kolicinu dvokomponentnog epoxy lepka na taj centralni deo zvucnika (ono sto smo lagano LEVIM palcem utisnuli unutra). izmesamo komponente, da podstaknemo hemijsku reakciju. uzurbano sraf sa plasticnim poklopcem pricvrscujemo za zvucnik. kontrolisemo da je sraf centriran i pod 90stepeni u odnosu na zvucnik. cekamo da lepak odstoji 24h.

 

OfFiJ3y.jpg

 

http://imgur.com/OfFiJ3y

 

to je to, uredjaj je gotov! zvucnik povezujemo na pojacalo i proveravam da je i dalje ispravan, i da proizvodi vibracije.

korak5 najvazniji!:
zvucnik pricrvscujemo za predmet koji zelimo da vibrira (stolica, kauc, krevet, itd) sto je cvrsca ova veza, to ce biti jaci efekat vibracija. zvucnik je najbolje pricvrstiti za deo namestaja koji je najmanje fleksibilan. ono sto ja (a i mnogo drugi strucnjaci u svetu) predlazem je da se zvucnik prvo pricvrsti za neku drvenu dasku, a onda ta daska za namestaj. zvucnik se pricvrstuje SAMO centralnim srafom, a nikako direktno na onaj plastican poklopac! izmedju podloge na koju smo pricvrstili zvucnik i plasticnog poklopca MORA postojati koji santim odstojanja.

 

GyT88r3.jpg

 

http://imgur.com/GyT88r3

 

cb4afFI.jpg

 

http://imgur.com/cb4afFI

 

to je sve, ostaje da pustite omiljeni film, ukljucite omiljenu igricu i uzivare u carima vibrirajuce guze ! FTW

 

jos malo slika

 

D9kiw27.jpg

D0YjsDE.jpg

i gotov proizvod

CGvnZIl.jpg

 

 

utisci i zapazanja nakon nekoliko dana koriscenja i dva spaljena zvucnika...

pre svega, nakon dva spaljena zvucnika, shvatio sam da nije najbolja ideja povezati 8w zvucnik na 70w pojacalo i napanjiti volume do kraja... jbg svaka skola se placa. enivej zvucnike sam na buvljaku uzeo za 400 din pa bar nije neka steta.

efekat vibracija je u igrama, filmovima i muzici apsolutno fantastican, nemam nikakav reper kako bih to iskustvo mogao da opisem nekome ko sam nije probao. na primer ovih dana provodim vreme uz elite dangerous. u igri mogu da osetim vibracije motora, ubrzavanje i usporavanje proizvodi podrhtavanje stolice slabijeg intenziteta, dok boost pravi jaci udarac. osetim eksplozije brodova oko mene. ulazak izlazak iz svemirske stanice (prolazak kroz force field pravi cool vibracije, ceo brod na ekranu se trese, a takodje i moja fotelja.

u filmovima je slican cool evekat. npr deveta epizoda game of thrones, zadnja scena gde zmaj ulece i bljuje vatru je fenomenalna sa shejkerom. osetim kada zmaj koraca, bljuje vatru, itd.

ono sto bih predlozio je da se kod izvora zvuka za bass shejker izfiltriraju visoke frekvencije (low-pass filter), kako pojacalo i zvucnik ne bi radili bez potrebe na frekvencijama koje nisu potrebne za shejkovanje, a takodje i da ne bi dobijao vibracije kada npr neko prica. zelim samo duboki basevi da prave shejk. dodatna prednost je da iz shejkera ne bi dolazio zvuk (bez low-pass filtera ce se cuti zvuk iz shejkera). ovo nije problem ako imate slusalice, ali je moguci problem za ukucane, nocni gejming.

koristio sam besplatno softversko resenje Equilizer Apo i imam odlicne rezultate sa tim. pod broj jedan naravno dzaba je, cant beat that.

ono sto je potrebno je da imate bar 1 slobodan izlaz na zvucnoj kartici. npr danas je vecina kartica 7.1 tako da ako koristite sve ispod punog 7.1 sistema (ja koristim slusalice) imacete slobodan izlaz.

program mi omogucava da definisem bilo koji izlaz (koji je visak u mom setupu) da bude dedicated za bass shaker. samo na taj jedan izlaz koji definisem ce primeniti ekvilajzere, low-pass filter i ostalo sto pozelim. na taj nacin cu u sluskama cuti normalan zvuk, glasove itd. a u shejker ce dolaziti samo niske frekvencije koje i zelim, a ne glasovi, visoki tonovi itd. kao rezultat, shekjer ce biti necujan.

Equilizer Apo se podesava tako sto se u config fajl upisuju komande. cim se upise nova komanda i sejvuje config fajl, odmah dolazi do promene. podesavanje za moj setup (koristim slucalice) sam nasao na ovomredditu

Za ovaj program na sourceforge postoji i GUI graficki interfejs.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...