Jump to content


Linear Phase vs. Minimum Phase EQ


ab

Recommended Posts

Tu nisam stručan. Ja sam PC-aš i cela stvar mi je ne toliko poznata.

Ne krijem, da mi je jako interesantna, ne svakidašnja pogotovo sa ovakvim neočekivanim obrtom.

Smatrao sam da je samo pitanje dobrog balansa parametara u korelaciji sa boljim zvukom, ne poznajući suštinu sklopa kojim se ab bavio.

Posle Kujinih, Zexx-ovih i tvojih opaski na neverovatnost tvrdnji sam poprilično zatečen. Moram da priznam.

Bio sam ubeđen da se radi o aktivnom softwerskom filteru koji radi pripremu signala za DAC i da je od suštinske važnosti u pripremi digitalne informacije... Ostalo posmatram i čudim se da je to iskustvo kod drugih paradoksalno i ne moguće za izvesti ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pouzdano znam da imate dobre namere i uopste u to ne sumnjam, ali ne mogu da ne primetim da i pored mog direktnog pitanja, svima koji su se ukljucili u ovu diskusiju, da li ste probali podesavanja i da li rade/ne rade i da se javno izjasnite o tome - niko, ali niko osim Kuje (i naravno Fathera koji ne moze to licno proveriti jer kuci ne koristi OS X i A+) nije proverio ili jeste a necete jasno i glasno to da kazete (ovde je dovoljno jos samo 2 potvrde) i da stavimo tacku na to pitanje, umesto toga pokrecete ovo sta pokrecete / i na tome vam hvala, ali dajte prvo jos dve potvrde koje su trazene jos pre min.dve strane. :cheers

Napomena:

Na MacMini-ju Mid 2011 i5 imam dva OS X (10.8.3 i Yosemite) - oba instalirana u iStyle-u.

Edited by ab
Link to comment
Share on other sites

Ja kod mene ne čujem razliku kada se pomeraju te tri vrednosti. Macbook Air je Mid 2013, 8 Gb RAMa, 512 flash, i7, sistem je Sierra... Naravno, isključen upsampling.

 

Ali ne znam koliko ti je važno moje mišljenje, jer ja ne čujem ni razliku između originalnog Furutech šuko konektora (80 evra) i kopije Oyaide (1.000 dinara), a kamoli između zvučničkih bananica koje imaju rodijumski premaz preko legure mesinga u odnosu na one što imaju podlogu od bakra, a pozlatu ispod posrebrenog sloja sa procentom zlata…

B)

 

ps, spojio sam i na slušalice (Grado SR 325i) da bih bio skoncentrisaniji…

 

 

Link to comment
Share on other sites

:D:P:):D

@den!s Svaka čast na iskrenosti!  :klanjanje Hvala na doprinosu u svakom slučaju.

Promene koje smo mi imali prilike da čujemo su bile na nivou promene DAC-a i nisu bile ni malo suptilne ili teško uočljive, već naprotiv vrlo upadljive i zvučno jasne u kom pravcu vuku celu zučnu sliku.

Kuja je spominjao moguću bagovitost, pa polako počinje sve više na to da liči. Sada je pitanje da li ovako jedinstveni primerak mac minija ikada preinstalirati i izgubiti jedinstveni magic ovakvih podešavanja?

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, den!s said:

Ja kod mene ne čujem razliku kada se pomeraju te tri vrednosti. Macbook Air je Mid 2013, 8 Gb RAMa, 512 flash, i7, sistem je Sierra... Naravno, isključen upsampling.

B)

Eto, nije tesko.

Pre udaranje tacke na slucaj, jos jednu potvrdu cekamo...

Link to comment
Share on other sites

Ma naravno da nije teško, nego stvarno sam skeptičan po tom pitanju uticaja na zvuk, jer tu igraju igru još mnogi faktori koje ne ubacujemo (skoro nikad) u jednačinu. Itd…

A i imam nedovoljno znanja da bih sam nešto zaključio.

Kuja je ovde, na ovih par stranica, objasnio nešto što uopšte nije loše da se zna po pitanju digitalnih filtera i resamplovanja uopšte…

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ab said:

I? :)

Trebalo mi je malo vremena... :)

 

Za početak sam želeo da utvrdim da li postoj razlika između minimum phase i linear phase podešavanja kada je upsampling isključen.

 

Polazni test fajl je 1kHz square wave signal kreiran u ton generatoru Adobe Audition-a.

SPDIF izlaz iz HiFace-a je povezan na SPDIF ulaz TASCAM snimača.

Znači presakče se DAC, već se direktno hvata SPDIF signal i poređenje se radi u digitalnom domenu.

 

Ovo je originalni 16/44,1 test signal kreiran u Adobe Audition-u, (napomena: u CD rezoluciji nije softverski moguće generisati čist kvadratni oblik signala):

5aa806831cf8d_ScreenShot2018-03-13at5_44_56PM.png.123013f36f9fb46ed86a01253ad1fca2.png

 

Sada slede uhvaćeni SPDIF signali na izlazu iz HiFace Two-a,

sa različitim poodešavanjima i sa isključenim i uključenim upsampling-om...

 

1. Upsampling None, Linear Phase:

5aa80758610ac_ScreenShot2018-03-13at5_38_55PM.png.5c41602767d4e002cb8e5ba75b893979.png

 

2. Upsampling None, Minimum Phase:

5aa8079867067_ScreenShot2018-03-13at5_39_28PM.png.8248678840999faa4de87d977af3edb6.png

 

4. Uključen upsampling, Linear Phase:

5aa80808f1b23_ScreenShot2018-03-13at5_40_12PM.png.50d1538cb00d2153b8b29bf1010c318a.png

 

5. Uključen upsampling, Minimum Phase:

5aa80835cffd6_ScreenShot2018-03-13at5_40_43PM.png.e980deaa06b54119054166e667c3d120.png

 

 

A sada zaključak! :)

 

Kod prva dva snimka, napravljena sa isključenim upsamplingom, nema razlike između minimum i linear phase podešavanja, i oblik izlaznog signala je identičan sa ulaznim fajlom u oba slučaja.

Signal je nepromenjen, što pokazuje da položaj iZotope SRC pre-ringing klizača nema nikakvog uticaja na signal koji se šalje u DAC, 
što nas navodi na zaključak da iZotope SRC nije aktivan kada je upsampling podešen na "none".

 

Kod druga dva snimka, napravljena sa uključenim upsamplingom, postoji razlika zmeđu minimum i linear phase podešavanja, sa karakterističnom deformacijom oblika signala po kojoj je linear phase prepoznatljiv. 
Znači sve radi kako treba, iZotope SRC pokazuje aktivnost kada je upsampling uključen.

 

Ovo potvrđuje i moja slušna zapažanja - mrdanje klizača nema uticaja na zvuk u slučaju isključenog upsampling-a.

 

Evo dodatka,

Ovde imamo preklopljena tri fajla - originalni test signal + linear phase + minimum phase, bez upsamplinga,

nema nikakvih razlika, svi fajlovi su identični, sve se idealno preklapa i ništa ne štrči:

Screen-Shot-2018-03-13-at-5_38.55-PM.gif.7cef5da97981cc48d197adbb03aed070.gif

 

Ovde imamo preklopljena dva fajla - linear phase + minimum phase, sa uključenim upsamplingom,

slika govori sama za sebe:

Screen-Shot-2018-03-13-at-5_38.55-PM2.gif.09ae93bb71e49de581b6135c63de3616.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ajde jos jedno pitanje, suvisno ali meni nejasno...da li se kreirani test signal koji je uhvaćeni SPDIF signal na izlazu iz HiFace Two-a bez aktivnog iZotope SRC moze koristiti kao referentan tj.neizmenjen - identican originalu?

Zasto uopste koristiti iZotope SRC ako unosi promene? Tacnije, zasto ga aktivirati?

Sledece me navodi na postavljena pitanja:

"Kod prva dva snimka, napravljena sa isključenim upsamplingom, nema razlike između minimum i linear phase podešavanja, i oblik izlaznog signala je identičan sa ulaznim fajlom u oba slučaja.

Signal je nepromenjen, što pokazuje da položaj iZotope SRC pre-ringing klizača nema nikakvog uticaja na signal koji se šalje u DAC,
što nas navodi na zaključak da iZotope SRC nije aktivan kada je upsampling podešen na "none".?"

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, ab said:

Ajde jos jedno pitanje, suvisno ali meni nejasno...da li se kreirani test signal koji je uhvaćeni SPDIF signal na izlazu iz HiFace Two-a bez aktivnog iZotope SRC moze koristiti kao referentan tj.neizmenjen - identican originalu?

Nisam siguran da sam razumeo pitanje...

Na pretposlednjoj "preklopljenoj" slici je prikazano poređenje tri fajla: 
polaznog, originalnog fajla koji uopšte nije prošao kroz SPDIF, kao i dva fajla koja su "uhvačena" na SPDIF izlazu.

Nije bilo razlike između njih, znači waveform dva "uhvaćena" fajla je identičan waveform-u polaznog originalnog fajla koji nije napuštao HDD.

 

5 sati ranije, ab said:

Zasto uopste koristiti iZotope SRC ako unosi promene? Tacnije, zasto ga aktivirati?

Osnovna namena upsamplinga nije "poboljšavanje" zvuka. Ideja je da se podizanjem sample rate-a pojedinim DAC-ovima potencijalno olakša posao filtriranja signala na izlazu, koje će se u tom slučaju obavljati na višim frekvencijama koje su van kritičnog čujnog opsega. Pojedinim i potencijalno je naglašeno zato što se DAC-ovi razlikuju po konstrukciji i neće svi imati jednake koristi od upsampling-a.
Tako sam ja to razumeo, ako lažu mene ja lažem vas. :)

Druga namena je downsampling u svrhu kompatibilnosti, ako želimo da slušamo fajlove više rezolucije na DAC-ovima koji tu rezoluciju ne podržavaju. Na primer slušamo 24/192 fajlove na DAC-u koji podržava maksimalno 24/96, itd.

Znači u pitanju su čisto praktične stvari, koje su ostavile prostora i za kreativnu igru. :)

Na CA forumu sam naleteo na primer čoveka koji 24/96 fajlove downsampluje na 44,1kHz, pa ih opet upsampluje na 96kHz, kako bi se igrao sa iZotope parametrima. :)

 

I profesionalci koriste iZotope SRC za downsampling, na primer kada je studijski master visoke rezolucije potrebno prilagoditi CD formatu, za distribuciju muzike preko interneta, za video, itd, itd.

 

Link to comment
Share on other sites

Stavljamo takcu na "slucaj" i prihvatamo poslednji test kao trecu i apsolutno dovoljnu potvrdu.

Zahvaljujem Kujo na sistematicnom i ispravnom pristupu, kao i na velikom trudu da izneses svoje prikaze, porvrdio si sve sto je zaista i trebalo, ja bas kao i crv koji busi socnu i neprskanu jabuku ostajem sam (nisam nikada video istovremeno dva crva u istoj jabuci :)) da proverim sta je uzrok drasticnim zvucnim promenama pri promeni iZotope SRC parametara pri iskljucenom upsamplingu jer ce mi uskoro biti potrebna "cista" situacija po tom pitanju pre uvodjenja novog NOS dac-a u sistem, a do tada sam blagosloven carima i uticajem ovih "setovanja" na mom darovitom sta-god-vec-to-bilo playeru ili OS X jer stvarno neuporedivo vise uzivam u slusanju muzike.

I da, i pored ispoljenog neznanja jer sam pisao o cudnim promenama koje ja kao korisnik i dalje primenjujem, a cilj postavljenog testa i jeste bio da saznam sta se tu desava (test se zapravo nije ni desio zbog tri potvrde da iz teh.razloga do njega nije ni moglo doci), ipak sam znao da iZotope SRC tj.filter u digitalnom domenu treba sto bolje "pripremiti" i olaksati posao dac-u za analogni izlaz i da bez njega ne bi ni moglo. Takodje sam svestan da se njim ne poboljsava zvuk vec suzbijaju negativni uticaji po isti.

Bicu slobodan da javim utiske kada to sve bude radilo sa novim dac-om.

Pozdravljam i jos jednom hvala svima. :cheers

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Evo i konačan sud o mojoj nepromišljenoj ekskurziji sa svim ovim nepotrebnim prethodnim komplikacijama...bačeno vreme na nepotrebne za.ebancije umesto da miran slušam muziku. 

Prčkanjem po parametrima iZotope SRC bez ideje šta se dešava angažovano je mnogo više resursa procesora i memorije, pa je bilo neophodno povećavati "maximum memory allocated for tracks pre-load" skalu što je dovodilo do neprirodne separacije zvučne slike bez fokusa i jasno definisanih i povezanih tonova instrumenata u jedan celovit muzički prikaz kompozicije nesposobne da prenese na pravi način muzičku emociju. Ono šta sam ja sve vreme radio je zapravo ublažavanje te anomalije i jurenje svog repa. 

Sve je vraćeno na fabričko podešavanje, a nakon toga napokon se setih da vratim skalu na 512 Mb, i eto ponovo čarolije. 

Sada samo sedim podvijenog repa, miran i spokojan slušam muziku kako je zapoveđeno i pitam se šta mi je sve ovo trebalo :rolleyes:

Hvala svima koji su mi ukazivali da sam skrenuo kod Albukerkija i predlažem da se tema zaključa uz napomenu da je sve ovo bilo obično gubljenje vremena - svog i tuđeg :order

Link to comment
Share on other sites

ajd sad malo nešto slično ali  drugačije ...

Prvo da naglasim da sam se i sam zahebavao sa sličnom temom ali u režiji Roon servera i Vega DAC-a i da ništa nisam postigao sa upsamplingom , naprotiv , sve je zvučalo ili isto ili gore uz veću CPU utilizaciju i veće grejanje laptopa .

Ali ono što me je inspirasalo  pre oko godinu dana dok sam još bio preko bare je da su u PS audio firmi probali i uspešno lansirali čiples DAC koji pomoću filtera propusnika niskih učestanosti (fpga realizacija) dobijaju analogni signal iz DSD signala ... takav DAC je posle doživeo nekoliko softverskih nadogradnji isključivo promenom koda na memorijskoj kartici a ono što je najintrigantnije je to da su probali da red book CD (znači PCM signal ) prebace u DSD i da ga maksimalno podignu valjda na DSD512x i da su tako dobili najbolji , najdetaljniji , jednom rečju najbolji analogni signal i da su se zapitali šta je sve skriveno na našim CD-ovima i šta sve nismo čuli do sada sa njih ...

Da bi ovo probali poteban je PS Audio Direct Stream DAC ili neki od Lampijevih modela jači od početnog i bilo koji softverski plajer sposoban da uradi PCM to DSD konverziju  

https://www.stereophile.com/content/ps-audio-perfectwave-directstream-da-processor

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...