Jump to content


Linear Phase vs. Minimum Phase EQ


ab

Recommended Posts

Pazi, meni šuplje (prazno) sviraju novije verzije Audirvane na novijim verzijama OSX-a. Baš ih tako (šuplje) doživljavam. :) 

U slučaju Audirvane, moj zlatni standard je još uvek Mountain Lion 10.8.2 (može i 10.8.3, ali ne i 10.8.5!) i Audirvana 1.5.10.

To možda ime veze sa hardverom koji koristimo - ti imaš drajvere koje obezbeđuje proizvođač, dok je moj hardver podržan od strane samog operativnog sistema, specijalnih drajvera nema, tako da tu može ležati razlog zašto mi starije verzije OSX-a rade bolje.

Znači svako od nas ima nešto što mu je (iz ko zna kog razloga!) "not good enough". Tu uključujem i samu Audirvanu pošto preferiram Amarru.


Inače, pre nekoliko dana sam uspeo da nađem malo slobodnog vremena, ...i probam da li se čuju promene parametara iZotope resamplera kada je forced upsampling isključen.

Kod mene se, potpuno očekivano - resampler neaktivanne čuju.

Prvo sam celu stvar probao sa OSX 10.8.2 / Audirvana 1.5.10 kombinacijom, 
a onda sam na El Capitan 10.11.6 instalirao Audirvanu 3.2.5.

Sa isključenim forced upsampling-om, ni u ovoj kombinaciji nije došlo do promene u zvuku mrdanjem iZotope SRC klizača.

 

Sa uključenim forced upsampling-om, klizač potpuno udesno (linear phase) daje zvuk sa širom pozornicom i višom scenom i sa malo povučenijim izvođačima koji su stopljeniji u celinu.

Klizač potpuno ulevo (minimum phase) daje nešto izoštrenije izvođače koji su nekako reljefnije izbačeni u prvi plan, ali je u tom slučaju cela scena sabijena u prostor između zvučnika i nekako spljoštenija i odozdo i odozgo.

 

Zvuk bez upsampling-a je, kada ga uporedimo sa uključenim forced upsampling-om, najbliži linear phase-u (klizač udesno), što navodi na zaključak da je linear phase bliži duhu originalnog snimka.

 

....A to pokazuju i ranije postavljeni primeri koje je sam iZotope postavio na svom sajtu,

na kojima se može videti da minimum phase uvodi veće deformacije, da signal primetnije odstupa od originala (nakalemljena amplituda je znatno veća i oblik signala je iskrivljeniji), dok linear phase unosi znatno manje izmene:

On 2/24/2018 at 1:27, 空也 said:

Original:

MINIMUM-VS-LINEAR-PHASE-SRC-1-SQUARE.gif.cd18e8edb27a5d4fb6caf983b8954132.gif

 

Linear phase:

MINIMUM-VS-LINEAR-PHASE-SRC-2-LINEAR.gif.1ee927d54c7470b72909a83b0c8d8e75.gif

 

Minimum phase:

MINIMUM-VS-LINEAR-PHASE-SRC-3-MINIMUM.gif.9db167b50a9abecfb1619799b6b99f74.gif

 

 

 

A šta kome lepše svira, punije ili praznije, ...to je već potpuno druga priča! :D

Moguće je da imamo potpuno različite prioritete kada je reprodukcija muzike u pitanju.

"Prirodnost" je u oku posmatrača. :)

Priznajem bio sam malo lenj da o svemu potanko izvestim, ali bolje ikad nego nikad. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hvala , Kuja... trazio sam znacenje tvog nick-a u google translate aplikaciji i dobio ovaj prevod:

S80311-073953.thumb.jpg.daf0563034dc648d2336acc7ccabfef4.jpg

...tako dodah "prazno" jer tvoje podesavanje mozda prati tvoj avatar i dodah iza smajli da asocira na salu. Pre ce ostati konstatacija nedovoljno dobro barem u mom setup-u, a ukusi su zaista u vecini slucajeva razliciti sto ne bi ipak trebalo uticati na percepciju koja asocira na prirodnost, sve jedno - zaista nam je setup sto se tice verz.OS X i A+ potpuno razlicita, pa je nemoguce direktno uporediti.

Ako nesto znaci, napustio sam 10.8.3 OS X jer na Audirvani 1.5.10 ne radi direct mode, a po izlasku drajvera za Yosemite OS X od strane M2Tech za EVO Hi Face presao sam na njega sa kojim cak i na staroj verziji Audirvane 1.5.10 radi direct mode, a pri tom novija verzija A+ (u mom slucaju 3.03) ima lepo organizovan library. Na Yosemite A+ 3.03 u odnosu na 1.5.10 sa istim parametrima podesavanja zvuci donekle otvorenije i preciznije, nije razlika nebo i zemlja - samo dovoljno. Amarra mu (A+) ipak nije prici narocito sto se tice percepcije prirodnosti pa i pozicioniranja instrumenata, bar sa ovim podesavanjima.

Upsamling, kao sto sam rekao, sto se mene tice daje na prvu loptu "vise", a to vise je upravo problematicno, tako da ja biram "manje je vise".

"To možda ime veze sa hardverom koji koristimo - ti imaš drajvere koje obezbeđuje proizvođač, dok je moj hardver podržan od strane samog operativnog sistema, specijalnih drajvera nema, tako da tu može ležati razlog zašto mi starije verzije OSX-a rade bolje." - ovo mi molim te objasni dodatno - mislis na Hi Face? Tvoj ne koristi M2Tech drajvere ono bese?

I na kraju, zaista ti hvala na ucestvovanju i iznetom zakljucku, ali te molim da ipak definises podesavanja iZotope sto se tice ostalih parametara koje si probao i da li si ih definisao po podesavanjima koje je Father prikazao?

Konacno, mozda kao i direct mode koji ne radi na starijoj OS X verziji, mozda i promena parametara iZotope pri iskljucenim forced upsampling-om ne radi, zasto bi inace bio izbor parametara za iZotepe aktivan sa i bez ukljucenog upsamlinga?

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, ab said:

ovo mi molim te objasni dodatno - mislis na Hi Face? Tvoj ne koristi M2Tech drajvere ono bese?

Ne koristi.

HiFace Two je USB Class Compliant (ima XMOS čip), tako da mu drajveri ne trebaju i podržan je od samog operativnog sistema.

 

6 sati ranije, ab said:

Ako nesto znaci, napustio sam 10.8.3 OS X jer na Audirvani 1.5.10 ne radi direct mode, a po izlasku drajvera za Yosemite OS X od strane M2Tech za EVO Hi Face presao sam na njega sa kojim cak i na staroj verziji Audirvane 1.5.10 radi direct mode

Biće da su bili u pitanju drajveri za EVO.

Kod mene, HiFace Two radi bez problema u Direct i Integer modu u svim verzijama OSX-a koje sam probao.

 

6 sati ranije, ab said:

Konacno, mozda kao i direct mode koji ne radi na starijoj OS X verziji, mozda i promena parametara iZotope pri iskljucenim forced upsampling-om ne radi, zasto bi inace bio izbor parametara za iZotepe aktivan sa i bez ukljucenog upsamlinga?

Kao što rekoh, kod mene i Direct i Integer modovi bez problema rade u svim isprobanim verzijama OSX-a.

Kod tebe Direct mode nije radio sa 10.8.3. Pretpostavljam zbog drajvera?

Možda je kod tebe, sa tvojom kombinacijom drajvera, softvera i hardvera, iz nekog razloga stalno u pozadini aktivan resampling.

Kao što uputstvo kaže, resampling je aktivan i kada iz nekog razloga dolazi do usklađivanja sample rate-a između fajla, softvera i hardvera, čak i kada je forced upsampling isključen.

Kod mene to izgleda ovako:

Sa isključenim forced upsampling-om, sample rate frekvencije su iste na ulazu i izlazu:

Audirvana-no-upsampling.gif.0f3527d03fab312dc24368cabe3854c6.gif

 

...sa uključenim forced upsampling-om, u konkretnom slučaju na ulazu imam 44.1 kHz, a na izlazu 88.2 kHz:

Audirvana-forced-upsampling.gif.ba9141c4a256ba7f2a195e905d5a2330.gif

Link to comment
Share on other sites

Ista stvar

P80311-140719.thumb.jpg.90e3459813a546d588ffd1a95c132037.jpg

Samo vidim da ti integer mode na izlazu ka dac-u ne daje kao meni 32bit vec kao i kada sam bio na starom OS X 10.8.3 samo 24bit dok je sav hardwere ostao isti, pa sam zbog toga i tvrdio da direct mode i pomenuti integer mode zapravo ne radi potpuno na toj staroj verziji OS X-a. Eto moguce razlike u tvom i mom setup-u i mog davanja prednosti novijem OS X.

Pored toga, po tome je i tebi uvek ukljucen resampler koji se ne odnosi samo na kHz vec i na bit - kod tebe je izvorni ulazni fajl 16bit/44.1kHz, a izlazni 24bit/44.1kHz pri iskljucenom upsamplingu. Kod mene je ulazni 16bit/44.1kHz, a izlazni 32bit/44.1kHz. ;)

A pored toga, primecujem i da ti SysOpt takodje ne radi.

Link to comment
Share on other sites

Hi Face Two na nivou hardvera prima i dalje prosleđuje maksimalno 24 bita, tako da ni Audirvana ne može da mi prikazuje više od toga.

 

1 sat ranije, ab said:

Pored toga, po tome je i tebi uvek ukljucen resampler koji se ne odnosi samo na kHz vec i na bit - kod tebe je izvorni ulazni fajl 16bit/44.1kHz, a izlazni 24bit/44.1kHz pri iskljucenom upsamplingu.

Nije mi uvek uključen resampler. :) Sve si pobrkao! :)

Podešavanja u Audirvani sa kojima smo se svo ovo vreme igrali, isključivo utiču na sample rate u kHz i nemaju nikakve veze sa bit depth-om od 16, 24 ili 32 bita.

Sample rate (kHz) i bit depth (bit) su dve potpuno odvojene i različite stvari! :)

Resampling se, kao što mu i ime kaže, odnosi isključivo na sample rate (izražen u kHz), i nema veze sa "bitovima".

 

U Audirvani je za resampling zadužen iZotope SRC (SRC je skraćenica od sample rate converter),

...a za "bitove" je zadužena druga, potpuno odvojena komponenta iZotope MBIT+, koja je zadužena za bit depth konverziju, recimo 16 bita u 24 bita, pri kojoj se obavljaju dithering i noise shaping, koji gura nusprodukte dithering-a u manje čujnu zonu frekventnog opsega.

 

About prozor Audirvane:

5aa5439d3ddf2_Audirvana-src-mbit.gif.828120c4b7610f91e3be4862a3e65601.gif

 

Ekrani iz iZotope RX programa u kojima se lakše mogu sagledati razlike,

...iZotope SRC podešavanja:

5aa545f995c36_ScreenShot2018-03-11at3_59_30PM.png.c7867e5912c0426335edf09fa4c8da1c.png

...iZotope MBIT+ podešavanja:

5aa5462330a0d_ScreenShot2018-03-11at4_00_52PM.png.ef244279e4898cc9d4f6126535e726da.png

 

 

 

 

1 sat ranije, ab said:

A pored toga, primecujem i da ti SysOpt takodje ne radi.

Sistemsku optimizaciju sam uradio ručno i trajno na nivou sistema, tako da mi ne odgovara da mi iste parametre SysOpt brlja po ulasku i izlasku iz Audirvane.

 

Link to comment
Share on other sites

Ovo da sam sve.pobrkao bice da je sasvim tacno jer si apsolutno upravu sto se tice resampling-a i bitdepth. :lol:

Jedino napominjem da mi je sa OS X 10.8.3 prikazivao maksimalno 24bit sa istim hardverom, dok to Yosemite cini na 32bit-a i tako je iskljucivo ako je integer mode ukljucen, ako nije to je na 24 bit-a.

Link to comment
Share on other sites

Hajde, molim jos nekoliko kolega da provere razlike, prednosti/mane ova dva SRC podesavanja.

Kuja:

On 02/25/2018 at 2:18, 空也 said:

Da ne zaboravim, evo mojih podešavanja :) :

5a920ecf5444f_ScreenShot2018-02-24at11_22_56PM.png.6ad56e2e3a7f3ffb95ea906eb802759c.png

ab:

P80311-182010.thumb.jpg.29f9fb25ad7a8fe2feff9fa594d2468c.jpg

Zahvaljujem se i napominjem da nije poenta cije je bolje vec sta je bolje.

Link to comment
Share on other sites

Upravo sam napravio jedan zanimljiv eksperiment, sa mojim i sa tvojim podešavanjima iZotope SRC-a. :)

 

Ovako izgledaju tvoja (ab) Audirvana iZotope SRC podešavanja, prekopirana u originalni iZotope program.

Ono na šta treba obratiti pažnju je crvena "Aliasing" linija:

4ab-settings.jpg.84c85d9386071a4b58b5223aea0f5f38.jpg

 

Ovako izgledaju moja (空也) Audirvana iZotope SRC podešavanja, prekopirana u originalni iZotope program.

I u ovom slučaju treba obratiti pažnju na crvenu "Aliasing" liniju:

5kuja-settings.jpg.32379336b24bef34afa94f629958cf67.jpg

 

 

Ovo je spektralni prikaz neizmenjenog 20Hz - 20 kHz sweep frequency tona u iZotope RX programu,

u pitanju je "neapsemplovani" 16/44.1 fajl:

1sweep.jpg.d2928d23693a1cb3b776832a991b7481.jpg

 

 

Sada dolazi zanimljiv deo! :)

Ovako izgleda upsample sa mojim (空也) iZotope SRC setovanjima - 20Hz - 20 kHz sweep, podignut sa 44.1 kHz na 176.4 kHz.

Nema dodataka (tj. čuvenih artefakata), signal je čist:

2kuja-sweep.jpg.cafccf62e2fc9d2b02f248a803ce0d64.jpg

 

Ovako izgleda upsample sa tvojim (ab) iZotope SRC setovanjima - 20Hz - 20 kHz sweep, podignut sa 44.1 kHz na 176.4 kHz.

U ovom slučaju imamo izražene refleksije signala, koje se ponavljaju (ova cik cak linija koja kao da se odbija od ivica):

(Ovde se treba setiti one upozoravajuće crvene "Aliasing" linije iz iZotope SRC prozora)

3ab-sweep.jpg.a7b7edf8570a4cece68a48eb280aff63.jpg

 

 

Da ne bismo ostali samo na test tonovima,

ovo je spektralni prikaz Alice Cooper "Welcome To My Nightmare" :) u iZotope RX programu, takođe 16/44.1 fajl:

6alice-cooper.jpg.e1c1d893fedcaebc34e4b9354be12278.jpg

 

 

Ovako izgleda upsample sa mojim (空也) iZotope SRC setovanjima - Alice Cooper podignut sa 44.1 kHz na 88.2 kHz.

Takođe čista situacija:

7alice-cooper-kuja-1.jpg.809c670356ed23f62e6b658d0acdce63.jpg

 

 

... A ovako izgleda upsample sa tvojim (ab) iZotope SRC setovanjima - Alice Cooper podignut sa 44.1 kHz na 88.2 kHz.

I ovde imamo izraženu refleksiju, cela pesma je praktično duplirana i izvrnuta naopačke, ogleda se kao u ogledalu:

7alice-cooper-ab-1.jpg.9e78b339b9f24a7c5379f061b7914252.jpg

 

...Ista pesma podignuta na 176.4 kHz...

空也 podešavanja:

7alice-cooper-kuja-2.jpg.19fa4d8018115ed1eb7e0752dfc54564.jpg

 

ab podešavanja (iznad 45 kHz se nazire začetak i one druge refleksije koju smo videli u cik-cak primeru):

7alice-cooper-ab-2.jpg.44d8284379ee8bd5d799ee7097a1117d.jpg

 

Naravno, te duplirane reflektovane frekvencije čine više harmonike i van su našeg čujnog opsega.

Opet, pobornici ultra visokih sampling frekvencija, tvrde da viši harmonici, iako nečujni, ipak imaju značajan uticaj na ono što možemo da čujemo.

 

Evo i primera rezultata konverzije uz pomoć linear i minimum phase filtera.

Originalni signal (crvena linija) je preklopljen preko rezultata konverzije (plava linija).

Primeri su preuzeti sa iZotope sajta.

Linear phase filter:

8-LINEAR-PHASE.gif.568aaa3c5a35f24fa3e2e52bc1fe266c.gif

 

Minimum phase filter:

9-MINIMUM-PHASE.gif.4fdbaf76fef8982c1b70b736a63536ee.gif

 

 

 

Sa ovim dodatkom refleksija i sa znatno izraženijom promenom oblika signala koju uvodi minimum phase filter, mislim da teško možemo da govorimo o što tačnijem prenošenju originalne informacije sadržane u muzičkom fajlu.

Naravno, na kraju opet dolazimo do onog čuvenog - šta se kome više sviđa!!!

Neko više voli "neutralni" zvuk tranzistora, neko više voli "ofarbani" zvuk lampi. :)

 

Samo da sada ne ulazimo u raspravu šta je "prirodnije"!!! :D

Za mene je prirodno = isto kao u prirodi = što približnije originalu.

 

Naravno, kod promene sample rate-a uvek postoje kompromisi.

Moja setovanja daju pad od 3dB u visokim tonovima posle 17-18 kHz, ali sa obzirom na godine, taj pad verovatno i onako više ne čujem. :D

 

Link to comment
Share on other sites

Da dodam, ova setovanja Audirvane su prastara - nisam se dalje igrao sa njima pošto odavno koristim Amarru.

Taj pad u visokima posle 17-18 kHz se lako može dalje tvikovati i smanjivati,

...a da se pri tome i dalje držimo van crvene zone aliasing-a, tj. refleksija signala.

Ovo su podešavanja koja koristim u iZotope RX-u za druge potrebe:

5aa59cb7a121b_ScreenShot2018-03-11at10_15_25PM.png.9e78a5487ce8d5c1e31c6fffb17530ce.png

 

Zvuk je prilikom upsampling-a potpuno linearan do 20 kHz,

a kada sa ovim setovanjima uradim downsample sa 192 na 96 kHz nikakva razlika se ne čuje:

5aa59e2a16139_ScreenShot2018-03-11at10_21_32PM.png.8f9ee82754a68df2a3b675c91f87b93d.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Super prikaz, bas si se potrudio, svaka cast. :)

Kako se sve to cuje, treba naravno uporediti. Ovako je unapred da odustanes.

Mozes li ikako da preslikas u original SRC program i prikazes 44.1 kHz ulazni i izlazni signal?

Link to comment
Share on other sites

 

1 sat ranije, ab said:

Mozes li ikako da preslikas u original SRC program i prikazes 44.1 kHz ulazni i izlazni signal?

Ovo nisam razumeo.

Misliš da na frequency sweep u rezoluciji 16/44,1, pokušam da primenim iZotope SRC podešen na istu 44,1 kHz sampling frekvenciju?

To je nemoguće.

Moramo izabrati frekvenciju različitu od originalne, kako bi resampling bio moguć. :)

Program, sasvim logično i očekivano, izbacuje poruku: "No resampling, select a sampling rate":

(klik za veću sliku)

5aa5b2684e1ec_ScreenShot2018-03-11at11_43_53PM.png.2fbd69c359dcdf0374831eca3c0c3e66.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, ab said:

Da li linearno ukljucuje i muzikalno :)

Ajde @den!suporedi i ti zvucno ova dva podesavanja, pa nam iznesi utiske, molim.

 

44 minuta ranije, den!s said:

Ipak bi to bilo previše od mene, jedva sam razumeo ovo što ste pisali. Nekoliko puta sam pročitao B)

 

A ovo je bliže temi o premazima na kontaktima strujnih konektora…

Ovde su suprostavljene dve skole zvuka, sa jedne strane predstavnici NOS dac-ova bez filtera - gde se eliminise bilo kakvo filtriranje visokih frekfencija van opsega od 22kHz i tako uspeva sacuvati maksimalni raspon frekfentnog opsega sto bi za rezultat imalo kristalno jasnu visinu, a sa druge strane linear phase filozofija ciji predstavnici odseku sve izvan cujnog opsega i trude se da upsamplingom to i rekonstruisu (ako sam dobro razumeo). Otuda i moje pitanje da li je linearno i muzikalno.

Tako je i postavljen ovaj test na koji je bitno odgovoriti sta se cuje, ne brine u tom smislu odlican Kujin prikaz jer upravo se oko toga i spore dve skole.

Kuja, razumeo sam ipak da je za SRC nerazumljivo ako se ne izmeni izvorni sample rate, pa takve zahteve necu vise spominjati. :)

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ab said:

Da li linearno ukljucuje i muzikalno :)

Ako krenemo iz ovakve polazne tačke, onda je svako poređenje tipa "šta vam se više sviđa" u stvari besmisleno, pošto na kraju u stvari ne znači ništa. :)

Kao izbor za Miss World, gde će svako imati svoju favoritkinju i čuditi se kako je žiri izabrao pobednicu koja je baš bezveze. :)

 

1 sat ranije, ab said:

a sa druge strane linear phase filozofija ciji predstavnici odseku sve izvan cujnog opsega i trude se da upsamplingom to i rekonstruisu (ako sam dobro razumeo).

Ja mislim da ni to nisi dobro razumeo. Linear phase i minimum phase nemaju nikakve veze sa linearnošću frekvencijskog opsega i/ili odsecanjem istog.

Linear phase i minimum phase utiču na dešavanja u vremenskom domenu, kao što su npr. tranzijenti.

Na linearnost i odsecanje frekvencijskog opsega utiču Steepness i Cutoff parametri.

 

Iz iZotope SRC manual-a:

Filter steepness

This allows you to control the steepness of the SRC filter cutoff. The white line is representative of an ideal low-pass filter.

Higher filter steepness means better frequency performance of the filter: wider passband retains more useful signal, while stronger stopband attenuation provides better rejection of aliasing. At the same time, higher steepness of the frequency response requires a longer filter, which produces more ringing in time domain and energy smearing near the cutoff frequency.

Cutoff shift

SRC filter cutoff frequency shift (scaling multiplier).

Allows shifting the filter cutoff frequency up or down, to balance the width of a passband vs. amount of aliasing.

Pre-ringing

SRC filter pre-ringing amount in time domain (0 for minimum phase, 1 for linear phase, or anywhere in between).

Adjusts the phase response of the filter, which affects its time-domain ringing characteristic. The value of 0 produces a minimum-phase filter, which has no pre-ringing, but maximal post-ringing. The value of 1 produces a linear-phase filter with a symmetric impulse response: the amount of pre-ringing is equal to the amount of post-ringing. Intermediate values between 0 and 1 produce so-called intermediate-phase filters that balance pre- and post-ringing while maintaining linear-phase response across a possibly wider range of frequencies.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

Ovde su suprostavljene dve skole zvuka, sa jedne strane predstavnici NOS dac-ova bez filtera - gde se eliminise bilo kakvo filtriranje visokih frekfencija van opsega od 22kHz i tako uspeva sacuvati maksimalni raspon frekfentnog opsega ...

Da bi sproveo to što želiš, ti bi u stvari na prvom mestu morao da imaš NOS DAC?

Ovako si zarobljen u okviru podešavanja iZotope SRC-a, koji nema nikakve veze sa NOS filozofijom. 

Pokušaji bekstva van zadatih tehničkih okvira (koji se smatraju ispravnim iz ugla audio inženjera), mogu rezultovati nusproduktima u vidu neželjenih artefakata tipa prekomerno izraženog aliasing-a, itd.

Sa druge strane, ako si eksperimentisanjem dobio zvuk u kome su pomenuti artefakti začin "X" koji ti se baš sviđa, baš te briga! :)

Nakriviš kapu i uživaš. :)

...A da li se rešenja koja nama odgovaraju mogu promovisati kao univerzalna, to je već druga priča.

 

Link to comment
Share on other sites

Zaboravih..

2 sati ranije, ab said:

razumeo sam ipak da je za SRC nerazumljivo ako se ne izmeni izvorni sample rate, pa takve zahteve necu vise spominjati. :)

To se upravo odnosi i na celu onu priču da mrdanje klizača iZotope SRC parametara ne bi trebalo da ima ikakvog efekta ako je u Audirvani upsampling isključen, tj resampler neaktivan.

Fajl se reprodukuje bez promene izvornog sample rate-a, pa samim time nema ni promena u zvuku.

 

..Ili barem ne bi trebalo da ih ima. :)

Changelog ispravki raznih bagova u Audirvani:

https://audirvana.com/delivery/audirvanaplus3_releasenotes.html

Pominju se u par navrata i bagovi sa upsampling-om.

Link to comment
Share on other sites

Ok, shvatio. I hvala ti :)

Uskoro narucujem module za NOS dac R2R, prikupljacu postepeno potrebne komponente i napajanja (bice sva odvojena), a onda cu imati problem sa iskljucivanjem upsamplinga na mojoj magic bagovitoj Audirvani +.

PS. Na upitni stav kod linearnosti mislio sam i na prethodno usvojene (u tvom i mom setup-u) nize vrednosti steppness klizaca iako vece vrednosti daju vecu strminu i bolju linearnost, pa smo obojica primenili manje vredosti, valjda zbog boljeg zvuka, a ne lepseg diagrama. Ajde molim te pusti kroz SRC jos jednom ona moja podesavanja ali sa izmenjenom vrednosti cut-off freq. umesto 1.02 sa 1.05 da upredim jer sam jedno vreme tako slusao.

Jedino se (ukljucujuci i min.phase vs linear phase) za klizac cut-off freq. razilazimo gde ja sa mojim vrednostima blago preko 1 guram u pojavu aliasing-a sa grozno izgledajucim diagramom, a ti sa vrednosti blago ispod 1 to ogranicavas.

Ako neko jos proba i uporedi ova podesavanja neka javi (ali ako nemate bagovitu A+ ukljucite upsamplig), a ja cu nastaviti probe podesavanja kada spakujem NOS dac, do tada cu da uzivam u muzici :cheers

Link to comment
Share on other sites

Pratim temu vrlo pažljivo i primećujem da je jako čudno što se uopšte pomeranje ovih klizača izrazito čuje, a da nije uključen upsampling signala. Koliko razumem aktivan efekat parametara je vezan isključivo za aktivaciju upsamplera. Zaista čudno!?

Osim što mogu da potvrdim njihov uticaj na zvuk i bez uključenja upsamplinga na ab-ovom macminiju, mogu takođe da kažem i da je zvuk bio mnogo prirodniji sa podešavanjem za koje Kuja tvrdi da su potpuno sumanuti.

Moje pitanje je sledeće. Ako je simulacija Kujinih dijagrama jedino bila moguća sa upaljenim upsamplerom, za koga smo i ab i ja tvrdili da kvari zvuk, a mi smo slušali bez njegovog uključivanja, da li je možda zvučna linearnost gornjih frekvencija bolja u  "ab dijagramu", gde je otvorenost frekventnog opsega mnogo bolja, pa samim tim i frekventna linearnost prisutnija, zajedno sa očuvanim gornjim harmonicima koji ne bivaju naglo utišani od 16kHz, gde idu u nagli ponor kao kod Kujinih podešavanja u okviru dijagrama sa brick wall filterom na oko 21/22kHz. Koliko ja znam što veći broj gornjih harmonika bolje definiše vrlo čujne tonove na nižim frekvencijama itd..

Kujin dijagram:5kuja-settings.jpg.32379336b24bef34afa94f629958cf67.jpg

 

ab dijagram:

4ab-settings.jpg

 

Sad po pitanju onih refleksija, koje se vide na analizi ab-ovih podešavanja, zaista je čudno što se na grafiku vide na višim frekvencijama, jer nalazim sledeće ...

Naišao sam na objašnjenje šta zapravo radi Aliasing, ali u objašnjenju je njegov negativni efekat na zvuk objašnjen samo pri downsamplingu signala, usled čega nastaju frekventni artefakti u vidu frekventnih refleksija na višim frekvencijama ...??

 

Nisam poznavalac materije, plus što ne koristim Audirvanu, ali mi je cela ideja istraživanja u cilju dobijanja boljeg zvuka vrlo interesantna. Pogotovo što su originalna default podešavanja Audirvane zvučala poprilično kilavo i ne ubedljivo po pitanju famozne zvučne prirodnosti i prisutnosti instrumenata.

Ne znam koliko je izvodljivo da neko od vas dvojce potegne svoj macmini kod onoga drugog ili kod nekoga trećeg Mac-ovca sa npr. drugim DAC-om, pa zaista vidite kako podešavanja ili "bagovi" u Audirvani zaista rade na neutralnom terenu. Pa zašto da ne i uporedite sa Amarra-om, koja je meni, u tom momentu poređenja zvučala potpuno inferiorno.

Šteta što se još neko od Mac-ovaca nije uključio sa opservacijama. Neće niko uši da zavrće. Mislim da se jako interesantno i po malo trilerski razvija diskusija, obzirom da imamo jednu "neverovatnost / bagovitost" u celoj jednačini.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...