Jump to content


Linear Phase vs. Minimum Phase EQ


ab

Recommended Posts

3 sati ranije, Father said:

Možda treba drzati upsampling od početka aktiviran, pa ispočetka istražiti parametere u tom slučaju. Možda se iscedi još neki atom kvaliteta?

 

Klizači su u stvari samo "advanced" podešavanja pojedinačnih parametra iZotope sample rate konvertera.

Ako mrdate onaj glavni "Quality" klizač, videćete kao se simultano sa njim pomeraju i pokazuju drugačije vrednosti pojedinačni klizači u "Advanced parameters" sekciji.

Što bi trebalo da znači da klizači kontrolišu isključivo parametre iZotope sample rate konverzije, 
koja je, ako verujemo korisničkom uputstvu Audirvane, aktivna samo ako nam je upsampling uključen:

Sample Rate Conversion
Sample Rate Conversion happens when 
- The audio device does not handle the audio track sample rate 
- Upsampling is forced.

....Iz čega opet proizilazi da sa isključenim upsampling-om, ovi klizači ne bi trebalo da imaju nikakav uticaj na zvuk?

 

Evo primera šta se dešava sa "advanced" klizačima koje ne pipamo, već mrdamo samo glavni "quality" iZotope SRC klizač:

5a91e7aa8c6a6_ScreenShot2018-02-24at11_23_42PM.png.573efbe1bbf51594b9576374e7601cf5.png5a91e7a6de71e_ScreenShot2018-02-24at11_23_30PM.png.9717a082e5e9ed4609aaea8cb1109634.png5a91e7a3902cb_ScreenShot2018-02-24at11_23_17PM.png.ff74b9584a58bed4d47828c0366484e2.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Evo svratih na Audirvana zvaničnu stranicu:

https://audirvana.com/?page_id=3450

Tekst je posvećen novoj SoX opciji, ali je princip rada isti i odnosi se i na SoX i na iZotope:

ako želimo da upsampling bude aktivan, a sa njim i klizači sa podešavanjima, forced upsampling dugme mora biti selektovano:

 

NEW in Audirvana Plus 3.2:  New Ultra High Quality Upsampling Algorithm available, SoX

How To use it:

  • Go to the Audio Filters page of Audirvana Plus preferences
  • Select SoX as the sample rate converter algorithm
  • Select one of the forced upsampling options (e.g. power of two, or DSD)

Expert settings:

If wished, you can tune the SoX parameters as you can do with iZotope SRC (e.g. bandwidth/cutoff slope, anti-aliasing, phase)

 

Screen-Shot-2018-02-24-at-6_19.58-PM1.thumb.gif.2bf2fc4735f951ae4fb69f1a1f02a7f4.gif

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ako ste ipak čuli razlike prilikom pomeranja klizača, 
što (ako se uzme u obzir sve gore navedeno) ne bi trebalo da se dogodi ako je upsampling isključen, 
možda je moguće da Audirvana ima neki bag? :) 

Dešavalo se dosta puta.

Možda resampling u stvari nikada nije isključen? 

Ili bi program trebalo posle svake promene parametara zatvoriti pa ponovo pokrenuti?

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Father said:

 

Audirvana.thumb.jpg.8a1e9d323fd0d4f59ef24f92ca4743fb.jpg

Upsampling je bio isključen,  a pomeranje klizača je imalo dramatično veliki uticaj na zvuk.  Kada smo odredili najbolji zvuk sa kojim smo se zajednički složili da je najprirodniji, ab je uključio upsempling, nisam ispratio koji tip od ponudjenih i zvuk se pokvario.

Ukljucio sam onaj prvi ispod ovog na fotki - power.of 2 owersampling only (2x, 4x...), secas se da sam posle svake promene parametara ponovo pokretao Audirvanu.

Moja podesavanja u sistemu su neznatno izmenjena, u sustini je ovo priblizno...

2 sati ranije, 空也 said:

Da ne zaboravim, evo mojih podešavanja :) :

5a920ecf5444f_ScreenShot2018-02-24at11_22_56PM.png.6ad56e2e3a7f3ffb95ea906eb802759c.png

Vidim menjao si tvoja stara podesavanja :) Jel je to sada nova postavka usledila u toku ove teme ili si jos ranije oborio vrednosti za prvi i cetvrti klizac?

Pokazao sam father-u sta se desava sa "quality" klizacem iz razloga zato sto se njegovim pomeranjem i resetuje individualno podesavanje, a kako si rekao postavlja parametre iZotope na njihova podrazumevana, tako sam mu i predstavio kako svira default podesavanje sa klizacem skroz na desnoj strani. Sve vereme je forced upsampling bio "none" tj. iskljucen.

Video sam sta pise vezano za primenu efektata, ali i pri isklucenom upsamplingu promene su bile na nivou izmene dac-a.

Predlazem ti da probas ova podesavanja koje je okacio father i ukljucis se u test, pa izneses svoje zakljucke. Istovremeno bi nam dao potvrdu da li promena parametara dok je iskljucen upsamling daju rezultate suprotno Audirvana uputstvu.

Nakon toga mogu ti dati i moja donekle izmenjena podesavanja pa da kazes kako se to cuje kod tebe.

Kakav je Kraftwerk bio?

Da napomenem, moja verzija A+ je 3.03, nemam trenutno SoX - moze se probati, ali ajde prvo ovo zapoceto da proverimo i uporedimo.

Link to comment
Share on other sites

Ipak da napomenem još jednom, da nisam korisnik MAC OS-a ni playera koji je predmet ovog istraživanja u cilju poboljšanja reprodukcije ili bolje reći boljoj optimizaciji playera prema DAC-u u sistemu.

Mislim da i ab potvrđuje da bi od DAC-a do DAC-a ovi parametri morali malo da se dopipaju na uvce i da jedno rešenje ne može biti univerzalno.

Znate svi da sam ja uvek za igru i nova iskustva, pa sam se vrlo rado odazvao na predlog kolege da proveri i u mom sistemu neka podešavanja koja je kod sebe podesio. Zaključke koje smo doneli su svakako da klizači rade nezavisno od Quality slidera i uvek smo posle setovanja restartovali Audirvanu i onda slušali izmene. Takođe sva podešavanja smo radili bez aktiviranja upsample opcije.

Kao što sam već rekao, samo smo jednom probali sa uključenim Power of 2 upsampling only i nije nam se dopalo...

Moram ipak da malo ograničim svoje komentare, iz prostog razloga što nisam korisnik MAC platforme i ne mogu praktično da potvrdim ili proverim neke nove ideje, pa da ne ispadnem neozbiljan i pričam na pamet. Imao sam prilike u jednom navratu da posvedočim izvanrednom uticaju tih klizača na zvuk i to sam potvrdio želeći da podržim kolegu ab-a u svojim aktivnostima da dokuči tajne digitalnih filtera i dobronamerno predstavi članstvu njihovu važnost i skriveni potencijal.

Znači sešn sa dva para ušiju je bio izrazito zanimljiv i za ab-a kao i za mene i zaista smatram da nije uzaludan posao poigrati se sa njima.

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem jos jednom na gostoprimstvu, meni je znacilo veoma, pogotovu sto se sistem pokazao narocito senzibilnim na promene i pokazivao sve prednosti i mane na fantastican i precizan nacin.

A+ mi vise lezi i pruza od Amarre, culi smo i to ono vece.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, ab said:

A+ mi vise lezi i pruza od Amarre, culi smo i to ono vece.

Zaista Amarra je u poređenju sa Audirvanom (podešenom kao sa moje slike) bila bukvalno potpuno poražena. U zvučnom smislu nije mogla da parira ni u jednom segmentu koji smo pažljivo i vrlo predano valorizovali.

Neko će zameriti što smo se oslonili 100% na "Zlatne uši" kao merni instrument, ali obzirom da se radi o ab-ovom i mom sistemu i da parametre prezentujemo kao ne univerzalne, nadam se da nam nećete zameriti, jer ističemo važnost da se svako individualno poigra sa istim. Namera nam je da ukažemo na značaj i skriveni potencijal iz koga se može unaprediti zvuk sistema i podići na znatno viši nivo.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, ab said:

Vidim menjao si tvoja stara podesavanja :) Jel je to sada nova postavka usledila u toku ove teme ili si jos ranije oborio vrednosti za prvi i cetvrti klizac?

Ne sećam se da sam ranije postavljao na forum moja podešavanja Audirvane. Amarre jesam.

Ovako mi je podešeno već nekoliko godina.

Do ovih podešavanja sam došao analizirajući rad iZotope resamplera u iZotope RX programu.

Radio sam downsampling nekih mojih vinil rip-ova, pa sam malo istraživao tu temu na nekoliko "profi" foruma koji se bave muzičkom produkcijom.

A tu je i tema na Computer Audiophile forumu iz 2013-e, gde se o ovome raspravlja u sitna crevca:

https://www.computeraudiophile.com/forums/topic/15051-izotope-src/

Pošto si i ti počeo od Ayre white paper-a, pretpostavljam da ti je ta tema bila inspiracija za eksperiment?

 

9 sati ranije, ab said:

Pokazao sam father-u sta se desava sa "quality" klizacem iz razloga zato sto se njegovim pomeranjem i resetuje individualno podesavanje, a kako si rekao postavlja parametre iZotope na njihova podrazumevana, tako sam mu i predstavio kako svira default podesavanje sa klizacem skroz na desnoj strani. Sve vereme je forced upsampling bio "none" tj. iskljucen.

Video sam sta pise vezano za primenu efektata, ali i pri isklucenom upsamplingu promene su bile na nivou izmene dac-a.

.........

Da napomenem, moja verzija A+ je 3.03

Zato i pretpostavljam da ta konkretna verzija Audirvane ima neki bag.

To je jedino objašnjenje ako ti i Father čujete ono što se ne bi smelo čuti?

iZotope je resampler. Ta podešavanja isključivo kontrolišu njegov rad i ništa drugo. 
Ako je iZotope neaktivan, znači nema forced upsamplinga ili downsamplinga, ta podešavanja ne rade ništa. 

Ili barem ne bi trebalo da rade, ako sve funkcioniše kako treba i kako je opisano u uputstvu.

Ako promene podešavanja resamplera daju promene u zvuku, a upsampling dugme je isključeno, to znači da je iZotope resampler ipak aktivan u pozadini i da dolazi do nekog upsamplinga ili downsamplinga bez našeg znanja. 
Drugačije ne može?

 

Pokušaću kasnije da utvrdim da li se moja verzija Audirvane ponaša na isti način.

Link to comment
Share on other sites

PS

Kako ti je podešen ostatak digitalnog lanca reprodukcije?

Koja ti je verzija OSX-a? Šta se dešava u Audio MIDI setup-u?

Ja sam na novijim verzijama OSX-a (El Capitan i kasnije) imao problem sa Audirvanom koja nije htela da radi kako treba, pošto je imala problem sa automatskim prebacivanjem sample rate-a na nivou operativnog sistema. Taj problem sam video opisan na više foruma.

Možda postoji neko neslaganje po pitanju sample rate-a između Audirvane i OSX-a, tako da je iZotope resampler u tajnosti aktivan u pozadini i prilagođava stvari. 

Možda je sample rate iz nekog razloga zakucan na nivou OSX-a, a Audirvana se uz pomoć iZotope-a prilagođava?

Ili postoji nešto na nivou hardvera, što u pozadini aktivira iZotope resampling?

Nešto na nivou Oppo drajvera?

Kako je opisano u ovoj drugoj opciji iz uputstva:

Sample Rate Conversion
Sample Rate Conversion happens when 
- The audio device does not handle the audio track sample rate 
- Upsampling is forced.

Link to comment
Share on other sites

U mom slučaju, zbog udaljenosti kompjutera od sistema, najčešće koristim vezu sa HiFace-om preko aktivnog USB 1.0 produžnog kabla.

USB 1.0 omogućava maksimalno 24/96 reprodukciju, tako da mi Audirvana (iZotope SRC) automatski downsample-uje 24/192 na 24/96.

Što znači da nekakav resampling u Audirvani može biti aktivan čak i ako držimo forced upsampling isključen.

 

Link to comment
Share on other sites

Nisi postavljao na forumu ali si mi poslao svoja podesavanja 30.06.2014.godine pa zbog toga pitam.

I tada smo se obazirali na Audirvana manual gde se navodi da veca vrednost klizaca "steepness" daje bolje rezultate, pa smo vidim obojica nezavisno napustili tu teoriju.

Ne bih se dalje drzao tog manuala kao biblije, pa te molim da javis rezultate kada proveris i uporedis, narocito da li promena predlozenih parametara daje rezultate u tvojoj starijoj verziji A+ bez ukljucenog upsamplinga?

Koristio sam i tu novu trial verziju sa sajta Audirvane ver.3.2 i takodje su parametri davali razlike.

OS X je Yosemite, a Audio midi setup:

P80225-152242.thumb.jpg.f6a09c40a391eeca2732aed5428b37ef.jpg

Za Kraftwerk :cheers

Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanje vezano za Audio Midi setup:

P80225-180237.thumb.jpg.e2b8293a53aa10a847bb90a67d427435.jpg

Uzimajuci u obzir da format za line in nije automatski varijabilan, a da pustamo razlicite sample rate sadrzaje, da li ima logike da izbor vrsimo u zavisnosti koji sample rate slusamo (meni to ne bi predstavljao nikakav problem jer su mi sve datoteke razvrstane po toj podeli zbog rucnog odabira sample rate na Clock-u M2Tech EVO)?

Logika je da ako je line in podesen na npr. 44.1kHz a slusamo muzicku numeru sa 96kHz tada iZotope mora pored upsamplinga da vrsi i oversampling, samo glasno razmisljam?

Logicnije je da ako vec treba da se ide na upsampling da se sve datoteke podele na 44.1, 88.2, 176.4 i 352.8, a posebno 48, 96, 192 i 384 i u odnosu na to odredi Audio Midi setup pre slusanja istih?

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

Jedno pitanje vezano za Audio Midi setup:

Uzimajuci u obzir da format za line in nije automatski varijabilan, a da pustamo razlicite sample rate sadrzaje, da li ima logike da izbor vrsimo u zavisnosti koji sample rate slusamo

 

Line-in (Built-in Input) sa tvoje slike nema nikakve veze sa reprodukcijom.

To ti je kontrola ulaznog dela integrisane audio sekcije samog MacMini-ja.

Na primer, kada u onaj mini jack pozadi na Miniju (sa nactrtanim mikrofonom) ubodeš neki analogni izvor i snimaš sa njega. Čak mu je i ikonica mikrofon u Audio MIDI Setup panelu. :)

 

U tvom slučaju za podešavanje izlaza treba da selektuješ "HiFace".

 

Ovako to izgleda kod mene:

5a92fa3d458bb_ScreenShot2018-02-25at6_58_37PM.png.88aa6e22f20d6dc01892d24382d5aff1.png

 

 

 

1 sat ranije, ab said:

a da pustamo razlicite sample rate sadrzaje, da li ima logike da izbor vrsimo u zavisnosti koji sample rate slusamo (meni to ne bi predstavljao nikakav problem jer su mi sve datoteke razvrstane po toj podeli zbog rucnog odabira sample rate na Clock-u M2Tech EVO)?

Logika je da ako je line in podesen na npr. 44.1kHz a slusamo muzicku numeru sa 96kHz tada iZotope mora pored upsamplinga da vrsi i oversampling, samo glasno razmisljam?

Logicnije je da ako vec treba da se ide na upsampling da se sve datoteke podele na 44.1, 88.2, 176.4 i 352.8, a posebno 48, 96, 192 i 384 i u odnosu na to odredi Audio Midi setup pre slusanja istih?

Ti moraš ručno na samom M2Tech Evo-u da podešavaš sample rate?

Audirvana i Amarra bi trebale da automatski menjaju sample rate na nivou OSX-a (vidljivo u Audio MIDI Setup-u) u zavisnosti od muzičkog materijala.

Imao sam problema sa starijom Audirvanom koja to nije mogla da radi sa novijim OSX-om.

 

Možda i kod tebe postoji neki takav problem, u vidu neslaganja sample rate-a negde na putanji Audirvana - OSX - M2Tech Evo, tako da ti je iZotope resampling u stvari sve vreme aktivan u pozadini, a da toga nisi ni svestan.

Tako bi se možda moglo objasniti to što se kod tebe čuje promena parametara iZotope-a, uprkos činjenici da ti je upsampling isključen.

 

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, 空也 said:

Možda i kod tebe postoji neki takav problem, u vidu neslaganja sample rate-a negde na putanji Audirvana - OSX - M2Tech Evo, tako da ti je iZotope resampling u stvari sve vreme aktivan u pozadini, a da toga nisi ni svestan.

Tako bi se možda moglo objasniti to što se kod tebe čuje promena parametara iZotope-a, uprkos činjenici da ti je upsampling isključen.

Kako onda objasnjavas promenu kada ukljucim iZotope upsampling? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...