Jump to content


Antirezonantne podloske


Sonichammer

Recommended Posts

Pa, sta znam, ja na sve to gledam tako sto shvatam da postoji vise resenja i svakome je dopusteno da se isproba ako ga zanima. Otprilike nije daleko od pameti da ne moze u svakakvim kombinacijama uredjaja koji se nalaze u svakakvim prostorima, jedno resenje biti najbolje. Braniti jedno ili drugo trece osamnaesto omalovazavanjem ostalih resenja, mislim da nema puno smisla.

Sto se mene tice, koristim spajkove ispod stalaka za zvucnike i filcane podloske na girnjoj ploci ispod zvucnika. Ispod cd plejera sam ugradio male kuglice iz kugel lagera. Ispod pojacala i daca sam dolepio sundjeraste podloske male visine. Razlig za sve ovo je sto mi je bilo dosadno i, teoretski i zdravorazumski, delovalo mi je da ce to biti bolje nego da stalci nalezu celom donjom plocom na parket, da plejer naleze fabrickim nogicama na policu... Da li to utice na zvuk? Pa, valjda. Nisam vracao na stanje pre intervencije. Toliko o tome.

Sve ovo pisem zato sto hocu da javim da postoje i oni koji na predmetnu problematiku ne daju vise od pet para. Licno, sto puta sam napisao, ali ajde ponovicu, nemam nista protiv.

Link to comment
Share on other sites

Najbolje bi bilo da na gumu za bicikl nalepimo bumpone i da zalepimo ureÄ‘aj superlepkom ako neko sluÄajno zakaÄi kabl. Ovakvo reÅ¡enje ima najbolju tehniÄku opravdanost sigurno. Å to se tiÄe sigurnosti pri padu ureÄ‘aja bolje reÅ¡enje bi teÅ¡ko bilo smisliti je naduvana guma odliÄno amortizuje... :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Jbg. nervira me kada sami sebe potcenjujemo...nedostatak ambicije, Å¡ta li?...

Još u ''staroj Jugoslaviji'' dakle pre skoro 100 godina proizveli smo SAMOSTALNO oko 1100 aviona, a sada ne možemo da napravimo antirezonantne podloške za HiFi.

Zar sve treba da se  svodi na dilemu: ili guma za bajs ili finite elemente?

I kada konaÄno neko NAÅ  napravi istu stvar kao finite elemente, hajde malo da ga podhebavamo i sprdamo se s temom :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Damn internet... Ja sam bas mislio da relaksiramo temu u pravom pravcu, ali izgleda da svako razlicito cita. Ti si pravnik, procitaj dvaput ko sto praksa savetuje :)

Normalno, bre, da treba podrzati domaci rad, ja sam za to a nisam "patriJota". Samo, bez nervoze i takticno, a ne djonom cim neko postavi logicno pitanje. Hoces da prodas (ne ti konkretno, nego u kontekstu teme)? Objasni kad te neko pita (isto kao iznad). Jel to problem? Jel problem da se napise javno i cena? Ili je poenta da sve ostane misterija?

Link to comment
Share on other sites

Kad smo kod antirezonantnih podloÅ¡ki, prvom prilikom ću poruÄiti „Vibrapod cones“ da probam (http://www.vibrapod.com/vibrapodcone.htm).

SliÄno kao i kolega Trotter ne verujem da ću Äuti razlike u zvuku epohalnih razmera, ali cena je $8 USD po komadu, pa ću se otvoriti za 3 komada za preamp ili mali M2Tech Evo DAC…

 

A takoÄ‘e imam neke kuglice od Äudnog materijala: verovatno neka Ävrsta smola, sliÄno kao slonova kost… veliÄine malo manje od klikera... Od toga ću pokuÅ¡ati uz pomoć nekih drvenih podloÅ¡ki da sâm napravim neÅ¡to â„¢ :-)

Preneću iskustva, ako bude bilo vredno pomena.

Link to comment
Share on other sites

 A takoÄ‘e imam neke kuglice od Äudnog materijala: verovatno neka Ävrsta smola, sliÄno kao slonova kost… veliÄine malo manje od klikera... Od toga ću pokuÅ¡ati uz pomoć nekih drvenih podloÅ¡ki da sâm napravim neÅ¡to â„¢ :smile:

Preneću iskustva, ako bude bilo vredno pomena.

Drvene podloske izdubi i stavi u rupe kafene kasicice(bez drske)kuglica u sredinu

Link to comment
Share on other sites

Evo zanimljive i jeftine ideje

http://www.prodavnicaalata.rs/m/proizvod/obelezivac-8-mm-4-kom-2912000-wolfcraft/79

Takozvani stolarski kirneri, zamena za skupe audiofilske spajkove. Mogucnost primene je, uz malo maste i prilagodjavanja, za svaku komponentu. Moze na nogice od pojacala, dac-a, zvucnika... Mislim da nema jeftinije ni u kucnoj radinosti izrade.

Recimo, kod mene su kompresione kutije na stalcima koji su uradjeni od donje i gornje ploce od drveta a spojeni aluminijumskim cevima punjenim peskom. Na donjoj ploci imam ugradjenje spajkove, prema podu. Razmisljam da stavim ove obelezivace izmedju gornje ploce i donje baze zvucnika. Da li da ubusim rupe na gornjoj ploci stalka, umetnem ove kirnere, i "nabodem" zvucnike na vrhove? Ili da ubusim zvucnike sa donje strane i postavim kirnere da siljak bude prema stalku?

Link to comment
Share on other sites

Za slucaj da ne zelite da ostecujete zvucnike odozdo(cest slucaj) izrezite limenku i napravite podloske koje cete nalepiti silikonom.Tako je to kod mene naim predvideo za SBL zvucnike,za koje tvrde da su mehanicka resenja vibracija od izuzetne vaznosti po zvuk,a od podesenosti zavisi i kako ce da zvuce.To kod mene lim tu nije nije iz estetskih razloga vec upravo naim insistira na tom minimalnom kontaktu sa izuzetno ostrim siljcima,cak probijanje lima i kontakt sa drvetom predstavljaju kao problem po zvuk i tad zvucnici nisu "podeseni" i ne sviraju kako treba.U to sam se i sam uverio.Ima po neka slika na temi gde je predstavljen moj sistem pa moze nekom mozda biti od koristi.Koriscenje tih kirmera u tom slucaju nebi trebao biti problem. 

 

Kao doprinos temi saljem link sa prijateljskog foruma,vibracije jesu velik problem u hifi i sve ozbiljne firme ih resavaju i u okviru uredjaja cija je konstrukcija vrlo bitna,ali i stalci,police i konzole,spajkovi podloske...Ja licno zalim za svojom zidnom target konzolom za gramofon,a planiram jednu kvalitetnu za sve uredjaje koja bi mogla podrazumevati i ovakve podloske.

http://www.pinkfishmedia.net/forum/showthread.php?t=174650

Link to comment
Share on other sites

Mujo voli , mujo pati .... ? . Kao da slijedeći potencijalni kupac ako ide na pravu "razinu" (audiofilsku? ? ne Äe zvuÄnike jednako instalirat . ? Jedino Å¡to Äe s donje strane imat "rupice" koje se ne Äe poklapat sa njegovim ? . Ne znam kako bi 4 "rupice u laku mogle imat utjecaj na zvuk kabineta ? :(

Idealiziranje je majka predrasuda - skeptiÄnosti- neznanja ? !

Link to comment
Share on other sites

kod tih stolarskih kirnera je siljak ostar,kratak i malog precnika,uletece ceo u drvo i stalak i zvucnik ce se dodirivati.

 

Bogami, imaÅ¡ pravo. Nije mi to uopÅ¡te palo na pamet. Po specifikaciji mojih zvuÄnika, jedna kutija ima 12,5 kg. Da li će doći do efekta koji si pomenuo ako se stave 4 kirnera i kutija malo "kucne" odozgo? Verovatno hoće. Kažem "kucne" jer mora malo da se "naÄuka" da bi to bilo stabilno.

 

Sondek, koliko je stabilno to Naimovo rešenje ako šiljci dodiruju vrhom lim i ne ostvaruju neki dublji kontakt sa kutijom? Verujem da neće da kliza kad se postavi ali svaki manji kontakt sa kutijom je dovoljan da kutija sklizne?

 

Crna Kafa, apsolutno je bitno da ne doÄ‘e do oÅ¡tećenja laka, drveta ili Å¡ta već kod zvuÄnika kod onih kojima je to bitno :lol: . Da imam iole vrednije kutije koje kasnije možda treba i prodati, ne bih ni ja razmiÅ¡ljao o ovome, ovako... BaÅ¡ me briga :beer

 

Možda ovi kirneri mogu da nađu primenu na, recimo, cd plejerima ili dacovima, tako što se od npr. drveta naprave mali blokovi u vidu nogica (oblik kako ko voli) i postavi se kirner sa donje strane vrhom okrenut prema polici. Ispod vrha se postavi 50 para a može i ceo dinar da ne dođe do oštećenja police, tj. rupe. Sa gornje strane nogice se zalepi za cd plejer ili dac (na postojecu nogicu ili se fabricka demontira i direktno na dno uređaja), recimo, obostrano lepljivom trakom koja se ne vidi jer je tanka a dobro drži za ove potrebe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...