Jump to content


Antirezonantne podloske


Sonichammer

Recommended Posts

normalno , ne postoji jednostavnije , prakticnije  , jeftinije ...resenje za teske kutije , police itd . Mala dodirna povrsina sa obe strane - i tockica ka parketu i kuglagera ka gore , a da ne govorimo o neunistavanju patosa , lakog pozicioniranja kutija ...Ako su fabr. kutije , mala kadica , ili stalak , a ako je "razglas " moze i direktno...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Da se ne bih uplitao u rasprave na Fatherovoj temi o podloskama sa kuglicama iz lezajeva... ovde bih da podelim sta je nesto slicno (po mom misljenju apsolutno isto) a bas bas malo kosta u odnosu na komercijalne varijante  podloski koje "rade" na ovom principu... aksijalni kuglicni lezajevi ili po zelji I zavisno od tezine, jedan par istih.

https://www.skf.com/group/products/rolling-bearings/ball-bearings/thrust-ball-bearings/productid-51100

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, misko1989 said:

Da se ne bih uplitao u rasprave na Fatherovoj temi o podloskama sa kuglicama iz lezajeva... ovde bih da podelim sta je nesto slicno (po mom misljenju apsolutno isto) a bas bas malo kosta u odnosu na komercijalne varijante  podloski koje "rade" na ovom principu... aksijalni kuglicni lezajevi ili po zelji I zavisno od tezine, jedan par istih.

https://www.skf.com/group/products/rolling-bearings/ball-bearings/thrust-ball-bearings/productid-51100

probano odavno, jeftina varijanta sa velikom nosivoscu, otprilike koliko father kaze za one jeggerove (sto je apsolutno netacno).....i meni je delovalo da je savrsen za ovu nasu primenu ali zvucno vrlo inferiorno u odnosu na ARN iz  ove teme.

 

150-300 din komad zavisi od precnika, nije skupo za probu.

Link to comment
Share on other sites

Cifra 126 din, ja nasao u jednoj radnji u Nisu, ako nekom treba mogu da prosledim info konkretno mada kapiram da ima bezbroj radnji koje prodaju lezajeve.

patason, jesi li probao lezajeve onako original kako je kupljeno ili sa tri (izvadjene) kuglice ? Po jedan komad ili dupli? Ja sam dobio mali napredak za nikakvu paru realno. Ubedljiviji zvuk nekako...

mada u nedostatku vremena I koncentracije, ne mogu vise ni u sta da se zakunem :D nije skupo za probu pa rekoh da podelim info. 

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, misko1989 said:

Da se ne bih uplitao u rasprave na Fatherovoj temi o podloskama sa kuglicama iz lezajeva... ovde bih da podelim sta je nesto slicno (po mom misljenju apsolutno isto) a bas bas malo kosta u odnosu na komercijalne varijante  podloski koje "rade" na ovom principu... aksijalni kuglicni lezajevi ili po zelji I zavisno od tezine, jedan par istih.

https://www.skf.com/group/products/rolling-bearings/ball-bearings/thrust-ball-bearings/productid-51100

Treba probati. Lepe su i diskretne. Zvučno ne znam koliki im je domet.

Nosivost ovih koje si postavio je 0.45KN x 102Kg = 45.9Kg

JEGER ar. stopice imaju nosivost 100Kg po komadu. To je informacija koju daje proizvođač.

Link to comment
Share on other sites

Ko je rekao da je malo. Tri komada nose 130kg. Koji uređaj ima toliko?

:rolleyes: mssim sa će da ih elaboriraju poznavaoci, ali realno...

Ja sam za probu i jeftinijih rešenja i nisam hifi maneken niti elitista, to bar svi znaju od narandžastog kabla, preko tenis loptica :unsure:, silikinskih Titania podloški...

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Father said:

Treba probati. Lepe su i diskretne. Zvučno ne znam koliki im je domet.

Nosivost ovih koje si postavio je 0.45KN x 102Kg = 45.9Kg

JEGER ar. stopice imaju nosivost 100Kg po komadu. To je informacija koju daje proizvođač.

mozda kad se okrenu na bok....ovako nema sanse, sta god da kaze proizvodjac.

 

ti si se vec opekao sa iznosenjem "cinjenice" tipa "rekao mi covek"

Link to comment
Share on other sites

@patason

Meni reč još uvek nešto znači. Pogotovo čoveka koga prozivaš (Supex priča).

Zbog tvog nadobudnog stava i konstantnih neprimerenih prozivki stićiće te karma, možda ne danas, ne sutra, ali hoće siguran sam u to.

Neću se moliti za tebe sigurno, nisam toliko bezgrešan. Neka mi Bog oprosti.

I da te odpozdravim u stilu novog trenda na forumu, BOTINO TROLOVSKA.

"Tрол означава особу чији је основни циљ да својим прилозима изазове што већу реакцију учесника интернет заједница или да на друге начине поремети нормалну дискусију. Тролови обично нису тематски заинтересовани, него наступају агресивно са покушајем стварања раздора у постојећој заједници, дискредитовања особа са другачијим мишљењем или усмеравања тока дискусије у непродуктивном правцу.

Тролови се крећу углавном у интернет форумима, викијима, мејлинг листама, блоговима и другим облицима интернет комуникације. Поједини тролови се користе префињеним дијалектичким и реторичким методама и тако се камуфлирају и често дуго времена не буду откривени."

Link to comment
Share on other sites

a da za normalne ucesnike foruma bude jasno, ja sam nacrtao doticnu ar nogicu i ZNAM kakva je konstrukcija i kako stoji lezaj u njoj (sto i svako sa malo tehnickog znanja lako moze da pretpostavi),

lezaj tu nije u svom prirodnom  okruzenju i podaci iz tabela o dozvoljenom opterecenju za doticni lezaj ne vaze.....ti podaci vaze kada je lezaj opterecen po drugoj osi u odnosu na ovu po kojoj je u nasoj primeni opterecen i tad drasticno manje moze da se tereti.

 

gornji alu prsten ar nogice ima kontakt samo sa unutrasnjim celicnim prstenom lezaja a donji aluminijumski deo ar nogice ima kontakt samo sa spoljnim celicnim prstenom lezaja.

time se postize i funkcija absorbovanja vibracija jer gornja i donja povrsina nogice imaju kontakt samo preko kuglica u samom lezaju.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Father said:

Ti si naprosti zao i netolerantan čovek. Dovoljno imaš godina da mogu sa sigurnošću da kažem da ti nema natrag.

Vrag te već odneo.

kad bi takvi kao ti mislili dobro o meni to bi me vec zabrinulo, ovako sam miran i ne zelim natrag.....a sta mislim o tebi je za trajni ban (nije mi jasno zasto se istina tako sankcionise, ali tako je) pa cu ti samo reci......."znas ti dobro sta je"

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Father said:

Meni reč još uvek nešto znači. Pogotovo čoveka koga prozivaš (Supex priča).

Zbog tvog nadobudnog stava i konstantnih neprimerenih prozivki stićiće te karma, možda ne danas, ne sutra, ali hoće siguran sam u to.

Neću se moliti za tebe sigurno, nisam toliko bezgrešan. Neka mi Bog oprosti.

I da te odpozdravim u stilu novog trenda na forumu, BOTINO TROLOVSKA.

 

Hajde malo da i ja napišem koju reč , sobzirom da sam, zajedno sa Patašonom nosilac "projekta" ARN, antirezonante nogice, kojima je ova tema izvorno posvećena, još pre pet godina. Učestvujem od početka kako u osmišljavanju i konstruisanju nogice, preko praktične realizacije do  implementacije i prezentacije istih.

Nogice sam do sada četiri puta izlagao na HI- Files show u Holiday Innu, jedanput u sobi Acoustic invadera, dva puta kod AV Impulsa i zadnji put kod Impuls HI FI (takođe Sima). Takođe si me ranije okarakterisao kao "prijatelja tvog neprijatelja", pa da ti ne izneverim očekivanja B)

Nisam ranije učestvovao u raspravi iz nekoliko razloga, prvo Patašon ti je lepo napisao sve vezano za tehničke detalje i ja nemam šta da dopunim iako sam dobro upućen u sve pojedinosti.

S druge strane ti iznosiš gomilu nebuloza,  a onda kada te činjenice sateraju uza zid, vadiš se da si trgovac, ne znaš, rekao ti čovek. E vidiš taj čovek,  je jedan pokvareni plagijator. Pisano je o njemu da se ne ponavljam.

Da li je to što on radi legalno-jeste, da li je legitimno-jeste, da li je moralno-nije! Kao što je već napomenuto niko od nas nije to ni izmislio ni patentirao, ali za moralnog i poštenog čoveka je moralna obaveza iznad svega. Nema ništa bednije nego da potkradaš sopsvene klijente

Ono što nije napisano je da je taj Čovek ukrao naš uzorak, mustru, etalon,(nazovi kako hoćeš) prototip po kome se nogice prave pod izgovorom da je izgubio, sa namerom da nama napravi štetu. Da li je to legalno, legitimno i moralno?

Naravno da nam nije naudio mi to imamo u glavi, nismo prepisivači, a imamo  i još koji komad, ne moramo da čekamo da neko traži pa da onda naručujemo. Nije on ni prvi ni jedini, a bogami ni najbolji metalostrugar koji je to pravio.

To što tebi znači reč  takvog čoveka, govori o tebi više nego o njemu.

Ja na "čovekovo" ponašanje i potkradanje nisam reagovao iz prostog razloga što za mene i Patašona to nije komercijalni projekat, krenuli smo sa željom da te nogice imamo za sebe i taj smo cilj ostvarili i zato im je kod nas i cena takva kakva jesto, materijal plus usluga strugara plus simbolična naknada za troškove, angažovanje i utrošeno vreme, 10E po komadu, na osam komada dajemo jednu gratis.

Zato što je to drugarska varijanta, tako je i počelo da se širi,  za prijatelje ,prijatelje od prijatalja itd. Niko nije kupio a da nije prvo probao ili da mu mi nismo prezentovali. Za nas je to hobi, ne  interes. bili smo željni iskustava kjja smo skupljali probom u raznim sistemima. Da smo hteli da to komercijalizujemo, našli bi ozbiljnog, pavog distributera, a ne tamo nekog Fathera koji ne zna osnovne stvari vezano za proizvod koji "valja" i nabili cenu na 25Eura

Kao što se vidi tema je otvorena pre pet godina kada je cela priča oko ARN i nastala ali su je dušebrižnici upropastili pa smo odustali od bilo kakvog daljeg pisanja i deljenja iskustava.

Ti si tada još gurao gole žice  u produžni kabl i podmetao stikere, filceve, plute, gumice za vodovod, blue takove bampone kurtone i još štošta pod uređaje i za svaki tvrdio da je napredak neviđen i da nema bolje. I takav nama drži slovo i deli lekcije! Drugo je pitanje kako si u međuvremenu od totalnog diletanta (što si u suštini i sada) stvorio sebi imidž znalca i "gurua" za mene je fenomen. Koji te je "Megatrend kamen mudrosti"  ozračio ne znam, ali  ja ti se divim i poštujem kao vrhunskog manipulatora. Ili je jednostavno materijalni interes za nemoralne  iznad svega. Za moralne sam već napisao

I na ovoj temi manipulišeš javnošću iznošenjem netačnih podataka. Objasni kako dva lagera rade bolje od jednogkao što kategorički tvrdiš. Ja tvrdim da nema razlike da je to samo marketinški štos "žvaka". probali smo par puta u raznim sistemima i pozicijama.Ako je tako hajde na napravimo sa pet sa deset ležajeva radiće višestruko bolje!

Sumnjam da ti to možeš da objasniš sobzirom  da ne znaš mnogo trivijalnije stvari. Ili pitaj "čoveka" on se tek razume u implementaciju kao Marica...

A za ovo bezobrazno ponašanje i izražavanje u stilu novih forumskih trendova, nadam se da će moderacija reagovati  takođe u stilu tih istih trendova i udaljiti te kao onog na onoj drugoj temi

Link to comment
Share on other sites

Ja sam dosta eksperimentisao sa aksijalnim lagerima, donekle si u pravu, nije neka razlika  zvučno. Ono šte je ustanovljeno iz gomile proba i varijanti primene je da sam lager, go, nema ni približan efekat kao kada se napravi  ARN nogica od legure aluminijuma i u nju stavi lager.

Imam par ideja zašto je to tako, ali nemam pravo objašnjenje, jednostavno tako je, empirijski potvrđeno i ja ne želim da širim razno razne "snake oil " priče u marketinške svrhe kao neki

. Zato sam ja razvio ARN sa aksijalnim lagerom prevashodno za potrebe HI FI polica, koje pravim s vremena na vreme i za  neke ekstremno teške zvučnike i druge komponente. Ta nogica je veća, većeg prečnika i višlja koriti aksijalni lager. ima ekstremno vliku nosivost, ne znam koliku, ali sigurno znatno veću od onih lažnih 100kg po nogici, koliko "jegerovci" navode za radijalnu varijantu. Ja lično sam sam stao na jednu nogicu, nije me ni osetila, a imam skoro 140 kg. Kasno je, sada ne mogu, ali ću sutra u toku dana naprviti slike i okačiti kako izgleda. 

Probaj saamo sa axijalnim ležajem, nećeš pogrešiti, to spada u korisna rešenja, za razliku od raznoraznih mekanih varijanti koje sam  već nabrojao i koje upropaste i zamute zvuk.

Zvuk će biti nešto bolji, ali ne očekuj čudo, već ova cela priča je u suštini ceđenje suve drenovine i bitka za finese, što uostalom i čini ovaj naš sport.

Mora sistem da ti bude maksimalno doteran prethodnim nivoima unapređenja zvuka da ne bi pokrio, progutao efekte eksperimenta. Bitno je i kakav sistem imaš na kojim pozicijama ćeš postavljati i koliko ss strpliv i istrajan da eksperimentišeš.

Jednom rečju probaj, proba je majka svih uspeha i zaključaka, rešenje je jeftino a tak'e srBski audiofili najviše vole, za njih su ta  rešenja uvek najbolja, uspeh je zagarantovan :D

Link to comment
Share on other sites

Е, напокон нормалан приступ и обраћање. Да ли је то легитимно, легално и морално - наравно да јесте, чак и препоручљиво. ;)

Ево ја у тој другој теми где се продају ногице по вишој цени поставих једно питање на које не добих одговор, па рек’о и овде да га поставим:

Дакле, шта је суштински функционално другачије од ових са једним редом и два реда куглагера?

И да додам још једно питање јер ће бити легитимно, легално и морално да ми одговорите - да ли је по нечему важна орјентација ногице при постављању испод неког од уређаја где је нашла примену?

Хвала.

Link to comment
Share on other sites

Opet bi se ja umetnuo sa antirezonantim nalepnicama.

Probali smo nalepnice fi 6 do 40mm na raznim pozicijama. Izdvojio bi recimo lepljenje fi8 na strujne kablove. Na šuko utikače daje dosta smiren ton, ali on sam dobija neki mrtvački tonalitet. Na IEC muzička scena se širi i pročišćava ali se ujedno naglašavaji visoki tonovi. Ovo posebno može da zasmeta sistemima koji su već dosta otvoreni.

Sve ovo pišem jer sam došao do zaključaka da veliki uticaj imaju dva faktora u finalnom zvuku.

- Odabir materijala u smislu njegove rezonantnosti

- Konfiguracija masa samog sklopa

Znam da za neke ja ovde nisam izmislio toplu vodu, ali za neke ovo može biti sasvim novo. Stim u vezi sam uveren da neko pojačalo može drugačije da zvuči ako se recimo izrotiraju delovi sklopa ili recimo zamene manje/više rezonantne komponente.

Tako sam došao do spoznaje da nalepnice dosta manji uticaj imaju na drvene poklopce uredjaja nego na čelične. Šta više, treba znati tačno gde valja lepiti nalepnice na metalnoj šasiji, inače možete sav trud da anulirate. Priče o soničnim prednostima primene drveta u uredjajima sam ovde čuo. Valjalo bi recimo izdizati i pričvršćivati elektronske komponente na drvene cokle. Znam da drvo nije za moderne audiofile cool (tzv drvene šklopocije), ali ja tražim toplinu estetsku i zvučnu.

Da se vratim na temu podloški, sve ovo sam napisao jer gradnja samih podloški nije jednostavan posao. Tu opet imamo balans masa i njihova rezonantnost. Recimo zašto ne neki jefiniji materijali od aluminijuma? Zašto baš taj prečnik ležaja? Imao sam sva tri tipa sa ležajevima kod sebe i svaki je drugačije svirao. Siguran sam da nisu samo ležaji u pitanju već i ono oko njih, njihova konfiguracija. Recimo kupasti sa ležajem su bolji od ravnih.

Mislim da bi loš odabir materijala ili neke nasumične dimenzije isto imali neki negativan čujni efekat kao i kad stavljate nalepnice nasumice.

Link to comment
Share on other sites

Koliko vidim, to je nogica sa šiljkom, a ako je verovati Alonu Wolfu, vlasniku i dizajneru firme Magico, šiljci su dobri samo do 300-400Hz, dok sve iznad toga vraćaju u zvučnik ili uređaj koji stoji na njima. Na svu sreću, čovek je rešio da ne bude samo deo problema, nego deo rešenja, pa je razvio odgovarajuće nogice za zvučnike i uređaje, i ovo remek-delo moderne tehnologije može biti vaše za tričavih 1050 US$ po komadu...B)

https://www.soundstageultra.com/index.php/equipment-menu/696-magico-mpod-support-system 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...