Jump to content


Antirezonantne podloske


Sonichammer

Recommended Posts

Baš zato što se poznajemo treba da mi veruješ kada nešto napišem, bez dubljeg ubeđivanja. Nije mi cilj sprdnja, nikako. Napisao sam da koristim tu vrstu ekspandirane pa oblikovane ('moulded') mase ali je nemam dovoljno za određenu visinu podloški koju bih želeo te količinski nedovoljno da samostalno podnese oko 10kg težine D/A konvertora. Sve navedeno, ništa sakriveno.

Čikica je svojim daljim istraživanjem došao do nečega što može biti i SirOliver-ova pomenuta 'silica gel' (vidi se i levak na jednoj slici) kao zamena za taj, sada ne postojeći proizvod i rešio da ovu zamenu ponudi. Kao što ti nudiš kuglager nogice.

Namerno nisam pomenuo nogice već wc rolne u nekakvoj igrariji pomagala 'odvojiti zvučni kabl od poda' a kabl povezan za HSR48 risiver i to je bila suština pisanije.

Nogice, spajkovi, kuglice sve imaju i dobre a i loše karakteristike. Bolja je keramika od čelika ali vi to ne koristite jer je lakše naći homokinetički zglob i kuglice iz njega nego poručiti super tvrde keramičke. Evo moje podloške koja proverno radi: dve porcelanske tacne kao školjka okrenute i stakleni kliker između. Ima kineskih posuda plitkih a tvrdih, može i ona kašikica. Provereno radi. Ne košta mnogo.

Ja nisam tražio da mi podneseš laboratorijski test koje frekvencije i koliko nogice tvoje, Jegerove i ostale zaista apsorbuju. Rekao si da rade i ja ti verujem. Treba i ti meni da veruješ ili da se malo udubiš u prenos i dampiranje vibracija, koliko je to u stvari složen i teško otklonjiv problem - uvek samo ublažen, nikada potpuno rešen. Sem vodene kadice. Možeš slobodno da se smeješ, nazivaš suludim idejama i tako dalje. Nema ni trunke ljutnje, uvređenosti ili bilo kakve negative s moje strane.

 

Link to comment
Share on other sites

Ne treba ja tebi da verujem na reč, ni ti meni. Treba da se proba i da se iznesu neposredna praktična iskustva.

Nas dvojica treba malo da prekinemo ovu diskusiju ništa konstruktivno, pametno i praktično primenjivo se nije iz nje iznjedrilo. 

Poenta je da si u oftopiku i da ti se stil pisanja i razvodnjavanja tema ponavlja po ko zna koji put na raznim temama, ne kažem da je zla namera, možda jednostavno stil pisanja ili navika ili ne znam šta...

Nismo mi merilo svega niti je merilo kvaliteta ideja i rešenja to da li mi verujemo u njih ili ne. Zato je eksperiment zakon, makar mu rezultati bili subjektivni. 

O wc rolnama, plutama, gumicama blutakovima silikončićima, itd pisano je sto puta bilo je sto okršaja i ništa se nije zaključilo, svako i dalje tvrdi svoje.

Ova tema je prilično usko orjentisana i mislim da treba da ostane takva uz obilatu argumentaciju praktičnim iskustvima sa slični rešenjima bez " rek'o mi tamo neki čo'ek"

Neke od ideja koje si izneo su ok i dosta su različite od gore pomenutog snake oil aksesoara. Ja ih uopšte i ne sporim, čak je princip vrlo  sličan ovome o čemu se ovde piše. A neke nemaju dodirnih tačaka (iako su možda skroz OK). 

Zato mislim da za ta egzotična rešenja treba otvoriti posebnu temu i pristupiti im pozitivno i konstruktivno. Ako se takva tema otvori i ako ja (a verujem ostali ) rešim da učestvujem u njoj držaću se sigurno strikno teme uz poštovanje principa koje sam naveo gore.

i što bi rek'o kolega Sondek, cheers i no hard filings

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 7 months later...
  • 5 months later...

Da malo obnovimo temu vezano za podloske.

Pristupacan i jeftin tweak, nisam nasao da se ovde spominjalo a moglo bi ispostaviti kao delotvorno.

U pitanju su drvene kockice iz Lidla u vidu osvezivaca u garderoberima. Pakovanje od 24 kom. kockica kosta tricavih 160 dinara u Lidlu.

Postavio sam ih prvo ispod streamera CA N15D kao trenutno jedinog izvora, nakon toga i ispod pojacala. Po 3 komada za 3 tacke oslanjanja i celih nedelju dana doduse nekritickog slusanja nisam primetio zvucnu razliku, cak ni suptilnu jedva cujnu.  

Za vikend uzmem jos 8 komada iz pakovanja, u srednoj zoni sa jedne strane svake kockice zabusim ostrim silom "vodjice" za spajkove  iako je sam materijal (virdzinijski crveni keder) dosta mekan tako da ostri spajkovi sami formiraju rupe. Postavio sam ih ispod spajkova direktno na Tarkett parket umesto kemp metalnih podloski koje godinama koristim. Stabilnost je odlicna a moguce je i "klizanje" kockica po podlozi odnosno fino pozicioniranje zvucnika bez straha od sletanja spajkova sa kockica.

Tokom slusanja sam primetio jasne promene, pre svega u odzivu bassa, njegovoj dinamici i jasnoj rezoluciji najnizih tonova. Volumen je neznatno manji ali se time dobilo na jasnijoj i izrazenojoj prezentaciji srednjeg i visokog spektra. Smanjenje volumena trenutno tumacim i time sto su zvucnici za 1.5cm sada udaljeniji od osnovne podloge (5cm). Spustanjem spajkova cu i kutije spustiti ka podlozi, videcemo tada kakvi ce biti rezultati.

Sve u svemu, veoma mi se svidela zvucna promena koju su kockice kao podloske unele ispod zvucnika. Nisam iskreno ocekivao da ce biti ovako pozitivne posto zvucni pomak na izvoru nisam dobio ali ocigledno treba svasta probati. 

Iskustvo koje iznosim je vezano za Tarkett parket kao osnovu a sastav podloge, gledajuci od betonske ploce je:

- duplo postavljena termosilent podloga (2x 5mm) na "plivajucem" podu

- tarkett filc - PVC folija, preko koje se slaze Tarkett parket

- Tarkett parket I klasa (prirodni jasen 3mm + ostatak je sper ploca verovatno bukva kao osnov)

Veoma moguce je da ce efekat kockica kao podloski biti drugaciji na drugacijoj osnovi. Preporucujem svima koji vole ovakve igrarije da probaju, zaista vazi uzrecica "ne kosta nista" 🙂

 

Pakovanje 24 kom..jpg

Kockice.jpg

Link to comment
Share on other sites

Trenutno imam gumene nožice na zvučnicima, odnosno postoljima zvučnika, ali imam i neke spajkove davno napravljene koje bih mogao da zabodem u te kockice. Možda zalepim tanko platno ispod kockica kao i na ovim gumenim nožicama, da lepše klizi po podu. Prikupio sam materijal za izolacione podloške sa ležajevima za zvučnike, nego nikako da se nakanim da ih napravim. U principu sve što podmetneš ispod zvučnika ili uređaja utiče na zvuk, negde više negde manje. Pod lampe kad turim uvek utiče najviše.

Link to comment
Share on other sites

Veci efekat  prociscenja zvuka na trenutnom izvoru je pruzio dobro poznati doorstoper iz Ikee. Gumene podloske ispod zvucnika su davale zamucenje i budile boomy efekat, doduse sa drugim zvucnicima. Davno sam gumu izbacio iz upotrebe. Kemp klasicne podloske sam uzeo iskljucivo da bih spasao parket od daljeg urnisanja i busenja, dve -tri godine pozicioniranja su napravile "ratnu zonu" u delu gde su kutije pozicionirane. U narednoj iteraciji proba, uz smanjenje visine zvucnika, probacu ponovo i zabadanje spajkova direktno u podlogu. Taman da cujem pravi efekat kockica i da li ga uopste ima u odnosu na klot varijantu spajka u tarkett parket. Igranka se svakako nastavlja 😁

Link to comment
Share on other sites

Crni silikon istisnuti iz tube u cilindricni predmet koji sluzi da samo oblikuje masu, u sredini staviti novcic,kada se sve to lepo osusi istvrdne,izvaditi tako formirani cilindricni oblik od silikona..... postaviti ispod uredjaja kao antirezonator,,,,,,provereno kod meneradi posao.....idealan oblik za formiranje dampinga je recimo poklopac od dezodorans spreja manje velicine,nesto kao recimo oldspice od mslm 125ml.za malo truda i vremena se dobije odlican hand made gadget.....varijacija na tu temu ima koliko vam srce zeli.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 25.10.2021. at 11:33, sergio025 said:

Crni silikon istisnuti iz tube u cilindricni predmet koji sluzi da samo oblikuje masu, u sredini staviti novcic,kada se sve to lepo osusi istvrdne,izvaditi tako formirani cilindricni oblik od silikona..... postaviti ispod uredjaja kao antirezonator,,,,,,provereno kod meneradi posao.....idealan oblik za formiranje dampinga je recimo poklopac od dezodorans spreja manje velicine,nesto kao recimo oldspice od mslm 125ml.za malo truda i vremena se dobije odlican hand made gadget.....varijacija na tu temu ima koliko vam srce zeli.

Ovo si se dobro dosetio. :thumbsup2 Mnoge, dosta skupe podloske nisu nista drugo od ovoga sto si ti uradio. Jedan primer:

https://www.kuzma.si/damper-feet.html

Ove podloske recimo imaju jos dodatno kuciste od aluminijuma ali je sve ostalo vrlo slicno ovome sto si ti uradio.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 25.10.2021. at 9:58, Dubwiser said:

Da malo obnovimo temu vezano za podloske.

Pristupacan i jeftin tweak, nisam nasao da se ovde spominjalo a moglo bi ispostaviti kao delotvorno.

U pitanju su drvene kockice iz Lidla u vidu osvezivaca u garderoberima. Pakovanje od 24 kom. kockica kosta tricavih 160 dinara u Lidlu.

Postavio sam ih prvo ispod streamera CA N15D kao trenutno jedinog izvora, nakon toga i ispod pojacala. Po 3 komada za 3 tacke oslanjanja i celih nedelju dana doduse nekritickog slusanja nisam primetio zvucnu razliku, cak ni suptilnu jedva cujnu.  

Za vikend uzmem jos 8 komada iz pakovanja, u srednoj zoni sa jedne strane svake kockice zabusim ostrim silom "vodjice" za spajkove  iako je sam materijal (virdzinijski crveni keder) dosta mekan tako da ostri spajkovi sami formiraju rupe. Postavio sam ih ispod spajkova direktno na Tarkett parket umesto kemp metalnih podloski koje godinama koristim. Stabilnost je odlicna a moguce je i "klizanje" kockica po podlozi odnosno fino pozicioniranje zvucnika bez straha od sletanja spajkova sa kockica.

Tokom slusanja sam primetio jasne promene, pre svega u odzivu bassa, njegovoj dinamici i jasnoj rezoluciji najnizih tonova. Volumen je neznatno manji ali se time dobilo na jasnijoj i izrazenojoj prezentaciji srednjeg i visokog spektra. Smanjenje volumena trenutno tumacim i time sto su zvucnici za 1.5cm sada udaljeniji od osnovne podloge (5cm). Spustanjem spajkova cu i kutije spustiti ka podlozi, videcemo tada kakvi ce biti rezultati.

Sve u svemu, veoma mi se svidela zvucna promena koju su kockice kao podloske unele ispod zvucnika. Nisam iskreno ocekivao da ce biti ovako pozitivne posto zvucni pomak na izvoru nisam dobio ali ocigledno treba svasta probati. 

Iskustvo koje iznosim je vezano za Tarkett parket kao osnovu a sastav podloge, gledajuci od betonske ploce je:

- duplo postavljena termosilent podloga (2x 5mm) na "plivajucem" podu

- tarkett filc - PVC folija, preko koje se slaze Tarkett parket

- Tarkett parket I klasa (prirodni jasen 3mm + ostatak je sper ploca verovatno bukva kao osnov)

Veoma moguce je da ce efekat kockica kao podloski biti drugaciji na drugacijoj osnovi. Preporucujem svima koji vole ovakve igrarije da probaju, zaista vazi uzrecica "ne kosta nista" 🙂

 

Pakovanje 24 kom..jpg

Kockice.jpg

Морам се сложити са овим, на позицији испод звучника прочисти се доста тога али и мало “ослаби” волумен као што си рекао. 


Ја сам звучнике поставио директно без спајкова чисто за пробу, пробаћу и твоју варијанту јер ће тако бити све стабилније. 

Блесаво звучи али не би ми пало никада на памет да пробам на овој позицији и да их нисам добио на поклон вероватно од кога си и ти добио информацију :)

Није мали напредак када су ове миришљаве коцкице уклониле Кемпове подлошке из твог система :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Ne bih pisao o ovom skromnom tweaku a da kod mene ne radi. Drago mi je da si barem probao a jos draze da je zakljucak slican :thumbsup2

Vratio sam Kemp podloske posle par dana. Dva-tri albuma i kockice su se isto vece vratile pod spajkove. Samo im je boja bezveze i pada farbanje u crnu.

Inace si u pravu, informacija i moja zainteresovanost je bila dovoljna, ali je poklon bio rodjendanski :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...