Jump to content


Prepravka bass reflex kutije u kompresionu


Technicssss

Recommended Posts

Pretpostavljam da ovo ne spada u samogradnju ali nisam siguran u koji drugi podforum da postavim pitanje. Uglavnom zanima me dali je neko kutiju sa bass reflex-om prepravio u kompresionu i dali se i koliko zvuk promenio prilikom te intervencije?

 

Zanimam se prvenstveno jer bih zeleo da Onkyo SC-750 prepravim da zvuce vise nalik SC-901 ili SC-1500 modelu koji sam imao ranije. SC-750 zahvaljujuci praznijoj kutiji i bass reflexu imaju cak jaci bass od SC-1500 ali nije ni priblizno toliko utegnut, a pri nekim numerama ume da bude nekontrolisan, ne onaj nizi bass vec onaj visi i to je najverovatnije do rezonance zvucne kutije.

 

Prepravku bih zeleo da izvedem tako da bude reverzibilna i prvo bih sundjerom zatvorio bass reflex, slicno kao kod novijih modela koji dobijaju valjke koji se uguraju u bass reflex tubu ali ja bih zeleo da budu veci tako da kada se ubace nema strujanja vazduha kroz njih.

 

U kutiji nalazi se veoma malo damping materijala sa zadnje strane, ne znam dali je tako fabricki ili je mozda izvadjeno kada su menjana vesanja kod prethodnog vlasnika pa je zeleo da to vise gruva, uglavnom kutija je ogromna za bookshelf profil i unutrasnjost bih popunio kao kod SC-901 modela sundjerastom ispunom kao na ovoj slici.

 

post-31150-0-53649200-1430449297_thumb.j

 

Bio bih zahvalan ako mi neko moze reci koji materijal je u pitanju i gde se moze kupiti? Osim toga da li je neko imao iskustva sa slicnim prepravkama i dali bi ovo resilo problem? Srednjetonac ima posebnu komoru tako da nista od ovih intervencija nece imati uticaj na njega. Dakle cilj je utisati i utegnuti bass. Ako moze neka preporuka iskusnijih, da li ovim materijalom (ako ga nadjem) prekriti sve stranice kutije i ostaviti unutrasnjost praznu ili kao kod nekih modela ispuniti apsolutno sve osim malo mesta iza magneta na bass drajveru? Unapred hvala na bilo kakvom savetu:)

Link to comment
Share on other sites

Buduci da je kutija fabricki pravljena kao bas reflex, woofer je sigurno sa manjom Qts vrednoscu, mozda oko 0,30 do 0,35.  Za kompresione kutije, preporuka je za Qts vrednost bar 0,4 ili 0,45 i vise od toga.

 

Dali ce biti bolje ako napravis komnpresiju, tesko je reci ali je lako probati. Kao sto si rekao, zatvori b/r otvor nekom krpom ili carapama pa vidi. Definitivno, izgubices na basu oko 3dB-a, sto nije bas malo (sto se tice pojacala, povecanje spl-a za 3dB zahteva duplo vecu snagu). Bas bi trebao da bude malo utegnutiji.

 

Ovo sto kazes za bas da je nekontrolisan, moze biti da je magnet relativno slab pa nemoze da ispostuje ono sto bi trebao, ili je u pitanju brake-up, koji nije dobro skinut skretnicom. Kako bi u kompresiji bas bio jos vise opterecen, bojim se da bi se ovaj efekat cuo na nizem spl-u nego sada.

 

Na postavljenoj slici, koliko vidim, neki pametnjakovic je uvio stuffing u plasticnu foliju. Predpostavljam da je u pitanju staklena vuna koja se nekad koristila a cije cestice hoce da izlecu kroz bas reflex otvor i stetne su po zdravlje ljudi. Vlasnik je to verovatno hteo da spreci pa je vunu ubacio u plastiku, cime je stuffing totalno izgubio svoju funkciju dampinga, ima isti efekat kao da je unutra ubacio ciglu.

 

Mnogo bolji materijali su presovana kamena vuna, ima je na gradjevinskim stovaristima, nije opasna po zdravlje a najcesce se koristi tkzv polifil, material koji se koristi za ispunu jastuka, duseka, jakni. Ako si u Bgd-u, ima ga sigurno u Kralja Petra, bivsa 7 Jula, u Dermi, gore na Bulevaru iznad  Djerma sa desne strane I slicnim prodavnicama gde se prodaje materijal za tapaciranje namestaja.

 

Sundjer nemoj, mnogo je slabiji od ovoga gore navedenog.

Link to comment
Share on other sites

Puno hvala na odgovoru. Za sundjer znam da ne radi apsolutno nista, probao sam pre nekoliko godina da uradim nesto slicno sa nekim vecim Pioneer CS-3030 kutijama i nakon sto sam sundjerom ispunio kutiju nekih dobrih 80% dobio sam bass koji je slabiji pa rekao bih 10% sto je jedva primetno.
 
Ove Onkyo kutije su mi odmah nakon kupovine sticajem okolnosti nekih dva meseca svirale u spavacoj sobi (3 x 3 m) i to bukvalno na sred sobe po nekih metar daljine odaljene od svih zidova. Bass je bio odlican ali se ta "mana" da je tako nazovem ipak donekle cula, jedva primetno ali je tu. Problema nije bio ni kada se na nekim srednjim snagama ukljuci Loudness, i dalje to zvuci odlicno. Ali to je tek doslo do izrazaja kada sam kutije preneo u dnevnu sobu (4 x 6 m) i najvise sto mogu da ih odvojim od zida je nekih 25 cm od zadnjeg i oko 35 cm od bocnih zidova. Bass je inace duplo jaci nego kada su bili u manjoj sobi sto mi je veoma cudno. Dakle nije problem da bass bruji niti bilo sta slicno i toga uopste nema vec na nekoj frekvenciji sama zvucna kutija proizvodi neki tup zvuk tj nekako specificno odzvanja. Pri nekim zanrovima iritira ,a pri nekim zanrovima muzike se ne primecuje uopste. Taj zvuk koji pravi problem me podseca na frekveciju od 90Hz samo malo jacu. Pretpostavljam da iz nekog razloga ona najvise "odzvanja" u kutijama, a zbog blizine zidova primetno je jaca nego u manjoj sobi. Upravo toga bih zeleo da se resim, a zeleo bih da nadjem resenje da kutije mogu vratiti u fabricko stanje.
 
Sto se tice SC-901 modela kod svih je ovaj isti zuti materijal i kod svih je u plasticnoj foliji pa rekoh da mozda nije bolji od ostalih ali izgleda da nije. Probacu onda da potrazim ovaj polifil, sad sam malo guglovao i po slici rekao bih da se on nalazio u drugim kompresionim kutijama koje sam koristio ranije. 
Link to comment
Share on other sites

Iako u ovoj temi će to bit "pucanj u prazno" ipak ? :) Popuna kutije ima preko nekoliko funkcija ? ! recimo uvjetno stvara veÄi volumen (unutrjaÅ¡nosti) umanjuje "stojne valove" unutar kutije (ma Å¡to to znaÄilo) . neda mi se pisat jel je manje bitno (u ovom sluÄaju ) . Å teta truda , al ak se navro onda stavi ovÄju vunu , il "filc" i malo ih "ukruti" :) ( BoÄnice i vertikale) !

Link to comment
Share on other sites

Cek, pa sto odmah odustajes od bass reflex-a, a da ne isprobas sve opcije?

 

Moje misljenje je da na ovim kutijama imas upravo "stojeci talas" na pomenutih ~90Hz. Evo ti ukratko o tom fenomenu. Nastaje forsiranjem odredjene frekvencije samom geometrijom/dimenzijom rezonantnog prostora. Pri tom, forsiranje se vrsi neometanim odbijanjem talasa rezonantne frekvencije od dve naspramne PARALELNE povrsine/zida.

 

Resenje: nadji nacin da narusis tu paralelnost napramnih povrsina. Pravi nacin bi, po meni, bio stavljenjem/ugradnjom neke izbusene ploce unutar volumena (proguglaj B&W Matrix, cisto radi ilustracije). Medjutim, to je ohohoh POSAO.

Ali evo praktican test: nadji kore za jaja (one presovane ploce za 30 komada), iseci ih i postavi/ucvrsti na tri susedne povrsine (koje cine rogalj/prostorni ugao). One naspramne 3 povrsine i ne moras da pokrivas. Sastavi kutiju i probaj; ako ima promena u zvuku (ne nuzno nabolje, ipak je ovo samo test), onda verovatno treba da istrazujes u tom pravcu - promena unutrasnje geometrije.

 

Izvini na (pre)opsirnom odgovoru, ali i sam se igram kojekakvim kutijama, pa... ;)

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako. Taj bas refleks ne radi kako treba, a vjerovatno, kao Å¡to i sam reÄe, da je prethodni vlasnik promijenio neÅ¡to u dampu. Poigraj se i sa koliÄinom i rasporedom dampa samo ne pretjeruj jer je poenta bas refleksa da je otvor tube unutar kutije slobodan da vazduh može slobodno da struji.

Link to comment
Share on other sites

Ne odustajem od bass reflex-a vec zadnjih nekoliko godina koristim iskljucivo kompresione kutije koje po meni daju cistiji, utegnutiji bass koji ne ide toliko nisko kao kod ovih drugih ali meni licno vise prijaju za neko duze slusanje. Kutije sam sinoc otvorio i detaljno pregledao i definitivno nista nije cackano osim promenjenih vesanja, drajveri nisu cak ni skidani tj buksnice i svi kablovi su netaknuti. Sto se tice damping materijala ima ga na bocnim stranama od dna i negde do pola kutije (debljine je oko 2 cm) i jedan sloj koji ide od prednje donje strane, prolazi pored magneta i ubodnom heftalicom je priheftan za zadnju stranu negde opet do pola kutije. Ispod njega su dve skretnice. Dakle cela gornja polovina kutije je prazna i veliki deo donje. Kutija je velicine 325 x 600 x 325 mm sto je dosta unutrasnjeg prostora. Cak i pri vecoj ekskurziji bass drajvera nema velikog "duvanja" vazduha iz tube, cak je jedva i primetno iako nista ne blokira protok vazduha. Sinoc sam takodje zatvorio tube vecim komadom sundjera i probao sam samo par pesama jer nisam imao vremena ali nisam primetio neku vecu razliku, danas cu probati ponovo sa vise numera. Inace setih se da imam kutije od kojih mogu da izvadim materijal za probu, u pitanju je onaj beli polifil pa cu malo eksperimentisati i sa time.

 

Na bass drajverima je prethodni vlasnik stavio platnena vesanja koja jesu dugotrajnija ali su tvrdja nego originalna tako da mozda i to moze praviti problem. Opet pretpostavljam da nije do njih vec do vibracija same kutije. Evo opet slika sa neta ali SC-600 modela, opet onaj zuti materijal i opet u foliji. Ovo je kompresiona kutija jako slicnih dimenzija kao moja ali sa mnogo mnogo vise ispune.

 

dsc05464te8y.jpg

 

dsc054680iur.jpg

 

Za sada da uzmem taj polifil iz drugih kutija pa da ispunim ove moje po uzoru na SC-600 i da vidim sta dobijam. Inace da li je ovo stvarno staklena vuna? Ako nije da li mi neko moze reci koji materijal je u pitanju? 

Link to comment
Share on other sites

Ovo zuto je staklena vuna 100 posto, bezi od toga ko djavo od krsta. Koristila se 70-80-tih godina, jako iritira kozu, naravno i pluca. Ako rukujes sa njom, obavezno van kuce, gumene rukavice do lakta i masku na lice. Izbacivao sam je iz nekoliko kutija.

 

Staklena vuna je bila prihvatljivo resenje ali samo za kompresione kutije i kutije sa pasivnim radijatorom koje nisu dozvoljavale da bilo sta iz nje izleti napolje, ali za bas reflex i t/l - nikako. Prosto je neverovatno da je proizvodjac to znao, zato je i uvio u plastiku, a nije bio svestan da time vuna totalno gubi funkciju dampinga. Ovako samo oduzima dragocenu zapreminu. Efekat je isti kao da je u kutiju stavljena cepanica, zatvorena flasa, cigla i sl., sto se nekad radilo ako bi zapremina kutije trebala da se smanji, naravno u diy verziji. Doduse, rec je o periodu od pre 25-30 godina kad se o tome nije mnogo znalo.

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljam da nije do vesanja mada u svakom slucaju planiram da ih zamenim kvalitetnijim ali problem mi je da nadjem kvalitetnija vesanja kao i majstora koji to moze uraditi kulturno po prihvatljivoj ceni. Kontaktirao sam par ljudi na KP koji cesto dobijaju zvucnike sa propalim vesanjima pa ih sredjuju ali niko nije zeleo da mi kaze ko u Srbiji to radi. Ivica iz BG-a povremeno ima Onkyo kutije i to sa vrhunski uradjenim vesanjima ali ne odgovara covek ni na mob, a ni na poruke sa KP. Jedan mi je preporucio Branka (Bin) ali mi je napomenuo da je on vise za nekog kome je bitnije da je jeftinije, a ne za nekog ko zeli da se to uradi vrhunski. Ako neko zna majstora koji moze da promeni vesanja ali da to uradi lepo neka mi posalje pp. Na ovim zvucnicima vesanja se lepe od ispod membrane pa ne znam dali to utice na cenu.

@ Peter

U mojim kutijama je drugacija vrsta ispune, to je ona klasicna tamno siva. Kod svih kvalitetnijih kompresionih Onkyo kutija koje sam imao prilike da vidim otvorene nalazi se ova zuta staklena vuna u kesama i tako je islo fabricki. Sve kutije ove serije su iz sredine 80-tih, ove moje su iz 1986-te. Pretpostavljam da je to bio najbolji materijal koji su tada imali za tu svrhu.

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljam da nije do vesanja 

 

Å ta misliÅ¡ kakav ćeÅ¡ zakljuÄak izvući iz pogreÅ¡ne pretpostavke?

 

 

Zamenom veÅ¡anja neadekvatnim menjaju se parametri drajvera. Na osnovu tih parametara izmeÄ‘u ostalog radi se proraÄun litraže/zapremine kutije, ispune, BR otvora ... 

 

Stoji sa druge strane Äinjenica da se nekad tome nije poklanjala dovoljna pažnja. 

 

Pa ti vidi u kojoj meri je to naopaka logika: imaÅ¡ kutije projektovane (da pretpostavimo korektno :roll: ) za drajver sa jednim parametrima. Na drajver stavljeno neadekvatno veÅ¡anje Äime i sama kutija postaje neadekvatna i ti sada modifikujeÅ¡ kabinet. Sve si dalje od istine. Strpljen-spaÅ¡en... nemoj niÅ¡ta raditi dok ne staviÅ¡ adekvatna veÅ¡anja.  

 

Potom bi bilo potrebno  izmeriti parametre, napraviti proraÄun za kutiju, uraditi merenja, korekcije, sluÅ¡anje... Å¡to  u ovom sluÄaju mislim da nije isplativo. 

Link to comment
Share on other sites

Znaci zatvaranjem BR portova sundjerom, zvuk je ostao isti (peak na 90Hz)?

 

To je opet potvrda da imas rezonanciju/stojeci talas kutije. Ako mislis da ces zatvaranjem u "closed box" resiti problem, NECES. Stojeci talas forsira membranu driver-a, imas vecu ekskurziju iste na toj frekvenciji i to se cuje - zvucnik promumla.

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Vrlo je moguće da interakcija na relaciji soba/zvuÄnik dovodi do pojaÄanja na 90Hz.

 

Probe radi pomeri zvuÄnike na neku drugu poziciju u sobi. Ako si u mogućnosti probaj i neke druge zvuÄnike na prvobitnoj poziciji.

 

Nezgodna stvar je što ne poseduješ originalna vešanja makar i oštećena da bi mogla da se uradi procena kakva zamenska uzeti (ukoliko nije moguće pronaći originalna).

Link to comment
Share on other sites

Onkyo SC-750, po ovim linkovima, koristi ovakva vesanja (zamenska)

 

Пише на немачком да је у питању ÑунђераÑÑ‚ материјал.

Link to comment
Share on other sites

Пише на немачком да је у питању ÑунђераÑÑ‚ материјал.

zapravo može da se bira između 2 vrste -schaumstoff i gummivariante,pa ko šta voli..

Link to comment
Share on other sites

Vidim, u nekoliko postova se sumnja na postojanje stojeceg talasa (ili vala, sto bi rekao black) u kutiji na oko 90Hz. Slaba sansa za to. Zasto?

 

Pa jednostavno zato sto je frekv. stojeceg talasa zavisna od rastojanja dva paralelna zida gde se on formira. Btw, rrapaic je dao dobru definiciju stojeceg talasa ali je zaboravio na faktor dimenzije talasne duzine. Dakle za 90Hz, rastojanje paralelnih povrsina trebalo bi da bude oko 3,8 metara, sto moze samo da bude neka od dimenzija sobe. Definitivno, rec je o sobnoj rezonanci a ne o stojecem talasu u kutiji.

Link to comment
Share on other sites

Svojim polusuvislim komentarima "protjerali" ste ljude koji neÅ¡to znaju o "materiji" pa sad se svi igramo ili igrate . Al dobro i ćorava koka pogodi zrno ? :) Sam naivci vjeruju da Äe bez "ukljuÄivanja mozga" postići neÅ¡to neÅ¡to epohalno (Äemu svi mi težimo) ? :)

@ black coffee

 

Zao mi je ako mislite da sam ovde da mlatim praznu slamu i nekog provociram i trosim njegovo i moje vreme. Od pocetka sam se potrudio da najbolje objasnim u cemu je problem. Dakle u manjoj sobi sviraju odlicno (ali su vise odaljeni od zidova) dok u vecoj sobi gde bi trebali da daju slabiji bass oni rade potpuno suprotno, pretpostavljam zbog blizine zidova i pritom bass pri odredjenoj frekvenciji cudno odzvanja. Najvise sto mogu da ih odvojim je nekih 30 cm od zida i to je to. Imam nameru jos od kupovine da im zamenim vesanja i da nadjem ona koja sa drugog linka koji je postavio Trotter. Ista takva imam na SC-350 modelu koji mi rade kao zadnji zvucnici ali ona su menjana u Nemackoj u zvanicnom servisu i ovde takva vesanja nisam mogao da nadjem. Dakle imam nameru dok ne nadjem odgovarajuca vesanja (kao i majstora da ih zameni) da probam sa ovim sto sam naveo u pocetku teme ali tako da ih lako mogu vratiti u fabricko stanje ukoliko budem zamenio vesanja i tog odzvanjanja vise ne bude bilo.

 

@ rrapaic

 

Da, zvuk je ostao isti za zatvorenim portovima. Kao sto rekoh na pocetku cak i pri vecoj ekskurziji bass drajvera izlazi relativno malo vazduha, pretpostavljam zbog ogromne kutije. Zato sam i mislio da kutiju "umrtvim" nekim materijalom. Srednji i visoki su odlicni i imaju posebne komore tako da sve sto budem uradio sa kutijom imace uticaja samo na bass.

 

@ prophet

 

I ja mislim da je do sobe tj da traze vise prostora koji trenutno ne mogu da im pruzim. Mislim da su kutije projektovane ok jer nisu bile jeftine kao nove, a radjene su po uzoru na SC-950 koje su indenticne (cak imaju isti visokotonac) ali su nekih 5 cm sire oko 9 cm vislje. Druge kutije (opet kompresione) na tom mestu sviraju odlicno ali su manje. Probacu da ih malo vise izvucem u prostor da vidim sta se desava.

 

@ damic

 

Hvala za info u vezi majstora. 

Link to comment
Share on other sites

Ma ne,ne mislim da zahebavaÅ¡ ! nego , elementarna stvar je da ukrutiÅ¡ kutije , jer su velike , a imaju tanke stijenke . Zato imaju Äudnovat bas . To se rijeÅ¡ava vertikalnim i horizontalnim uÄvrÅ¡Äenjem ,te asimetriÄnim dodavanjem letvica po boÄnim i ostalim stranicama kabineta. Finalni "taÄ" se vrÅ¡i pounom vunom ili nekim drugim absorpcijskim materijalom koji ima funkciju da "ubije" stojne valove , a i da "umjetno" poveÄa volumen kutije bez obzira jeli kompresiona ili basrefleksna !. Popunu , ako nemaÅ¡ mjernu opremu moraÅ¡ odradit odokativno tj. oduhativno :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...