Jump to content


Yamaha R-N500


DejanM

Recommended Posts

Kupih danas ovu spravu. Nakon kraceg pregovaranja uzeh je ovde u Becu u radnji za 350 eura, crna verzija. Tehnicke podatke imate ovde:

http://at.yamaha.com/de/products/audio-visual/hifi-components/stereo-receivers/r-n500_g/?mode=model

Zakacio sam na nju Quad 11L2 zvucnike. Ova sprava je zapravo sve u jednom:

- stereo pojacalo od po stotinak vati po kanalu

- ima ugradjen DAC sa po dva opticka i koax spdif ulaza

- network player koji streamuje sa DLNA servera, Spotify a ima ugradjen i AirPlay

- Internet radio (vTuner) a ima i klasican FM tuner

- ima cak i phono MM ulaz

Svira iznenadjujuce dobro. Za ove novce - ovo je jaka preporuka, narocito za one kojima treba nesto jednostavno za rukovanje i sa mnogo opcija. iPad App je funkcionalna i odmah je pronasla spravu u internoj mrezi. Takodje se sam uredjaj zakacio za internet (spojena je lan kablom - za wlan je potrebno dokupiti dongle)u periodu od nekoliko sekundi.

Izlaz za slusalice je takodje dobar. Ima dva para klema za zvucnike (koje su od plastike ali solidnog kvaliteta) koje mogu da se ukljucuju i iskljucuju na prednjoj ploci. Ima cak i ulaz za iPhone/iPod a takodje i USB prikljucak na koji je moguce zakaciti eksterni disk sa muzikom. Svira sve formate do 24/192.

Cudo ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Imao sam priliku da duže sluÅ¡am R-N500 - sjajna sprava. Kod nas koÅ¡ta oko 500€, ali Äak i u tom rasponu cene je definitivni best buy. Ima i Android aplikaciju kojom možeÅ¡ da puÅ¡taÅ¡ muziku sa servera, USB-a, internet radio i joÅ¡ svaÅ¡ta neÅ¡to.. Prijatno sam iznenaÄ‘en zvukom - niÅ¡ta spektakularno ali sjajno za tu kintu. 

 

PS. pušta muziku sa eksternog USB diska (1TB provereno radi), bez dodatnog napajanja.

Link to comment
Share on other sites

Najzad da neko ovde napiše da i te nove Yamaha sprave vrede. :thumbsup2

 

Nisam nigde video forum gde je Yamaha toliko potcenjena. Uostalom, nevezano za brand, kao da postoji neki strah unapred na osnovu cene. Da ne priÄam o prestravljenosti u odnosu na sve Å¡to ima mogućnost mrežnog povezivanja, dac, pojaÄanje i joÅ¡ android kao daljinski, pa, to ne može da valja...

 

Lepo, Dejane, Äestitam na "hrabrosti", uživajte :listen .

Link to comment
Share on other sites

Sve sto nabrojaste, mrezno povezivanje,android... a jos i tezi samo 9 kilograma.... A ovde je vec dokazano da pravi hi fi ima tezinu manjeg tenka.Znaci nista to ne valja. te moderne novotarije :roll:

PS Posto igram sah opisao bih zvuk ove Yamahe a i drugih koje sam slusao kao igru velikog sampiona Botvinika. Ni suvise agresivno ni suvise mlitavo, fino,suptilno i lepo  :listen

Link to comment
Share on other sites

Najzad da neko ovde napiše da i te nove Yamaha sprave vrede. :thumbsup2

 

Nisam nigde video forum gde je Yamaha toliko potcenjena. Uostalom, nevezano za brand, kao da postoji neki strah unapred na osnovu cene. Da ne priÄam o prestravljenosti u odnosu na sve Å¡to ima mogućnost mrežnog povezivanja, dac, pojaÄanje i joÅ¡ android kao daljinski, pa, to ne može da valja...

 

Lepo, Dejane, Äestitam na "hrabrosti", uživajte :listen .

 

Ne samo na ovom, gotovo da nije moguće proÄitati recenziju novih jeftinih Yamahinih sprava nigde. Ja sam srećan korisnik CD-N500 mrežnog CD playera već duže vreme - i to je sjajna maÅ¡ina. Mrežne funkcije su im identiÄne. I to sve radi, bez Å¡tucanja, pucanja, sa Android aplikacijom bez frke. Uspeli smo da pokrenemo 4 aplikacije ne bi li zbunili player - bez uspeha.

Link to comment
Share on other sites

Ovakve all-in-one sprave sa networking playerom ali i izlaznim pojacalima prvo je na trziste izneo Onkyo pre nekoliko godina, model ima oznaku 8050. Njega sam danas isto na kratko cuo i to je takodje jako dobra kupovina, cini mi se. Ova Yamaha je nesto novijeg datuma ali se po funkcionalnosti ne razlikuje puno od Onkyo. Zvuk je medjutim nesto drugaciji. Vidim da se sada pojavljuje sve vise ovakvih sprava: Denon, Marantz, ... mada su neke ciljno pravljene za Desktop aplikaciju i za kacenje na comp.

Ja sam ovu Yamahu kupio kao poklon sinu, posto on ima takve slusalacke navike: Spotify, AirPlay, ... Slusamo trenutno malo zajedno i vidim da se i njemu sprava veoma dopada. Izlaz za sluske je posebno prijatno iznenadjenje.

Link to comment
Share on other sites

+1

Zadovoljni vlasnik Yamahe CD N500 sa slicnim iskustvima. Kupljena u inostranstvu a na osnovu jednog slusanja u 4-audio u potpuno drugacijem sistemu od trenutnog u kojem radi. Moja preporuka svima je rad u Pure Direct modu.

 

@ DejanM, Woland, jedna konsultacija - da li vam se desava pri slusanju FLAC ili wav visoke rezolucije (kod mene preko USB od 2TB) da izmedju dve pesme i prekida snimka cujete puckanje iz zvucnika?  Imam taj slucaj na jednom kanalu (desnom) i pucanje prati nivo glasnoce na pojacalu (sto glasnije - jace pukne ) :sad: Na mp3 fajlovima ili tokom reprodukcije CD toga nema.

Hvala na odgovorima.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Meni bi kod takvog puckanja prvi osumnjiÄeni bio USB kabal kojim je povezan HDD.

 

InaÄe, nisam najbolje ispratio ove risivere ali mi je A-S501 sa integrisanim DAC-om privukla pažnju joÅ¡ u najavi. A koliko vidim recenzije i tog pojaÄala i ovog resivera su odliÄne.

Link to comment
Share on other sites

Ne samo na ovom, gotovo da nije moguće proÄitati recenziju novih jeftinih Yamahinih sprava nigde.

 

Ima dovoljno tekstova na stranim forumima, ne znam da li si mislio samo na domace? Recimo, na audiokarma, steve hoffman, audio circle, avsforums... bas fino cene nove serije Yamaha, tu mislim i na stereo pojacala te nove A-Sxxx serije, pogotovo jeftinije, tj. 300 i 500.

 

Mislim, ja pisem iz pozicije nekoga ko nije cuo te uredjaje ali jednostavno mi je cudno da se kod nas generalno lose kotiraju na forumima. Primetno je da se u startu, recimo kada neko pita za savet sta da kupi za pocetni sistem (ili cak sistem koji nije pocetnicki), Yamaha vrlo brzo odbacuje. Da ne bude zabune, ni na stranim forumima niko ne tvrdi da su u pitanju "vrh vrhova" uredjaji ali je vrlo jasno receno, na osnovu pisanja ljudi koji u glavnom sistemu imaju vrednost ovdasnje garsonjere, da se radi o spravama koje vrlo korektno sviraju, imaju brdo korisnih funkcija kojima objedinjavaju razne potrebe u jednom uredjaju i da kostaju prihvatljive novce, dok zvucno daju prilicno vise nego sto kostaju.

 

Zato smatram da je za nekog ko planira sastavljanje jeftinijeg sistema i razmislja o uklapanju pojacala, plejera, strimera, kablova... a da to sve zajedno zvuci korektno, jednostavnija i bolja varijanta da se ide na ovakva resenja "all in one". Mozda to nije "audiofilski" u nekom smislu, nema lepih odvojenih komponenti na policama i tako dalje, ali posle nekog vremena vecina ionako shvati da im je bitniji zvuk od pogleda na policu.

Link to comment
Share on other sites

 

 

@ DejanM, Woland, jedna konsultacija - da li vam se desava pri slusanju FLAC ili wav visoke rezolucije (kod mene preko USB od 2TB) da izmedju dve pesme i prekida snimka cujete puckanje iz zvucnika?  Imam taj slucaj na jednom kanalu (desnom) i pucanje prati nivo glasnoce na pojacalu (sto glasnije - jace pukne ) :sad: Na mp3 fajlovima ili tokom reprodukcije CD toga nema.

Hvala na odgovorima.

:wave2

 

Nije pitanje za mene, ali pitam se da li ti se ova pojava manifestuje pri prelasku izmedju razlicitih sample rate-a ili pak i sa istim?

Link to comment
Share on other sites

Nije pitanje za mene, ali pitam se da li ti se ova pojava manifestuje pri prelasku izmedju razlicitih sample rate-a ili pak i sa istim?

 

I na istim i na razlicitim sample rate-ovima. Npr. ripovan LP u flac gde je svaki file je jedna strana - na prelasku strane na stranu tj. fajla na fajl. Identican slucaj ako su pesme izdeljene zasebno - pucanj izmedju svake numere ili ako "letim" sa albuma na album razlicitih sample rate. Isti slucaj i sa ripovani SACD u wav ( njih imam vecinom na 192/24).

Link to comment
Share on other sites

Sve sto nabrojaste, mrezno povezivanje,android... a jos i tezi samo 9 kilograma.... A ovde je vec dokazano da pravi hi fi ima tezinu manjeg tenka.Znaci nista to ne valja. te moderne novotarije :roll:

PS Posto igram sah opisao bih zvuk ove Yamahe a i drugih koje sam slusao kao igru velikog sampiona Botvinika. Ni suvise agresivno ni suvise mlitavo, fino,suptilno i lepo  :listen

znaÄi nije za rok i blues rock samo za klasiku jazz i pop glazbu za Äikice u godinama i one koje se tako osećaju

Link to comment
Share on other sites

+1

Zadovoljni vlasnik Yamahe CD N500 sa slicnim iskustvima. Kupljena u inostranstvu a na osnovu jednog slusanja u 4-audio u potpuno drugacijem sistemu od trenutnog u kojem radi. Moja preporuka svima je rad u Pure Direct modu.

 

@ DejanM, Woland, jedna konsultacija - da li vam se desava pri slusanju FLAC ili wav visoke rezolucije (kod mene preko USB od 2TB) da izmedju dve pesme i prekida snimka cujete puckanje iz zvucnika?  Imam taj slucaj na jednom kanalu (desnom) i pucanje prati nivo glasnoce na pojacalu (sto glasnije - jace pukne ) :sad: Na mp3 fajlovima ili tokom reprodukcije CD toga nema.

Hvala na odgovorima.

:wave2

Kada bocnem USB Stick sa FLAC 24/192 to svira sasvim normalno i ne cuju se nikakva pucketanja izmedju pesama. Tog pucketanja nema ni prilikom promene glasnoce.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice Yamahe i njenog image-a ... Yamaha je jedno vreme, kao i vecina japanskih kompanija, izasla iz HiFi businessa. U to vreme se verovalo da je buducnost u Kucnom bioskopu i multi-kanalnim formatima a da je klasican stereo HiFi mrtav. A onda, pre nekoliko godina, sve ove kompanije su pocele da se vracaju na HiFi trziste - Technics je poslednji koji je to uradio prosle godine.

Imao sam prilike da slusam Yamaha uredjaje i zvucnike nakon tog njihovog come-backa (iz njihove top line na sajmovima i po radnjama) i mogu samo da kazem da je to sviralo odlicno. Cak su i Yamaha zvucnici na mene ostavili odlican utisak (gurani Yamaha serijom 3000). Cene, iako mnogo vise nego sto je to slucaj sa spravom o kojoj je u ovom postu rec, nisu medjutim bile zastrasujuce i mogao bih ih nazvati veoma kompetitivnim s obzirom na kvalitet reprodukcije koje su pruzali ali i na kvalitet izrade (imao sam prilike da zavirim i unutar tih sprava i to je bilo na vrhunskom nivou izrade). Nakon tih iskustava sa Yamahaom, ja licno sam poceo mnogo pazljivije da pratim sta ova firma radi u HiFi podrucju.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na svima na informacijama. 

 

Korisno je proÄitati koju reÄ o stvarima na koje mnogi recenzenti ne obraćaju pažnju, kao na primer o izlazu za sluÅ¡alice. Pa makar to bila i samo konstatacija da je dobar i prijatno iznenaÄ‘enje. 

 

Da li može i neki utisak o upotrebljivosti FM-a? Znam da nije bogzna koliko atraktivna i važna karakteristika jednog savremenog mrežnog plejera, ali ima stanica koje joÅ¡ uvek puÅ¡taju finu muziku na (Äini se) kvalitetnoj opremi, pri Äemu iste te stanice strimuju preko neta neki jadni 128 mp3.

 

@Woland

Koji konkretan eksterni hard od 1TB si probao, ako nije tajna?

Link to comment
Share on other sites

Gapless je podrzan. Sto se tice FMa - nisam ga povezao na FM jer moj sin ne slusa radio. Danasnja omladina .... Osim toga ja primam FM preko kabla i prijem je jako dobar. Zbog toga predpostavljam da bi to dobro radilo ... Internet radio radi recimo jako dobro, user interface je dobro uradjen i brzo se dolazi do zeljene stanice.

Link to comment
Share on other sites

@ DejanM, Woland, jedna konsultacija - da li vam se desava pri slusanju FLAC ili wav visoke rezolucije (kod mene preko USB od 2TB) da izmedju dve pesme i prekida snimka cujete puckanje iz zvucnika? Imam taj slucaj na jednom kanalu (desnom) i pucanje prati nivo glasnoce na pojacalu (sto glasnije - jace pukne ) :sad: Na mp3 fajlovima ili tokom reprodukcije CD toga nema.

Hvala na odgovorima.

:wave2

Nema nikakvog puckanja

Link to comment
Share on other sites

Gapless je podrzan. Sto se tice FMa - nisam ga povezao na FM jer moj sin ne slusa radio. Danasnja omladina .... Osim toga ja primam FM preko kabla i prijem je jako dobar. Zbog toga predpostavljam da bi to dobro radilo ... Internet radio radi recimo jako dobro, user interface je dobro uradjen i brzo se dolazi do zeljene stanice.

 

Hvala. 

 

Nastavljam da dosaÄ‘ujem :)  - da li kompjuter na mreži "vidi" eksterni hard povezan preko USB-a na risiveru i da li može da manipuliÅ¡e fajlovima na njemu?

Link to comment
Share on other sites

Ovo je dobro pitanje ... Yamaha se vidi u mrezi i moze da se ping-uje. U Windows Exploreru se vidi i moze da se zastartuje par HTML stranica pomocu kojih se vrsi jedenostavan setup uredjaja: promena imena i sl. Medjutim nisam uspeo da se konektujem na Yamahu koristeci njenu IP adresu, niti da vidim eksterni usb disk. Mozda je moguce ... trebalo bi se malo pozabaviti time - ali ovako out-of-the-box izgleda da to nije moguce.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...