Jump to content


Muzički predlozi - Instrumentalni JAZZ, mali sastavi


TurboMaximus

Recommended Posts

  • Replies 524
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Podržavam.

Dilema: bliže određenje odrednice "mali sastavi"?

Sklon sam da pod navedenim razmatram trio i kvartet format.

Da li je kvintet prema pokretaÄu teme mali sastav? Meni bi to viÅ¡e iÅ¡lo u kategoriju "srednji sastav", zajedno sa sekstet, septet, oktet, nonet. Preko toga, opet, manji i veći orkestar.

Ne bih da ukrutim temu na samom poÄetku, ali mi se Äini da nije nebitno, da bismo u startu imali okvir.

Link to comment
Share on other sites

Podržavam.

Dilema: bliže određenje odrednice "mali sastavi"?

Sklon sam da pod navedenim razmatram trio i kvartet format.

Da li je kvintet prema pokretaÄu teme mali sastav? Meni bi to viÅ¡e iÅ¡lo u kategoriju "srednji sastav", zajedno sa sekstet, oktet, nonet. Preko toga, opet, manji i veći orkestar.

Ne bih da ukrutim temu na samom poÄetku, ali mi se Äini da nije nebitno, da bismo u startu imali okvir.

 

Ovako mi je bilo zgodno za naslov.

Sve Å¡to nije big bend, recimo do desetak izvoÄ‘aÄa. Ne možemo biti striktni, a tih graniÄnih će biti malo, tako da i nisu neka muka.

 

Verovatno ću pokrenuti i ECM, a neko bi mogao da pogura fuziju (mene manje zanima),

Link to comment
Share on other sites

Dobro.

Primetiću, ipak, da sve što je preko kvintet više nije mali sastav.

Å iroko polje, brdo muzike iz Blue Note, Prestige, OJC i Columbia produkcije s kraja pedesetih i tokom Å¡ezdesetih, trebaće mi neÅ¡to vremena da se skoncentriÅ¡em pa da poÄnem da kaÄim.

Link to comment
Share on other sites

Ne uzbuđuj se, Admiral i ja se poznajemo.

 

I kvartet nekad zvuÄi kao big bend, obratno nema nikad. Ovo drugo me je opredelilo. Big bend je jednostavno neÅ¡to drugo.

 

Seckanje na uske podoblasti bi me opteretilo. Nije teÅ¡ko prebrojati izvoÄ‘aÄe, ali ako krenemo tim smerom nameću se i drugaÄije podele. Ideja mi je bila da na jednom mestu imamo džez i ko ga traži da ga i naÄ‘e. Nisam joÅ¡ Äuo da neko sluÅ¡a samo trio ili do kvinteta niti da sortira muziku po broju izvoÄ‘aÄa. Mislim, nije nemoguće.

 

Veliki ansambl zvuÄi drugaÄije i neki ga ne vole, na primer ja. Nisam ga izuzeo iz subjektivnog razloga, vać zato Å¡to je objektivno u pitanju specifiÄan podžanr.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...