Jump to content


Acrolink strujni kabl (Izvod iz teme "Å ta ste udomili...")


impuls

Recommended Posts

  • Replies 234
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vjerujem da je ieGo pravi izbor nego me zanima generalno i kod strujnih i zvucnickih konektora. Lem ili ..?

 

Strujne ne lemiti !

 

Ima li nekog objašnjenja zašto ne lemiti osim što se lemi mnogo skupa žica i konektor?

 

Dobro zategnut kontakt pa zalemljen je svakako superiorniji od samo mehaniÄkog stezanja. Tako bar vele tamo gde je bitna pouzdanost i kvalitet spoja.

Link to comment
Share on other sites

      Prvenstveno  praktiÄni razlog, većina namenskih, "audiofilskih" Å¡uko i IEC konektora nisu svojom konstrukcijom (mislim prevashodno na oblik) predviÄ‘eni za lemljenje.Kada biste i hteli da lemite skoro je nemoguće prići lemnom mestu, a pogotovo bez termiÄkog oÅ¡tećenja okolne plastike.Sem toga kontakti su masivni, žica takoÄ‘e, potrebna je lemilica dobrog toplotnog kapaciteta da bi se, zbog odvoÄ‘enja toplote, napravio kvalitetan lem i da se minimizira preterano zagrevanje materijala oko lemnog mesta.

 

    S druge strane, same kontaktne povrÅ¡ine su uglavnom na neki naÄin galvanski tretirane(pozlata, srebro, rodijum   itd) i pružaju odliÄan kontakt, a lemljenjem se mogu degradirati.Žica takoÄ‘e, imamo monokristalno, ovo ono, UPOCC, OFC itd, pravilne molekulske reÅ¡etke, razne postupke u proizvodnji provodnika, to sve je moguće lemljenjem degradirati i postići kontraefekat.

 

   A sve to je nepotrebno, jer problem kontakata u strujnim kablovima praktiÄno nije izražen.Po meni je bitnije da se prilikom terminacije kontaktne povrÅ¡ine i žica dobro oÄiste i odmaste(ja to obavezno radim Wurth brejk klinerom) pogotovo od otisaka prstiju i onda dobro zategnu.

 

  I joÅ¡ jedna stvar, lemljenje nas spreÄava da probamo i eksperimentiÅ¡emo sa raznim konektorima, jer je svako skidanje i stavljanje problem i haba i konektore i žicu. E sada ne tvrdim da je sve navedeno tako i samo tako, ko želi može da lemi, da proba, pa da javi rezultate, rade ljudi i to, ima i lemljenih kablova

Link to comment
Share on other sites

pitanje za vernike: kad već mislite da sva zla koja dolaze od trafostanice do vaÅ¡e utiÄnice za struju u zidu za audio-ureÄ‘aje možete miropomazati sa 1m kabla maksimalnog kvaliteta opremljenog sa dobrim kontaktima sa oba kraja, da li ste razmislili da li ima rezona da se onda kompletno kolo primara do kog ta Äista struja stiže isto zameni sa bakrom ultraÄistim i krupnokristalnim, Å¡taviÅ¡e, ja ne bih u tom sluÄaju bio lenj i da proverim da li je i transformator (ako tako neÅ¡to vaÅ¡ ureÄ‘aj ima) poseduje namotaje od audiofilskog bakra???

Link to comment
Share on other sites

Pitanje uticaja kablova na zvuk nije religijsko. Nema tu verujem ili ne verujem.

Potpuno je egzaktno.

Cujem ili ne cujem razliku.

Cujem, probam nesto da izmenim, unapredim, pokusam da razumem, objasnim, rasclanim uticaj zadnjeg metra, konektora, trafoa, dalekovoda,...

ILI:

Ne cujem i boli me qrac

Link to comment
Share on other sites

Zflazar,

Sujevjernici, vjernici, vjerujući i oni koji znaju.

Rekao bih da sebe svrstavaš u kategoriju onih koji znaju.

Na znanje i za znanje...

Acrolink nije dobar samo zbog pomenutih osobina (Äistoće i kristalne strukture) već i zbog dobro odmjerenog presjeka i zaÅ¡tite od rf i emi. U svakom sluÄaju je bolji od sliÄnih kablova iste koncepcije upravo zbog gore navedenih osobina.

DakleM, da ponovim po ko zna koji put...

Jedna od presudnih stvari za dobar napojni kabl je zaÅ¡tita od rf i emi. Najveći "zagadjivaÄ" sa emi je sam uredjaj, odnosno njegov transformator i Å¡to je on veći (trafo) to su i zvuÄni benefiti sa dobrim kablom veći.

Acrolink je jedan od vrhunskih kablova, ali, nije ista klasa kao moji kablovi (priliÄno neskromno, ali je tako)

Link to comment
Share on other sites

pitanje za vernike: kad već mislite da sva zla koja dolaze od trafostanice do vaÅ¡e utiÄnice za struju u zidu za audio-ureÄ‘aje možete miropomazati sa 1m kabla maksimalnog kvaliteta opremljenog sa dobrim kontaktima sa oba kraja, da li ste razmislili da li ima rezona da se onda kompletno kolo primara do kog ta Äista struja stiže isto zameni sa bakrom ultraÄistim i krupnokristalnim, Å¡taviÅ¡e, ja ne bih u tom sluÄaju bio lenj i da proverim da li je i transformator (ako tako neÅ¡to vaÅ¡ ureÄ‘aj ima) poseduje namotaje od audiofilskog bakra???

Audio Note ima transformatore motane srebrnom žicom

Link to comment
Share on other sites

      Prvenstveno  praktiÄni razlog, većina namenskih, "audiofilskih" Å¡uko i IEC konektora nisu svojom konstrukcijom (mislim prevashodno na oblik) predviÄ‘eni za lemljenje.Kada biste i hteli da lemite skoro je nemoguće prići lemnom mestu, a pogotovo bez termiÄkog oÅ¡tećenja okolne plastike.Sem toga kontakti su masivni, žica takoÄ‘e, potrebna je lemilica dobrog toplotnog kapaciteta da bi se, zbog odvoÄ‘enja toplote, napravio kvalitetan lem i da se minimizira preterano zagrevanje materijala oko lemnog mesta.

 

    S druge strane, same kontaktne povrÅ¡ine su uglavnom na neki naÄin galvanski tretirane(pozlata, srebro, rodijum   itd) i pružaju odliÄan kontakt, a lemljenjem se mogu degradirati.Žica takoÄ‘e, imamo monokristalno, ovo ono, UPOCC, OFC itd, pravilne molekulske reÅ¡etke, razne postupke u proizvodnji provodnika, to sve je moguće lemljenjem degradirati i postići kontraefekat.

 

   A sve to je nepotrebno, jer problem kontakata u strujnim kablovima praktiÄno nije izražen.Po meni je bitnije da se prilikom terminacije kontaktne povrÅ¡ine i žica dobro oÄiste i odmaste(ja to obavezno radim Wurth brejk klinerom) pogotovo od otisaka prstiju i onda dobro zategnu.

 

  I joÅ¡ jedna stvar, lemljenje nas spreÄava da probamo i eksperimentiÅ¡emo sa raznim konektorima, jer je svako skidanje i stavljanje problem i haba i konektore i žicu. E sada ne tvrdim da je sve navedeno tako i samo tako, ko želi može da lemi, da proba, pa da javi rezultate, rade ljudi i to, ima i lemljenih kablova

 

Ono boldovano, kad se žica dobro pritegne  kontam da od boldovanog ne ostane niÅ¡ta.

 

Ostalo stoji. Svako bira svoju zabavu.

Link to comment
Share on other sites

Ono boldovano, kad se žica dobro pritegne  kontam da od boldovanog ne ostane niÅ¡ta.

 

Ostalo stoji. Svako bira svoju zabavu.

Ako imaÅ¡ dovoljno jaku stegu da stisneÅ¡ kristalnu reÅ¡etku,  moguće.... ;) Vidi, ja sam praktiÄar, stavim, probam, posluÅ¡am, ako pije vodu pije, ako ne pije idemo dalje, ne teoretiÅ¡em mnogo.Iskreno, meni teorija strujnih kablova nije baÅ¡ ubedljiva, zato se dugo vremena nisam bavio njima, ali to u praksi funkcioniÅ¡e. I to pravi razlike u zvuku za nepoverovati

Link to comment
Share on other sites

Naravno da pravi razlike.

Acrolink je klasiÄan napojni kabl sa tri provodnika uvijena jedan oko drugog i sa osnovnom zaÅ¡titom od rf i emi u obliku Å¡irma.

Tranzijentni odziv, linearnost i fluidnost su nenadmaÅ¡ni u toj klasi jer upravo zavise od Äistoće provodnika i njihove "super strukture".

Dinamika, pozadinska tiÅ¡iina i brutalna rezolucija su osobine koje se dobijaju dodatnom zaÅ¡titom. Naime, korišćenje posebnog naÄina "pletenja" (geometrijom) Äisti se smeće iz mreže, a na sve to se dodaje joÅ¡ jedan vid zaÅ¡tite od spoljaÅ¡njih uticaja. To je već viÅ¡a klasa napojnih kablova.

Idealno bi bilo objediniti osobine i jednih i drugih. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Анкетирао бих после 7-8 година на овој теми:

- који је садашњи број корисника Acrolink струјних,

- колико се, ако се, променило мишљење по питању звучних импресија,

- или је свако од Вас “променио фазу на струјомеру - ако имате трофазну струју” као универзални лек против кабломаније :)

Реално, заиста ме интересује садашње стање у односу на поменути временски интервал

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, vdzele said:

- Strujni kablovi veoma bitni kablovi.

- Jako teški za uparivanje. Rezultati znaju da budu nenadani u odnosu na interkonekt i zvučničke.

- Kolega imao acrolink. Ništa posebno, ima boljih. Za početnike su OK.

- Имао 2 комада,

- био тада почетник,

- прочитали тему?

Link to comment
Share on other sites

Imam jedan Acrolink 7N-P 4030II sa VBS pinovima. Poslacu ti ako hoces da cujes.

Edited by Dražo
Ustvari greska. Sada videh da je iec VBS, ali je druga strana Neutrik spikon, nije shuko, tako da je neupotrebljiv (meni vezuje gramofon sa externim napajanjem). Sorry.
Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Dražo said:

Imam jedan Acrolink 7N-P 4030II sa VBS pinovima. Poslacu ti ako hoces da cujes.

Искрено, волео бих да чујем после свега. Зато сам и започео сада анкетирање на овој теми

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li si video "edit" posta. U ovom stanju ti je verovatno neupotrebljiv.

Imao sam sijaset fabrickih brendiranih (skupih), i sve sam rasprodao, jedino mi je od fabrickih ostao ovaj Acrolink.

Jesam ga probao sa VBS pinovima sa obe strane (doduse ima tome dosta vremena), te sam zakljucio da je dovoljno dobar (s obzirom na cenu) da ga zadrzim kao strujas za sporedne potrosace.

Mozda jednom opet umesto spikona montiram klasican shuko, pa ga probam na nekom bitnijem potrosacu (tada ti mogu poslati da i ti probas, samo sto ko zna kada ce to biti...).

Link to comment
Share on other sites

Јесам, написао потенцијално због других који не само да читају него знају и шта је (читај имају, пробали).

нема смисла скидати спикон, када буде прилике лако ћемо

Link to comment
Share on other sites

Ja sam presao na folije, ali imam jedan koji ce uskoro ici na dac sa acrolink zicama, 4mm2 (2x2 po vodu) promera, quad star, terminacija sa viborg 512icama i "ncf" prstenom. Radi solidan posao. 

Sve utice, podosta geometrija provodnika, i sama geometrija kabla. Quad star je manje vise sigurica, pase na vecinu sistema.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...