Jump to content


Zvu�nici - razna merenja


prophet

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

U mini predavanju što okači @damic, Atkinson je jednostavno objasnio čemu služe merenja. I ima na nekim mestima njegova Golden Rules, gde je jedno od njih da merenja uzimamo kao početnu tačku, a slušanje kao krajnju.

Ali! Mnogi od nas ovde na forumu zaborave Golden Rules – da bismo došli do toga da možemo slušanjem da ocenimo neku komponentu, moramo da imamo izgrađene kriterijume i iskustvo. Moramo da imamo minimum tehničkog znanja (da imamo predstavu da u odnosu na prostoriju zvučnik neće raditi isto), itd, itd…

 

U vezi toga sam skoro reagovao na one savete mladim bez imalo iskustva, koji imaju 1.000 evra na raspolaganju i hoće da kupe zvučnike. Klizeći saveti pojedinaca koji dođu, lupe svima po šamar, daju demagošku definiciju i odu, su blago rečeno diletantski: samo pojačalo pod mišku i u salon na slušanje. To je JEDINO merodavno.

Teško da to tako ide…

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

pre neki dan je bio tekst o tome da je neku po spoljnjem izgledu  ekstra pi-čku ostavio tip jer je navodno dosadna u krevetu / ja to kažem nije talentovana .

 tako je i kod merenja , mogu na oko izgledati eksta ali kada treba da pokažu šta znaju i umeju onda bude ćorak .Ili recimo obratno , na merenju su očajni ali rade za sve pare .

 Da budem iskren , za sve jeftine naprave i kutije uopšte nema veze kako izgledaju merenja jer te naprave i te kutije uglavnom očajno rade .

  Za one skupe i naprave i kutije uopšte nema veze kako izgledaju merenja jer njih uglavnom kupuju oni što se razumeju u materiju i baš ih brige kako to izgleda jer kupuju na slušanje .

 I tu ostaje srednja klasa koja ima malo više para , ali nedovoljno , pa se još po malo i razume u nešto i onda očajnički traži neki oslonac za svoju kupovinu .....i po tome se razlikuju od ostalih jer su polupametni .

PS jel ste nekada čuli i videli nekoga ko za male pare kupuje nešto da priča o merenjima .....NEEEEE njima je cena jedina karakteristika koja ih interesuje .......ili onaj sa mačkomilimačorom da priča o opsegu i quracpalac ostalim merenjima ......ma jok bre , samo kaže kako ta naprava svira u odnosu na neke druge i gotovo

Link to comment
Share on other sites

@damic reče:

…Od desetak kutija sa TL koje sam imao prilike da cujem, jedino su Quadral Vulkan, solidno zvucale na malom spl-u, pojacalo je bilo 2 x 200W/8Ohm.

BTW, i sam imam 3-way kutije 3A Adagio, TL, vufer od 10 inca, izgledaju jako lepo, sviraju ko q---c, naravno bez basa, sluze godinama kao drzac za saksije sa cvecem.

Mozda se onda postavlja i pitanje, dali je ovaj tip kutije uopste za tebe ako slusas na malom nivou, odnosno kako kazes, nisi u prilici da ih slusas pojacane?…

 

Pitanje: Generalno važi za TL kutije da traže da se odvrne potenciometar da bi imale niske frekvencije?

Link to comment
Share on other sites

den!s: "............

Pitanje: Generalno važi za TL kutije da traže da se odvrne potenciometar da bi imale niske frekvencije?

......."

Po onome sto sam do sada cuo od TL kutija, kod vecine je upravo tako.

Nasuprot tome, sto se tice basa na malom spl-u, nalbolje su svirale horne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...