Jump to content


Zvu�nici - razna merenja


prophet

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@prophet

Hvala na linku, kako se kotira Vivid B1? Osim ovoga da je zbog konfiguracije bas jedinica primetna anomalija na 350Hz (napred/nazad u istoj osi, gde zadnji drajver svira sve ispod 100Hz) - pozicija mikrofona ispred i iza zvucnika - ostali grafikoni mi nisu bas jasni… Bio bih zahvalan za pojasnjenje u kratkim crtama.

http://www.soundstagenetwork.com/index.php?option=com_content&view=article&id=409:nrc-measurements-vivid-audio-b1-loudspeakers&catid=77

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam razumeo postoje dva basa jedan sa prednje koji svira do pomenutih 900Hz  i jedan sa zadnje strane odseÄen negde oko 100Hz . Tu zbog konfiguracije dolazi do poniÅ¡tavanja na toj frekvenciji.  Plus postoji bas reflex port koji je koliko vidim tjuniran na 39Hz. Ovo je sa SF sajta radi lakÅ¡eg razumevanja:

 

post-11215-0-10086600-1425910909_thumb.j

 

En general, svaki drajver svira i preko/ispod frekvencije rezanja, u zavisnosti od reda i tipa skretanja opadajućom krivom.

 

Ono Å¡to bih na osnovu ovih merenja naveo kao nedostatak je pik na 500Hz  i faza u centralnom delu . 

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam razumeo postoje dva basa jedan sa prednje koji svira do pomenutih 900Hz  i jedan sa zadnje strane odseÄen negde oko 100Hz . Tu zbog konfiguracije dolazi do poniÅ¡tavanja na toj frekvenciji.  Plus postoji bas reflex port koji je koliko vidim tjuniran na 39Hz. Ovo je sa SF sajta radi lakÅ¡eg razumevanja:

 

attachicon.gifVivid B1.jpg

 

En general, svaki drajver svira i preko/ispod frekvencije rezanja, u zavisnosti od reda i tipa skretanja opadajućom krivom.

 

Ono Å¡to bih na osnovu ovih merenja naveo kao nedostatak je pik na 500Hz  i faza u centralnom delu . 

Hvala na odgovoru, JA je pojasnio izmerene vrednosti i potencijalne probleme sa prostorijom tj. poziciniranjem (vezano za moguce preklapanje sobe i bas refleks porta na 38-39Hz tj. pravljenje boomy efekta). Navodno, osim malo vise vremena za pozicioniranje radi optimalnog tj. ravnijeg odziva u nizem-srednjotonskom i bas podrucju, ne vidi veci problem zbog same konstrukcije bas drajvera sa prednje i zadnje strane (detektovano je i kasnjenje od 1.5 milisekundi zvuka sa prednjeg u odnosu na zadnji drajver). 

"Fig.5 shows the B1's lateral dispersion, referenced to the response on the tweeter axis so that the changes are emphasized. This is textbook behavior above 1kHz, the speaker having a wide, even, well-controlled radiation pattern—something that correlates with stable, well-defined stereo imaging."

Ovo citirano mi potencijalno znaci s obzirom da mi je desni deo dnevne sobe otvoren u stranu i dubinu prema kuhinji i potreban mi je zvucnik sa stabilnom pozornicom i stereo slikom.

http://www.stereophile.com/content/vivid-audio-b1-loudspeaker-measurements

Da ne bude zabune, druga fotka je pogled na zadnju stranu zvucnika.

post-17167-0-08357500-1425979506_thumb.j

post-17167-0-41964600-1425979957_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Hehehe, pa zato Å¡to mi se B1 sviÄ‘a i kako izgleda i kako zvuÄi, a ni ne zauzima prevelik prostor ni gabaritno ni vizuelno (ne kažem da bi se svakom dopao). SluÅ¡ao sam viÅ¡e puta njegovu mlaÄ‘u i stariju bratiju, i mnogo mi se dopada zvuk Vivida. A Å¡to se tiÄe prostora, valjda isti neće biti uvek ograniÄen :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

 

ОÑим ових мерења Ñпакованих у категорије, доÑта каÑнијих окачио је на блог..

http://www.zaphaudio.com/blog.html

 

Zaph je kralj,a manjkavo mu je sto se on 99% oslanja na merenja, a kako drajver tonalno zvuci mu je na marginama

 

Ðа оÑнову његових мерења Ñа 99% тачноÑти може Ñе проценити како неки драјвер тонално звучи..

То што неки ''мајÑтори'' узму Ñјајан драјвер па оÑфушере Ñкретницу, или га употребљавају тамо где му није меÑто и Ñврха, никако није објективан показатељ шта он заправо може..

Link to comment
Share on other sites

Po stoti put. Akonto domace pameti.

Niti je konstruktor, niti sam ja dozvolio objavljivanje merenja, koja na koncu nisi cak ni ti radio. Postavlja se pitanje objektivnosti i dobronamernosti.

Tvoje vidjenje zvuka, hi fija, pseudoakustike i bihevioralne patologije treba  objaviti  na nekim drugim forumima.

Zvuk nije samo merenje (bogu hvala), a socijalna patologija, bar u tvom slucaju je konstanta.

NIti su tvoje usi, niti su tvoji udovi referentni. Ne zelim da radim na istima, ali nateraces me.

Pozdrav a komsijama prijatno popodne uz pesmu

OVAMO CIGANI

Link to comment
Share on other sites

Po stoti put. Akonto domace pameti.

Niti je konstruktor, niti sam ja dozvolio objavljivanje merenja, koja na koncu nisi cak ni ti radio. Postavlja se pitanje objektivnosti i dobronamernosti.

Tvoje vidjenje zvuka, hi fija, pseudoakustike i bihevioralne patologije treba  objaviti  na nekim drugim forumima.

Zvuk nije samo merenje (bogu hvala), a socijalna patologija, bar u tvom slucaju je konstanta.

NIti su tvoje usi, niti su tvoji udovi referentni. Ne zelim da radim na istima, ali nateraces me.

Pozdrav a komsijama prijatno popodne uz pesmu

OVAMO CIGANI

WTF....sta ovo treba da znaci???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...