Jump to content


Stereo pojacalo vs A/V risiver


Recommended Posts

Citam sve ovo i rekoh da malo iskomentarisem... Priznajem da nisam strucno potkovan, ali...

 

Aha, da bude 5.1 sistem, ovako? attachicon.gif5.0_jamo_studio_s_426+onkyo_tx-sr313.jpg
Ova sto imam npr postavim u uglu sobe, taj centralni ispod tv-a, i dva manja na polici na zidu?
Mozda glupo pitanje, dok budem slusao samo muziku, da li cu dobiti vise jer je u 5.1 sistemu, ili ne?

Ovo bre ljudi uopste nije 5.1 sistem nego 5.0...

 

...Covek hoce da pravi surround sistem, a vi mu predlazete zvucnu karticu koja je iskljucivo za stereo zvuk?! Ne znam kojom ce magijom taj risiver da pretvori to u surround?! Meni to bar nema smisla.

Zvucna kartica Audiophile 2496 je najisplativija kartica za slusanje muzike preko kompa ubedljivo, imao sam je 12 godina, prodao, kupio Creative Fatal1ty Pro (k*rac palac,) 120 jebenih evra i pokajao se! Nista nisam dobio u zvuku. Cak mislim da je 2496 bolje zvucala. Iskreno, slusao sam ozbiljne 5.1 sistem JBL koji kosta otprilike preko 3000 evra sve zajedno, i dalje nisam odusevljen. Jednostavno mi ne odgovara... Zaljubljenik sam u stereo zvuk. 2 uva, 2 zvucnika, 2 strane tj. Tako da ako hoces bolji zvuk od toga sto trenutno imas, moj predlog je da uzmes tu karticu u svako m slucaju i da eventualno nabacis jos 2 zvucnika pozadi (nisam siguran kako to funkcionise kod surround risivera). Dakle 2 veca napred i 2 manja pozadi. Meni je bar to savrsena kombinacija.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 144
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Prvo ispeci, pa reci :)

 

Za surround je potreban i dovoljan uslov AC3/DTS pass-through, posto ce dekodiranje raditi A/V receiver.

(ne pominjem HDMI i HD surround formate posto u ovom rangu cene nema smisla)

 

BTW, imao sam i ja i to u isto vreme E-MU 1212M i X-Fi Titanium Fatal1ty Champion Series i naravno da je za stereo sluzio iskljucivo E-MU. Problem E-MU je sto ne podrzava pomenuti pass-through. Kad sam pazario ASUS Xonar STX X-Fi je instant odleteo. E-MU je ostao jos malo zbog poredjenja, ali je u mom sistemu STX bolje legao.

Link to comment
Share on other sites

I kakav je tvoj utisak o Audiophile 2496? Da li je po zvuku bliži ovim Creativima ili neÄemu poput STX? Zanima me Äisto onako jer sam ga jedno vreme bio merkao po oglasima, ali na kraju nisam imao volje da se zezam sa neÄim za Å¡ta nigde nisam naÅ¡ao propisno opisan zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Pa nalazio sam gomilu opisa po kompjuterskim sajtovima i sl. ZnaÅ¡ ono kada 3 strane priÄaju o mogućnostima i drajverima a onda u jednom pasusu zakljuÄe da zvuÄi solidno bolje od bilo koje integruÅ¡e, ili tako neÅ¡to. Smorilo me to na kraju i kada sam naleteo na proveren DAC, ispružio sam se za toliko. Ipak znanja nikad dosta, ako niÅ¡ta drugo uvek može nekome drugom nekada da pomgne, tako da hvala na odgovoru.

Link to comment
Share on other sites

Prvo ispeci, pa reci :)

 

Za surround je potreban i dovoljan uslov AC3/DTS pass-through, posto ce dekodiranje raditi A/V receiver.

(ne pominjem HDMI i HD surround formate posto u ovom rangu cene nema smisla)

 

BTW, imao sam i ja i to u isto vreme E-MU 1212M i X-Fi Titanium Fatal1ty Champion Series i naravno da je za stereo sluzio iskljucivo E-MU. Problem E-MU je sto ne podrzava pomenuti pass-through. Kad sam pazario ASUS Xonar STX X-Fi je instant odleteo. E-MU je ostao jos malo zbog poredjenja, ali je u mom sistemu STX bolje legao.

Ne mozes da poredis Asus koju si naveo sa M-Audio, prosto zato sto nisu isti cenovni rang. Asus je oko 200 evra, a M-Audio 24/96 je oduvek bio oko 80. 

Sto se mene tice, ja sam imao Sound blaster Audigy 2 koja je pristojna i jako jeftina, posle nje F-fi neku Audigy, koja je ista kao i predhodna, a pritom kosta 3 puta vise, bukvalno identican zvuk. Imala je samo neki program za neka podesavanja i gluposti, onda M-Audio 24/96, za koju imam samo reci hvale, izuzetna kartica... I sad ovu Fatal1ty trt mrt, sa kojom nista nisam dobio, a mozda sam i izgubio u zvuku, a pritom pukao vise para i zajebavao se sa KP 2 nedelje...

A resio sam da je promenim samo iz razloga sto je jako stara u smislu kompjuterskog dela... Pa kao da uzmem nesto novije... Kad se bude imalo para prelazim na Asus Xonar Essence STX  http://cdn.head-fi.org/2/26/800x600px-LL-26ef499e_essenceSTX3D_L.jpeg

ili mozda kupim neki DAC, mada ne znam kako to funkcionise, nisam nikad koristio... 

Link to comment
Share on other sites

Opet si pogodio stativu... :D

 

M-Audio Audiophile 2496 je kostao dobranih 179 funti u Britaniji i nekih 230$ u USA.

http://www.soundonsound.com/sos/apr01/articles/soundcard.asp

http://www.pcrecording.com/audiophile.htm

 

BTW, i nisam ga poredio sa STX, vec sa X-Fi od kog je bolji kada je stereo primena u pitanju.

 

STX je bio reda velicine 170€ kada sam ga pazario.

Link to comment
Share on other sites

Opet si pogodio stativu... :D

 

M-Audio Audiophile 2496 je kostao dobranih 179 funti u Britaniji i nekih 230$ u USA.

http://www.soundonsound.com/sos/apr01/articles/soundcard.asp

http://www.pcrecording.com/audiophile.htm

 

BTW, i nisam ga poredio sa STX, vec sa X-Fi od kog je bolji kada je stereo primena u pitanju.

 

STX je bio reda velicine 170€ kada sam ga pazario.

Vidi, verovatno si u pravu, ja sam svoju M-Audio platio 9200 dinara u Mitrosu, doduse bio je neki popust... A sad razmisljam da se i ne secam koliko je bio evro tada... I posle toga je ta cena ostala dok su je imali u prodaji uopste...

Pre godinu dana sam je prodao za 60 evra. A sto se Asusa tice, njega ima u prodaji: http://www.viphouse.rs/cene-ponuda-prodaja/racunarske-komponente/zvucne-karte/asus-xonar-essence-stx.71014.html

Link to comment
Share on other sites

BTW, imao sam i ja i to u isto vreme E-MU 1212M i X-Fi Titanium Fatal1ty Champion Series i naravno da je za stereo sluzio iskljucivo E-MU. Problem E-MU je sto ne podrzava pomenuti pass-through. Kad sam pazario ASUS Xonar STX X-Fi je instant odleteo. E-MU je ostao jos malo zbog poredjenja, ali je u mom sistemu STX bolje legao.

Zbog ove recenice sam mislio da poredis sa Asusom...

Link to comment
Share on other sites

"Iskreno, slusao sam ozbiljne 5.1 sistem JBL koji kosta otprilike preko 3000 evra sve zajedno, i dalje nisam odusevljen. Jednostavno mi ne odgovara... Zaljubljenik sam u stereo zvuk. 2 uva, 2 zvucnika, 2 strane"

Po ovoj logici iznad: jedan pevac = jedna usta = jedan drajver na jednoj poziciji, jel da? Ako je pevac tj vokal na dve metra ispred slusaoca, a dva zvucnika stoje na recimo dva metra daljine sa leve i desne strane opet to nije to jer se glas cuje sa obe strane, dva metra levo i dva metra desno, a pevac stoji ispred na jednom mestu. Opet kazem to je ako idemo tom logikom...

Osim toga na 5.1 risiverima muzika se moze slusati i u stereo modu. Nije mi jasno zasto se mnogi protivnici risivera ponasaju kao da stereo opcija na risiveru ne postoji?

Od cega se sastojao taj sistem od 3000 eura zaista ne znam ali za taj novac mogu da se sastave surround sistena koji bas umeju da oduseve.

Link to comment
Share on other sites

Kvalitet stereo reprodukcije risivera od 1000 evra je na nivou stereo pojacala od 200-300 evra. To je poenta.

 

Za 3000 evra jak NOV surround sistem tesko moze da se sastavi.

Cena od 3000 je recena onako, ne znam koliko tacno vredi sve... U pitanju su JBL ES80 kao prednji i JBL ES20 kao zadnji, ne znam koji su centralni i sub, ali iz iste serije... Risiver ili pojacalo je bilo neko H/K, ali pojma nemam koje. Slusao sam kod poznanika. Ima to snage dovoljno da probije bubnu opnu, nego mi se sam zvuk nije svideo... Ne znam kako bih sad to objasnjavao...

Ne znam za vas, meni je sve preko 2000 za sada ozbiljna cifra. A ja bih naravno voleo da posedujem Tannoy Kingdom Royal, ali jbg 55k po komadu...  :heat 

Link to comment
Share on other sites

Po ovoj logici iznad: jedan pevac = jedna usta = jedan drajver na jednoj poziciji, jel da? Ako je pevac tj vokal na dve metra ispred slusaoca, a dva zvucnika stoje na recimo dva metra daljine sa leve i desne strane opet to nije to jer se glas cuje sa obe strane, dva metra levo i dva metra desno, a pevac stoji ispred na jednom mestu. Opet kazem to je ako idemo tom logikom...

Osim toga na 5.1 risiverima muzika se moze slusati i u stereo modu. Nije mi jasno zasto se mnogi protivnici risivera ponasaju kao da stereo opcija na risiveru ne postoji?

Ne znam sta pokusavas da kazes i ne znam sta bih ti rekao na ovo... Uzivaj u zvuku koji ti prija...

Link to comment
Share on other sites

To je odgovor na onu recenicu koja je vec mnogo puta recena na forumu, a to je "dva uva, dva zvucnika". Ja sam samo dodao da ako se vodimo tom logikom pevaca u nekoj numeri ne bi trebali da cujemo sa leve i desne strane vec samo sa jednog mesta, a to je ispred nas. Dakle 4 zvucnika su nepotrebna isto koliko i dva. Za razliku od protivnika surround zvuka kojih je forum prepun ja ne pokusavam da navedem nekog da kupi nesto po svaku cenu vec pokusavam da ga nagovorim da ne odustaje bez probe.

 

JBL i HK su jedno isto jer ih oba proizvodi HK i licno ni meni ne prija taj zvuk (donekle me podeca na starije Bose modele) i to su uredjaji pravljeni za veoma glasno slusanje i zurkice po cemu je HK i poznat.

 

@ Delija

 

Ako za 360000 dinara ne moze da se sastavi jak nov surround sistem onda sam ja onaj ko ne zna sta bi rekao na ovo... Sto se tice druge (tj prve) tvrdnje uverio sam se u suprotno mnogo puta i to vodeci se iskljucivo zvukom, a ne cenom. Osim toga svako ko ima slicnu dilemu moze da ode u neku radnju i poslusa par risivera i pojacala u slicnom cenovnom rangu pa neka odluci. Pretpostavljam da ti imas drugaciji zakljucak na osnovu svog iskustva i to je normalno. 

Link to comment
Share on other sites

Po ovoj logici iznad: jedan pevac = jedna usta = jedan drajver na jednoj poziciji, jel da? Ako je pevac tj vokal na dve metra ispred slusaoca, a dva zvucnika stoje na recimo dva metra daljine sa leve i desne strane opet to nije to jer se glas cuje sa obe strane, dva metra levo i dva metra desno, a pevac stoji ispred na jednom mestu. Opet kazem to je ako idemo tom logikom...

 

 

A ne, ne; ti onda nisi slusao DOBAR stereo sistem. Ali ajmo redom...

 

1) Zasto su 2 zvucnika dovoljna za stereo? Zato sto se stereo snimanje radi sa 2 mikrofona.

2) Sta beleze ta 2 mikrofona? Beleze faznu razliku (uprosceno: vremensko kasnjenje) zvuka koji stize do njih sa source-a koji je pozicioniran ISPRED njih.

3) Nase usi primaju taj zvuk od zvucnika, i mozak radi ostalo: rekonstruise stereo scenu.

4) Kljucna stvar: za dobru (rekonstruisanu) stereo scenu potrebni su IZVANREDNI zvucnici (visokotonci pogotovo).

5) Kad je ispunjeno ovo pod 4), ne samo da cujes/vidis pevaca ispred sebe, nego mozes da registrujes i kako se njise (plese) dok peva.

6) Postoji analogija stereo scene sa (sve popularnijim) 3D bioskopom: sve sto vidis/gledas u bioskopu nalazi se na platnu, ali - kad ti lik mase ispred nosa pistoljem, vise je nego verno, zar ne? ;)

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Ma samo polako, nadam se da cu jednog dana cuti neki dobar sistem:P

 

Slazem se sa svime sto si napisao ali nisi razumeo sta sam ja pisao i zasto. Btw mala ispravka - kada se snima glas u studiju koristi se samo jedan mikrofon. Ono sto sam pisao bio je odgovor na recenicu koja se ponavlja xxx puta u vezi zvucnika i usiju i ne zelim da je ponavljam ponovo. Dakle ako je neko zadovoljan sa dva zvucnika onda super, neko nije. Ako taj neko zeli vise nije mi jasno zasto se mnogi toliko trude da ga ubede da gresi i da treba da ostane samo na stereo sistemu kada on ocigledno tim sistemom nije zadovoljan? Licno pristalica sam toga da se muzika slusa samo na dva kanala (protivnik sam cak i upotrebe subwoofera) ali po pitanju filmova i visekanalnih koncerata je potpuno druga stvar.

 

@ Delija

 

3000 eura i u normalnom svetu je ogroman novac ukoliko bi se trosio na audio sistem. Jedino ako kojim slucajem nisi zaposljen u Kolubari i radis 25 sati dnevno za 250K mesecno pa mozes da se malo rasipas. Gledam cene vodeci se nekom zdravom logikom. Kada kupujem audio ili video uredjaje vodim se prvenstveno kvalitetom i odnosom ulozeno-dobijeno. Ako recimo sastavljas sistem od B&W zvucnika pa jos od serije 800D moras da budes multimilioner da bi sastavio takvo nesto. Koliko vidim imas drasticno drugaciji pogled na cene i kvalitet u odnosu na mene i ako pogledas recimo subwoofer od 1500e (kakav 99.9% korisnika u Evropi nema) i smatras ga necim solidnim, a uredjaje koji su 3 puta jeftiniji smatras necim prosecnim (ili cak losim) je (veoma) pogresan pristup. 

Link to comment
Share on other sites

Licno pristalica sam toga da se muzika slusa samo na dva kanala (protivnik sam cak i upotrebe subwoofera) ali po pitanju filmova i visekanalnih koncerata je potpuno druga stvar.

 

 

3000 eura i u normalnom svetu je ogroman novac ukoliko bi se trosio na audio sistem. Jedino ako kojim slucajem nisi zaposljen u Kolubari i radis 25 sati dnevno za 250K mesecno pa mozes da se malo rasipas. Gledam cene vodeci se nekom zdravom logikom. Kada kupujem audio ili video uredjaje vodim se prvenstveno kvalitetom i odnosom ulozeno-dobijeno. Ako recimo sastavljas sistem od B&W zvucnika pa jos od serije 800D moras da budes multimilioner da bi sastavio takvo nesto. Koliko vidim imas drasticno drugaciji pogled na cene i kvalitet u odnosu na mene i ako pogledas recimo subwoofer od 1500e (kakav 99.9% korisnika u Evropi nema) i smatras ga necim solidnim, a uredjaje koji su 3 puta jeftiniji smatras necim prosecnim (ili cak losim) je (veoma) pogresan pristup. 

 

Ovde dolazimo do dela gde se ja potpuno slazem. Ne slazem se oko koncerata samo...  ;-)  Muzika je daleko bolja u stereo sistemu! Sa druge strane su filmovi i igrice (da su pritom snimljeni/pravljeni sa surround zvukom) bolje u sistemima tipa 5.1 ili 5.0, 7.1 tj. 7.0 itd, jos ako se tome doda i kvalitetna 3D slika dozivljaj je potpun... To je naravno ono sto se meni dopada... :bounce  Ali postujem i ako se nekome to ne dopada naravno...  :wave2

Link to comment
Share on other sites

kada se prave uredjaji oni se prave da reprodukuju Å¡to vernije prirodnom zvuku instrumenata i pevanja , kad odeÅ¡ na koncert na bini su zvuÄnici i ti sluÅ¡aÅ¡ i gledaÅ¡ ispred sebe a zvuk ne dolazi od pozadi znaÄi 5.1 ili viÅ¡e su izmiÅ¡ljeni radi filmova i efekata woofer za eksplozije centralni za dijaloge i tako dalje. muzika se sluÅ¡a STEREO i kraj. bilo je u proÅ¡losti pokuÅ¡aja sa 4 zvuÄnika takozvana quadrofonija ali to je bilo samo kratko vreme.

Link to comment
Share on other sites

Nije sve bas toliko straightforward jer surround sistemom mozes da se poigras prostorom (koristeci efekte tipa reverbacije, delay-a...) i da napravis vestacki vecu dubinu, sirinu, visinu i uopste da utices na velicinu pozornice i da time vernije preneses efekat koncerta u sobu. 

 

Ima nekog kakvog-takvog efekta i kod studijskih snimaka (na SACD izdanja mislim, naravno), ali poenta je u live koncertnim snimcima. Moze zanimljivo da zvuci i klasika - orkestar, hor.

 

Vrlo retko se neko odvazi da napravi pravi surround album, kao recimo Jean Michel Jarre, ali to je i takav zanr muzike u kom je to manje-vise i moguce.

 

Najcesce je to sve lose odradjeno pa bude kontra produktivno, ali nije bas uvek tako.

Najveci problem je u tome sto vecina zagrizenika za stereo zvuk nikad nisu culi dobar surround sistem, vec neke igrackice pa na osnovu toga generalizuju.

Link to comment
Share on other sites

Najveci problem je u tome sto vecina zagrizenika za stereo zvuk nikad nisu culi dobar surround sistem, vec neke igrackice pa na osnovu toga generalizuju.

 

Hm, onaj post gore na temu stereo-a je bio samo pojasnjenje rekonstrukcije prostora/scene sa 2 zvucnika; nisam rekao nista protiv surround-a.

 

Moje skromno (jedino?) slusno iskustvo tog tipa je mala multimedijska sala LG-a na Hi-Files Show-u (bmlga koja godina, poodavno), isao je Phil Collins "In the air tonight", i to je ostavilo bas jak utisak na mene. Ali pretpostavljam da je malo tako uspelih snimaka..?

 

A tek je posebna prica stereo sa subwoofer-om, to sam cuo mnogo puta i po radnjama (seca li se ko Tehnomarket Evropa, NBG). Nema sanse da odredite gde se nalazi subwoofer, toliko se dobro integrise njegov zvuk u stereo scenu.

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Nije to bilo upuceno direktno tebi, Rajko.

 

Ima dosta koncertnih izdanja koja su jako dobro odradjena.

 

BTW, na Hi-Files Show do sada nisam cuo dobro podesen surround sistem. Nezgodno je to i uraditi kad se non stop nesto menja, a i sale nisu bas odgovarajuce.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...