Jump to content


Stereo pojacalo vs A/V risiver


Recommended Posts

Naravno da bi dobio mnogo posebnom zvucnom kartom.

Smislis koliko para hoces da das i onda ti kazemo koju kartu da pazaris :)

ne treba ti zvucna imas pojacalo samo dac ti treba.Spoj sa optickim iz maticne na dac ... To ti je optimalno resenje kad spajas komp sa nekim audio sistemom, zapamti za u buduce .........pozz

Ovaj odgovor sam dobio u inbox.

 

Inace imam ovu maticnu plocu http://www.expertreviews.co.uk/pcs/motherboards/52468/asus-m5a97-evo-r20-review/specifications

Vezano za zvuk ovo: Sound (ports)- Realtek ALC892 (6x analogue out, optical S/PDIF)

I sta sada ja da radim? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 144
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kontam da krenes polako da citas forum... :D

 

Koristi se isto kao i MP3, samo je kvalitet na nivou Audio CD formata. Lossless = bez gubitaka iliti prilikom MP3 kompresije dolazi do gubitka podataka (lossy), dok lossless formati (APE, FLAC, ALAC, WV...) zadrzavaju originalni kvalitet (kao da si koristio ZIP, samo sto je kompresija optimizovana za audio format). 

Link to comment
Share on other sites

Kontam da krenes polako da citas forum... :D

 

Koristi se isto kao i MP3, samo je kvalitet na nivou Audio CD formata. Lossless = bez gubitaka iliti prilikom MP3 kompresije dolazi do gubitka podataka (lossy), dok lossless formati (APE, FLAC, ALAC, WV...) zadrzavaju originalni kvalitet (kao da si koristio ZIP, samo sto je kompresija optimizovana za audio format). 

Citam vec neko vreme, i ne samo ovaj forum, glava me zabole vise :)

Razumem da u prenosu, mp3 gubi na kvalitetu, i ne prenese 100% od originala.

Ali ne razumem deo za slusanje radia preko neta, je l` i to moguce slusati u lossless modu i kako, ili ne?

Link to comment
Share on other sites

Citam vec neko vreme, i ne samo ovaj forum, glava me zabole vise :)

Razumem da u prenosu, mp3 gubi na kvalitetu, i ne prenese 100% od originala.

Ali ne razumem deo za slusanje radia preko neta, je l` i to moguce slusati u lossless modu i kako, ili ne?

Kakav crni lossless, tu je u najboljem sluÄaju streaming 128 kbps. Dakle kao osrednji mp3.

Link to comment
Share on other sites

Kakav crni lossless, tu je u najboljem sluÄaju streaming 128 kbps. Dakle kao osrednji mp3.

Taj deo razumem.

Ne razumem upravo to sto kazes, ako je izvor mp3 ili radio preko neta, meni nijedan uredjaj nece pomoci da to konvertuje ili sta vec radi i da dobijem odlican lossless zvuk?

Razumem ako imam pesmu u  Flac formatu da je to druga prica.

Link to comment
Share on other sites

Ne kazu dzabe kolko para tolko muzike.

Moze biti, a i  ne mora! :)

Dosta solidno ozvucenje moze da se nadje i za malo para, do 150e.

I to je poenta ove teme, za nas sa plitkim dzepom da pazarimo nesto sto nije lose, ali opet neke smernice da imamo.

Treba naci neki kompromis, i u skladu sa budzetom.

I ako neko kaze da znas kako moje ozvucenje gruva, a dao 4 cifre evra za to....pa siguran sam da neko ima pet puta bolje ozvucenje i od njega, i ko zna koliko to tek kosta, tu nema kraja.

Link to comment
Share on other sites

Za 150 e more "gruvati" (galamiti) , al ...... ? :)

I da gruva, i da se cuje jako dobro, ali ne i vrhunski, to je jasno.

Prosecnom korisniku i vise nego dovoljno dobro.

Cuo sam i pojacalo od 600e a i zvucnici mislim da nisu bili jeftiniji, i to je vrh, ali ne moze to svako da priusti.

Link to comment
Share on other sites

Iz mog ugla, za nabavku pristojnog a jeftinog sistema je potrebno imati strpljenja i znanja pa ih iskombinovati. Ja npr. volim da popijem kafu i makar 10 min ispreturam kupujemprodajem za stvari koje me generalno zanimaju. I tako, ne bude niÅ¡ta pametno 100 dana a sto prvog uleti neÅ¡to sa daleko boljim odnosom cena/kvalitet od proseÄne ponude, e tada valja delati ako vam to treba. MeÄ‘utim, ako se nema nekog osnovnog iskustva Å¡ta gledati i Å¡ta vaÅ¡im uÅ¡ima odgovara ili ne, na kraju se sve svede na leap of faith, tj. verovanje nekim preporukama, forumima, testovima i sl. pa kud pukne. A sve i da ispadne kako ne treba, sve je to ok ako ste iz priÄe izaÅ¡li sa viÅ¡e znanja nego ranije. Drugi put će biti bolje, trećeg ćete već znati da li vam viÅ¡e prija Onkyo, Yamaha ili HK, ovo ili ono... I niÅ¡ta to nije straÅ¡no, ono Å¡to vam se ne svidi prosledite na iste te oglase jer već polovne kompomente jako malo gube na ceni. Može se tako isluÅ¡ati sve i svaÅ¡ta a da se i dalje ne doÄ‘e do pola cene jednog jedinog novog kompleta. Tu su tek ona prava razoÄaranja kada Äovek pukne xxxx evra a nije zadovoljan.

I tako, znam da niÅ¡ta nisam pomogao ali istražujte malo, prelomite i uzimajte, sluÅ¡ajte i uživajte, a ako niste Äuli niÅ¡ta bolje uživaćete svakako. Onda kad Äujete bolje ispravljajte svoje izbore i uživajte iznova.

P. S. Ja ću dodati da je moja hifi priÄa poÄela kod komÅ¡ije sa nekim smeÅ¡no jeftinim matorim Technics komponentama. Ali taj zvuk, eh, bio je daleko bolji od moje Aiwa mini linije i sva muzika je na njima bila lepÅ¡a. Ta Äinjenica se uopÅ¡te nije promenila time Å¡to sam Äuo i posedovao skuplje i bolje stvari, do njih sam i doÅ¡ao zato Å¡to je Technics na prvom mestu oduvao Aiwu, sve plastiÄne linije koje sam u životu Äuo, a bogami i u filmovima zvuk naÅ¡eg lokalnog bioskopa, pa smo viÅ¡e voleli da ih gledamo kod komÅ¡ije... i sve to za nekih 100-150€, malo li je?

Sve sto si rekao stoji.

Problem je kad neko ko ne zna, kao ja, zeli prvi put da pazari nesto, a ne moze se bas sve cuti.

Zato i jeste moje licno misljenje da za prvu kupovinu ne pucati nesto previse para.

Ali nije losa smernica, tipa-pazari se jedno pojacalo/risiver, par zvucnika, cd plejer i recimo zvucna kartica kako vecina predlaze, cisto da buduci kupci znaju na sta da obrate paznju.

Naravno ako uspeju da cuju pre kupovine, to je pravi pogodak!

I da, cifra oko 150e je sasvim ok za prvi put, cak i na duze staze.

Link to comment
Share on other sites

ÄŒini mi se da nema potrebe da otvaram novu temu i na taj naÄin pretrpavam forum, ako se Shica1980 ne ljuti malo bih se ovde pridružio jer stiÄem utisak da smo on i ja u sliÄnom "problemu"... Jedina razlika je Å¡to on već ima neku opremu a ja sve to tek planiram.

 

Da bih vam pojasnio na kom je nivou moje poznavanje opreme, a i kvalitet zvuka koji imam, reći ću vam da sam '94.-'95. (srednjoÅ¡kolski dani) kupio novu Sony MHC-EX5 liniju koju i danas sluÅ¡am (slika je sa neta ali to je to Äudo tehnike)...

 

 

T1l3rBXhtoXXcetqAZ_031326.jpg

 

Da konkretizujem pitanje, prostorija gde bi se sistem nalazio je pravilnog oblika 4x5m. Na jednom zidu je TV i ovaj moj Sony. Ja bih želeo da imam mogućnost da preko dva podnostojeća zvuÄnika mogu da sluÅ¡am radio, piÅ¡tam audio/video diskove i sluÅ¡am TV.

 

Å ta bi bila osnova takvog sistema, stereo pojaÄalo ili AV risiver?  Da li je bolje kupiti digitalni ili analogni tuner (vizuelno mi se jako sviÄ‘aju analogni sa lepim pozadinskim osvetljenjem, izgleda me godine gaze ;-) ), kojim ću bolje hvatati radio stanice? Å ta bih trebao da uzmem za puÅ¡tanje diskova kako bih mogao da reprodukujem audio i mp3 diskove, ali da mogu gledati i DVD/Dvix? Koji zvuÄnici bi bili preporuÄljivi?

 

Da dodam da sam ljubitelj rock i hard-rock muzike, ali kako volim da sluÅ¡am i radio stanice onda vam je jasno da bi se tu Äulo sve i svaÅ¡ta. Imajte u obzir moju sadaÅ¡nju liniju i molim za neke zaista jeftinije preporuke jer ne sumnjam da će bilo kakva promena za mene biti neverovatna naspram sadaÅ¡nje situacije.

 

Unapred se izvinjavam zbog svog nepoznavanja tematike, trudio sam se Å¡to viÅ¡e sam da "sažvaćem" ali se Äitanjem svake nove teme pomalo pogubim. Hteo sam da sam napravim i zvuÄne kutije ali deluje mi da je možda pametnije kupiti neÅ¡to Å¡to je već gotovo i provereno...

 

Još jednom hvala svima koji imaju živce i volju da pomognu, pozdrav iz Niša...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...