Jump to content


BEND - Can


Nomimasen

Recommended Posts

Necks su mi dugogodiÅ¡nji prijatelji. Onaj, pomalo nervozni, Aether je Äesto u playlisti za letnjih noći.

Ovaj O'Rourke-ov Long Night sam nedavno "otkrio" u drone-traganjima.

Radujem se preslušavanju ostatka.

Gospon zbrujic, izvanredan ukus!

Da li si Äuo najnoviji koji su uradili, Open? ÄŒudesa.

Za Stars of the Lid - Tired Sounds of Stars of the Lid i Per Aspera Ad Astra, kao definitivni albumi.

Otvaram od nedelje ambient temu.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Upravo sam (po prvi put) preslušao nešto od ponuđenog.

 

Canaxis ne bih bezrezervno svrstao u "ambijent", ima tu neÅ¡to jako... naiÅ¡ao sam, u vezi sa  ovim albumom na izraz "auto-destructive music". ZnaÄi, za izrazito auto-destruktivno raspoloženje, pa ko preživi... :)

 

JoÅ¡ sam presluÅ¡ao: Stars of the lid (nitrous oxide), plus tri albuma The Necks (Sex, Open, Aether).  

 

Od The Necks sam prvo presluÅ¡ao preporuÄeni "Sex", ponadao sam se da grupa nudi viÅ¡e od obiÄne ambijentalne muzike, album mi je priliÄno "legao". Open je odliÄan, ima tu muzike. Pomalo 'vata na efekte. Ostatak je, ipak, manje-viÅ¡e, "samo" ambijentala, premda dobra.

 

Ono Å¡to, generalno, zameram ovom tipu muzike je nedostatak jaÄih emocija. Za melanholiÄno raspoloženje, uz kriglu, može. Pa ako zadremaÅ¡, joÅ¡ i bolje. :D  Fali mi neÅ¡to "jako", ono Å¡to ima kod Holgera. Ako ne emocija, onda muzika sa svim elementima koji je Äine. A Å¡to je viÅ¡e "ambijentalna", utoliko je "too little notes" u njoj, Å¡to bi rekao Joseph II. B)

 

Link to comment
Share on other sites

JoÅ¡ sam presluÅ¡ao: Stars of the lid (nitrous oxide), plus tri albuma The Necks (Sex, Open, Aether).  

 

Uh, beat-e, ne verejuem da može tako. 

U ovakvoj muzici (da izbegnem precizne odrednice), viÅ¡e nego i u jednoj s kojom sam se družio, suptilne "atmosferiÄne" nijanse prave veliku razliku. A, njih nije uvek lako "direktno" prepoznati, Äesto postaju "vidljive" post-festum ili Äak sluÄajno, nekad tek nakon Å¡to te ostatak "uvuÄe"... Nekad proÄ‘u i neprimećene (slutim da će kod mene takav sluÄaj biti s Sex od Necksa). Bar je moje iskustvo takvo. 

Ali, Äetiri albuma za dan... Nema Å¡anse. 

Link to comment
Share on other sites

Ali, Äetiri albuma za dan... Nema Å¡anse. 

 

Može... stekne se neki uvid. Da sam neki ambijentala-fan, skinuo bih sve to i polako gusturao. TakoÄ‘e bih to uradio u neka stara vremena, kada sam pažljivo presluÅ¡avao sve Äega sam se dokopao. Ovako, neki odabir je neophodan. Ako neÅ¡to i ne procenim najbolje na prvu loptu, nije velika Å¡teta, pored tolike muzike na raspolaganju.

 

Uostalom, baÅ¡ sam proverio: Aether je skoro duplo manje skidan nego Sex, iako je ranije okaÄen. OK - nije to obavezno merodavno, ali, ono Å¡to me na prvu loptu ne osvoji, ostavljam pravim fanovima da prouÄavaju.  

 

Generalne zakljuÄke, naravno, nisam doneo na osnovu ovih nekoliko albuma. Imam i ja poneÅ¡to od tog žanra. 

Link to comment
Share on other sites

Jedan selebriti ovdašnji insistira da bi ovu zbirku "ranije neobjavljenih" snimaka valjalo staviti i ispred Tago Mago i Babaluma

 

CAN - Unlimited Edition (1976) 

 

2q8aema.jpg

 

Iako se sećam da je bila interesantna kad sam je sluÅ¡ao (pre petnaestak godina), Äinjenica da je, ipak, kompilacija me je uvek odbijala od ove ploÄe. 

Moram proveriti Å¡ta propuÅ¡tam. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Vrlo interesantan album:

 

Holger Czukay - Good Morning Story (1999) 

 

a2ucgj.jpg

 

Holger-u i Jaki-ju su se, uz vokal U-She, (kao guest artists) pridružili Irmin i Karoli iz starog društva, plus Wobble

Prepoznatljiv CAN ritam uz vrlo dobar 22-minutni (ethno-)drone na kraju - Mirage

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 7 months later...
  • 7 months later...

Не могу да верујем да неко у Србији спомиње CAN...  Мислио сам да сам ја једини залуђеник за краутрок као и за издања "Амиге", док нисам упао на овај форум... Позззззззз

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Dejra said:

Не могу да верујем да неко у Србији спомиње CAN...  Мислио сам да сам ја једини залуђеник за краутрок као и за издања "Амиге", док нисам упао на овај форум... Позззззззз

Daleko od toga :). Ima nas ovde raznih zaludjenika :).

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Dejra said:

Не могу да верујем да неко у Србији спомиње CAN...  Мислио сам да сам ја једини залуђеник за краутрок као и за издања "Амиге", док нисам упао на овај форум... Позззззззз

U Srbiji se Can sluša od kako su se pojavili, razlika je jedino u trenutku kada su ih Srbi otkrili.Naravno, uvek misle da od njih sve počinje (ne od Srba, već od otkrivača).

Link to comment
Share on other sites

Najpre, nismo svi ista generacija, pa si ti pdeformero slušao CAN od rođenja, a mi manje srećni morali da čekamo neki trenutak za otkrivanje.

Dalje, otkrivanje muzike u talasima je prirodno i nije specijalnost Srba. Za mene je to bio period početka devedesetih, u vreme narastajućeg interesovanja za krautrok bendove, koje je došlo sa ekspanzijom elektronske muzike.

Link to comment
Share on other sites

R-31585-1349282372-6421.jpeg.jpg

Kako tema zaživi, Can i Can-related ploče su na gramofonu. 

Ovaj "Snake charmer" mini-LP izgleda da nikad nije objavljen na disku (nije li to neverovatno?) 

Niko baš nije siguran u koju ladicu ostaviti ovu ploču. To što ju je producirao Francois Kevorkian ne pomaže ni malo. Mislim da ga je kritika rangila svim ocenama između crne tačke i 4-5 zvezdica (pogledah sada i u enciklopediji popularne muzike... kod Czukaya je ocenjen s 4, a kod Wobbla s 3 zvezdice :)

Za mene i dalje odlično.  

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, ras said:

Najpre, nismo svi ista generacija, pa si ti pdeformero slušao CAN od rođenja, a mi manje srećni morali da čekamo neki trenutak za otkrivanje.

Dalje, otkrivanje muzike u talasima je prirodno i nije specijalnost Srba. Za mene je to bio period početka devedesetih, u vreme narastajućeg interesovanja za krautrok bendove, koje je došlo sa ekspanzijom elektronske muzike.

Nisam slušao Can od rođenja, jer sam rođen pola decenije pre izdavanja prvog albuma.Recimo da se početak njihove diskografije poklopio sa mojim polaskom u prvi razred, a slušao se u kući već posle godinu, dve, zahvaljujući starijim članovima porodice i njihovim drugarima.Ja sam otkrio Can krajem 70', i da, bio sam srećan što sam od najranijeg detinjstva dobijao najbolje informacije.

P.S. A samo sam reagovao na opasku @Dejra da ne može da veruje da neko u Srbiji spominje Can.

:crno-na-belo

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...