Jump to content


JM LAB Grande Utopia- Savršenstvo zvuka


Spartanbg

Recommended Posts

Nije potreban photoshop samo pomeriti mikrofon...

Ma nema nikakve zaver, mozda je i greska?

A mozda je i stvarno tako?

Ja sam rekao zbog kojih cinjenica na grafu mislim da je fejk. I to konkretno naveo bez uoporedjivanja ili bilo kojih drugih uplitanja u indirektnom smislu.

.

I jaos jedna opaska, nije mi jasno zbog cega se u recenziji jednog proizvoda poijavljuju podaci drugog ili vise drugih proizvoda?

Zar svi ti spomenuti proizvodi nemaju sopstvene recenzije i stranice?

Da li je to stalna praksa? Ili je zastupleno u manjini slucajeva? Koji su to slucajevi?

Odgovorima na ova pitanja dolazi se do 95% verovatnoce tacnog motiva...

ende :)

.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 190
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

http://www.stereophile.com/content/focal-jmlab-grande-utopia-be-loudspeaker-measurements

 

Problem je u sobi PM-a, svih 5 zvucnika pravili su pikove na 30 i 50Hz a tri i na 100Hz.

GUBe na tom mestu ima nulu, kao da je nesto u kontrafazi.

 

Uostalom, na sledecoj strani se od strane proizvodjaca pominje da postoji problem sa sobom

........

It is such a great shame that Paul's enjoyment should be limited by problems between his room and the GUBe

…….

Link to comment
Share on other sites

Tek sam kasnije uoÄio Å¡ta je motiv pa i ja verujem da je u pitanju manipulacija. Mada je, na nekom odreÄ‘enom mestu za sluÅ¡anje, takva slika odziva u bas podruÄju potpuno realna.

Ko zna sta su radili Beat...

Pitam se zbog cega Bruel & Kjaer i drugi proizvodjaci uopste proizvode profesionalnu mernu opremu?

Po mom misljenju svaki casois, a poznatiji casopisi sigurno, koji ima sekciju bilo kakvih merenja uredjaja jednostavno mora da ima odgovarajucu opremu

obucene ljude koji su prosli neki kurs i imaju neku licencu proizvodjaca merne oreme

i odgovarajucu prostoriju za izvrsavanje slusnih i mernih testova mozda cak i 2 prostorije (Sigurno ne gluve sobe nego neke prosecne prostorije kakve imaju i njihovi citaoci...)

Kazem ako imaju sekcije koje objavljuju bilo kakva nesubljektivna tehnicka merenja.

Mislim da bez tih ispunjenih uslova ne bi trebalo da dobiju licencu za publikovanje merenja, vec samo za subjektivne slusne testove.

Sve drugo se moze podvesti podvodi se pod korupciju... :)

.

Drugo proizvodjaci retko daju nezavisnim trecim stranama ili obrazovnim institucijama da izvrse mene i tehnicke testove opreme.

Naravno ta oblektivna i nezavisna usluga se placa... A rezultati su u etickom i u tehnickom smislu najvalidniji, a merna oprema i osoblje su najkompententniji za to...

tako je bilo ranije. A priozvodjaci su zardzavali pravo da objave ili ne objave te rezultate...

.

Danas postoji masa proizvodaca opreme a 2% ima profesionalnu mernu opremu koja je kalibrisana i odrzavana. i obucene ljude za to.

Svi koriste jeftinu, dostupnu i malih dimenzija, kompjutersku mernu oremu. Koja nije losa, ali to je ono sto ima i 65% obicnih ljudi...:)

Neki uopste i koriste bilo kakvu opremu za merenja nego rade iz "glave"....

Poznato j i to da se recinzije -  placaju. :)

Mislim da jedino absolute sound ne omogucava priozvodjacima da procitaju tekst pre zvanicnog objavljivanja?

A nemaju sekciju mernih rezultata opreme (ako je tako najverovatnije iz razloga koje sam spomenuo)?

.

A onda na forumima masa spekulativnih tekstova, nagadjanja, potpuno subjektivnih procena i zamajavanja...:)

Link to comment
Share on other sites

I jos jedna stvar, stvarno, bez lose namere, ali po 4 ili 5 put relativizujes ne-namerno, ocigledno fejk rezultate merenja.

na nacin da govoris o bas podruciju kao o tacnom delu spektra.

Medjutim ceo graf se ne moze uzeti kao tacan ni validan uopste na osnovu cinjenice da je rolloff u visokom delu spektra jako veliki i da pocinje upravo na delu gde visokotonska jedinica i mora da radi?

i da ga je nemoguce dobiti takvog na osnovu pozicije visokotonca koji je skoro na visini slusanja pa bi trebalo da i mikrofon bude u toj ili oko te ose... Sve to se moze prosto utvrditi obicnim mrenjima bilo kog visokotonca. To se jednostavno NE desava. I na osnovu toga je i bas podrucije netacno predstavljeno... I tu je doslo do pomeranja mikrofona potpuno van nekog normalnog ugla ili pozicije za merenje i slusanje

ILI kao sto Damic rece nekog obrtanja faza. :)

Potrebno je pogledati da li na GU postoji samo jedan par konektora ili 2 para konektora za neki biviring...

Link to comment
Share on other sites

I jos jedna stvar, stvarno, bez lose namere, ali po 4 ili 5 put relativizujes ne-namerno, ocigledno fejk rezultate merenja.

na nacin da govoris o bas podruciju kao o tacnom delu spektra.

 

U startu nisam pomiÅ¡ljao da je neki od tih Äasopisa sposoban za toliku manipulaciju, pa sam stavio dijagram bez naroÄite analize,

 

Ali, i ti znaÅ¡ da merenje odziva basova nema baÅ¡ nikakve veze sa tim da li je mikrofon u osi ili van nje. Rezultat merenja za to podruÄje može biti realan i može se dobiti postavljanjem mikrofona u bilo koju poziciju, bilo gde u sobi. 

 

Slažem se da je ceo dijagram obiÄno Ä‘ubre, ako se utvrdi da je nameÅ¡taljka u jednom svom delu. Moguće je da su odabrali najgori donji deo i sastavili sa najgorim rezultatom u gornjem delu. Zato, da zaboravimo dijagram, neka ostane samo moje iskustvo, sa neÅ¡to slabijim drajverom, koje govori da je takav dijagram u podruÄju basova sasvim moguć i da je neophodan tretman sobe. Å to i nije neka naroÄita mudrost.

Link to comment
Share on other sites

Pa eto... Kao sto sam i pretpostavljao

sada sve postaje jasnije :) danke Ziko :)

Možda postane joÅ¡ jasnije kada se proÄitaju Älanci Johna Atkinsona Measuring Loudspeakers, Part One, Two & Three:

 

http://www.stereophile.com/features/99/index.html

http://www.stereophile.com/features/100/index.html

http://www.stereophile.com/features/103/index.html

 

Edit: merenje s poda se nigde ne pominje...

Link to comment
Share on other sites

Pa sad... zavisi Ärmu merenje služi. Ako služi tome da pruži Å¡to taÄniju informaciju o zvuÄniku, onda važi sve Å¡to je napisano na linkovanoj stranici.

 

Ako korisnik zvuÄnika u svojoj sobi ima problema sa njima, kao Å¡to pokretaÄ teme ima, onda mu treba jedno merenje u poziciji gde sedi, grafikoni iz gluve sobe, ili oni uproseÄeni, nisu baÅ¡ od velike pomoći.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...