Jump to content


JM LAB Grande Utopia- Savršenstvo zvuka


Spartanbg

Recommended Posts

  • Replies 190
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

U svom prvom postu niste naveli da ste vlasnik Utopija pa bih vam ovom prilikom cestitao i ujedno se izvinuo , znaci imamo 2 para u Srbiji . Rispect ali TOTALNI :klanjanje:cheers

........

Sad će Kuršum da te izvine :crno-na-belo

.......

Ne videh na vreme Prophet (ne mogu ni ja sve da postignem). :D

Nemoj Šuco da se izvineš, mator si ti za te egzibicije, a možeš i da se uvineš tom prilikom, posle moram da ti dolazim na ispomoć.

Nego se lepo izviniš. ;)

Link to comment
Share on other sites

Uvek,ali uvek, svira sistem,a ne zvuÄnici.I to sistem od najmanje 3 nepoznate izvor,amp,zvuÄnici...dodajmo joÅ¡ i kablove biće tu i viÅ¡e.I na kraju kad se sve zamesa sledi najveća nepoznata ,a to je uho.Kad joÅ¡ i to kako i koliko Äujemo eliminisemo dolazi ukus.koliko vam se puta desilo da je nekom neÅ¡to cup of tea a da vas ne pomera ni najmanje,ili bar ne u istoj meri.Meni,a i ne malom broju ljudi ovde ne prija superdetaljnost jer po meni ubija muziÄki doživljaj i stvara zvuÄnu sliku instrumenta kakve uživo nema.Drugima je to pun smisao hifia.U pravu su i jedni i drugi.Pretpostavljam da je i dilema izmedju ova dva zvucnika u tom smislu,preferencije.To moze prilicno Da izludi coveka,ja sam bio jedno vreme "magarac izmedju 2 plasta sena" sa 2 para zvucnika u kuci.

 

Tacno tako, potpis na ovo. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Tacno tako, potpis na ovo. :thumbsup2

Prema mom iskustvu - ne.

Potpuno suprotno. Skoro uvek sviraju zvucnici. (sa kabinetom i skretnicom...)

A narocito ako su povrsine membrana od 12in ili vece...

I ako su alnico motori u pitanju, sa papirnim membranama...

.

Kod ostale opreme, "svira" uparenost tranzistora, posto su skoro 99.99% push pull komplementarne konstrukcije

I kvalitet mreznog trafoa. Kao i kvalitet i ispravno ili neispravno odredjene RC konstante na putu signala...

Kolicina globalne povratne sprege isto prisutno kod 99.99%.

i prisustvo OP chip elemenata.

I kod Preampa i kod ampova.

.

Sve ono cime se uopste 99.99% foruma NE bavi uopste... :)

.

Kazem ovo su neka moja iskustva ali sigurno da postoje i misljenja koja se razlikuju.

Link to comment
Share on other sites

Sa Sondekovim komentarom se slazem. Mislim da je to jedna od retkih apsolutnih istina u HiFi.

 

Sto se tice sistema rekao bih da je ML 23.5 najslabija karika u njemu, kada su velike utopije u pitanju. Ma koliko bili dobri ti ML trebalo bi probati sa necim boljim - Utopije su bekompromisni zvucnici i zahtevaju takvu amplifikaciju. Drugo, kao sto rekoh, ponekad se ne radi o tome da neka komponenta nije dobra vec o tome da dve komponente zajedno ne daju ono sto bi trebalo (s obzirom na cenu, kvalitet svake komponente ponaosob, itd.). Zato je u ovom hobiju neophodno ne samo kupiti dobre komponente, nego uloziti dodatan trud i napor da se sve to "slozi" kako treba.

Link to comment
Share on other sites

Uvek,ali uvek, svira sistem,a ne zvuÄnici.I to sistem od najmanje 3 nepoznate izvor,amp,zvuÄnici...dodajmo joÅ¡ i kablove biće tu i viÅ¡e.I na kraju kad se sve zamesa sledi najveća nepoznata ,a to je uho.Kad joÅ¡ i to kako i koliko Äujemo eliminisemo dolazi ukus.koliko vam se puta desilo da je nekom neÅ¡to cup of tea a da vas ne pomera ni najmanje,ili bar ne u istoj meri.Meni,a i ne malom broju ljudi ovde ne prija superdetaljnost jer po meni ubija muziÄki doživljaj i stvara zvuÄnu sliku instrumenta kakve uživo nema.Drugima je to pun smisao hifia.U pravu su i jedni i drugi.Pretpostavljam da je i dilema izmedju ova dva zvucnika u tom smislu,preferencije.To moze prilicno Da izludi coveka,ja sam bio jedno vreme "magarac izmedju 2 plasta sena" sa 2 para zvucnika u kuci.

Tacno , a da dodam da je znati slusati muziku posebna disciplina , to treba umeti , znati ( mislim poznavanje dela , istrumenata u stvarnosti + slusna iskustva kroz koncerte ).

Link to comment
Share on other sites

Tacno , a da dodam da je znati slusati muziku posebna disciplina , to treba umeti , znati ( mislim poznavanje dela , istrumenata u stvarnosti + slusna iskustva kroz koncerte ).

pa vidi: ne treba.. za muziku nije potrebno ama baš nikakvo predznanje i beba u kolevci prepoznaje melodiju.. muzika budi emocije a to je mnogo više od prostog prepoznavanja zvuka instrumenata i stavljanja toga u kontekst kvaliteta sobnog zvuka..
Link to comment
Share on other sites

Sa Sondekovim komentarom se slazem. Mislim da je to jedna od retkih apsolutnih istina u HiFi.

 

Sto se tice sistema rekao bih da je ML 23.5 najslabija karika u njemu, kada su velike utopije u pitanju. Ma koliko bili dobri ti ML trebalo bi probati sa necim boljim - Utopije su bekompromisni zvucnici i zahtevaju takvu amplifikaciju. Drugo, kao sto rekoh, ponekad se ne radi o tome da neka komponenta nije dobra vec o tome da dve komponente zajedno ne daju ono sto bi trebalo (s obzirom na cenu, kvalitet svake komponente ponaosob, itd.). Zato je u ovom hobiju neophodno ne samo kupiti dobre komponente, nego uloziti dodatan trud i napor da se sve to "slozi" kako treba.

Pre menjanja kablova, i nasumicnog menjanja pojacala i kojecega drugog.

Potrebno je procitati ponesto o prirodi elektricnog audio signala, kompleksnim impedansama RLC mrezama, i za pocetak kupiti jednostavan i jeftin cpacitance meter da se cisto proveri capacitivnost kablova koji se menjaju (pa da se i taj podatak ima u vidu kada se recimo kablovi smenjuju pri eventualnim testovima...)

.

Ne vidim nikakv problem sa pogonom tih ni bilo kojih drugih zvucnika sa ML pojacalom?

.

Problem je u drugoj stvari - svi zele da budu recezenti kvalitetna i skupe opreme. I da daju i imaju sopstveno misljenje o toj temi.

A da ih niko nije angazovao za rad u nekom casopisu i slicno... I tu su uglavnom negativne ocene ili pasivno negativne.

Jednostavno nema afirmacije bilo cega ili to dolazi tek na kraju da se simulira objektivnost i competentnost iskaza...

.

ne mislim sada da nesto kritujem ili polemisem :)

jednostavno iznosim neka sopstvena zapazanja koja se ponavljaju - decenijama

u manje vise istovetnom obliku.

.

Link to comment
Share on other sites

Leksika, stil, iste greske u istim padezima, broj postova u jedinici vremena... vec nakon par postova je poceo da intimizira u dijalozima, kao neko ko i nije bas tako novi u drustvu. Kladio bih se u pristojne pare.

 

Nije bitno, medjutim.. Decko je bio a bome je i ostao entuzijasta pozitivnog kova, nije laik u hifi, pa bi trebalo pozdraviti njegov povratak. Nick je ionako nebitan.

off;

 

Pobrko si loncice :roll: ,za kaisera mislim,ja sam istu gresku napravio sa tobom misleci da si poznanik iz Velesa posto si pitao za isti gramofonski setup koji sam ja imao ! memorija te ne sluzi bas dobro,uostalom moze se svaki profil lepo proveriti pa onda na opkladu ;-)

Link to comment
Share on other sites

pa vidi: ne treba.. za muziku nije potrebno ama baš nikakvo predznanje i beba u kolevci prepoznaje melodiju.. muzika budi emocije a to je mnogo više od prostog prepoznavanja zvuka instrumenata i stavljanja toga u kontekst kvaliteta sobnog zvuka..

Pa mnogi ne prepoznaju tu emociju , samo brojke ...

Link to comment
Share on other sites

Sta onda svira kod mene gde je Alnico magnet sa papirnom membranom od 10", zvucnik ili trafo i tranzistori? ;-):thumbsup2

Upravo to - manji 10in driver.

Ako je alnico onda je verovatno manje snage tako da ce ga vec 4-6 W poterati u velika izobllicenja.

Nije sposoban da primi pun spektar ni sa jedna strane. U visokim je ogranicen masom. u Niskim povrsinom membrane,

snagom motora i rezonantnom frekvencijom. Takodje je tipican i porast od sredine centralnog spektra sa najverovatnije oko 10 db pikovima na jednom ili 2 dela spektra...

.

Problem je i to sto se takvi driveri danas ne proizvode, tacnije proizvode se ali su relativno skupi.

(Primeri su neki alnico Fostex modeli kao i Pioner TAD serija anico modela.) Zbog toga se i ne upotrebljavaju u diy home verzijama. Koriste se stari driveri koji su cesto vadjeni iz neispravne opreme, i koji su radili u ko zna kakvim uslovima, 

bili izlozeni suncevoj svetlosti ili vlazi. Sa dotrajalim centratorima i suspenzijama i deformisanim membranama...

.

Da ne bude zabune, meni i dalje ti driveri kavi takvi prihvatljivo rade do odredjene granice. Ali ovo gore napisano su cinjenice...

.

Koji je model tvoj alnico driver od 10in?

Link to comment
Share on other sites

Taj Matrix 800 je sve drugo, osim laid-back. :roll:

E bas nije nista vise nego laid-back!,obzirom da je 800 duplirani 801(koji sam imao),800 nisam poslusao ali Nautilus koji je daleko od matrixa sa 6x mono Mcintosh je bio ipak zatvoreniji od G-utopije koje su svirale na Tenor amplifikacije,svaki matrix zvucnik na ovoj planeti ima zatvoreniji/povuceni zvuk od bilo kog focala,posto se ovde prica za ova dva brenda isto to potvrdio i pokretac teme,stavi na to da obe firme imaju zvucni potpis(bez obzira na klase) koji se ne menja decenijama,razlika je bukvalno noc i dan,e sad neko voli sunce a neko mesec.

Link to comment
Share on other sites

.

Da ne bude zabune, meni i dalje ti driveri kavi takvi prihvatljivo rade do odredjene granice.

.

Koji je model tvoj alnico driver od 10in?

 

Na koje granice mislis?

 

Ovo je driver:

 

http://www.seas.no/images/stories/vintage/pdfdataheet/h085_25f-ew.pdf

 

 

 

Edit: vise ne postujem, svidja mi se broj poruka xexexe... :evil:

Link to comment
Share on other sites

@Majda,

 

Ako imas dobar sistem sastavljen od dobrih komponenti i ako on ne svira onako kako to ocekujes, a pri tom zvucnici kostaju 100.000 a pojacalo 6.000 necega, onda je logicno da prvo sto ces da uradis jeste da probas sa nekim drugim pojacalom, zar ne ? To sto na papiru sve izgleda u redu ne znaci da stvarno tako i jeste. A mozda i jeste, ali onda treba krenuti dalje i tragati za pravim uzrokom problema. A mozda problema i nema, mozda se radi samo o subjektivnom dozivljaju koji ima drugacija ocekivanja od onog sto sistem nudi ? ML preamp je dobar - u to sam se vise puta uverio a ja licno ne sumnjam ni u ML izvor zvuka.

 

Sto se kablova tice, ovde se koristre Transparent i to su dobri kablovi. Dobri u smislu da sam ih puno puta sretao u vrhunskim sistemima, koji su i svirali vrhunski pa odatle i moje indirektno zakljucivanje. Ne verujem da oni imaju problem sa kapacitivnoscu ali je moguce da ce neki drugi kablovi da donesu odredjenu tonalnu promenu koja ce onda bolje da legne u sistemu. Tu tonalnu promenu, tu sinergiju, neces videti ni na osciloskopu niti ce ti merenje kapacitivnosti kabla tu pomoci. Merenje kapacitivnosti kabla ima smisla kao neka vrsta provere njegove filterske karakteristike (svaki kabl formira RLC komponentu koja se integrise sa ulaznim i izlaznim karakteristikama uredjaja izmedju kojih stoji) ali to nije jedino svojstvo kabla, pa verovatno ni najvaznije, koje utice na rezultat u sistemu kada se on stavi. Obicno kablovi od renomiranih proizvodjaca imaju takav propusni opseg da on uopste nije kritican. Transparent ne daje taj podatak na svojoj stranici ali recimo jedan relativno jeftin Kimber Timbre ima propusni opseg do 5 MHz. 

 

Tragati za problemom "ne adekvatnog" zvuka jednog HiFi sistema moze biti dugotrajan i mukotrpan proces a da se pri tom ne radi o tome da je nesto pogresno u sistemu ili da neka komponenta ne funkcionise kako treba. Ja sam licno misljenja da pre nego sto se promeni neka komponenta, treba pokusati sa gomilom drugih stvari: pocevsi od struje, kablova, rasporeda zvucnika pa sve do odredjenih adaptacija samog prostora u kome se slusa muzika. Ponekad banalne stvari mogu da ucine razliku. Kao sto rece Sondek: to je jednacina sa puno nepoznatih.

Link to comment
Share on other sites

Prema mom iskustvu - ne.

Potpuno suprotno. Skoro uvek sviraju zvucnici. (sa kabinetom i skretnicom...)

A narocito ako su povrsine membrana od 12in ili vece...

I ako su alnico motori u pitanju, sa papirnim membranama...

.

Kod ostale opreme, "svira" uparenost tranzistora, posto su skoro 99.99% push pull komplementarne konstrukcije

I kvalitet mreznog trafoa. Kao i kvalitet i ispravno ili neispravno odredjene RC konstante na putu signala...

Kolicina globalne povratne sprege isto prisutno kod 99.99%.

i prisustvo OP chip elemenata.

I kod Preampa i kod ampova.

.

Sve ono cime se uopste 99.99% foruma NE bavi uopste... :)

.

Kazem ovo su neka moja iskustva ali sigurno da postoje i misljenja koja se razlikuju.

 

That is so true  :thumbsup2

 

 

Pre menjanja kablova, i nasumicnog menjanja pojacala i kojecega drugog.

Potrebno je procitati ponesto o prirodi elektricnog audio signala, kompleksnim impedansama RLC mrezama, i za pocetak kupiti jednostavan i jeftin cpacitance meter da se cisto proveri capacitivnost kablova koji se menjaju (pa da se i taj podatak ima u vidu kada se recimo kablovi smenjuju pri eventualnim testovima...)

 

Link to comment
Share on other sites

Nije sve u kapacitivnosti zvuÄniÄkog kabla. Mnogo je bitniji medjuinduktivitet koji zavisi od geometrije, a po meni, najbitnija je linearnost koja se dobija iskljuÄivo kombinacijom razliÄitih presjeka.

Kapacitivnost je važna jer neke izvedbe pojaÄala su naroÄito osjetljive na nju.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...