Jump to content


Setup 5.1 sistema


nezki

Recommended Posts

Imam problem sa povezivanjem 5.1 sistema. Nikada to nisam radio pa verovatno pravim grešku negde.

Reciver je Onkyo TX-SR307.

Front speakers A sam povezao JBL TLX 700

Surr speakers i central sam stavio 3 LG satelita.

Subwoofer nemam.

 

U speaker settings stavio sam front large, side i central small i subwoofer ON (crossover 60hz, tako da bi trebao da imam ceo opseg osim ispod 60hz).

Signal dolazi iz LG 42LB671V preko optiÄkog kabla koji je ubaÄen u Optical 1 (CBL/SAT) ulaz.

Film puštam sa USB diska, i kada pustim piše Dolby surround na TVu.

 

Nisam siguran koji mod da pustim kako bih imao surround zvuk i gledao filmove u istom. Probao sam razne test fajlove, ali nisam siguran koji mode treba da se koristi. Uglavnom imam problem da kada puÅ¡ta sve kanale pojedinaÄno prednji levi, centralni i prednji desni sviraju pojedinaÄno, a kada pusti na zadnji levi i desi Äuje se zvuk i sa prednjih.

 

Jel imate neki provereni test file sa kojim mogu da probam?

Koji mod treba da stavim kada puštam film? Ima raznih na spisku na slici.

 

modes.png

 
onkyo.png

 

 


 
Link to comment
Share on other sites

Dolby Surround je stereo iliti ostali kanali su inkorporirani u obican stereo signal. To nije pravi visekanalni signal.

 

Treba ti Dolby Digital (AC3) ili DTS. Ne znam kako se podesava taj konkretan TV tako da ne radi dekodiranje signala vec da ga kao AC3/DTS kodiran materijal posalje na digitalni izlaz. Ne znam ni da li to uopste moze da uradi taj TV. 

 

BTW, odakle ti ideja da stavis subwoofer na ON kada ga nemas? :)

Treba da stavis na OFF - onda ce ono sto je ispod 60 Hz sa satelita da svira na front-ovima.

I tih 60Hz je prenisko za satelite. Za normalne surround zvucnike je nekih 80-100 Hz optimum, a ovo pretpostavljam da su neki plasticni koji jedva da nesto sviraju ispod 120 Hz.

Link to comment
Share on other sites

Hm pogledaću baš na TVu da li ima nekih opcija za to.

 

Ja sam mislio da ako ga stavim na OFF da će sve frekvencije puštati na front i da neće postojati mogućnost crossovera zato sam tako postavio. A i mislim da mi ne da mogućnost da listam one surround modove ako nije postavljen na ON.

Link to comment
Share on other sites

U audio opcijama u TV-u potrazi negde opciju optical out ili slicno jer nije na svakom modelu obelezeno isto i ako ima par opcija probaj da stavis na auto. Ako je TV iz 2010/2011 LG tada nije imao DTS licencu tako da nijedan njihov TV koji sam probao nije mogao da pusti ni prosledi DTS zvuk. Novije generacije mogu i Dolby Digital (AC-3) i DTS bez problema. Subwoofer stavis na Off, a potrazis specifikaciju za te JBL jer mislim da idu ispod 60Hz pa ih podesis u skladu sa njome. Na daljinskom od risivera imas opciju Dolby Pro Logic II ili DTS Neo:6 npr i oba sluze da od stereo zvuka prave 5.1. Po meni DTS Neo:6 radi nesto bolji posao. Kada pustis film koji ima pravi 5.1 zvuk nema potrebe da menjas bilo sta jer ce risiver sam ukljuciti svih 5 kanala. Ako na kompu imas neki film koji u naslovu ima oznaku nekog visekanalnog formata probaj njega da pustis.

Link to comment
Share on other sites

Treba da ima passthrough za Dolby Digital materijal, tako da se bitstream salje risiveru na dekodiranje.

Uzgred i mena zanima,imam Panasonic plazmu TX-P50G30E i da li ona ima passthrough za Dolby Digital kroz S/PDIF opticki?

Nikako ne mogu da iz plazme posaljem na ONKYO TX-NR5007 5.1 zvuk stalno mi daje 2.0,jel neko mozda zna sta odraditi i gde setovati?

Link to comment
Share on other sites

Imam isti TV :), ali mi to nije zanimljivo pa nisam ni probao.

 

Ako je izvor signala sam TV (tuner ili player) onda bi trebalo da regularno na izlazu daje kodiran signal.

Tehnicki to i nije passthrough, tako da se nisam dobro izrazio u post-u kom sam ga pomenuo.

To bi trebalo da radi na svakom iole novijem TV-u, pa naravno i na LG-ju "pokretaca" teme.

 

Mislim da passthrough sa HDMI ulaza na nasem Panasonic-u ne radi (ako se dobro secam), ali i ne vidim zasto bi bio potreban posto izvor (ili vise njih) treba da povezes na risiver, a risiver na TV.

 

 

Posto si vec u ordinaciji :) - da li koristis HDMI konektor na TV-u koji podrzava ARC (mislim da je HDMI2 - nisam u prilici sada da pogledam)?

Link to comment
Share on other sites

Imam isti TV :), ali mi to nije zanimljivo pa nisam ni probao.

 

Ako je izvor signala sam TV (tuner ili player) onda bi trebalo da regularno na izlazu daje kodiran signal.

Tehnicki to i nije passthrough, tako da se nisam dobro izrazio u post-u kom sam ga pomenuo.

To bi trebalo da radi na svakom iole novijem TV-u, pa naravno i na LG-ju "pokretaca" teme.

 

Mislim da passthrough sa HDMI ulaza na nasem Panasonic-u ne radi (ako se dobro secam), ali i ne vidim zasto bi bio potreban posto izvor (ili vise njih) treba da povezes na risiver, a risiver na TV.

 

 

Posto si vec u ordinaciji :) - da li koristis HDMI konektor na TV-u koji podrzava ARC (mislim da je HDMI2 - nisam u prilici sada da pogledam)?

Ne koristim HDMI2 zato sto on nema HDMI-CEC,iz nekog razloga je omogucen samo na HDMI1!

Pravo da ti kazem mrzime svaki put kada upalim STB da menjam i izvor na TV-u. :)

Pa mi je iz tog razloga na HDMI2 prikljucen HDD/DVD-R. :(

Link to comment
Share on other sites

 

Uspeo sam, baš je to bilo u pitanju, bilo je potrebno da se podesi sound out na TV opcijama

Postavio sam resiver na direct mod i Äim pustim 5.1 film Äuje se "klik" i prebaci na dolby :)

 

Jedino sa youtube aplikacije nisam uspeo da pustim 5.1, ali realno to mi i ne treba pa nisam detaljnije istraživao.

TakoÄ‘e stavio sam subwoofer OFF i puÅ¡ta lepo bass sa front zvuÄnika

 

Hvala društvo :)

Link to comment
Share on other sites

To ne sluzi nicemu.

To sam predlozio da isproba dali su svi kanali prikjuceni i dali rade kako treba. Potrebno je samo da pritisne jedan taster na daljincu i utvrdi dali je sve lepo povezano. Ako jeste onda preostaje samo da pogleda u podesavanjima TV-a sto i jeste bio slucaj. Sa YouTube naravno dobija samo stereo zvuk i tu moze da koristi neki od onih dekodera koje sam naveo tako da nije bas da ne sluze nicemu.

Link to comment
Share on other sites

Doduse ja imam Panansonic plazmu ST50 i kod mene radi HDMI passthrough, satelitski receiver i TV su povezani samo HDMI kablom, a TV sa Yamaha receiverom optikom, i kada imam Dolby Digital signal na nekim kanalima, onda ga receiver uredno prepozna...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...