Jump to content


Pocetnicke dileme


Stefan Denić

Recommended Posts

Pozdrav! Nabavih jedan autic skorije, pa reko' da se posvetim malo omiljenom hobiju.. :)

Sto se tice HiFi opreme u automobilima, tu sam apsolutni amater, nemojte zameriti mom neznanju.

 

U pitanju je peugeot 207, poslednji model (pre 208), par godina star, dvoja vrata. Budzet, negde, grubo do 400e. Trenutno ima kompletno fabricko ozvucenje i radio (blaupunkt cini mi se, RD4, o kome nemam predstavu o specifikacijama). Na prednjim sedistima nalazi se dvosistemski setup, visokotonac na komandnoj tabli i bas u vratima (8 inca), bocno od zadnjih sedista se nalaze otvori za jos jednu membranu/elipsu (8 inca).

 

Dilema sledeca: Da li se opredeliti za kombinaciju radio + pojacalo + zvucnici ILI radio + osetljiviji i kvalitetniji zvucnici sa nekom manjom impedansom? Da li uzeti set zvucnika iskljucivo za napred (dve membrane i dva visokotonca) ili tome dodati jos jedan par zvucnika nazad?

 

Sto se tice modernih audio playera, svima je manje vise normirana snaga oko 50-55W, sto bi znacilo oko 20-27W rms po kanalu, uglavnom na 4 kanala. To znaci da se na taj player mogu nakaciti samo dve membrane i dva visokotonca? Ili se visokotonac i membrana napred racunaju kao jedan kanal?

Kazu, nema glupih pitanja..  :D

Postoji li neki nacin povezivanja tih aftermarket playera sa komandama na volanu?

Link to comment
Share on other sites

Zdravo, nek' te lepo služi autić. :)

 

Visokotonci mogu da se zakaÄe i direktno na žicu od bass-a ili da se stave skretnice. Ranije su bile oko 15 evra komad. Sada koliko su, iskreno, ne znam. Svakako oba idu na jedan kanal.

 

LiÄno bih iÅ¡ao prvo da se popune sva mesta za zvuÄnike pa posle ako treba, ubaciti i pojaÄalo.

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran kako je to sa kanalima vec fabricki odradjeno na kolima. Ukoliko bih isao na varijantu BEZ pojacala, u pitanju bi bili zvucnici iz linka:

http://www.focal.com/en/plug-play/300-ifp-207.html

 

U odnosu na fabricke (4 oma, 90db), focal proizvodi osetljivije (92.7db) i na 2.6 oma. Focal bi sa istim (fabrickim) pojacivacem imao (teoretski) vise nego duplo snage u odnosu na fabricki ugradjene zvucnike. S obzirom da cu menjati verovatno i radio, bice u pitanju oko 25W rms po kanalu na 4 oma impedanse.

Prednost tih zvucnika je sto su pravljeni bas za peugeot 207 i, pored fizickih dimenzija i plastike oko visokotonaca, imaju i iste ulaze, dok za ostale moram da improvizujem sa montazom i povezivanjem. Ukoliko bih isao na varijantu sa nekim pojacalom, u obzir ce doci mnogo niza klasa zvucnika koje pretpostavljam da nece davati toliko kvalitetan zvuk.

 

Tu ima jos jedan problem, u setu focal, dolaze dva basa i dva visokotonca, sto znaci da bocno zadnje klupe ostaju jos dva fabricka zvucnika (4 oma, 90db). Da li bi mozda pojacalo imalo problem istovremeno da tera zvucnike na razlicitoj impedansi?

Link to comment
Share on other sites

Postoji li neki nacin povezivanja tih aftermarket playera sa komandama na volanu?

 

ПоÑтоји али мора да Ñе докупи за одређени тип радио/цд/мп3 уређаја.

 

http://www.crutchfield.com/S-lclljMUW194/g_118900/Steering-Wheel-Audio-Control-Adapters.html

 

http://soundstream.com/store/universal-steering-wheel-control-interface.html

 

http://www.sonicelectronix.com/cat_i495_steering-wheel-control-interfaces.html

Link to comment
Share on other sites

Pojacalo ne sluzi da pojaca zvuk vec da isporuci mnoooogo kvalitetniji zvuk nego bilo koji head unit.Bez pojacala nema iole kvalitetnog zvuka.Svi HU imaju u sebi pojacala od nekoliko vati bez obzira sta pise na kutiji i tu osim puno buke i skripe nema muzike. Focal zvucnici su vrhunski i ne znam koja je cena konkretnog seta ali bih ja pre za te novce kupio nesto polovno,a odrekao bih se sminke tipa ovo je bas za moj auto i tako to.I naravno komercijala tipa pioneer,kenwood,sony....ne dolaze u obzir.Pogledaj i neke canton setove za kola,ako imas priliku poslusaj,odusevices se.Ako stavljas basove u vrata,mozes da stavis i drajver od 2 metra,dzaba.Dok se ne uradi dampiranje,ojacavanje itd nema basa iz vrata.Ili vufer ili zadnja daska.Ja bih potrazio neki canton set za dasku,tu ima doooosta basa za normalnog coveka,a o kvaltetu cantona ne treba pricati.Ili mozda focal midbas i neke dobre visoke.Podrazumeva se da drajveri budu open air tipa .I naravno nemoj da stedis na pojacalu,to je jednako bitan deo kao i zvucnici.Izbegni spl varijante ako hoces kvalitet,ali opet znaj da u kolima nema govora o nekom zvuku koji imas kuci.Obrati paznju na impedansu zvucnika.Ako naletis na zvucnike 2oma mora i pojacalo da bude stabilno na 2 oma,obicno to i pise na njemu.Uglavnom su zvucnici 4oma i to nikako ne utice na kvalitet zvucnika.Moze na pojacalo i veca omaza,manja nikako.I za sve to ce ti trebati jos i skretnice.

Link to comment
Share on other sites

Cena konkretnog seta je 300e. Nije u pitanju sminka, tipa bas za odredjen auto, vec su zvucnici kvalitetni i radjeni po dimenzijama fabrickih, nema lepljenja, secenja plastike i improvizacije. Plug and play. Damping prednjih vrata je svakako planiran, samo ne znam odakle da nadjem finansije i za to jos. S druge strane, ne trazim bas i pomeranje prednjih i zadnjih tablica od vibracije, vec kvalitetan, neutralan zvuk, bez ekvilajzera, pojacivaca niskih frekvencija i slicnih nebuloza. Dimenzije drajvera navodim cisto informativno, doduse mislim da ce i dve focalove membrane sasvim fino da urade posao koji trazim. Ako neko ima drugacije misljenje, ponavljam, nemam iskustva sa car audiom.

 

Problem je sto je budzet limitiran, trebalo bi uraditi vremenom damping vrata, nabaviti kvalitetan par zvucnika (ili mozda i dva) i zameniti headunit. Ne znam kako da za 400-500e u to uklopim jos i pojacalo. S tim da ne uzimam u obzir polovnu opremu i da najvise novca potrosim na set zvucnika.

Link to comment
Share on other sites

Obrati paznju na impedansu zvucnika.Ako naletis na zvucnike 2oma mora i pojacalo da bude stabilno na 2 oma,obicno to i pise na njemu.Uglavnom su zvucnici 4oma i to nikako ne utice na kvalitet zvucnika.Moze na pojacalo i veca omaza,manja nikako.I za sve to ce ti trebati jos i skretnice.

 

Skretnice? Fabricki radio ima takodje 4 kanala, pretpostavljam da postoje i fabricke skretnice vec postavljene?

 

Ukoliko se odlucim za set focal (impedansa 2.6oma), da li ce pojacalo imati problem da pokrene dve membrane na 2.6 i dve na 4 oma u isto vreme?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...