Jump to content


Uticaj transporta na zvuk


Aleksandar75

Recommended Posts

  • Replies 314
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Po mom misljenu je potpuno suprotno.

Tu nema nikakve prirodnosti. Svi noviji uredjai jednostavno nemaju nikakav body ni sadrzaj kao ni rezoluciju u donjem srednjem i centralnom delu spektra. Tamo gde se najveci broj dogadjaja instrumenata i zvukova preklapa i gde ton zapocinje zivot...

Samo postoji lazna rezolucij u visokim tonovima koja potice od preslikanih imagea oversamplinga i potpuno je vestacka

Vestacka dinamika visokih vestacki i dosadan prostor i reverbi. Sve firme zvuce isto. Cuoa sam svega par remastera

koji su imali istu autenticnost kao i originalni CDovi. Masa toga je pravi fejk. Do te mere da se gubi originalna boja autenticno snimljenih instrumenata... Nije mi jasno kako su to izdavacke kuce dozvolile. To je isto kao kada bi izdavac menjao originalni tekst pisca i takav roman dao u stampu bez znanja autora...

 

Da prokomentarišem ovo i ja.

 

Kada su uređaji u pitanju, potpuno se slažem. Što neki rekli, bez ostatka.

 

Kada su u pitanju remasteri, ne slažem se potpuno. DoduÅ¡e, na moje miÅ¡ljenje sigurno utiÄe struktura muzike koju sluÅ¡am.

 

Klasika i džez (fuzija) se, u proseku, rade kvalitetno i profesionalno. Uvek je poklanjana dovoljna pažnja kvalitetu ovih izdanja, pa je i danas tako.

 

Pop i rok do sredine sedamdesetih, koji me posebno interesuju, u proseku su, u startu, toliko loše producirani da je teško napraviti remaster koji će tu nešto pokvariti. Ima i loših primera, ali rado skidam remastere umesto već postojećih prvih CD izdanja, ukoliko se pojave.

Link to comment
Share on other sites

Nesto sto je osnovno a cinjenica je - digitani signal je ustvari analogni signal sa brzim porastom i opadanjem...

Tako da samo naizgled i jako pojednostavljeno deluje kao niz "cetvrtastih" oblika.

Tu jesu osnovna stanja 0 kao 0V i 1 kao neki potencijal, recimo 5V.

ALI

digitalna kola prepoznaju i ponasaju se drugacije recimo 0 se detektuje vec sa 1.xxV pri hodu od Hi to low stanja,

a recimo 1 vec sa 3.xxV pri tranziciji od low to high...

(ovo sam naveo kao primer, vrednosti se razlikuju od kola do kola ali egzistira kao princip, i dato je u tehnickim podacima...)

.

To se sve desava u vremenu i ta delta vremenska stanja su potencijalne greske...

Isto je sa svakim digitanim signalom i jos slozenije je kada se uzme u obzir da bi ti signali trebalo da budu medjusono uskladjeni

kada i ako jedan od njih prolazi kroz jednu tacku onda ako je to potrebno i ostali to isto urade BEZ kasnjenja ali ni prevremeno...

.

Kod kompleksnih signala koji se prenose jednim kablom kao SPDIF je posebna prica, sve ovo samo + pakovanje - transmitter i raspakovanje - receiver...

.

jednostavno digitani signal je u prirodi analogni signal sa ogranicenim vrednostima, brzog vremena porasta i opadanja, i najcesce konstantnog perioda...

.

zbog toga je i nemoguce da bude takav kakav se sematski prikazuje - kao jedna trenutna pravilna promena stanja

super je kada nacrtamo to na papitu ali to u realnom svetu nije tako.

Da ne izdvajam posebno:

Navodjenjem nivoa napona manje od 1V = 0, vise od 3V = 1) samo si brojkama uoblicio ono o cemu sam govorio kod digitalne greske: Napon od 1V pa do (recimo) 1,5 ipak ce se

registrovati kao ne-napon tj. digitalno 0. Napon od (recimo) 2V pa nadalje ce se sasvim korektno registrovati kao digitalna jedinica. Treshold izmedju 1,5V i 2V (samo kao primer)

je siva zona gde treba prelomiti na koju stranu poci. Ovo je mesto nastanka digitalne greske.

 

Cetvrtka. Itreba da bude i ostane cetvrtka. 20KHz se belezi sa svega 2 bita. Ako nije ostala cetvrtka, 20K se i nece pojaviti na izlazu. Problem je znatno siri jer muzika nikada ne sadrzi

jedan ton vec je to uvek izuzetno kompleksna kriva. I takva kriva ima svoje stepenice (opet cetvrtke) ali se vrlo pametnim algoritmom, vrlo pametnih programera taj medju-napon moze

prosto 'predvideti' te time i pribliziti nekoj realnoj sinusoidalnoj krivi (opet vrlo komplikovanoj) ali sada potpuno nalik stvarnom analognom izvoru. Gde je ovo najlakse uraditi, u nekom

chip-u na plocici D/A konveertora ili recimo u (uvek i daleko) snaznijem CPU-u. Naravno u snaznom CPU-u. Kompujter dosao na svoje :)

 

E sad malo onaj cuveni "Jitter", nas slavni,jitter koji potonu daleko ispod nivoa CD-ja. Valjda sa strane nalepnice, gde li potonu, je li DM? :D

 

Za Madjionicara, posebno, da lakse shvati: Džiter (izgovoriti onako k'o u Pirot, Leskovac il' Vranje) je greska u vremenskom domenu, gde nasa voljena kolona nulica i jedinica pristize uredno

ali ne ujednacenim tempom: cas malo kasni pa malko pozuri. Nikako bre da se smiri i stigne tacno na vreme ko nasa zeleznica na primer. Slikovito dobijes ovo:

 

jitter_zpsluwmal8d.gif

 

E valjda je i ovo razjasnjeno. U stvari gledajuci ovo, ja tebe razumem: kako da dobijes jasnu sliku i predstavu pored ovoliko treptanja.

Dobro, predstavu ima ko da ti da, ostala je samo jasna slika. Dakle, smanji džiter  :)

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ako se vec poredi cd transport sa dvd ili bd transportom, onda je to jedino moguce pustanjem istog CD-a u svakom od njih. Porediti razlicita izdanja (cd, dvd-a, sacd, br) u razlicitim transportima je bespredmetno.

Upravo tako,naveo sam moj primer Dac sa dva ulaza i dva transporta povezani istim koax kablom i naravno istim Cd-om.Razlika nije mala.

Ps.videh jedan oppo BR plejer relativno povoljno,ima li neko tu spravu voleo bih da ga probam u funkciji transporta,hvalili su ga mnogi.

Link to comment
Share on other sites

Има Вилијам Ð’Ð°Ð»Ð°Ñ 103 верзију, која је више намењена као транÑпорт Ñлике и звука мада звучи добро. 83ѕе, 95, 105 Ñу аудиофилÑке верзије.

Контактирај га за мишљење влаÑника, мада можеш нешто утиÑака наћи и у његовој теми. Колико Ñе Ñећам још један или два Оппо уређаја поÑтоје на форуму.

Link to comment
Share on other sites

Jbg.,znaci pricas napamet.Umem i sam da citam po netu,retko hajpovana sprava,a ustvari pitanje da li je i cime poredjena i ko stoji iza "autenticnih" iskustava.Hteo bih da probam ako neko ima u blizini sam ,nije da sam jednom citao hvalospevanije,a ono corak-neke takve corke sam i platio, pa sad opravdano sumnjam.Pitanje cime se i poredi,to je najvaznije.Ako neko ima za probu,unapred zahvalan.Izvestio bih svakako svoje misljenje,ne propustim...ma koliko me to zivaca posle kostalo.

Link to comment
Share on other sites

Ako se vec poredi cd transport sa dvd ili bd transportom, onda je to jedino moguce pustanjem istog CD-a u svakom od njih. Porediti razlicita izdanja (cd, dvd-a, sacd, br) u razlicitim transportima je bespredmetno.

Svako od nas tezi savrsenstvu po pitanju zvuka, zar ne? Ako je neko spreman da kasapi kablove i gubi vreme umotavanjem zicurdi radi boljeg zvuka ili da da nenormalne kolicine novca za ultra super megag giga tera flopi stabilnu HiFi policu zasto u samom startu kod izvora zvuka krenuti sa necim (uslovno receno) losijim? Jednostavno mi je neverovatno da cak i neko ko cuje uticaj prasine na zvuk (sto je preludo po mom misljenju) ne priznaje razliku izmedju necega najblizeg masteru i obicnog audio CD-a.

 

96/24 albuma ima na stotine (mislim na originale) i cena im je zaista povoljna u inostranstvu, jeftiniji su i laksi za nabavku nego vinyl. Zaista ima losih remastera, sa time se slazem, narocito kada je u pitanju nesto "starije".

 

Tema je "pitanje uticaja transporta na zvuk, bilo da se radi o CD, BD, DVD playerima ili PC, MAC, USB flash....i sl."  i vec sam uputio izvinjenje pokretacu teme zato sto sam se umesao pitanjem zasto kao transport koristiti CD, a ne uredjaj koji cita pomenute 96/24 fajlove? Kada su u pitanju novi uredjaji njihova cena je daleko manja od cene najjeftinijih CD plejera. Odgovor je bio da se pravim najpametniji i da je ipak audio CD najbolji. Da ja ipak prodam BD i da se vratim na DVD?

Link to comment
Share on other sites

Da nas nisi malo pomešao?

 

Ja sam onaj prelud. BD plejer nisam ni pomenuo, jer ga nikad nisam slušao, ali sam siguran da je i on kesa na lošoj polici.

 

O izvornim hi-res snimcima imam dobro miÅ¡ljenje, u principu. Bolje zvuÄe s dobrim kablovima.

 

Koristim CD plejer. BD, DVD, SACD ITD me trenutno ne interesuju, jer nemam na Äemu da ih pustim. Iz istog razloga nemam Å¡ta ni da priznam.

Link to comment
Share on other sites

nsports:
The Good Old Days of Solid Engineering
 
SONY
 
Sony XA50ES
Retail price approx 800 euro (no longer available)
 
Believe it or not: Sony has made some of the best CD transports. They have been used by boutique brands all over the world. All of Teac's VRDS transports in the 90's actually used Sony transports as their basis. And did you know that the earliest Sony transports also had swing-arms, just like Phillips' famous CDM 1's? And did you know that Sony already used a Fixed Turntable drive as early as 1992? So, although it was marketed as such, the XA-7ES and SCD1 et al weren't the first models using the principle, but they did popularise the system.
 
 
 
 
powered by
small-logo.png
 
 
 
 
 
 
sony%20xa50es%20JW%20IMG_3593%20500pix.j
sony%20xa50es%20JW%20IMG_3590%20500pix.j
sony%20xa50es%20JW%20IMG_3591%20500pix.j
sony%20xa50es%20wouter%20inside%20IMG_54
sony%20xa50es%20wouter%20inside%20IMG_54
_____________________________________________________________________________________________________
Link to comment
Share on other sites

Још увек нико нема објашњења како је могуће да Ñе примећује разлика у звуку код пцм Ñа различитих диг извора, док код Ñлања Ñтрима дд, дтÑ, њихових хд верзија и дÑд нема разлике.

Да ли код пцм поÑтоји неко процеÑирање пре Ñпдиф или хдми а код ових других Ñве иде Ñирово у пријемник?

Ne postoji.

 

Ovo je inaÄe kako Sony mrtav ladan napravi ovako neÅ¡to, kartica inferiornih specifikacija za cenu, ali nabijeno Audio u imenu.

I to će se prodati, iako za te pare može da se kupi mnogo veće klase kartica.

 

http://www.benchmark.rs/vesti/sony_predstavio_premium_sound_microsd_karticu-55292

 

Takođe link za temu od pre deset godina, nema skoro nikakvu važnost danas, jer je to u IT kao 100 godina ovako.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Jel ti to ozbiljno?? Od cega pati BD pa nije u mogucnosti da reprodukuje DVD disk bolje od DVD plejera?? Sta vam je ljudi?? Uzmes lepo neki DVD film pa u neku radnju i zamolis da ti povezu DVD i BD plejer pa probas oba ako ne verujes. Ne da BD moze da reprodukuje DVD vec to radi daleko bolje od DVD plejera i PC-a. Kao sto sam rekao u proslom odgovoru (a i u temi BluRay plejeri) pored gomile originala imam gomilu snimaka napravljenih Canon digitalnom kamerom od kojih su neki 720 x 576, a neki 720 x 480 i to posle upscale-a na 1080p izgleda DALEKO BOLJE (ostrina, kontrast, detalji u tamnijim scenama itd) nego na bilo kom DVD plejeru. Probao sam i DVD koji takodje ima HDMI izlaz i radi to jako dobro ali ne kao pomenuti BD. To mislim po pitanju slike, a po pitanju zvuka max sto DVD kao standard moze je DD @ 448 kb/s. Ima nekih koji citaju DVD Audio ali nisam imao prilike da ih probam.

 

Pokretac teme je pitao u vezi transporta kada su u pitanju CD, BD, DVD ili PC, MAC, USB itd i ja sam se da kazem uhvtio za BD kao uredjaj koji jedini od prva 3 cita HiRes audio formate koji su BOLJI OD AUDIO CD-a. To je cinjenica. Licno sam protiv Appletizacije naroda koji kao zacarani kupuju njihove proizvode ali ok, ja ne zelim da mi iPad bude glavni audio plejer.

 

Dakle kao i svi ovde zelim sto bolju i kvalitetniju reprodukciju zvuka, mislim da se sa time slazemo svi. Takodje mislim da Audio CD takav kakav je nije bolji od HiRes formata i izgleda da sam usamljen u tom misljenju. Ako neko zeli da zivi u proslosti ok, ja ne zelim. Uskoro izlazi (ili je izasao) MQA format koji bi trebao da bude bolji od HiRes Flac-a po onome sto sam citao.

 

CD nece d'umre jos uvek isto kao ni vinyl koji ce ziveti sve dok ima generacija koje se secaju tih vremena i "jurenja" ploca po inostranstvu samo da bi se to zavrtelo na gramofonu jer slusanje muzike na vinylu je vise od obicnog slusanja muzike.

 

CD je veoma popularan format i neka ostane takav ali jednostavno ne razumem da neko ko tezi savrsenstvu izbegava savrsenstvo.

 

Opet kazem po ko zna koji put BD sam naveo kao jedan nacin reprodukcije kvalitetnih audio fajlova, a da nije u pitanju PC, Apple uredjaj itd.

 

Evo recimo HiRes albuma koji sam nedavno slusao:

 

http://referencehometheater.com/review/pure-audio-blu-ray-rolling-stones-grrr

 

I evo par bitnih recenica iz teksta:

 

"Both the SACD and Blu-ray clearly better the CD." kao i "The overall sound is just more natural and authentic on Blu-ray or SACD compared to CD."

 

Naravno svi osim mene sa ovog foruma bi ovom Chrisu rekli da je prso ki oblanda i da Audio CD zvuci bolje, ali ne samo bolje vec daleko bolje!

 

Ako neko zna za neki uredjaj da nije BD, a moze da ocita ovakav tip diska i moze da se koristi kao transport neka preporuci :thumbsup2 

 

btw cena ovkvog diska sa 50 pesama u vrhunskom formatu kosta 20$, a rodjak ih je nabavio u US za 15$. Naravno original.

 

Hi-res je izmiÅ¡ljotina. Kao i to MQA obeležavanje, koje će samo da uÄini prihvatljivim da prodaju upsample od 44,1/16, kao High-res.

Link to comment
Share on other sites

Svako od nas tezi savrsenstvu po pitanju zvuka, zar ne? Ako je neko spreman da kasapi kablove i gubi vreme umotavanjem zicurdi radi boljeg zvuka ili da da nenormalne kolicine novca za ultra super megag giga tera flopi stabilnu HiFi policu zasto u samom startu kod izvora zvuka krenuti sa necim (uslovno receno) losijim? Jednostavno mi je neverovatno da cak i neko ko cuje uticaj prasine na zvuk (sto je preludo po mom misljenju) ne priznaje razliku izmedju necega najblizeg masteru i obicnog audio CD-a.

 

96/24 albuma ima na stotine (mislim na originale) i cena im je zaista povoljna u inostranstvu, jeftiniji su i laksi za nabavku nego vinyl. Zaista ima losih remastera, sa time se slazem, narocito kada je u pitanju nesto "starije".

 

Tema je "pitanje uticaja transporta na zvuk, bilo da se radi o CD, BD, DVD playerima ili PC, MAC, USB flash....i sl."  i vec sam uputio izvinjenje pokretacu teme zato sto sam se umesao pitanjem zasto kao transport koristiti CD, a ne uredjaj koji cita pomenute 96/24 fajlove? Kada su u pitanju novi uredjaji njihova cena je daleko manja od cene najjeftinijih CD plejera. Odgovor je bio da se pravim najpametniji i da je ipak audio CD najbolji. Da ja ipak prodam BD i da se vratim na DVD?

 

Dva eklatantna primera prenebregavanja izuzetno bitnih karika u audio lancu.

Da se dozvoli malo vise gubljenja vremena na ovoj strani, citava jednacina bi bila kudikamo prostija sa par nepoznatih manje.

Ali, ko nema vremena nema ni zvuka kojem tezi.

Link to comment
Share on other sites

Da ne izdvajam posebno:

Navodjenjem nivoa napona manje od 1V = 0, vise od 3V = 1) samo si brojkama uoblicio ono o cemu sam govorio kod digitalne greske: Napon od 1V pa do (recimo) 1,5 ipak ce se

registrovati kao ne-napon tj. digitalno 0. Napon od (recimo) 2V pa nadalje ce se sasvim korektno registrovati kao digitalna jedinica. Treshold izmedju 1,5V i 2V (samo kao primer)

je siva zona gde treba prelomiti na koju stranu poci. Ovo je mesto nastanka digitalne greske.

 

Cetvrtka. Itreba da bude i ostane cetvrtka. 20KHz se belezi sa svega 2 bita. Ako nije ostala cetvrtka, 20K se i nece pojaviti na izlazu. Problem je znatno siri jer muzika nikada ne sadrzi

jedan ton vec je to uvek izuzetno kompleksna kriva. I takva kriva ima svoje stepenice (opet cetvrtke) ali se vrlo pametnim algoritmom, vrlo pametnih programera taj medju-napon moze

prosto 'predvideti' te time i pribliziti nekoj realnoj sinusoidalnoj krivi (opet vrlo komplikovanoj) ali sada potpuno nalik stvarnom analognom izvoru. Gde je ovo najlakse uraditi, u nekom

chip-u na plocici D/A konveertora ili recimo u (uvek i daleko) snaznijem CPU-u. Naravno u snaznom CPU-u. Kompujter dosao na svoje :)

 

E sad malo onaj cuveni "Jitter", nas slavni,jitter koji potonu daleko ispod nivoa CD-ja. Valjda sa strane nalepnice, gde li potonu, je li DM? :D

 

Za Madjionicara, posebno, da lakse shvati: Džiter (izgovoriti onako k'o u Pirot, Leskovac il' Vranje) je greska u vremenskom domenu, gde nasa voljena kolona nulica i jedinica pristize uredno

ali ne ujednacenim tempom: cas malo kasni pa malko pozuri. Nikako bre da se smiri i stigne tacno na vreme ko nasa zeleznica na primer. Slikovito dobijes ovo:

 

jitter_zpsluwmal8d.gif

 

E valjda je i ovo razjasnjeno. U stvari gledajuci ovo, ja tebe razumem: kako da dobijes jasnu sliku i predstavu pored ovoliko treptanja.

Dobro, predstavu ima ko da ti da, ostala je samo jasna slika. Dakle, smanji džiter  :)

 

 

.

Nisam komentarisao post, vec samo dopunio nekim cinjenicama.

Nisi dobro razjasnio...

Na primer 20KHz ni na jednom dacu nece pojaviti na izlazu kao cetvrtka, vec kao neki sinusni signal.

Da si to licno merio na razlicitim dacovima video bi i sam.... :)

Generisan ctvorougaoni signal skoro kod svih dac chipova veoma brzo transformise u sinusni

vec posle 2-4KHz. Zbog toga proizvodjaci i ne daju ta merenja vec samo ona do 1KHz kvadratnog signala.

.

Nisi mozda shvatio to oko vrednosti nivoa signala koje chipovi registruju kao stanja.

Potrebno je da se primeti da postoje stanja porasta i opadanja

slucaj kada signal ide od low stanja ka high vrednosti je stanje porasta i u tom slucaju se mogu identifikovati 3 segmenta vremena.

1. od 0V do nekog nivoa recimo 1V gde je isto nula

2. od tog 1V nivoa do nivoa recimo od 4V gde je neki transition time recimo

3. od momenta kada je preko 4V gde je registrovan kao "1"

.

Na drugoj strani "cetvrtke" je opadajuci signal isto 3 vremenske vrednosti - u suprotnom smeru

Ali te vrednosti ne moraju da budu iste pa ni njihove vremenske vrednosti na time osi.

.

Ovo se sve desava za 1/2 perioda oscilovanja, tako da je to 2 x za 1 period oscilovanja, jedan takt recimo

master clocka ili system clocka ili bilo kog drugog digitalnog signala.

.

Integralna kola imaju i ulazne capacitivnosti, pa se neizostavno javlja i ringing ALI i damping na "krajevima" signala

Ringing mnogo cesce...

Pa ga je potrebno kompenzovati otporom merenjem utvrdjenom vrednosti i to za svaki spoj jednog kola sa drugim

gde je digitalni signal u pitanju - google signal integrity.

.

Ja nisam uopste ekspert iz oblasti jittera ali mislim da i tu ima vise tipova jittera i raznih drugih pojava.

Link to comment
Share on other sites

Recimo neverovatno ali 14bit konverter Philips TDA1540 daje ovakav cetvoroufaoni signal 20KHz

na izlazu sistema

generisano racunarom - usb/I2S - I2S/input format CPLD - TDA1540 - passive IV JFET out.

.

bez Oversamplinga.

Radi sa materijalima do 192KHz.

I meni je vrlo upotrebljiv, moze da se slusa

post-10679-0-92607200-1424509572_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Delim mišljenje u potpunosti.

Mislim (na osnovu eksperimenata) da je tu jedan od osnovnih problema ako ne i kljucni,

sum i ko zan sta jos u domenu preko 20KHz. Narocito kod delta sigma konvertera.

I da se jednostavno mora primeniti neki filter posle formiranjaa audio signala, na izlazu daca.

E sada to samo po sebi i ne mora da bude problem ako se sagledava iz ugla tranfera filtera i tacnosti odnosno ripple-a

posto su takvi filteri visokog reda 5-7 order i jedino neki eliptic tip filtera to moze da uradi Cauer, Chebyshev...

ALI

To toliko degradira fazu da to nije normalno...

(medjutim u nekim slucajevima na merenjima sam dobio manji fazni poremecaj nego sto su pokazale simulacije kola?)

Slusni rezultati pokazuju dramaticne razlike, od potpuno neupotrebljivih bez filtera ili sa nefunkcionalnim filterom, do vrlo dobrih

sa filterom. Naravno ne brick wall viseg reda sa velikim poremecajima u fazi.

...

Imam utisak da kod sirovih konvertrskih chipova, taj nepozeljan sadrzaj posle 20KHz veoma ostecuje i ulazi u centralni opseg

do ispod 1KHz. Kombinovan sa izrazito losim harmonickim sadrzajem neparnih harmonika viseg reda i ko zna cime jos...

.

Kada se izvrse samo merenja transfera sve je "ravno". ALI se stice utisak i to nije samo utisak, vec cinjenicno stanje,

da se opseg od 1K pa na gore jako pojacava. Na bilo kom sistemu to ce se cuti i osetiti.

A u sistemima gde je horn driver dolazi do supreponiranja tog efekta sa direktivnoscu horne i sa visokim SPLom horne.

Pa je to na kvadrat izrazeno. Takodje kada se taj efekat dopuni prostorijama kojie jako reflektuju i pojacavaju neki deo ili kompletan visoki opseg - slusanje postaje nemoguce.

Beli sum je skoro nemoguce percepirati kao uniformnu funkciju frekvencija.

A analogni sum koji postoji na nekim digitalizvanim izdanjima zvuci neprirodno i bez tela standardnog suma, vec kao nesto sto izlazi iz nekog topa, i stice se utisak da je neko u medjuvremenu odvrnuo potenciometar za 10-20 db

...

Link to comment
Share on other sites

"Ja u klin ti u plocu" bese narodna pesma :)

Zoki, jednostavno sam dao primer kako nastaje digitalna greska. Ako umes bolje, za prosecnog Hi-Fi korisnika, molim dopuni - kao pravi pedagog.

Period rasta pa opadanja pa... Jeste, znamo, ali ne pravim DAC pa ne ulazim u konstrukcijske trileme. Samo generalne teoretske natuknice 'sta nas muci'.

 

Digitalni filter jeste problem i tesko je napraviti dobar.

Resenje?

Idi bez filtera

Ali digni signal veoma visiko, sto vise mozes. Kako? Jednostavno, dobar softver.

Odlicna polazna osnova: Soekris plococa. Mislim da si nabavio.

Teoretisanje: Kusunoki , MetrumAcoustics

 

Vrlo lepa merenja sa izuzetno mocnom opremom ima gde? Pa na Phasure sajtu :) Evo price o Jitter-u - retko gde vidjene.

(Usput i 'digital eye' kod NOS1 i svasta nesto oku ugodno)

 

Pozz.

(pa da istrosimo i malo Lozz)

 

Link to comment
Share on other sites

Pa to sto ti predlzes je upsampling... Ne bih to.

A hteo sam da isprobam i soerkisov diskretni DAC ali nisam uspeo da izdejstvujem da se posalje normalnom postom.

On je angazovao neku firmu za to i samo salju expresnom postom oko 100EU.

Jedan poznanik sa foruma tamo danac, koji je nabavio i isprobao tu plocicu kaze da to nema veze sa zivotom.

Covek je uporedjivao sa njegovim diskretnim dacovima, Monica i Total Dac...

Sta di kazem... Mislim da to nije opcija bez obzira sto tamo svi nesto tripuju... Verujem ovom Dancu

na osnovu njegovog iskustva i opreme sa kojom je direkno uporedjivao.

...

Ali ja cu sigurno napraviti i jedam moj diskretni dac, non oversampling R2R i 32 bita moram to da isprobam...

i vec sam nesto skicirao... :)

...

lozz mozze :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...