Jump to content


Uticaj transporta na zvuk


Aleksandar75

Recommended Posts

  • Replies 314
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hajde nešto konkretno.

 

Imam dva plejera: Rotel RCD-971 i SONY CDP-X7esD.

 

Ima već dobrih par godina kako sam dobio na probu jedan kvalitetan DAC, pa sam ga probao sa oba plejera u ulozi transporta.

 

Razlike, naravno, ima i ni malo se ne treba naprezati da bi se Äula. Iako je to bilo poodavno, sećam se da je karakter zvuka pomalo naginjao na onu stranu kako plejeri inaÄe sviraju, sa sopstvenim konverterom.

 

Dakle, uticaj nije bio prevelik, osnovni ton je ipak davao pozajmljeni DAC.

 

Konkretno, ROTEL naginje otvorenijem, tanjem zvuku sa malo rasplinutim dubokim. SONY ima kompaktniji, topliji zvuk.

 

Verujem da na krajnji rezultat utiÄe i konstrukcija celog mehanizma za oÄitavanje, ali ga neću zbog toga posebno izdvojiti, već viÅ¡e zbog jednog, meni simpatiÄnog detalja. Kod većine plejera je postupak otvaranja - zatvaranja fioke praćen zvucima koji podsećaju na podizanje upravo izrezanog poklopca na konzervi. Kod SONY-ja se niÅ¡ta ne Äuje, tek, kada se zatvori, jedno tiho "tup". :)

Link to comment
Share on other sites

Auh, koja paljba (ariljerijska) :) .

 

Sad cu ja dodatno da dosolim na temu CD vs. BD player. Moj skromni Denon DCD-485 ima nesto sto se pise "8x oversampling". Pretpostavljam da svi znamo sta je to.

Evo da potkrepim citatom, da ne bude da pricam u vetar:

 

Digital converter: PCM1735, Delta Sigma multi bit, 8 x oversampling

 

Da bi uopste radio oversampling, uredjaj mora imati i buffer, zatim citanje medija brze od 1x (bar 4x) itd.itd. Naravno, sve ovo vazi/radi kad se procitano strimuje na ugradjeni DAC. Kad se ide na sirovi izlaz (kod mene optical) pretpostavljam da se to iskljucuje (zapravo ne znam).

Kako stoji stvar sa BD uredjajima? Pogotovo kad se vec cita neki "jaci" format tipa 24bits..?

 

Pozz ;)

 

P.S. Ako treba, pojasnicu pojam oversampling-a; nema ljutis, nismo svi familijarni sa "digitalijom".

 

Imam Stanton S.252 sa 1bit 8 times oversampling DAC-om. Pitao sam bio pre nekog vremena o tome pa mi je Willi Studer objasnio ukratko pa možeš da potražiš, a koliko vidim i ovde je pomenuo.

 

Pa bih samo dodao još link ka Wiki ako nekoga zanima oversampling.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Oversampling

Link to comment
Share on other sites

Ako je naginjalo kako inaÄe zvuÄe, je auto-sugestija, ili procesuiranje zvuka pre izlaza.

Jer ni mehanizam, ni kabl ne može da ti da topliji ili hladniji zvuk. Ti bitovi su morali da budu takvi kad su krenuli.

Nisam pažljivo pratio tvoje diskusije sa ostalim forumaÅ¡ima, ali sada razumem zaÅ¡to misle da si smaraÄ. :D Bez ljutnje.

 

EDIT: DoduÅ¡e, spomenuo si procesuiranje pre izlaza, e, ne znam da li ima tako neÄega.

Link to comment
Share on other sites

Å to ne bi bio? Ne prodaju maglu, Äovek iza njega je napravio APE format itd.

 

Stalno ovde Äitam probleme koji ili ne postoje, ili se ne manifestuju tako. A Äak i da se manifestuju, to ne bi moglo tako da se reÅ¡i, i u krug.

Ovo nije opšta tema, nego je pitao konkretno. S toga nije mesto da svako daje svoje mišljenje, jer ni tvoje, ni moje mišljenje, neće da promeni tehnologiju i kako funkcioniše.

Evo jos jednog smehotresnog primera. APE format pripada firmi Monkey Audio, koji je usput pa skoro referentni plejer u odnosu na JRiver :)

A JRiver ima lepe fotke albuma, sto jes' jes' :) 

 

E da, jako si me nasmejao informacijom da CD nosac ima 'rezervne bitove' za muziku koja je na njemu.

U stvari, mi smo kupovinom CD-a dobili dvostruki album, samo sto to ne znamo, mi smo neosvesni te cinjenice   :D

Link to comment
Share on other sites

Kad dobijem dac probacu kako zvuci numera sa hard diska,sa dvd rw i sa cd plejera, sve prikaceno na isti dac istim kablom, preko istih slusalica.

I necu testirati sam.

A pitanje za DM , ok teorija je jedno i ti baratas time, ali pitanje za tebe,, da li si u praksi testirao vise razlicitih transporta radi prakticne provjere tvojih teorijskih tvrdnji?

Link to comment
Share on other sites

Kad dobijem dac probacu kako zvuci numera sa hard diska,sa dvd rw i sa cd plejera, sve prikaceno na isti dac istim kablom, preko istih slusalica.

I necu testirati sam.

A pitanje za DM , ok teorija je jedno i ti baratas time, ali pitanje za tebe,, da li si u praksi testirao vise razlicitih transporta radi prakticne provjere tvojih teorijskih tvrdnji?

 

Ne barata on ni Äim već niko viÅ¡e neće da se bespotrebno ubeÄ‘uje sa njim pa samo tako deluje jer ne propuÅ¡ta priliku da uleti u svaku temu svojim besmislicama.

 

Ukratko. :)

Link to comment
Share on other sites

Jesam, ako se sećaÅ¡ Äak sam bio ubeÄ‘en da ima razlike u dva Coax izlaza, Å¡to meni nije imalo nikakvog smisla.

I naravno nema.

Ovo su samo psiholoÄki fenomeni, gde ono Å¡to je identiÄno drugaÄije zvuÄi i deluje.

 

Dakle ti tvrdiš da nema nikakve razlike između coax izlaza na Yamahi i Vivax plejeru?

 

Da li je tako?

Link to comment
Share on other sites

Ako radi kako treba, i nema neke obrade izmeÄ‘u. U Äemu bi bila razlika?

Da ne priÄam kolika je verovatnoća da su oba coax izlaza iz iste fabrike u Kini...

 

Nema tu viÅ¡e nikakvog "ako" Å¡to se tebe tiÄe. Ti si tu priÄu zavrÅ¡io nakon tvrdnje da je svaki coax izlaz isti.

 

Da ti rezimiram...

 

Ti si sve vreme tvrdio da su caox izlazi na Yamahi i Vivax isti.

 

Sada u citiranom postu ipak "dozvoljavaš" neke ""razlike u kvalitetu"" i time sam sebe demantuješ.

 

Koga bre ti zezaš?

Link to comment
Share on other sites

Nema tu viÅ¡e nikakvog "ako" Å¡to se tebe tiÄe. Ti si tu priÄu zavrÅ¡io nakon tvrdnje da je svaki coax izlaz isti.

 

Da ti rezimiram...

 

Ti si sve vreme tvrdio da su caox izlazi na Yamahi i Vivax isti.

 

Sada u citiranom postu ipak "dozvoljavaš" neke ""razlike u kvalitetu"" i time sam sebe demantuješ.

 

Koga bre ti zezaš?

Znaš vrlo dobro šta sam rekao. I šta sam mislio.

Ne dozvoljavam razlike u kvalitetu zvuka, dalje od toga da taj player vrši obradu u DSP-u pre nego što šalje.

A to da je ispravan, valjda se zna šta je, isto na Yamahi može da bude neispravan.

Link to comment
Share on other sites

Ne dozvoljavam razlike u kvalitetu zvuka, dalje od toga da taj player vrši obradu u DSP-u pre nego što šalje.

 

Na to si mislio kada si spomenuo procesuiranje pre izlaza? Budi uveren da CD plejeri od pre 26 godina nemaju ugrađen DSP.

 

Mislim da je tvoj problem u tome Å¡to si ovlaÅ¡ proÄitao neÅ¡to o temi koja je suviÅ¡e kompleksna da bi iko, sa takvim znanjem, mogao izriÄito da tvrdi (i dozvoljava :rolleyes: ) bilo Å¡ta.

 

Na koji naÄin sagledavaÅ¡ vremensku dimenziju procesa pripreme podataka za DAC? Ima li takvog neÄeg, uopÅ¡te?

Link to comment
Share on other sites

Ja sam rekao da su te dve mogućnosti, ako nema prve, onda je druga.

Pri tome u zvaniÄnom uputstvu piÅ¡e da na digitalnom izlazu ostaje signal u digitalnoj formi, kako se ne bi degradirao...

 

Vremenska dimenzija bi bilo kašnjenje? Ako kasni, zna se šta se dešava.

 

Å to se tiÄe teme, proÄitao sam dosta, ne dovoljno po mojim standardima.

Ali ono Å¡to se ovde priÄa uopÅ¡te nije bazirano na tehniÄkim stvarima.

I dobijam neke opomene za flame, dok je apsolutno tolerisano priÄanje stvari koje nisu taÄne.

Å to je veoma licemerno.

Link to comment
Share on other sites

Vremenska dimenzija bi bilo kašnjenje? Ako kasni, zna se šta se dešava.

 

Å ta se deÅ¡ava? Budi siguran da nije niÅ¡ta "Å¡to se zna", nego neÅ¡to sasvim drugaÄije. :rolleyes:

 

Ne govorim kao ekspert, nego samo kao neko ko je proÄitao neÅ¡to malo o tome. Ipak, kada sam naiÅ¡ao na neke tekstove, video sam da, ipak, o svemu imam samo blagu predstavu, verovatno u neÄemu i pogreÅ¡nu. Da bih se upustio u njihovo Äitanje, oni bi morali biti pisani u obliku udžbenika, koji bi poÄinjao od razjaÅ¡njavanja osnovnih pojmova, pa, polako, do pravih problema... i uvek bi tu visila ogromna zjapeća rupa u znanju, elektrotehnika.  

 

PriliÄno podsećaÅ¡ na svog kolegu u drugoj temi, koji tvrdi da je ravna frekventna kriva odziva pokazatelj ravnog, dosadnog zvuka. :D

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se sve ovo svodi na međusobne sukobe, i najmanje je bitna istina i sam kvalitet zvuka.

Koga briga Å¡ta je tehniÄki i praktiÄno taÄno...taj princip, i taj stav nas je doveo ovde gde jesmo.

Gde se apsolutno Å¡ikanira bilo Å¡ta vredno, i gde se kvalitet poznaje, tek kad ga neko sa strane prizna.

 

I da ne bude da priÄam da bih dizao sebe, ovaj princip ne zadržavate samo na audiofilnoj sferi, nego je to obrazac ponaÅ¡anja.

Negativna selekcija efektivno.

Link to comment
Share on other sites

E da, jako si me nasmejao informacijom da CD nosac ima 'rezervne bitove' za muziku koja je na njemu.

U stvari, mi smo kupovinom CD-a dobili dvostruki album, samo sto to ne znamo, mi smo neosvesni te cinjenice   :D

 

Greske prilikom citanja CD medija i korekcija (wiki): http://en.wikipedia.org/wiki/C2_error .

A zapravo sam trazio C1 i C3 errors, ali me google zeza. Ali otprilike, greske je MOGUCE ispraviti. Kako? Pa, recimo da je svaki frame/zapis na mediju "rasplinut"; na taj nacin, svaki nosi deo informacije prethodnog, kao i narednog frame-a. Tako sam ja shvatio prilikom nekog davnog citanja. Cim nadjem detaljnije, stavicu ovde.

 

Pozz

 

P.S. Jeste nekad citali log fajl prilikom EAC ripovanja/rezanja - tu se obavezno navodi broj C1 i/ili C3 gresaka. Naravno, idealan rip je sa 0(nula) gresaka; takvi nam najcesce i dolaze u ruke :).

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se sve ovo svodi na međusobne sukobe, i najmanje je bitna istina i sam kvalitet zvuka.

Koga briga Å¡ta je tehniÄki i praktiÄno taÄno...taj princip, i taj stav nas je doveo ovde gde jesmo.

Gde se apsolutno Å¡ikanira bilo Å¡ta vredno, i gde se kvalitet poznaje, tek kad ga neko sa strane prizna.

 

I da ne bude da priÄam da bih dizao sebe, ovaj princip ne zadržavate samo na audiofilnoj sferi, nego je to obrazac ponaÅ¡anja.

Negativna selekcija efektivno.

 

U mnogo cemu je ovaj forum kao takav besmislen, jer kao sto je lepota u oku posmatraca tako i analogno, recimo, najbolji zvuk je u uhu slusaoca.

A o ukusima se ne raspravlja, tako da...

Link to comment
Share on other sites

Znaš vrlo dobro šta sam rekao. I šta sam mislio.

Ne dozvoljavam razlike u kvalitetu zvuka, dalje od toga da taj player vrši obradu u DSP-u pre nego što šalje.

A to da je ispravan, valjda se zna šta je, isto na Yamahi može da bude neispravan.

 

Nemam pojma na Å¡ta si mislio, a i nije ni važno. 

 

Razumem da si u problemu sa tvrdnjom da su coax izlazi na Yamahi i Vivax isti, pa sada uvodiš novu varijablu poput kvarova. Svako ko odvali takvu budalaštinu bi bio u istoj situaciji.

 

Eto budi lik koji "tvrdi" da su coax izlazi na Yamahi i Vivax isti, nema problema.

 

 

 

Mislim da se sve ovo svodi na međusobne sukobe, i najmanje je bitna istina i sam kvalitet zvuka.

Koga briga Å¡ta je tehniÄki i praktiÄno taÄno...taj princip, i taj stav nas je doveo ovde gde jesmo.

Gde se apsolutno Å¡ikanira bilo Å¡ta vredno, i gde se kvalitet poznaje, tek kad ga neko sa strane prizna.

 

I da ne bude da priÄam da bih dizao sebe, ovaj princip ne zadržavate samo na audiofilnoj sferi, nego je to obrazac ponaÅ¡anja.

Negativna selekcija efektivno.

 

Verovatno u tvom sluÄaju. 

Link to comment
Share on other sites

Ako je naginjalo kako inaÄe zvuÄe, je auto-sugestija, ili procesuiranje zvuka pre izlaza.

Jer ni mehanizam, ni kabl ne može da ti da topliji ili hladniji zvuk. Ti bitovi su morali da budu takvi kad su krenuli.

DM, svakim novim komentarom Ti, nama ostalima govoris da smo budale.

A to sve na jedan nepismen, neinteligentan, nevaspitan i dosadan nacin...

Komentari su ti slkoro identicni. Bilo sta da je u pitanju. Skoro isprogramirani.

Jednostavno SVE negiras. Pitanje je da li to radis sa namerom, svesno ili spontano?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...