Jump to content


Uticaj transporta na zvuk


Aleksandar75

Recommended Posts

  • Replies 314
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Po mom miÅ¡ljenju težina znaÄi  ali ne postavljeno tako prozaiÄnom konstatacijom već Äinjenicom :

1. Da su sekcije uredjaja oklopljene radi smanjenja uticaja ostalih komponenti, što povećava težinu

2. Da je samo kućiÅ¡te presvuÄeno slojem bakra a ne da je u pitanju plastificirani lim

3. Da je napajanje posebno za digitalnu sekciju a posebno za analognu, Å¡to svakako utiÄe na težinu u odnosu na napajanje Äoperskog tipa.

 

U tom smislu je težina kod svojski implementiranih uredjaja veća u odnosu na ona kod kojih je specifikacija u odnosu na implementaciju imperativ.

Link to comment
Share on other sites

@ beatgoeson

 

Na samom snimku zvuk je dosta prigusen na par pesama, dakle nije mla razlika vec zaista primetna. Visoki jedva primetni, bass dosta fali, a glas zvuci bas vestacki. Koliko sam razumeo kod arnage-a nije isti slucaj.

 

@ kefalo81

 

Slazem se sa time da se brojevi ne slusaju i da, priznajem da mi na papiru 384/32 zvuci zanimljivo ali sam i napisao koji cipovi se nalaze u DAC-u i dali neko moze da mi kaze nesto o njima. Bez obzira na to sto domaci audiofili ne vole Panasonic oni zaista imaju par uredjaja koji su dosta hvaljeni na stranim forumima. Kao sto rekoh ranije i ja sam oduvek kao primarni izvor koristio iskljucivo CD plejer i misljenje mi je prvenstveno promenio DVD-S97 koji je svirao u rangu (pa i bolje) sa u to vreme 5-6 puta skupljim Cambridge Audio CD plejerom. Malo, plasticno (2.5 kg), nikakvo, a svira kao pravi.

 

Za ovo sto ste naveli u drugom pasusu potrebno mi je nekih 100-tinak hiljada dinara minimum, a pomenuti uredjaj kosta 2.5 do 3 puta manje. Postujem vase misljenje u vezi konstrukcije uredjaja ali slozicete se da svira elektronika, a ne kuciste. Meni je u ovom slucaju bitna elektronika. Sam uredjaj je generalno jako kvalitetno uradjen, ceo je od brusenog aluminijuma sa pozlacenim ulazima. Od kada sam pre nekoliko godina cuo gore pomenuti model mnogo vise sam poceo da obracam paznju na to sta izlazi na kraju kabla nego na konstrukciju uredjaja. Pre godinu dana sam takodje imao prilike da gledam i slusam risiver u D klasi koji je u svakom aspektu oduvao moje pojacalo koje je svojevremeno kostalo 2000DM. Malo manje od 20 kg, vrhunski uradjeno unutra ali kada pored njega stavis cudo od 4 kg i zatvoris oci i pocnes da slusas samo zvuk zaboravis na oba trafoa i sankene i stotine vati potrosnje.

Link to comment
Share on other sites

Kod konvertera veća masa (nažalost) zbog sledećeg:

 

- posebni trafoi za sve sklopove

- u izlaznom stepenu takođe trafoi ili ukoliko su cevi dodaje na gabaritima i masivnosti

- ukoliko je baterijsko napanje i ono traži prostor

 

Ovo naravno nećete sretati kod velikoserijskih uređaja. Potrebno je takođe ostaviti i malo prostora između elemenata da mogu da dišu.

Link to comment
Share on other sites

Kod konvertera veća masa (nažalost) zbog sledećeg:

 

- posebni trafoi za sve sklopove

- u izlaznom stepenu takođe trafoi ili ukoliko su cevi dodaje na gabaritima i masivnosti

- ukoliko je baterijsko napanje i ono traži prostor

 

Ovo naravno nećete sretati kod velikoserijskih uređaja. Potrebno je takođe ostaviti i malo prostora između elemenata da mogu da dišu.

 

 

Dovoljno da kilaža ode i po nekoliko puta.

 

Link to comment
Share on other sites

Na samom snimku zvuk je dosta prigusen na par pesama, dakle nije mla razlika vec zaista primetna. Visoki jedva primetni, bass dosta fali, a glas zvuci bas vestacki. Koliko sam razumeo kod arnage-a nije isti slucaj.

Kod Arnage-a su neki problemi tehniÄke prirode, koliko se da razaznati.

LiÄno mislim da je digitalizacija ploÄe na visokorezolutne formate zaludna rabota, ali ne verujem da rezultat može biti specijalno loÅ¡. Opisane manjkavosti u zvuku bih pre pripisao ranije pomenutim nelinearnostima prilikom reprodukcije. Razlike od pesme do pesme mogu biti bukvalno dramatiÄne.

Link to comment
Share on other sites

Da, kod mene i na tom drugom kompu. Ali nije sa svim 24/192 fajlovima, samo na nekim. Zašto se to dešava, ne znam još i svakako je za ispitivanje.

 

Zasada sam miÅ¡ljenja da su ti pojedini snimci neÄime nabiflani i kao da se DAC na kartici pregreje i guÅ¡i, ili neÅ¡to sliÄno. 

Link to comment
Share on other sites

Glupost je opterećivati se i misliti da težina ima ikakvo merilo i garanciju kvaliteta zvuka.

Tehnologija napreduje, ako može da se napravi lakšim, zašto ne bi?

Tako PlayStation dobije slim verziju, koja nije ništa slabija nego teži original...

Bilo bi pozeljno da o stvarima o kojima pisete,imate i znanje umesto da dajete netacne informacije

 

 1.Stara verzija ima viÅ¡e USB portova (4, dok nove konzole imaju po 2), 60GB verzija ima mogućnost pokretanja PS2 i PS1 igara, kao i mogućnost reprodukcije SACD-a i ima slot za Äitanje memorijskih kartica.

2.Bolji mehanizam za prihvat diskova(automatski),laser je zasticen i manje se prlja i kvari,kvalitetniji senzorski prekidaci.

3.Nove konzole nemaju mogucnost instalacije drugog operativnog sistema.

4.Jedina prednost novih konzola je bolje hladjenje i tisi rad iste. 

Link to comment
Share on other sites

Da, kod mene i na tom drugom kompu. Ali nije sa svim 24/192 fajlovima, samo na nekim. Zašto se to dešava, ne znam još i svakako je za ispitivanje.

 

Zasada sam miÅ¡ljenja da su ti pojedini snimci neÄime nabiflani i kao da se DAC na kartici pregreje i guÅ¡i, ili neÅ¡to sliÄno. 

 

Verujem da je do ovog Äuda: http://en.wikipedia.org/wiki/RF64

 

 

 

Ima doduÅ¡e i pojaÄala koja na merenjima daju viÅ¡e snage od deklarisane.

 

 

Uh izvini, sad tek videh tvoj post. 

 

Pa Å¡ta znam, verujem ima i toga. 

Link to comment
Share on other sites

Bilo bi pozeljno da o stvarima o kojima pisete,imate i znanje umesto da dajete netacne informacije

1.Stara verzija ima viÅ¡e USB portova (4, dok nove konzole imaju po 2), 60GB verzija ima mogućnost pokretanja PS2 i PS1 igara, kao i mogućnost reprodukcije SACD-a i ima slot za Äitanje memorijskih kartica.

2.Bolji mehanizam za prihvat diskova(automatski),laser je zasticen i manje se prlja i kvari,kvalitetniji senzorski prekidaci.

3.Nove konzole nemaju mogucnost instalacije drugog operativnog sistema.

4.Jedina prednost novih konzola je bolje hladjenje i tisi rad iste.

Pola tih stvari je softverska, nema veze sa smanjenjem težine.

A smanjenje USB portova nema veze sa hardverok unutra koji jednako radi posao za koji je namenjen, ovde za igranje igara.

Link to comment
Share on other sites

Nije svejedno kakvo se kuciste koristi za HiFi uredjaj. Ljudi koji se bave DIY znaju da im cesto isti uredjaj drugacije zvuci na radnoj ploci i kada ga stave u kuciste. Postoji teorija o mehanickoj povratnoj sprezi kod HiFi uredjaja. Ja nisam neki strucnjak za mehaniku a jos manje za rezonancije, ali sam imao prilike jednom pre par godina da razgovaram sa jednim nemackim konstruktorom HiFi pojacala, koji mi je objasnjavao da je vise od godinu dana potrosio na proucavanje mehanicke sprege i pronalazenje pravog kucista i prave organizacije komponenti unutar samog uredjaja.

 

Predpostavljam da to ne mora nuzno da znaci da ce bolje da svira teze pojacalo (ili DAC, ili ... ) jer bi trebalo meriti rezonantnu karakteristiku uredjaja u datom kucistu (ne znam kako se to radi ali predpostavljam da je to moguce). Cinjenica je medjutim da veci trafo, oklopljeni moduli, itd. znaci postupci koji imaju smisao iz ugla rada HiFi elektronike, znace vecu krajnju tezinu uredjaja.

 

Predpostavljam da to ima i veze sa podlogom na kojoj se nalazi HiFi uredjaj jer tada dolazi do superponiranja rezonantnih karakteristika samog uredjaja i postollja (podloge) na kom se uredjaj nalazi. Zato nije svejedno na kakvoj se podlozi HiFi uredjaj nalazi. A to je verovatno i razlog zasto neke podloge u nekim slucajevima prave znacajnu zvucnu razliku a u nekim ne.

 

Kod zvucnika su svi ovi efekti mnogo vise izrazeni i tamo je opsteprihvaceni stav da samo kuciste zvucnika ima i te kakav uticaj na zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Nije svejedno kakvo se kuciste koristi za HiFi uredjaj. Ljudi koji se bave DIY znaju da im cesto isti uredjaj drugacije zvuci na radnoj ploci i kada ga stave u kuciste. Postoji teorija o mehanickoj povratnoj sprezi kod HiFi uredjaja. Ja nisam neki strucnjak za mehaniku a jos manje za rezonancije, ali sam imao prilike jednom pre par godina da razgovaram sa jednim nemackim konstruktorom HiFi pojacala, koji mi je objasnjavao da je vise od godinu dana potrosio na proucavanje mehanicke sprege i pronalazenje pravog kucista i prave organizacije komponenti unutar samog uredjaja.

 

Predpostavljam da to ne mora nuzno da znaci da ce bolje da svira teze pojacalo (ili DAC, ili ... ) jer bi trebalo meriti rezonantnu karakteristiku uredjaja u datom kucistu (ne znam kako se to radi ali predpostavljam da je to moguce). Cinjenica je medjutim da veci trafo, oklopljeni moduli, itd. znaci postupci koji imaju smisao iz ugla rada HiFi elektronike, znace vecu krajnju tezinu uredjaja.

 

Predpostavljam da to ima i veze sa podlogom na kojoj se nalazi HiFi uredjaj jer tada dolazi do superponiranja rezonantnih karakteristika samog uredjaja i postollja (podloge) na kom se uredjaj nalazi. Zato nije svejedno na kakvoj se podlozi HiFi uredjaj nalazi. A to je verovatno i razlog zasto neke podloge u nekim slucajevima prave znacajnu zvucnu razliku a u nekim ne.

 

Kod zvucnika su svi ovi efekti mnogo vise izrazeni i tamo je opsteprihvaceni stav da samo kuciste zvucnika ima i te kakav uticaj na zvuk.

 

Vrlo dobar post.

 

Skreće pažnju i na neporeciv znaÄaj same podloge na koju je ureÄ‘aj smeÅ¡ten.

 

Dakle, polica nije dodatak već esencijalni deo celokupne mehaniÄke sprege u sistemu. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Nijedan normalan ureÄ‘aj nije toliko loÅ¡ niti može toliko da naÅ¡kodi zvuku kao pogreÅ¡na podloga.  

Najblaze receno cisto preterivanje.Pritom uopste ne tvrdim da podloga nije bitna,ali tvrditi da podloga od veceg uticaja je od uredjaja je najobicnije preterivanje.Pokusavas li samo sebi uterati neki dinar ponavljajuci te mantre o policama po skoro hiljaditi put na ovom forumu, ili si se vec sam ubedio,profesionalno deformisao ne znam.Nije cak ni retkost na forumu,svako nudi svoje poglede i resenja,normalno je...ali razmisli malo stvaras li mozda time vec  i kontraefekat ovakvim preterivanjima.Mada ispiranje mozga je u marketingu jedna provereno dobra stvar...skidam kapu.Evo na pr i sam planiram policu,pa sam ti se hteo obratiti.Nadam se da neces shvatiti ovo kao napad "na lik i delo".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...