Jump to content


UNIVERSUM


Ružić Slavoljub

Recommended Posts

obzirom na kvalitet kutija bilo koje od 50 evra

Pored njih bilo koje pojacalo od 50 evra moze samo da ispusti dusu. Kao prvo potrebno ti je pojacalo koje moze da radi sa zvucnicima deklarisanim na 4 ohm, a osim toga treba mnooogo snage da se pokrenu 4 drajvera od 250 mm koja su pritom male osetljivosti. To je problem kod svih zvucnih kutija ovog tipa. Sve kupce privlaci prvenstveno dimenzija same kutije kao i velicina drajvera, a o deklarisanoj snazi i da ne govorim (2 x 500W u ovom slucaju :crno-na-belo ). Ko ne veruje neka pogleda:

 

http://img29.olx.ua/images_slandocomua/174381801_7_644x461_akustika-universum-q-5000-.jpg

 

Dakle pojacalo sa sto vise snage, a moze da radi sa zvucnicma na 4 ohm.

 

Osim toga drugar je trazio slicne za ozvucenje jednog lokala ali mislim da je neki model od Eltax-a bio u pitanju (isti broj drajvera i isti raspored) i jedva u nekoj dokumentaciji iskopamo podatak da im je osetljivost celih 80db/W/m :roll:

Link to comment
Share on other sites

Pa u principu ovo su zvucnici namenjeni ozvucenju vecih prostorija. Zvuk necu da komentarisem jer je stvar ukusa ali u svakom slucaju traze d00sta snage da zvuce kako umeju. Kvalitet im nije na prvom mestu vec snaga tako da su odlican izbor (za relativno male pare) za nekog ko voli da slusa glasnije, a pritom je u prostoriji od npr 40 m2. Ako planiras da ih kupis (ili si vec kupio) obrati paznju na drajvere dali su premotavani ili su menjani. Menjaju se u vecini slucajeva i lako prepoznas dali su original. Inace ova slika je sa ebay-a, jel da?

Link to comment
Share on other sites

Pored njih bilo koje pojacalo od 50 evra moze samo da ispusti dusu. Kao prvo potrebno ti je pojacalo koje moze da radi sa zvucnicima deklarisanim na 4 ohm, a osim toga treba mnooogo snage da se pokrenu 4 drajvera od 250 mm koja su pritom male osetljivosti. To je problem kod svih zvucnih kutija ovog tipa. Sve kupce privlaci prvenstveno dimenzija same kutije kao i velicina drajvera, a o deklarisanoj snazi i da ne govorim (2 x 500W u ovom slucaju :crno-na-belo ). Ko ne veruje neka pogleda:

 

http://img29.olx.ua/images_slandocomua/174381801_7_644x461_akustika-universum-q-5000-.jpg

 

Dakle pojacalo sa sto vise snage, a moze da radi sa zvucnicma na 4 ohm.

 

Osim toga drugar je trazio slicne za ozvucenje jednog lokala ali mislim da je neki model od Eltax-a bio u pitanju (isti broj drajvera i isti raspored) i jedva u nekoj dokumentaciji iskopamo podatak da im je osetljivost celih 80db/W/m :roll:

nemogu da verujem u tvoju naivnost misliÅ¡ da sve Å¡to piÅ¡e je tako ti ko moja pokojna baba kad je Äitala novine sve je za nju bilo taÄno Å¡to napiÅ¡u kao i sada, ja sam mislio na vrednost zvuÄnika i pojaÄala svako pojaÄalo će da pokrene ove igraÄke bez problema a eltax i universum i sliÄne pravi jedna ista kineska kompanija koja ima sediÅ¡te u nemaÄkoj i onda na njima piÅ¡e made in germany , i onda balkanci kupe i misle Å¡vaba je to mora da je i kvalitet.

Link to comment
Share on other sites

Nisi me razumeo uopste. Ne tvrdim da je specifikacija tacna cak sam i nekoliko puta na ovom forumu pisao da specifikacije cak i kvalitetnijih Nemackih kutija nemaju veze sa vezom. Navode impulsnu, DIN, muzicku, dinamicku snagu i koju jos ne, a sve brojke ne daj boze. Kod frekventnog opsega takodje koriste ogromno odstupanje tako da i najmanje kutije sa bascicima od 100 mm idu do 35-40Hz itd. Cista glupost ali ljudi to vole da procitaju i mnogi ih zbog toga i kupuju. Narocito Nemci koji se jako pale na brojke, a osim toga nisu prodane duse kao poneki narodi i kada vide "Made in Germany" pre ce kupiti to svoje nego bilo sta drugo. Ko zeli pravu Nemacku kutiju ima MB Quart, Canton, Magnat, Quadral itd pa neka bira. Spajati kutije i zvucnike samo po ceni je bezveze i ne vodi nikuda. Slicne zvucnike sam vidjao kod preprodavaca na KP oglasima za 60-70e u mint stanju i zato sam rekao da za relativno male pare mogu da posluze za ozvucenje vecih prostorija.

 

Inace goxy dali si probao da sa bilo kojim pojacalom od 50-tak evra bez tonskih kontrola i Loudness-a pokrenes zvucnike sa dva bass-a od 250 mm cija je osetljivost 80-82dB? Nece bez gurke :order

 

Gde koja kompanija ima sediste to zaista ne znam ali postoji ogroman broj modela koji se zaista kompletno prozvodi u Kini pa plasira na trziste Nemacke koristeci imena nekih njihovih brendova na koje su ljudi navikli. Postoje 100% indenticni zvucnici (kutija, drajveri, skretnice) sa oznakama Cat, Life, Pro Vison, Pro Box, Clatronik, Eltax, Universum itd. Postoje modeli koji mogu da se nadju sa 3-4 razlicite vrste drajvera, a koriste istu oznaku. Nije samo zapetljano nego jos zacuculjeno i zamumuljeno ;-)

 

Opet kazem ne preporucujem jace pojacalo zbog tih 500W u specifikaciji (jer je cista glupost) vec zato sto slicni zvucnici koje sam probao imaju veoma malu osetljivost i na normalnoj glasnoci bass-a ili nema ili lupa ko milicija u 4 ujutru. Opet kazem to je bio Eltax, ovo je Univerzum. Mozda je ovde osetljivost 90dB hehehe

Link to comment
Share on other sites

Pa u principu ovo su zvucnici namenjeni ozvucenju vecih prostorija. Zvuk necu da komentarisem jer je stvar ukusa ali u svakom slucaju traze d00sta snage da zvuce kako umeju. Kvalitet im nije na prvom mestu vec snaga tako da su odlican izbor (za relativno male pare) za nekog ko voli da slusa glasnije, a pritom je u prostoriji od npr 40 m2. Ako planiras da ih kupis (ili si vec kupio) obrati paznju na drajvere dali su premotavani ili su menjani. Menjaju se u vecini slucajeva i lako prepoznas dali su original. Inace ova slika je sa ebay-a, jel da?

Sa net-a je slika.Ne bih ja ovo kupovao nego mi nude onako ( bez para ) a cim sam video tvoj nick i kad si mi rekao kolika je osetljivost,odmah mi je pao na pamet Technics SU V 707.To pojacalo bi ih "teralo" bez po muke.  :)

Link to comment
Share on other sites

U vezi Eltax-a pricao sam konkretno o modelu koji izgleda skoro indenticno kao kutije iz naslova. Na njihovom sajtu ih nije bilo ni medju novim ni medju starijim modelima i jedine informacije sam tada sa tim drugom koji ih je kupio nasao na nekom Rumunskom sajtu. Imaju jako dobre modele, a imaju i neke koje mozes naci sa 2-3 razlicite vrste drajvera i po izgledu i po matrijalu od kog su napravljeni. Od njih posedovao sam veoma kratko Hollywood MK3 sistem koji sam nasao na netu sa jos 2 verzije drajvera, a koliko znam zvanicno MK3 postoji samo u jednoj verziji. Odakle ostale dve (pricam samo o MK3 verziji, dakle nisam pomesao sa MK2 i originalnom)? I pritom nisu zvucali ni priblizno onako kako bi trebalo da zvuce. Kinezi kopiraju sve i pogledaj npr cuvene Dreambox risivere. Moras da otvoris oba uredjaja i da pazljivo uporedis komponente na ploci da bi video sta je original, a sta kineska kopija, a  inace daljinski i ambalaza su 100% indenticni. Koliko bi im bilo tesko da kopiraju kutiju, skretnicu i drajvere? Mada drajveri i onako izgledaju skroz drugacije. Dakle ne pricam nista lose o Eltaxu i u pricu je uleteo ni kriv ni duzan samo zbog pojedinih sumnjivih kutija koje se mogu naci pod njihovim imenom. Jedna od takvih izgleda skoro indenticno kao Universum iz naslova, a posto ocigledno Q5000 niko nije cuo dao sam savet pod pretpostavkom da im je tata isti (jer pored izgleda specifikacija im je koliko se secam skoro ista).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...