Jump to content


Vaša iskustva sa (pre)prodavcima Hi-Fi opreme


Sir_John

Recommended Posts

@Vule,

nisam mislio primarno na tvoj post.

Ali, objasni ti meni sledece.

Odem ja pre jedno dva sata u "Kiku". Radnja brat-bratu jedno 100 puta veca od D.I.Y. Shop-a.

Vidim je neke stolice.

K: Dobar dan, uzeo bih dve.

P: Nema u magacinu.

K: Kada ce biti?

P: Ne znamo, u januaru.

K: Sto u januaru?

P: Sve rasprodato, onda ide NG u Austriji, pa kod nas, pa onda...

K: Mogu ove iz radnje?

P: Ne mogu. Mozete da uplatite avans, pa da Vas stavimo na listu cekanja...

Oni nemaju u katalogu - imaju u radnji. Samo ne mozes da kupis. Djekna jos nije umrla, a kad ce, ne znamo...

Nemoj to da te Äudi, nije to niÅ¡ta neobiÄno. AmeriÄki prodavci su tako radili joÅ¡ 1991, kada sam poslednji put bio tamo. Spisak robe pola kilometra, a u radnji u najboljem sluÄaju 15...20% spiska, samo ono Å¡to brzo ide. Za sve ostalo, xx dana, pa bogami, i x meseci za neke reÄ‘e artikle.

Danas i Evropa tako radi. Idi pogledaj koliko firmi Schuricht treba da ti isporuÄi Fischer+Tausche elektrolite - 7 SEDMICA!!! I to ne neke egzotiÄne, ma jok, serijala od 63V. Nemci u sred NemaÄke, a radi se o nemaÄkoj robi.

Srećom, ima i drugih izvora istoga, po istoj pa Äak i povoljnijoj ceni, ali Äinjenica je da se tako radi.

Ponavljam, u sluÄaju D.I.Y. radnje, nije to bio problem, naprotiv, odmah sam lepo rekao da mi nije frka, da mogu da saÄekam. PoÅ¡to ne znam kada će Å¡ta da mi padne na pamet, držim kod kuće solidan lager takvih delova, pa uvek mogu da prebrodim mesec ili dva dana. Problem je u bio u tome Å¡to za razliku od Nemaca, momak:

1. OÄekuje da ja njega jurim, - Äuj? Pa ko tu juri Äije pare, ja njegove, ili on moje? Zar on tripuje da je nezamenljiv?

2. Nema trgovaÄkog duha, pa kada vidi da ne može Nichicon, da mi ponudi recimo Elna, ili Rubycon, ili Sanyo, ili Å¡ta već, i

3. Nema za toliko obraza da se bar javi i kaže da nije u mogućnosti da isporuÄi bilo Å¡ta.

Sve navedeno će Nemach vrlo uredno ta odradi, jer je njemu najbitnije da zadrži muÅ¡teriju, poÅ¡to i sam dobro zna koliko mu je konkurencija krvoloÄna. Ovaj momak je opet tipiÄan srpski valjator, to nije pravi trgovac, jednom je uvezao Nichicon elektrolite pa sada misli da je bog i batina i da mi treba kao kuÄići da trÅ¡imo za njim. Malkice se sefnuo tu.

Zato ja lepo odem kod Igora i Ace u Mikro Princ i iscrtam spisak. U roku od 48 sati, imam garantovano najbolju ponudu koju ću dobiti kod nas (legalno, za razne schwertz kommerz varijante se ne zanimam jer ne mogu da ih provuÄem kroz poslovne knjige bez ogromnog rizika, a ja volim mirno da spavam), pa izvoli biraj DVV, Å¡ta ćeÅ¡ i koliko Äega, a imaÅ¡ cene za 1 i viÅ¡e komada po skali. I kada doÄ‘u elektroliti, po Å¡ifri vidima da su taze, stari 2 ili 3 meseca, a ne da su sedeli na nekom lageru 5 godina.

Lepo kaže naÅ¡ narod - preko preÄe, naokolo bliže.

Link to comment
Share on other sites

Dobro, ima ko radi bolje od Tome, problem resen. Da budem iskren, njegov posao ne bih radio ni u ludilu, narocito za njegovu korektnu zaradu, posto mogu da zamislim fenomen "kupac u Srbiji" isto kao sto vi opljuvavate "prodavce".

Ni meni covek nikada nije nabavio neki Neutrikov XLR-RCA adapter koji mi je obecao ali nisam bas bio u fazonu da mu to zamerim kao da je smrtni greh. Kupio na drugoj strani i to je to. Mislim da je covek zalutao u ovu temu, on nije nikoga prevario, uvalio mu nesto lose ili tome slicno - naprotiv, covek je totalno OK, jedino sto je prosto neazuran kada je u pitanju isporuka, sto je koliko znam i posledica nacina na koji je organizovan njegov biznis - moraju se cekati vece narudzbine, nema individualnog narucivanja. Sto ima svoje dobre strane - nisku cenu - i lose strane - sporost.

Link to comment
Share on other sites

,,, covek je totalno OK, jedino sto je prosto neazuran kada je u pitanju isporuka, sto je koliko znam i posledica nacina na koji je organizovan njegov biznis - moraju se cekati vece narudzbine, nema individualnog narucivanja. Sto ima svoje dobre strane - nisku cenu - i lose strane - sporost.

Sta je sve Srbin spreman da proguta i na sta sve da pridstane samo da je niska cena... :cheers

Na koji nacin je organizovan njegov biznis, ispricaj nam molim te.Ti znas, neki od nas ne znaju pa da cujemo. Vidim, znas i kolika mu je zarada. :plakanje

Link to comment
Share on other sites

Sta je sve Srbin spreman da proguta i na sta sve da pridstane samo da je niska cena... :cheers

Na koji nacin je organizovan njegov biznis, ispricaj nam molim te.Ti znas, neki od nas ne znaju pa da cujemo. Vidim, znas i kolika mu je zarada. :plakanje

Sta si ti kupio od njega pa se oglasavas u temi koja se zove "Vasa pozitivna i negativna iskustva sa (pre) prodavcima HIFI"?

Link to comment
Share on other sites

Ja ne znam detalje Tominog biznisa, ali posto sam jedno kratko vreme bio tehnicki direktor firme koja je ovde distribuirala proizvode jednog nemackog proizvodjaca znam ponesto o tome u celini.

Da odmah kazem, srecan sam sto to vise ne radim.

Generalno, princip koji vazi za sve stvari je: kvalitet, cena i brzina - izaberite 2! Hocete sva tri? I tata bi, sine...

Ne mozete kupiti malo necega, pri tome to prodavati u Srbiji, imati dobru cenu, a da za sve to garantujete brzu isporuku. Osim ako tim poslom ne perete pare od neceg drugog.

Koliko se zvucnica u Srbiji proda dnevno/mesecno/godisnje? Da bi covek dobio dobru cenu "kao ulaz" mora da kupi neku kolicinu. Ako, kao za inat, u tom trenutku, niko drugi osim Vas ne kupuje, prodavac mora da saceka da se formira posiljka. Ako pak, hoce da formira lager, to vise nece biti ta cena.

Ako kupcu cena nije problem ("Cost is no object") nema problema da se bilo sta naruci po bilo kojoj ulaznoj ceni i da stigne DHL-om - tu je sutra.

Samo nisam primetio da to bilo kom ovde odgovara. Svi bi dobru cenu. Ponavljam, izaberite 2...

Link to comment
Share on other sites

Cela rasprava nema veze sa cenama i vremenima nabavke, nego sa ODNOSOM prodavaca prema kupcima. To je ono što ovde ne valja. Ovde prodavci još žive u vremenu i mentalitetu druga Tite, kada su bili pojam ako su nekoga zastupali jer većina populacije nije ni znala da može i sama da uveze maltene šta god hoće. To je tek tridesetak godina prošlo, nisu još stigli da primete, imaju oni važnija posla.

Niko ne voli i ne praÅ¡ta, niti ovde, niti drugde, da ga neko za njegove pare pravi budalom. Razlika izmeÄ‘u ovde i tamo je samo u tome Å¡to tamo postoje dobro razraÄ‘eni mehanizmi korekcije takvih pojava, a pre svega putem konkurencije, dok toga ovde kod nas joÅ¡ uvek nema u bilo kom koherentnom smislu, treba joÅ¡ vremena. Taj produžetak je uslovljen i naÅ¡om sirotinjom kao tržiÅ¡te, na kome ISKLJUÄŒIVO niska cena znaÄi SVE. Malo je onih koji sebi mogu da priuÅ¡te izbor po kvalitetu pre nego ceni.

Primer zlosrećnog Tome, koji sada ispade glavni problem, a u stvari nije. Mene je jednom natociljao i to je bilo to, naÅ¡ao sam bolji izvor. Sada to Å¡to želim dobijam u roku od 7-14 dana, kako kada, garantovano baÅ¡ ono Å¡to sam naruÄio, po ceni koja je ista kao i kod Tome, ili je nebitno razliÄita (recimo, +/- 3%). Niti me zanima kako i zaÅ¡to je omanuo, niti je moje da o tome razmiÅ¡ljam, ja gledam da reÅ¡im svoj problem. Pa ako ne može kod jednoga, moći će kod drugoga.

Ja sam ga pomenuo samo kao primer nekoga Äijoj se reÄi i spisku robe ne može verovati, niÅ¡ta viÅ¡e.

A ovi Å¡to po oglasima prodaju legende, vrh, oÄuvano stanje i sliÄno za 20 eura, to je slika naÅ¡eg tržiÅ¡ta. A mi smo ODUVEK bili jedno jako Äudno tržiÅ¡te. Za mlaÄ‘e meÄ‘u vama, nas je odliÄno opisao DuÅ¡an Makavejev hoÅ¡ davne 1968. godine, filmom koji ne morate ni da gledate, samo zapamtite naslov jer on priÄa celu priÄu: "Siroma' sam, al' sam besan". Evo, 40 godina kasnije, a mi isti kao i onda, samo Å¡to smo sada STVARNO siromaÅ¡ni, pa smo joÅ¡ gori.

A svi ti prodavci su, u celini gledano, slike u ogledalu kupaca. Pa kakvi kupci, takvi i prodavci.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Veoma dobra tema za sve nas koji smo zaludjenici starijih HI Fi komponenti...

Moja pohvala ide za Panta-Cacak, prodaje polovne komponentne na kupujem-prodajem....

Do sada sam pazario Pioneer SA 508 u savrsenom stanju, radi bez greske....

Pazario sam svojevremeno i Technics SU-V3, ali sam ga prodao jer mi je stajao dugo vremena neupotrebljavan...Takodje je bio u ekstra stanju....

Link to comment
Share on other sites

Ja imam sasvim pozitivna iskustva sa Tomom. Pre praznika sam se prvi put cuo sa njim, raspitivao se za AudioQuest interkonekte. Odmah je predlozio da mi na poverenje posalje gomilu kablova na probu (citav "donji deo spektra" AudioQuesta, od najjeftinijih do Diamondbacka, plus Kimber PBJ i neku Supru); ostavio ih je nedelju dana na slusanju. Epilog: uzeo sam Kimber PBJ, i odmah trazio jos jedan par, za gramofon (stigao za jedan dan). Tako da krusevacki DIY shop mogu samo preporuciti.

Link to comment
Share on other sites

Preporucujem da ako poslujete sa njim odete lichno i povedete majstora.

Pa šta kupuješ od njega, HiFi ili automobil :xmas

Å ala na stranu, ali da ideÅ¡ u ÄŒA i joÅ¡ da vuÄeÅ¡ majstora sa sobom... Jedino ako je neÅ¡to do Äega ti je jakooo, jakooo stalo.

Link to comment
Share on other sites

Koliko cujem od drugih koji su kupovali od njega, bio je vrlo fer, bar do sada a i cene su mu dosta nize nego sto su bile u Kg-u. Par puta sam hteo da odem i cujem kod njega nesto jer sam vec kretao za Cacak ali mi je uvek slagao neku pricu da ne moze sada, da mu dolazi kupac za skupu stvar i sl... Posle toga sam digao ruke od njega. I onako vrlo retko menjam nesto u sistemu pa mi nije bilo ni bitno.

Link to comment
Share on other sites

Jeste on fer, bar u mom slucaju ali je sujetan veoma, ukoliko ti ponudi nesto, pa ga ti odbijes, kaze ti da ga vise ne zoves....

Uostalom obratite paznju na ovo....Isti taj Panto mi je pre par dana ponudio Dantax Octava 40 zvucne kutije, sa slikama koje mi je poslao na mejl...Sada iste te zvucne kutije ima u ponudi Zile na kupujem prodajem, ali pazite SA IDENTICNIM SLIKAMA, ALI IDENTICNIM.E sad je pitanje da li su zvucnici od prvog vlasnika. Na moje odbijanje da kupim te kutije, on mi je rekao da je vec nasao kupca.A sad iste te kutije u ponudi kod Zila iz Loznice...Znaci da neka vrsta saradnje postoji....

http://www.kupujemprodajem.com/dantax-o ... -oglas.htm

Svi oni saradjuju medjusobno....

Link to comment
Share on other sites

Ne postoji.U pitanju je politika ovih oko loznice.Kad god vide nesto sto je po dobroj ceni,oni objave oglas sa nizom cenom i tako pokusavaju da naprave ovo sto si zakljucio ,ne bi li kod tebe kao kupca napravili zbrku i ogadili ti kupovinu.A samim tim ubijaju sve ostale prodaje ,osim njihove,bar se tome nadaju. Glupo,da gluplje ne moze ali ponekad i upali,zar ne?Razmislite o tome jer zaista nisu svi isti. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Kako ne postoji...Otkud onda tom Zilu identicne slike, ukoliko mu ovaj nije prosledio....Jedino ukoliko je ovaj kupio od njega, pa hoce da zaradi, sto je suludo, s obzirom da su iste kutije meni ponudjene za 370 evra, ap bi njegova zarada bila samo 30 evra, sto ne pije vodu..Tako da ta opcija otpada...Uostalom, ko zna cije su ovo kutije, jer su slikane u prostoru koji ne odgovara ni prostoru kod Panta, jer sam kod njega bio par puta...Verovatno da je to varijanta, "mogu da ti nabavim ove kutije" ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...