Jump to content


Vaša iskustva sa (pre)prodavcima Hi-Fi opreme


Sir_John

Recommended Posts

...  Takodje verujem u odredjenu ravnotezu i ne radim lose stvari da mi se ne bi desavale lose stvari. E sad kad neko uradi nesto lose prema meni ja vratim bar 2x gore...

 

E sad, zakon karme, pa jos ravnoteza tipa x=2x.

Veca je uteha, takoreci pasivna osveta, u tome sto u samoj prevari nema srece. Njen akter je unapred osudjen samim tim sto je takav, mada mu ta elementarna cinjenica retko kad dodje do svesti. Niko ne zavidi pacovu koji ukrade sir iz ostave, ali poneko, nazalost, ima reci hvale za domisljatost 'coveka' koji isporucuje uredno upakovane cepanice.

Ne pamtim kada sam kupio neku vredniju koriscenu stvar od osobe koja mi nije prijatelj ili barem dugogodisnji poznanik. Sa prijateljima se nikada ne pogadjam - prihvatim ako mi stvar odgovara, a cena je uvek povoljna. Neke odlicne ponude sam odbio, npr. Magneplanar 12, gotovo nove, da ne kazem u 'fabrickom stanju' (?*!), za veoma malo €.

Prevarant prodavac cesto sklopi posao sa 'prevarantom kupcem' (ne kazem i ne mislim da je Anubisgrau iz te grupe); racuna na njegovu sopstvenu pohlepu i zelju da do predmeta svoje strasti dodje 'ispod cene'. Slatkorecivost je tu samo jedan iz palete mamaca.

Ako vam je vec neka stvar toliko neophodna da pristajete da vam se posalje postom, obezbedite se od prevare - trazite fotografije, serijski broj (koji treba uneti u opis u postanskom dokumentu) itd., zamolite 'postara' da saceka da pred njim otvorite kutiju... Ako vam predmet urucuje licno prodavac koga slabo poznajete, trazite da potpise ugovor o kupoprodaji, mozda sa odlozenim placanjem - mozete ga sastaviti i bez advokata. Ukoliko nece da potpise da je ono sto tvrdi sigurno istinito, pa se jos jadan vredja sto se njegova plemenita rec i svetli moralni lik dovode u sumnju, cemu dalja prica? Sve je davno izmisljeno, samo treba primeniti.

Ne razumem da iko moze i 15 sekundi zivota da straci na razgovor sa nekim od onih brojnih 'likova' sa kupujem-prodajem za koje je i sa 36.000 fita jasno da ih treba izbegavati kao patogene viruse i kada svoje ekskluzivne, legendarne fabricke raritete za poznavaoce nude potpuno besplatno.  

Ja ne bih imao nerava ni kao prodavac. Sve su to manje - vise isti ljudi u dve razlicite uloge. Svojevremeno sam prodavao nekoriscene Focalove 'drajvere', pa sam lepo napisao i odgovore na moguca pitanja, prilozio crteze i fotografije i iskljucio svaku mogucnost za objasnjavanje i cenkanje. Interesentima sam slao opsiran mejl, pa je dosao jedan pristojan i strucan covek (nekadasnji clan ovog foruma) iz drugog grada, platio i bio zadovoljan.

Link to comment
Share on other sites

E sad, zakon karme, 

Ne pamtim kada sam kupio neku vredniju koriscenu stvar od osobe koja mi nije prijatelj ili barem dugogodisnji poznanik. Sa prijateljima se nikada ne pogadjam - prihvatim ako mi stvar odgovara, a cena je uvek povoljna. Neke odlicne ponude sam odbio, npr. Magneplanar 12, gotovo nove, da ne kazem u 'fabrickom stanju' (?*!), za veoma malo €.

 

Ne vidim razlog baÅ¡ za ovakvu "paranoju". 

U hi-fi-ju se oduvek trgovalo preko oglasa, najÄešće baÅ¡ s nepoznatim ljudima. 

OÄigledno su, u poslednje vreme, prevare uzele maha na KP (nemaÅ¡tina ih, po pravilu, donosi), ali ne verujem da smo blizu opravdanja bilo kakve generalizacije tipa: "nikad od nepoznatog". Startovati s takvim nepoverenjem vodi u neki "jaÄi" totalitarizam. 

 

Ni u konkretnoj priÄi, anubis nije baÅ¡ dobio cepanicu umesto preampa.

Ovim ne kažem da nije prevaren, ali ni da mi se sviÄ‘a "intenzitet" prozivke. 

Link to comment
Share on other sites

Zvao sam lika koji je prodavao poklopac za Technics 1200, na KP. PiÅ¡e na oglasu da je u Beogradu. No, Äovek mi kaže da je poklopac u ÄŒaÄku a da on(prodavac) operiÅ¡e na relaciji Beograd-ÄŒaÄak. Ja mu rekoh da nema problema, nek mi javi kad kad bude dolazio u Beograd da uzmem poklopac, plaćam Ävrstom valutom. No, prodavac mi reÄe da ne može da ga donosi, poslaće ga poÅ¡tom. Ja mu se zahvalih užurbano i odustah od kupovine.

Naime, uplaÅ¡io sam se. U eventualnoj raspravi, moglo bi se desiti da me Å¡utne, Å¡to bi mi nanelo neizmernu bol jer sam siguran da ima snažne noge, budući da se na relaciji Beograd-ÄŒaÄak kreće bicikom, ili, Äak, peÅ¡ke. Samo tako mogu da objasnim njegovo odbijanje da poklopac donese kad bude sledeći put dolazio u naÅ¡ lepi, beli, trgovaÄki grad.

 

Eto, ja sad prodavcima prvo gledam u ruke i noge, pa u lice pa tek onda u robu.

Link to comment
Share on other sites

... U hi-fi-ju se oduvek trgovalo preko oglasa, najÄešće baÅ¡ s nepoznatim ljudima....

 Startovati s takvim nepoverenjem vodi u neki "jaÄi" totalitarizam. 

 

Oduvek je i opreznost bila majka mudrosti. Startovati s takvim nepoverenjem vodi izbegavanju prevare i

bola u nozi, kao sto rece kolega Bujodrag. U aktuelnoj 'drustvenoj klimi' to je nista drugo do racionalno ponasanje. Daleko smo i geografski i istorijski od nekadasnjeg Japana gde se radilo na rec. Nije bilo ugovora, ali nije bilo ni da onaj ko ne odrzi rec ili, daleko bilo, prevari, postane 'car' ili 'kralj', nego lepo pocini sepuku i postane duh.  

 

Link to comment
Share on other sites

Raznoraznih ljudi ima. Za 300 eura ne bi svoj obraz prodao - nema tih para. Mada i situacija ima takodje raznih. Niko ne voli da vraca pare ako je neka trgovina sa strane prodavca bila korektna a kupac se predomislio u hodu i navodi neke gluposti zato sto se predomislio - to je valjda svima jasno. U ovom slucaju verujem obzirom da je Anubis naveo da je u pitanju podvala i obrazlozio situaciju kako je doslo do nje. Prodavac nije naveo specificnost preampa i uz dogovor je dao mogucnost probe u sistemu i eventualan povracaj robe u slucaju neodgovaranja iste itd.

Samo da napomenem da postoji odeljenje u Trzisnoj inspekciji koje se bavi prevarama sa kp kao i da poznajem kako isto funkcionise pa ako Anubisa to zanima moze da se javi na pp da mu objasnim. Problem je sto nema traga odnosno prepiske na kp izmedju kupca i prodavca ali dobro

Link to comment
Share on other sites

E sad, zakon karme, pa jos ravnoteza tipa x=2x.

Ne bukvalno vratim posto bih u tom slucaju morao ja njega ili nekog drugog da prevarim vec u slucaju da ja budem prevaren taj neko dobije ono sto zasluzi i to duplo gore ne bi li sledeci put 5x razmislio o trecem njutnovom zakonu - akcije i reakcije. Takvim stvarima mora da se stane na put inace ce da se desavaju i dalje a posto je pravosudni sistem kod nas kao iz doba rimljana pravda u tom slucaju mora da se izvrsni licno, pa ko kako zna i ume. Ja sam poprilicno siguran da kad bi svaki prevarant dobio sto treba - prestali bi da varaju, ako ne onda jbg, sami su kuvali, sami ce i da pojedu. Najgore je ne ciniti nista.

Link to comment
Share on other sites

Startovati s takvim nepoverenjem vodi izbegavanju prevare

Nesumnjivo. Samo, kako se, u tom nepoverenju, stiÄu prijatelji?

Ne bukvalno vratim posto bih u tom slucaju morao ja njega ili nekog drugog da prevarim vec u slucaju da ja budem prevaren taj neko dobije ono sto zasluzi i to duplo gore ne bi li sledeci put 5x razmislio o trecem njutnovom zakonu - akcije i reakcije. Takvim stvarima mora da se stane na put inace ce da se desavaju i dalje a posto je pravosudni sistem kod nas kao iz doba rimljana pravda u tom slucaju mora da se izvrsni licno, pa ko kako zna i ume. Ja sam poprilicno siguran da kad bi svaki prevarant dobio sto treba - prestali bi da varaju, ako ne onda jbg, sami su kuvali, sami ce i da pojedu. Najgore je ne ciniti nista.

Ma, da. Svako neka uzme pravdu u svoje ruke. To će nas baÅ¡ približiti idealnom pravosudnom sistemu u kojemse ne "mora" pravda "izvrÅ¡avati" liÄno.
Link to comment
Share on other sites

Radije cu sam da je isteram kako znam nego da ocekujem da drzava odreaguje ili neko treci. Vrlo jednostavno, nisam nikad nikog prevario niti cu, nece ni mene a ako me vec prevare onda reagujem. Odbijam da radim za neki novac mesec ili godinu dana da bi me neko zajebo i ja da iskuliram. Nece da moze.

Link to comment
Share on other sites

Nesumnjivo. Samo, kako se, u tom nepoverenju, stiÄu prijatelji?

 

 

Preslobodnim  tumacenjima tudjih reci svakako ne. Prvo steknem prijatelje, a onda s njima 'trgujem' ako imaju sta interesantno da mi ponude. Ako mi neko nije prijatelj, pazim sta radim. Jednostavno.

 

(Ostalo je neobjasnjeno kako se to iz razumne sumnje u neciju nicim potkrepljenu rec radja totalitarizam. Nagledali smo se i u zemlji i na Zemlji suprotnih primera, ali to nije tema...)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Radije cu sam da je isteram kako znam nego da ocekujem da drzava odreaguje ili neko treci. Vrlo jednostavno, nisam nikad nikog prevario niti cu, nece ni mene a ako me vec prevare onda reagujem. Odbijam da radim za neki novac mesec ili godinu dana da bi me neko zajebo i ja da iskuliram. Nece da moze.

 

Nema zezanja sa djoletom  :ph34r:

post-11928-0-63284600-1362155090_thumb.j

post-11928-0-61719100-1362155367_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Život je Äesto toliko nepredvidiv da Äovek ne može za svaku situaciju da postupi po unapred utvrÄ‘enim pravilima.

 

Ja nisam mnogo trgovao na K-P, Kupindo, Limundo (možda tek neku sitnicu) ali sam zato od tinejdžerskog doba kupovao na oglasima, najÄešće novinskim, premda to uopÅ¡te nije toliko bitno.  Nekom srećom sam uvek bio zadovoljan kupovinom - pretpostavljam da sam imao viÅ¡e sreće no pameti.

 

MeÄ‘utim, hteo bih da kažem da sam nekoliko puta kupovao preko ovog foruma, a takoÄ‘e, i preko ona ostala dva sliÄna foruma: Audiohard i Diyaudio.  I eto, sa nekim ljudima sam se baÅ¡ lepo sprijateljio, pa je to ispalo vrednije, daleko vrednije od robe koju sam tada nabavio.  ÄŒak i sa onima sa kojima viÅ¡e nisam u kontaktu zbog raznih obaveza bih voleo da se viÅ¡e družim, pa ko zna ...? možda jednog dana ...?

 

A Äuo sam za dosta sliÄnih drugarstava, npr. u generaciji moga oca i starijih, znaÄi cirka 80 leta, ljudi se upoznali prilikom trgovine hifom i ostali prijatelji pedeset godina.

Link to comment
Share on other sites

ja sam do ovog slucaja ljudima pristupao sa poverenjem. imam tu idealisticku veru da sa druge strane imam nekog ko ima deo mojih stavova vezanih za ovaj hobi. da je ovo jedna velika igra koja sluzi u krajnjoj liniji da ljudi budu srecni. ako je neko nesrecan necim sto je kupio od mene, ako se javi u razumno vreme, nije napravio nikakvu stetu na spravi, uvek cu mu vratiti pare. nije mi cilj da nesto prodam a da iza mene ostanu zrtve. imao sam skoro slucaj, prodao sam bio skoro risticev myth preamp u englesku. javio mi se kupac da mi kaze da misli da je touch screen povaren i da mora da vrati uredjaj. vratio sam coveku novac, i kompletno podneo troskove slanja u englesku i nazad, 100 funti. kada se myth vratio kod mene, shvatio sam da je ispravan a onda u komunikaciji sa kupcem shvatio da on mucenik nikada u zivotu nije koristio touchscreen i da se prosto nije snasao. ne mogu da kazem da sam bio srecan, ali sa druge strane, nisam hteo da pravim slucaj od ovoga posto sam shvatio da je u pitanju nije bila nikakva losa namera. i mislim da nisam pogresio.

 

mene su u ovom poslu 3x zajebali. davno na pocetku karijere prodali su mi lazne bradaceve zvucnike, sreca da su radili posao nekom mom komsiji pa sam ozvukao stetu. druga dva slucaja se nedavna, oba u novom sadu. ne znam sta je ljudima tamo, posto su oba prodavca pala na istoj stvari - obecali su da ce vratiti novac ako nesto nije u redu a onda su nestali. jedan DIY-er mi je uvalio 2 razlicita trafoa uz zaklinjanje da su isti iako su na njima bile razlicite oznake (sync na forumu je njegovo ime), naravno nije mu palo napamet da vrati kada smo premerili i utvrdili da jedan s drugim nemaju veze. drugi je ovaj sadasnji slucaj, branko naskovic - ista prica, covek porekao dogovor. jel nesto sipaju u vodu tamo u novom sadu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...