Jump to content


Vaša iskustva sa (pre)prodavcima Hi-Fi opreme


Sir_John

Recommended Posts

@ pera451

Hvala na odgovoru i zanimljivoj prici (znam o kojoj firmi je rec :crno-na-belo )

@ palamudin,komsija

Hvala vam na zaintereseovanosti i zelji da objasnite i razjasnite

Pazi, ja sam odgovarao na pitanje "ljudi koji se time bave". Ne placa se nigde porez ako prodas nesto iz kuce - ali ako preprodajes i na tome zaradjujes, koliko ja znam, se placa. Bar u teoriji.

Razumeli smo se,da,to je i bilo pitanje.

@pionir

Hvala ti na odgovoru,ali vidim da ti izuzetno smeta ili pitanje ili mesto gde je postavljeno.

Ukoliko je ovo drugo,nema nikakvih problema,reci,otvoricu novu temu i prebaciti odgovore tamo.

Nema potrebe za napadom na pera451 ili komsiju,postavio sam pitanje ljudi su dali svoje misljenje,odgovor kao i ti uostalom.

Zato ponavljam,ako je problem mesto i to te izrazito tangira,slobodno reci nema nikakvih problema.

:klanjanje

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavimo da se donese "dobar" zakon, posebno za uvoz polovnih audio uredjaja.

Prvo par generalnih pitanja za Vas dvojicu:

a) kako bi izgledao taj tehnicki pregled?

:klanjanje koliko broj zaposlenih bi trebalo da ima ta Inspekcija?

c) koju obrazovnu strukturu bi trebalo obezbediti?

d) gde bi bile smestene te laboratorije, ako se zna da drzavna uprava vec iznajmljuje prostor i za postojece sluzbe?

e) kako bi se pravdalo zaposljavanje tih ljudi, ako je proklamovano smanjenje broja zaposlenih u drzavnoj upravi?

f) po kom zakonu i standardu bi se vrsilo testiranje i atestiranje?

Sada par licnih pitanja:

a) da li ste Vas dvojica tehnicka lica?

:crno-na-belo ako da, sa kojom strucnom spremom?

c) da li ste ikada radili u bilo kom organu drzavne uprave?

d) da li ste se ikada bavili atestiranjem uredjaja?

e) da li ste ikada bili angazovani na donosenju odgovarajuce zakonske regulative?

f) na osnovu koje vrste profesionalnog iskustva dajete ove predloge?

Hvala.

Link to comment
Share on other sites

Ovo o cemu se pise nema veze sa temom.Ako hoces da pomenemo i zakon,moze.On ne valja.Zar nije moglo da se definise koja je to polovna roba koja moze da se uveze?Ako je osnovno sredstvo ,moze da se uveze i kljakavo ako se ne proizvodi u Srbiji.E,zato Fidelity i comp.sveraju umesto da uvezu legalno a ordinacija ladno uveze rendgen koji ti pominjes.

Znaci zakon ne valja pa se zato svercuje... right. Da nema poreza ne bi ga niko ni utajio, zar ne? Opet kriv zakon? A tek da nema ni carine - verovatno ne bi niko ni svercovao... nego oni to sto :crno-na-belo Cudo jedno za sta je sve kriv zakon....

Mi bas imamo gomilu losih zakona....

Link to comment
Share on other sites

@Nenade,

hvala. Bice vrlo zanimljivo procitate odgovore Palamudina i Pionira na moja pitanja.

Ja sam radio u drzavnoj upravi i kao tehnicko lice na razvoju zakonske regulative. Moguce je doneti hiljade dobrih zakona koje nije moguce sprovesti, jer je za njihovo sprovodjenje potrebno nerealno mnogo ljudi.

Da li ste se ikada zapitali kako je uopste u praksu uvedeno pausalno oporezivanje? Da li bi uopste bilo moguce u Poresku upravu primiti jedno 10000 inspektora koji bi pratili svakog majstora koji ide da otcepi zapusenu kanalizaciju i proveravali koliko je naplatio? I gde je bio? Da li je isao na pice, ili je obavljao komercijalnu delatnost?

Svakome je jasno da to nije pravedno oporezivanje, ali kako fizicki sprovesti pravednije? I ko ce to da plati? Da li ce plate zaposlenih inspektora biti pokrivene dodatnim prihodom od oporezivanja majstora na terenu, ili ce i to platiti poreski obveznici? Koji je onda smisao toga?

Ja sam Vam objasnio zasto je zakon uveden. Da li Vam je to ispod pojasa ili nije, ja u to ne ulazim. Zakon je donesen sa tom idejom.

Link to comment
Share on other sites

Ono što je DVV rekao, da ako hoćete da budete tretirani kao Nemci, onda morate i da se ponašate kao Nemci, se odnosilo i na one koji kupouju polovnu robu, jer i Nemci to i te kako rade.

Ali uz raÄun/priznanicu da je uplatio tom i tom, i reversom da je od tog i tog primio plaćeno. Za sluÄaj da bude problema, da se zna ko je tu Å¡ta uradio.

A umesto Å¡to toliko priÄate u prazno, baÅ¡ biste i mogli da napravite top listu od koga ste sve kupili neÅ¡to i da svakoga ocenite ili zvezdicama od 1 do 10, ili krstaÄama od 1 do 10, u zavisnosti od toga kako ste proÅ¡li. Svako pojedinaÄno, pa da se samo sabiraju i jedno i drugo, da bi uvek moglo da se vidi stanje. Nema potiranja, paralelno za svakoga.

Ne oÄekujte od države pomoć, a neću da vam sada citiram izvesnog J.F, Kennery-ja koji je rekao: "Ne pitaj Å¡ta tvoja zemlja može da uÄini za tebe, nego Å¡ta ti možeÅ¡ da uÄiniÅ¡ za svoju zemlju".

Tako su i radnici "Zastave" svojevremeno trpali cedulje u vrata: "Kakva plata, takva vrata", a istina je upravo obrnuta, "Kakva vrata, more dobro da uopšte ima plata".

Da biste iÅ¡ta u životu imali, prvo morate da date. Ako hoćete kakvu-takvu zaÅ¡titu od mućkaroÅ¡a i prevaranata, odnosno informaciju ko se dobro pokazao, prvo morate da date - malo truda od sebe, da malo manje pametujete, a malo viÅ¡e sednete i posvetite 5 minuta spisku onih sa kojima ste poslovali, ako i toliko. Vrlo brzo će se proÄuti, kako u narodu, tako i meÄ‘u prodavcima. Biće viÅ¡e reda, ne idealno ali mnogo bolje nego sada, i brže nego Å¡to mislite, do sredine godine MNOGO toga bi moglo da se zna.

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavimo da se donese "dobar" zakon, posebno za uvoz polovnih audio uredjaja.

Prvo par generalnih pitanja za Vas dvojicu:

a) kako bi izgledao taj tehnicki pregled?

:klanjanje koliko broj zaposlenih bi trebalo da ima ta Inspekcija?

c) koju obrazovnu strukturu bi trebalo obezbediti?

d) gde bi bile smestene te laboratorije, ako se zna da drzavna uprava vec iznajmljuje prostor i za postojece sluzbe?

e) kako bi se pravdalo zaposljavanje tih ljudi, ako je proklamovano smanjenje broja zaposlenih u drzavnoj upravi?

f) po kom zakonu i standardu bi se vrsilo testiranje i atestiranje?

Sada par licnih pitanja:

a) da li ste Vas dvojica tehnicka lica?

:crno-na-belo ako da, sa kojom strucnom spremom?

c) da li ste ikada radili u bilo kom organu drzavne uprave?

d) da li ste se ikada bavili atestiranjem uredjaja?

e) da li ste ikada bili angazovani na donosenju odgovarajuce zakonske regulative?

f) na osnovu koje vrste profesionalnog iskustva dajete ove predloge?

Hvala.

Licna pitanja zaboravi.

Ako je zakon dobar,sta onda ne valja u drzavi Srbiji pa gomile rashodovanih medicinskih uredjaja i ostalog otpada zagadjuje zemlju?

Ne zelim konfrontaciju nepotrebnu.Ti si pametan,radis za drzavu,ja sam glup.

Da li mislis da je realno da ti odgovorim na pitanja 1a-1f u roku od dva minuta i to za DZ?

Link to comment
Share on other sites

Problem ovog foruma je Å¡to idealno preslikava stanje nacije, pa je krcat hausmajstorima. Cela Srbija je krcata hausmajstorima. Svi znaju od svega po malo, a kada doÄ‘e stani-pani, pa mora struÄno da se radi, nigde nikoga.

I tako će i nadalje biti, gajićemo posebnu sortu koju Nemci zovu "klugscheiser", u slobodnom prevodu "mudroser". Svi sve znaju, ali spasenije Äekaju ili sa neba, ili da neko drugi uradi, jer oni se ne daju zeznuti da urade neÅ¡to, a drugi da to posle besplatno koriste, ali su zato lukavi kao luk pa će lepo da saÄekaju da neko drugi odradi, a oni će za džabaka da se okoriste.

Ljudi bre, manite se prepirki i propitivanja, pa pomalo i vređanja, od toga nema vajde, nikome neće biti bolje, a svima će biti gore.

Nego, hajde lepo dajte svoje spiskove, evo ja ću za poÄetak da vodim opÅ¡tu evidenciju. Da poÄnem:

DVV - Zoran iz Apatina / kupljen tjuner / april 2009: * * * * * * * * * (9) / . . . . . . . . (0)

Rezultat: Zoran iz Apatina 9 * / 0 +

Link to comment
Share on other sites

@dvv,

da li pominjemo i ljude sa foruma, ili samo izvan foruma?

Na forumu ima ljudi koji vole da cesto menjaju opremu, a nisu preprodavci. Prosto se plasim da im navodjenjem toga sta sam sve kupio od njih ne napravim negativnu reklamu, cak iako bih im za sve transakcije dao ocenu 10...

Link to comment
Share on other sites

@dvv,

da li pominjemo i ljude sa foruma, ili samo izvan foruma?

Na forumu ima ljudi koji vole da cesto menjaju opremu, a nisu preprodavci. Prosto se plasim da im navodjenjem toga sta sam sve kupio od njih ne napravim negativnu reklamu, cak iako bih im za sve transakcije dao ocenu 10...

To odluÄite sami. Ili pitajte njih, pa se dogovorite.

Aaaahhh, zlatne li reÄi - DOGOVORITE se!

Ja to neću uraditi, jer se ne radi o profesionalnim prodavcima, ljudi jednom u tri godine prodaju jednu stvar, što za mene nikada ne može bit kvalifikacija za prodavca.

Link to comment
Share on other sites

Evo:

a) kako bi izgledao taj tehnicki pregled?

Strucno lice iz oblasti bi vizuelno i tehnicki pregledalo uredjaj po usaglashenim normama.

:klanjanje koliko broj zaposlenih bi trebalo da ima ta Inspekcija?

Zavisi od promera posla, dovoljno bi bilo datu uslugu obezbediti na jednoj lokaciji sa varijabilnom kolicinom zaposlenih (honorarni rad/ dnevnica)

c) koju obrazovnu strukturu bi trebalo obezbediti?

U zavisnosti od potrebe posla SSS je sasvim zadovoljavajucja za vecjinu potrebnih provera

d) gde bi bile smestene te laboratorije, ako se zna da drzavna uprava vec iznajmljuje prostor i za postojece sluzbe?

Tehnicka provera uredjaja se odredjuje normama, za date norme detaljno se mozete upoznati sa firmama koje rade ATEST uredjaja. Lokacija bi bila jedinstvena, kao sto sam napisao.

e) kako bi se pravdalo zaposljavanje tih ljudi, ako je proklamovano smanjenje broja zaposlenih u drzavnoj upravi?

Jednostavno, samofinansirajucji su.

f) po kom zakonu i standardu bi se vrsilo testiranje i atestiranje?

Odgovor je vec dat, postoje norme po kojima se radi ATEST uredjaja pri prvom uvozu u zemlju.

Sada par licnih pitanja:

a) da li ste Vas dvojica tehnicka lica?

Ja jesam.

:crno-na-belo ako da, sa kojom strucnom spremom?

Kako se racuna visha graficka sada?

c) da li ste ikada radili u bilo kom organu drzavne uprave?

Da

d) da li ste se ikada bavili atestiranjem uredjaja?

Da

e) da li ste ikada bili angazovani na donosenju odgovarajuce zakonske regulative?

Ne direktno, bio sam u savetodavnoj funkciji pri tuzilastvu za VTK

f) na osnovu koje vrste profesionalnog iskustva dajete ove predloge?

struchna sprema iz tehnologije stampe i stamparskih mashina, serviser racunara duzi niz godina a ima i josh par zanimanja koja tu i tamo donesu neku kintu.

I sta sad... ?

Link to comment
Share on other sites

Onda mislim da Vam necu biti od velike pomoci.

Od kad sam postao clan foruma kupujem (skoro) iskljucivo na forumu, a za poslednje dve-tri godine kupio sam (po secanju):

- preamp: 1 x Rotel, 1 x Cambridge Audio, 1 x Audiolab,

- power amp: 1 x Kenwood, 1 x Cambridge Audio

- zvucne kutije: 1 x Dayens, 1 x Linn, 2 x B & M

- tjuner: 1 x Onkyo

- DAC: 1 x MF, 1 x Arcam

- S/PDIF konvertor: 1 x PCLink, 1 x HAG

- kablovi: vdH i AQ, vise komada

- stalci

Pored toga kupio sam 1 CD Denon od coveka sa "onog" foruma, a uz pomoc prijatelja sa ovog, kao i jedan snagas Audiolab preko HO, a na hint coveka sa ovog foruma.

Ovaj spisak navodim samo zato da bih Vam objasnio kako dobro covek moze da prodje kupujuci ovde. O KP i slicnim varijantama i ne razmisljam.

Link to comment
Share on other sites

Od kad sam postao clan foruma kupujem (skoro) iskljucivo na forumu, a za poslednje dve-tri godine kupio sam (po secanju):

.

Јел имаш и Ð´Ð°Ð½Ð°Ñ Ñве те Ñправе?

:crno-na-belo зеоÐ_Ридер

Link to comment
Share on other sites

Tacno.

Odakle ti ideja da ovakav posao sme da se poveri honorarcima? Kako se vrsi transport iz cele Srbije do te lokacije i o cijem trosku?

Gde mislis da ih nadjes? Da li si siguran da je ta struktura uskladjena sa normativnim aktima koji definisu strukturu zaposlenih u Inspekcijskim sluzbama? Da li znas kako izgleda struktura zaposlenih u ustanovama za atestiranje?

Kao sto rekoh, nema sanse. Koji SRPS standardi se primenjuju na audio uredjaje?

Salis se? Pa onda bi Poreska uprava mogla da primi 100000 radnika.

Mislis da bi 20-30 godina stari uredjaji zadovoljili te standarde?

Cini ti se.

U tehniku vrlo tesko.

Kao graficar? Gde?

Kojih?

To je malo na poduzem stapu.

Voleo bih da vidim gde bi se sa takvim CV-jem mogao dobiti posao u regulatornim telima.

Kadrovski sastav savetnika Agencije za Energetsku Efikasnost Srbije (gde sam ja radio):

a) 2 doktora masinstva,

:cheers 2 doktora elektrotehnike

c) 1 inzenjer elektrotehnike

c) 3 inzenjera masinstva

Pa sad ti vidi...

Link to comment
Share on other sites

@Zeon,

e da, otisao je i Rotel preamp.

@Ambiente,

odem ja u Poresku i pitam: "Kako se obracunava porez na transakciju od 100 Evra u kojoj sam ostvario materijalni gubitak?"

A oni mi otpevaju poznati motiv iz pesme "Rasle tikve na bunjistu": "More bre, more bre, ajd' odatle breeeeeee..."

Link to comment
Share on other sites

@Pera, Palamudin i ostali

Ne bih da glumim sad neki Glas razuma, ali nema potrebe da se razgovor svede na licni nivo, a u tom pravcu ide. Zakonska regulativa o uvozu polovnih audio uredjaja sigurno nije tema koja interesuje nekoga ko otvori ovaj topic. U nekom krajnjem slucaju mozda i jeste ali da je vi sad donosite i uskladjujete ovde na forumu... Stoga, :cheers , take it easy.

A sad malo o preprodavcima uredjaja. Ja sam od izvesnog Darka Zivkovica iz Zemuna kupovao u dva navrata, prvi put Yamaha pojacalo, drugi put Celestion 3 zvucnike i o tom poslu mogu da kazem da je prosao na obostrano zadovoljstvo. Bukvalno sam dobio ono sto je covek opisao u tel. razgovoru, odlicno ocuvane i tehnicki potpuno ispravne uredjaje. Iskreno da kazem, bio sam pomalo sumnjicav kada sam kupovao pojacalo jer ga je opisao kao vizuelno perfektno (kako sad pojacalo od deset i vise godina moze da izgleda perfektno, mislim se ja), medjutim, tako je i bilo - perfektno. Kasnije, kada sam kupovao zvucnike, znao sam koga da kontaktiram, i ponovo sam bio zadovoljan kupovinom. To pojacalo sam kasnije zamenio sa Radenkom, odavde sa foruma, za Nad 306 pojacalo kojim sam vrlo zadovoljan i sada ga koristim. Takodje, od Radenka sam kupio cd player Philips 610 i on je jos uvek u sistemu i super radi (otvarao sam temu ranije o tom plejeru, problem je u potpunosti resen jednim pazljivim ciscenjem lasera :wave2 ). Za Radenka moram da kazem i to da on nije preprodavac, covek jednostavno menja uredjaje malo brze (mada i to brze nije nista prema nekim drugim clanovima foruma :klanjanje ), uzivanje mi je bilo slusati ga i gledati kako prica o muzici i hifi-u, i za obe transakcije sa njim imao sam otvorenu mogucnost da vratim uredjaj kad hocu, ako mi se ne svidi kako zvuce kod mene u mojoj sobi.

Ako ce DVV da vodi neku tablicu i statistiku, onda od mene pozitivni glasovi za Darka i Radenka :crno-na-belo .

Link to comment
Share on other sites

@trotter,

i ja se slazem da tema ne treba da ide u tom pravcu. Jedino ne volim sto se ljudi na forumu lako upustaju u pravne i tehnicke diskusije za koje bas i nisu uvek kvalifikovani, pa se onda dobijaju dosta neprijatna pojednostavljenja. To je onaj "mali Djokica" sindrom ili kako to rece DVV "Klugscheisser".

To je kao kada bih ja sada poceo da "objasnjavam" DVV-u konstrukciju pojacala, ili Willi Studer-u klasicnu muziku :crno-na-belo .

Koliko ja znam, Darko je polovina para "otac i sin". Pojavljivali su se na Audio berzama i cesto imaju zaista interesantne uredjaje, i to cesto u veoma dobrom stanju. Ja sam par puta pokusavao da nesto uradim sa njima, ali uzalud. Neke stvari umeju da daju povoljno, a opet neke druge zacene potpuno bez osnova i ne odustaju. Ja sam hteo od njih da kupim neki mali Rotel snagas, a onda sam za prakticno iste pare kupio Audiolab, sa kojim taj entry-level Rotel ne moze da se poredi. Ali da povremeno imaju zanimljive sprave, imaju...

@ambiente,

to upravo i pokusavam da objasnim sve vreme. Organizacija takve masinerije da bi se uvozili tjuneri od 20 Evra i CD plejeri od 30?

Pa drzava ne moze da organizuje legalizaciju (rok 1. mart, obradjen smesan procenat slucajeva, a Katastar strajkuje) i preregistraciju vozila (registrovana, pa naknadno oduzeta), a sad ce da se mlati 30 godina starim zvucnim kutijama?

Mozda, u sledecoj emisiji "Top liste nadrealista"...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...