Jump to content


Vaša iskustva sa (pre)prodavcima Hi-Fi opreme


Sir_John

Recommended Posts

On 15.9.2020. at 10:00, zeljko1974 said:

Gruja je jedan od boljih prodavaca na kp sajtu, Toma takodjer, ove ostale ne znam tj nisam nikad kontaktirao sa njima.

Ali ono sto mogu reci da sam primetio da Milos klasik recimo oglasi one Spendore, drzi ih neko vrme na 650e, naravno ne prodaju se i onda spusti na 550e, tako neko vreme ide oglas, onda ga ukloni i opet postavi iste te spendore ali opet cena na 650e pa ko se ufati za 650e a ko ne.....za tako izkusnog preprodavca malo neozibiljno.

Inace je 70 posto audio robe na kp sajtu teski krs. Letimican pogleda na njuskalo me svaki put u to uveri.

Na Njuskalu nije nista drugacije.Vecinom krs u ponudi i pritom jos skuplje nego kod nas.

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, seven said:

Na Njuskalu nije nista drugacije.Vecinom krs u ponudi i pritom jos skuplje nego kod nas.

 

Pa nisam baš siguran da je tako. 

Ne možete porediti kupovnu moć stanovnika države europske unije i naše jadne srbijice. Tamo je daleko veća fluktuacija robe, ponude i potražnje, a i nema granica, protok robaide neometano. 

Ne bih da budem grub i nekulturan, ali je totalno neozbiljna ova vaša izjava. 

 

Link to comment
Share on other sites

Hifi kao sport je vec davna proslost i prava retkost na zapadu.Procentualno retko je gde zastupljen u tolikoj meri kao na istoku koji je toga ostao zeljan,a i kod nas na balkanu gde postoji tradicija audiofilije jer nismo bili zatvoreni u toku blokovske podele.To sto toga nema po oglasima druga je stvar.Mislis li da je slucajno nas hifi sajam takav kakav je,sto ovde nadju vremena da dodju i predstavnici MBL,Nordosta,Audio Note,sto imamo priliku da na sajmu cujemo dac od 30k,sisteme od 100k i sl ...ima ovde dobre hife bas dosta,ali ljudi izbegavaju pojavljivanje u javnosti i oglasavanje.Od najskuplje Focal Utopie,Avantgarde, De Agostino,Nagra... sistema od 6 cifara...sve to ima kod nas.Naravno nema na Kp,tu si u pravu...ali da smo bog zna koliko iza Hrvatske...to je smesno.

Link to comment
Share on other sites

Pa, tema je second hand tržište. 

Dovoljno je 2 klika mišem i voala, sve se pokaže. 

Ovo je samo moje skromno mošljenje, ništa više. 

A o kupovnoj moći da ne pričam. Imam par poznanika koji žive u cro, neuporedivo bolja situacija nego kod nas. Čovek ode u Munich i snimi značajno sniženje audio opreme, pazari i uživa. 

Što se tiče ovoga što ste naveli da audio velikani dolaze kod nas na sajmove, pre mislim da je to što osećaju da je naše tržište bilo zapostavljeno u zadnjih 20-30god,pa traže eventualni novi prodajni segment, tj ovčice.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Dobar deo SH trzista,narocito tog skupljeg segmenta je potpuno van KP.Ja sam od svojih 10 poslednjih sprava kupio 10 van KP,a i sta sam prodao prodao sam po preporuci,na rate drugarima i kolegama s foruma i sl.Ljudi i kupuju i prodaju van zemlje,otkrili ljudi ebay,Ali i sl.preko interneta,a velik broj trgovina se obavlja preko dilera po sistemu staro za novo i sistemom preporuka nadje kupca,ni ne stize to do oglasa.Ovde i jeste SH trziste jako razvijeno,veci je problem sa novom hifom ali i ona nalazi svoje kupce...Mojih 2c ...

Da je opste stanje lose to valjda svi vidimo,ali to nisu kupci hifi,hifi ne spada u potrosacku korpu.To je luksuz,a luksuziranje i hedonizam bilo kakve vrste je nas omiljeni sport.Cim legne neki visak,mi preko mere,znam po sebi.Tako btw.ljudi razmisljaju da niko nema ni za hleb,a kamoli za more,a po turistickim agencijama sve rasprodato. Slicno i sa nekretninama,jedan dobar broj ljudi ne moze ni da sanja o kupovini stana...a bar 5 puta lakse prodati nego kupiti stan,upisuju se ljudi na neke gluposti od spiskova za cekanje.Neki nemaju,neki kupuju 20.stan za rentu...Cudan smo mi narod(u pozitivnom smislu) i opasno žilav.

 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, zeljko1974 said:

Pa nisam baš siguran da je tako. 

Ne možete porediti kupovnu moć stanovnika države europske unije i naše jadne srbijice. Tamo je daleko veća fluktuacija robe, ponude i potražnje, a i nema granica, protok robaide neometano. 

Ne bih da budem grub i nekulturan, ali je totalno neozbiljna ova vaša izjava. 

 

Ja ne Znam koji ste vi Njsukalo gledali.Ja sam ga juce detaljno pregledao,situacija kao i kod nas,Nista bolja ni losija..Ispadne po prici da u Cro tece med i mleko,a plate kao u Nemackoj.Moracu vas razocarati jer idem cesto tamo jer zivim u pogranicnoj zoni.Tacnije u Osijek,Vukovar ,a i kod mene dodju prijatelji od preko.Slavonija.Situcaija je ocajna ako ne i gora  .Pola se ljudi iselilo,,a pola dolazi ovamo u shoping jer je tamo uzasno sve skupo,tako da dzaba i veca plata kad je kupovna moc ista ili niza.U novom Sadu svaki drugi auto iz Cro(pre Korone),kao da je glavni grad Slavonije.Dakle slicna kupovna moc,da ne poredim Bgd i urbani procenat stanovnistva  i njegovih skoro 3 mil.ljudi kao cela Hrvatska.Veoma Egal situaija.

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, seven said:

Situacija je očajna ako ne i gora . Pola se ljudi iselilo, a pola dolazi ovamo u šoping jer je tamo užasno sve skupo, tako da džaba i veća plata kad je kupovna moć ista ili niža

Potvrđujem, bio prošle godine nekolko dana u Dalju, kod Osijeka i Vukovara, delim mišljenje sa kolegom seven ...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Jbg, nije isto. Ni pod razno.

Ne znam sta gledas, ali uporedi samo sprave iznad 5k evra i iz aviona se vidi gde smo mi, a gde oni.

Zar stvarno mislis da bi ovde ljudi oglase tako nesto.Mslm mogu da oglase ali koja je sansa da prodaju...

Ljudi su svesni okruzenja,da ce samo da namame u stan radoznalce.Stave to ljudi na ebay ili odnesu u inostranstvo, pa rese...ili odnesu svom dileru od koga su kupili uz doplatu za nesto novo,on vrlo moguce ima vec nekog.To i treba da bude logican krug kojim informacije kruze.Ja sam upravo raspitujuci se o novom uredjaju rekao dileru da bih uzeo ex demo ili koriscen uredjaj iz njegovog programa i nek neciji upgrade slobodno dvaput iskoristi na obostrano zadovoljstvo.Poslao mi je listu toga sto ima.To se tako radi svukuda u svetu.Na taj "preloved" deo sajta sam cesto nailazio,to su njihovi bivsi klijenti i drago mi je da znam istoriju uredjaja.U Uk obicno daju 3 meseca garanciju na takve stvari.

Po meni Kp je odlican sajt za uredjaje od 50-1000,za ostalo kod nas ljudi vec imaju prevelik strah od polovnog.Imaju ga opravdano naravno i kupci uredjaja od 100evra.Forum bi trebao biti(i jeste) mesto od poverenja, gde mozes prodavca upoznati preko postova i cesto procitati ponesto o istoriji uredjaja.

Link to comment
Share on other sites

Sve to isto vazi i za HR, tako da argumenti nisu adekvatni. Naravno da se i tamo egzotika primarno prodaje drugim kanalima, a ne preko oglasa.

A i kad smo kod foruma - pogledaj kakve sisteme tamo ljudi imaju.

I naravno da postoji gomila ljudi sa ultra-mega-giga sistemima koji su daleko od bilo kakvih foruma, facebook grupa i slicno.

I zar stvarno verujes da ce neko da "tipuje" nekoga na osnovu Hi-Fi skalamerija koje prodaje na oglasima ili kaci na forumima? Previse gledas filmove :)

Link to comment
Share on other sites

Bas tako Delija, veoma realno sagledavate situaciju i kod nas a i u okruzenju.

Niko nije rekao da je Kp los sajt, moj target je bio na PreProdavcima audio opreme, skupljacima razno raznih krseva na zapadu, pa onda dovlace taj isti  garbage u Srbistan i prodaju sa sve trubama i fanfarama,nakiceno i nakindjureno.

Naravno ,cast izuzecima.

Gospodin Seven nije u toj podgrupi. On je jedan uredan i kulturan  preprodavac , barem koliko sam moga da ispratim.

chears !!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Evo iz prve ruke mogu vam potvrditi neke stvari kako je u hr. Pretpostavljam da je standard nesto bolji nego kod vas, gotovo da vise nitko nema placu ispod 600€, normalne place su oko 800€, a u nekim sektorima ( građevina, IT i sl.) su vec uobicajene preko 1000-1200€. Zivot je nesto skuplji ali ne bas toliko, uspoređujem ponekad cijene posto sam ponekad poslovno u Subotici i Beogradu. Istocni dio Hr je malo druga prica ali ne bas drasticna razlika. Tu je vise problem u nekom principu zivota i mentalitetu jer mnogi ne zele traziti posao dalje od 10 km od svoje kuce ili stana, ili imaju neku viziju da mogu raditi samo lagane poslove za debele novce. Odlazak ljudi se vise desava zbog politicke situacije nego zbog siromastva ili nedostatak posla. Ima tu takoder i onih koji zele zaraditi daleko vece novce nego sto je to moguce kod nas, bez obzira sto nije toliko lose.

Sto se tice second hand ponude Njuskalo je solidno ali nije svetinja, tamo se kupuju uglavnom jeftiniji uređaji. Za kvaliteniju opremu je apsolutno Robertoshop br.1. Ono sto jse nalazi na njegovoj web stranici ili na njuskalu je samo jedan mali dio ponude. Covjek u svakom momentu ima nekoliko stotina komponenti u ponudi, ako ne i tisucu. Sve je to raspoređeno ili natrpano u cak 8 demo soba i pored toga u Rotary Audio trgovini gdje su nove egzoticne stvari.

Pored vrlo kvalitetne ponude vecina ljudi u Hr ipak dosta odlazi i nabavlja komponente izvana, Austrija, Njemacka, Nizozemska, Danska, Norveska, Francuska. Ja sam osobno posredovao i dovozio raznim kanalima nekim prijateljima bar 20-tak komponenti i zvucnika iz inozemstva. To je zaista postalo vrlo jednostavno. Radi se uglavnom o komponentama vrijednosti 1000-5000€, te su najtrazenije.

Na Njuskalu je cesto slabija ponuda zato sto je protok prodaje dosta brz, ono sto je zanimljivo i solidne cijene brzo se proda.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Samo da prenesem moje iskustvo...

Silom neprijatnih okolnosti trebala mi je nova zvucnica za gramofon...

Kontaktiram naseg zastupnika, od koga sam ranije vec uzimao par stvari (da kazem da se poznajemo)....

Standardna prica corona, proizvodjac podigao cene, duge liste cekanja...

Imam da ti ponudim nesto drugo... a ako bas insistiras na toj zvucnici.... i kaze svoju cenu... 

Ne budem lenj kontaktiram madjare, hrvate....

Sve se zavrsi tako sto sam od hrvata dobio 35% nizu cenu...

Upravo mi drugar donosi novu zvucnicu...

Ko je ovde lud? I posle su preprodavci krivi zato sto domaci zastupnicima ide lose...

Pohlepa i bezobrazluk je kriv!

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Naleteo si na pogresnog.Ima vrlo poslovnih ljudi u hifi biznisu sa  sluhom za posao koji ti ponude cenu koja je i ispod cene u radnji u inostranstvu.Imaju dobre ulazne cene ili se zadovolje manjom zaradom nebitna mi je potpuno necija matematika,bitna mi je moja i svako od nas ce zazmuriti na 10% vecu cenu,a na 35% svako ce reagovati isto.Svi mi imamo nekog u inostranstvu ...al necemo maltretirati nekog zbog nase zabave za malo razlike.

Link to comment
Share on other sites

Nisam naleteo na pogresnog...

U srbiji imas 3-4 uvoznika kod kojih mozes da pazaris zvucnice...

Ja sam zainteresovan za brend koji meni odgovara, kod zastupnika drugog brenda sam naisao na razumevanje i vise nego korektnu cenu, ali ni on nazalost nije imao na lageru ono sto je meni trebalo...

Hteo sam samo da konstatujem da smo i pored toga sto smo malo i siromasno trziste, pre svega sami krivi za situaciju u kojoj je nalazimo....

Link to comment
Share on other sites

Више но јасно, али која је поента rant-a онда?

Ево пар примера из Македоније, од различитих дистрибутера:

  1. Ако се ради о Audio Technica звучницама, звучнице су увек скупље од иностранства због мизерне марже које дилери добијају од Мађарског дистрибутерa;
  2. Ако се ради о Ortofon звучницама, звучнице имају одличне цене, али се морају платити унапред и чекати неодређено време зато што тако функционира та дистрибуција (сасвим легална, по налогу Ортофона);
  3. Ако се ради о Denon звучницама, звучнице имају компаративне цене, не морају се платити унапред али је опет чекање неодређено.

Поента ми је, rant без контекста је потпуно бескористан свима осим за краткотрајну гратификацију.

Не помаже у решавању проблема.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...