Jump to content


Vaša iskustva sa (pre)prodavcima Hi-Fi opreme


Sir_John

Recommended Posts

Samo jedno. Ja sam kupio onaj od 0,5 m. Koliko sam razumeo, Zika je hteo onaj od 1 m?

Ispade da sam ja krivac, posto sam ja kupio doticni interkonekt i Lapp - kako Willi rece, verovatno najbrza prodaja na forumu do sada :D.

Znao sam ja to, još kod lokomotive, al' ste se sami okrivljavali... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Okrivljavao sam se zbog sledeceg.

Willi je prvo postavio oglas za 1 m. Meni je to privuklo paznju, ali sam bio nesto zauzet, pa se nisam javio. Onda se odjednom pojavio oglas za 0,5 m, koji je i mene zbunio - na trenutak sam pomislio da je to ponovljen onaj prvi, pa sam onda video razlicitu duzinu.

Posto je u ovom drugom bio i Lapp, pa mi je bilo zgodno da ubijem dve muve jednim udarcem, reagovao sam brzo, pa je oglas rekordno brzo i zatvoren.

Verovatno je Zika, videvsi neke brze promene, pomislio da je zatvoren onaj prvi.

Link to comment
Share on other sites

@Zeone,

mozes li malo da uporedis vdH Thunderline, Integration i slicno.

Vidim da Kuja i Ozzy vole taj Integration (ako nisam nesto ukrstio), gde je to spram ovoga?

Мени Ñваки ВДХ има наглашене баÑове.

Ово је моје мишљење!

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Zar WAV (uncompressed PCM 16b/44.1kHz) audio zapis nije identican red-book CD standardu?

Red Book standard je jedan i to je jedino Audio CD. U njega ne spadaju ni WAV ni AIFF.

WAV i AIFF su kompjuterski audio formati. Razlika između ova dva formata je u obrnutom byte orderu dok su po sadržaju identični.

Jedina sličnost WAV/AIFF i Red Book standarda je što su oba linearni PCM a u većini slučajeva imaju 16 bita/44kHz, kao i Red Book.

WAV i AIFF mogu imati veću rezoluciju u bitovima i veću sampling frekvenciju.

Red Book ne može.

WAV i AIFF su data diskovi, Red Book je Audio CD.

Kada se WAV ili AIFF narežu za CD plejer, oni su konvertovani u Red Book Audio CD.

Kod data diskova, udubljenja i izbočine su nule i jedinice.

Kod red Book standarda, promena sa udubljenja na izbočinu ili obrnuto je jedinica - odsustvo promene u određenom vremenskom intervalu je nula.

Kod data diskova, niz bitova je kontinuiran.

Kod Red Book standarda, 92 tzv. frejma (1 sekunda = 75 frejmova) su interlokovani tako da CD postepeno čita unapred.

Iz ovih razlika je očigledno da WAV nije Red Book standard, kao što sam Vam i naveo: različiti su fajl sistemi i sistemi očitavanja.

Takođe je očigledno da običan npr. CDM transport, na kome je i kontroler, ne može da očita druge diskove osim Red Book standarda.

To mogu samo hibridni transporti, kao što je navedeni Teac, koj u svom firmware-u imaju kod koji im omogućava čitanje data formata, kao što su WAV, AIFF i sl.

Evo još i ovo:

"Audio CDs do not use WAV as their sound format, using instead Red Book audio. The commonality is that both audio CDs and WAV files have the audio data encoded in PCM. WAV is a data file format for a computer to use that cannot be understood by CD players directly. To record WAV files to an Audio CD the file headers must be stripped and the remaining PCM data written directly to the disc as individual tracks with zero-padding added to match the CD's sector size. In order for a WAV file to be able to be burned to a CD with most burners it should be in the 44100 Hz, 16 bit stereo format."

Da Vas ne lažu na drugim forumima.

Link to comment
Share on other sites

Da Vas ne lažu na drugim forumima.

Kao moderator na tom "drugom" Forumu, u tom thread-u sam napisao (http://www.diyaudio.rs/topic/2891-pojasnjenje-wav-audio-redbook-cd-ili-ne/page__view__findpost__p__58711):

Da razgraniÄimo dve „struje“ koje vidim ovde:

-i- Å¡ta .wav jeste, ili nije, i sliÄno...

-ii- Å¡ta je neko rekao ili nije o tome Å¡ta .wav jeste, ili nije, i sliÄno...

-i- jeste i može biti tema razgovora ovde, prema našim znanjima, volji za objašnjavanjem i prilikama...

-ii- nije i ne bi trebalo da bude tema ovde...

Od mene, toliko...

Neka ÄitalaÅ¡tvo oceni Äiji stav je ispravan, ako je potrebno...

TeÅ¡ke reÄi, al' su VaÅ¡e, nisu moje...

Link to comment
Share on other sites

Evo još i ovo:

"Audio CDs do not use WAV as their sound format, using instead Red Book audio. The commonality is that both audio CDs and WAV files have the audio data encoded in PCM. WAV is a data file format for a computer to use that cannot be understood by CD players directly. To record WAV files to an Audio CD the file headers must be stripped and the remaining PCM data written directly to the disc as individual tracks with zero-padding added to match the CD's sector size. In order for a WAV file to be able to be burned to a CD with most burners it should be in the 44100 Hz, 16 bit stereo format."

A da se prvo vratite na dezinformacije o nulama i jedinicama koje može da oÄita svaki transport i konstatacije "CD je CD a DVD je DVD" i zakljuÄak da je WAV=Red Book audio standard?

Ja mogu samo da se vratim na ono Å¡to sam napisao. Bolje reÄeno, Å¡ta sam citirao. Lako je proÄitati: http://www.diyaudio.rs/topic/2891-pojasnjenje-wav-audio-redbook-cd-ili-ne/page__view__findpost__p__58701 :

“Redbook audio is just a general term for raw, uncompressed audio. WAV and AIFF are both redbook formats. They both produce the exact same sound the same way. A WAV file and AIFF file of the same audio will actually be very similar. If I recall correctly (it's been a long time since a working in low-level audio), the only difference is the header and footer of the file... and maybe an endian issue.“

„There is absolutely nothing special about the audio data encoded on a CD.

The only difference between a "raw" 44.1KHz 16-bit stereo WAV file and CD

audio is the byte ordering.

It isn't necessary to convert a WAV or AIFF file to a special format to

write to a CD, unless you're using a format that your recording software

doesn't recognize. For example, some software won't record from MP3 files,

or from WAV files that aren't at the correct sampling rate. Similarly,

you don't have to do anything special to audio extracted from a CD.

It's already in a format that just about anything can understand.

Just put your audio into the correct format -- uncompressed 44.1KHz, 16-bit,

stereo, PCM -- and the software you use to write CDs will do the rest.

All of the fancy error correction and track indexing stuff happens at a

lower level.

Don't get confused by programs (such as Win95 Explorer) that show ".CDA"

files. This is just a convenient way to display the audio tracks, not

a file format unto itself. See section (2-36).“

Mrzelo me je da pišem, ukradoh dva, relative-no representative-na odgovora...

Ako se udubim, lako nalazim da tu piše isto što piše i u onome što ste Vi citirali (videti gore)...

Moguće je da je razlika izmeÄ‘u mene i Vas u tome Å¡to ja, kao matematiÄar drugaÄije gledam na file-ove od Vas... Verovatno mi izmiÄe onaj „low-level“ koji se pominje u delu koji sam citirao. Naravno, lako je sve proveriti u original-nim blueprint-ima RedBook-a koje Äitah, istina davno... No, to ne znaÄi da bi trebalo da imamo problem-a da se dogovorimo. Ja nisam „neraspoložan“...

Kao matematiÄar, znao bih da napravim (neÅ¡to sliÄno sam i radio, al' davno) jednostavan program koji bi pretvorio file u jednom format-u u drugi i obrnuto, uslovno da kažem, ne zalazeći u „meso“ file-a već radeći samo na „odeći“... Nekada smo to i radili binary-editor-ima, davno je to bilo...

Upravo to ste i Vi citirali:

To record WAV files to an Audio CD the file headers must be stripped and the remaining PCM data written directly to the disc as individual tracks with zero-padding added to match the CD's sector size.

In order for a WAV file to be able to be burned to a CD with most burners it should be in the 44100 Hz, 16 bit stereo format.

Toliko o tome, od mene. Ostavljam, ponovo, ÄitalaÅ¡tvu da donosi zakljuÄke...

Pogotovu Å¡to ovaj thread nije, Äini mi se, mesto za ovu diskusiju. No, to je, već, VaÅ¡a odluka...

Link to comment
Share on other sites

Sudeci po wiki-ju g.Willi je u pravu....

http://en.wikipedia.org/wiki/WAV

http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_%28audio_Compact_Disc_standard%29

ovo cisto informativno, ne drzim stranu nikome....

Ne razumem se mnogo u celu pricu, ali ja najvise preferiram http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec

("...ne znam zasto sam vam ovo ispricao, ali ne moze da skodi...." :)

Link to comment
Share on other sites

Ne znam koji izvor ste citirali ali ako je WAV = Red Book standard, onda neka oni koji to tvrde probaju da slušaju WAV-ove na svojim Red Book CD plejerima.

:listen

Prešao sam preko dosta uvreda u ovo malo izmenjenih poruka. Al', stalna, zamena teze zahteva, jednostavan, odgovor.

ProÄitajte moje poruke (razgovarate sa mnom, zar ne?) i ovde i na diyaudio.rs i naÄ‘ite jedno mesto gde piÅ¡e ono Å¡to tvrdite, a sa to ja (razgovarate sa mnom, zar ne?) napisao... Trudio sam se da, jasno, izložim ono Å¡to piÅ¡em... Moguće je da mi nije uspelo. Nije nit' prvi, nit' poslednji put...

Ja govorim o sadržaju file-a, Vi govorite o „slušanju“ file-ova. Na to sam odgovorio, već, pišući o „low-level“...

U mojem naÄinu razmiÅ¡ljanja, dve knjige su iste, ako je sadržaj isti, nisu važne korice, font i papir na kojem su odÅ¡tampane ili prepisane...

Nisu iste ako je, Äak i kod idealnog prevoda, jedna na srpskom a druga na Å¡panskom jeziku...

NaoÄare, svetlo i ostalo, to je, za mene, low-level...

Ako je to, jedini, cilj, dogovorimo se da ja (ili ljudi na diyaudio.ra) lažem(o), obmanjujem(o) i sliÄno... Ali, da zabeležimo da je to dogovoreno...

U razgovor sam ušao, samo, kao moderator Forum-a koji ste optužili za laži... Ne bih ulazio, kao što nisam, ni mnogo puta, do sada...

Ali, sve ima, svoju, granicu...

Pozdrav i sve najbolje...

Link to comment
Share on other sites

 Nije mi nikako jasan "rat" izmedju dva foruma, koji za posledicu ima to da cesto jedna ili druga strana po svaku cenu zeli da "spusti" onu drugu stranu, iako nema bas nikakvih argumenata i pogotovo sto se po pravilu mesaju oni koji bas nemaju puno pojma ni o tome sta je pitanje, a da ne pricamo o odgovoru na isto. U ovom slucaju "svajsersku" ekipu mrzi i da pogleda toliko pominjan wiki ili jednostavno nece, a mozda i ne umeju da procitaju sta pise (a pise isto na milion mesta). Bitno je samo da se kontrira.  :rolleyes:  

p.s. A ubedljivo najsmesniji su mi likovi koji ne nekom od foruma dobiju po usima jer pisu gluposti, a onda trce na drugi forum da se zale kako ih je neko, je li, jadne, pretukao ni krive ni duzne... Kakva patetika...   :rolleyes:  

Link to comment
Share on other sites

 Nije mi nikako jasan "rat" izmedju dva foruma, koji za posledicu ima to da cesto jedna ili druga strana po svaku cenu zeli da "spusti" onu drugu stranu, iako nema bas nikakvih argumenata i pogotovo sto se po pravilu mesaju oni koji bas nemaju puno pojma ni o tome sta je pitanje, a da ne pricamo o odgovoru na isto. U ovom slucaju "svajsersku" ekipu mrzi i da pogleda toliko pominjan wiki ili jednostavno nece, a mozda i ne umeju da procitaju sta pise (a pise isto na milion mesta). Bitno je samo da se kontrira.  :rolleyes:  

p.s. A ubedljivo najsmesniji su mi likovi koji ne nekom od foruma dobiju po usima jer pisu gluposti, a onda trce na drugi forum da se zale kako ih je neko, je li, jadne, pretukao ni krive ni duzne... Kakva patetika...   :rolleyes:  

Upravo to, sve vreme, pokušavam i da zaustavim...

Malo rukah, malena i snaga,

jedna slamka medju vihorove,

sirak tužni bez nigdje nikoga...

(Recimo, Vi kažete da ne želite "rat" ali ste, možda i nenamerno, upotrebili izraz koji će sigurno izazvati „drugu stranu“, naveli da „druga strana“ „ne ume da proÄita“ i tako dalje. I dalje imam utisak, da, kada bi detaljno, bez strasti, i jedna i „druga strana“ proÄitala Å¡ta piÅ¡e sagovornik i kada bi se, taÄno, definisala pitanja o kojima se razgovara, sve bilo mnogo lepÅ¡e i lakÅ¡e...)

Link to comment
Share on other sites

Prešao sam preko dosta uvreda u ovo malo izmenjenih poruka. Al', stalna, zamena teze zahteva, jednostavan, odgovor.

Pročitajte moje poruke (razgovarate sa mnom, zar ne?) i ovde i na diyaudio.rs i nađite jedno mesto gde piše ono što tvrdite, a sa to ja (razgovarate sa mnom, zar ne?) napisao... Trudio sam se da, jasno, izložim ono što pišem... Moguće je da mi nije uspelo. Nije nit' prvi, nit' poslednji put...

Ja govorim o sadržaju file-a, Vi govorite o „slušanju“ file-ova. Na to sam odgovorio, već, pišući o „low-level“...

U mojem načinu razmišljanja, dve knjige su iste, ako je sadržaj isti, nisu važne korice, font i papir na kojem su odštampane ili prepisane...

Nisu iste ako je, čak i kod idealnog prevoda, jedna na srpskom a druga na španskom jeziku...

Naočare, svetlo i ostalo, to je, za mene, low-level...

Ako je to, jedini, cilj, dogovorimo se da ja (ili ljudi na diyaudio.ra) lažem(o), obmanjujem(o) i slično... Ali, da zabeležimo da je to dogovoreno...

U razgovor sam ušao, samo, kao moderator Forum-a koji ste optužili za laži... Ne bih ulazio, kao što nisam, ni mnogo puta, do sada...

Ali, sve ima, svoju, granicu...

Pozdrav i sve najbolje...

Žiko, ja zaista nisam diskutovao sa Vama, niti su moji komentari bili upućeni Vama, mislio sam da je to jasno.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Opet sukob oko nerazumevanja bazicnih stvari i nepoimanja znacenja reci... Sta kome znaci rec "isto" ?

Evo ovako:

Pericina mama je, povodom Pericinog rodjendana, ispekla pun pleh najobicnijih vanilica. Pola kolacica je stavila u kutiju na kojoj pise "Kolaci za decu" a drugu polovinu u kutiju sa natpisom "Kolaci za starije".

Popodne, na zurku su dosla deca i penzioneri i krenuli da se posluze kolacima. Deca nisu htele da jedu kolace iz kutije za starije i obrnuto jer na kutijama stoje razliciti natpisi... Razlika izmedju .WAV i RedBook CD je upravo tolika.

I jos jedna stvar: RedBook je siri standard, a .WAV je samo file type, te cela prica ima izvesne veze sa babama/zabama...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...