Jump to content


Vaša iskustva sa (pre)prodavcima Hi-Fi opreme


Sir_John

Recommended Posts

Paretov princip je odavno prevaziđen. Može da važi samo još u sirovim i brutalnim društvima van savremenih tokova civilizacije.

Ne može se viÅ¡e govoriti o X%/Y%, sada se mora govoriti o X%/Y%/Z%. Ekonomska teorija i praksa odavno, ima tome bar 50 godina, smatra da je zapravo merilo druÅ¡tva srednja klasa, a ne niti bogati, niti siromaÅ¡ni. U socio-ekonomskom smislu, kljuÄni problem Srbije ima dva jednostavna aspekta:

1. % bogatih je proporcionalno preveliki prema % siromašnih, i

2. Srbija gotovo da i nema srednju klasu, to je neki smešan procenat u odnosu na ono što bi trebao da bude.

Kada se pogleda samo istorija Srba u 20. veku, sve postaje jasnije. Onakva decimacija stanovništva u dva balkanska i I svetskom ratu bi ugrozila svaki narod, a kamo li mali i siromašan sprski narod. Ako se dobro sećam, negde oko 40% mrtvog muškog stanovništva. Ja ne znam za bilo koji drugi narod koji je preživeo tako nešto, ako ima neki, evo recite. Bar ne u Evropi.

Svaka generacija je poÄinjala iznova. Å to rat, Å¡to promena druÅ¡tvenog sistema i to naravno nasilna, iskreno, Äudo je da nas uopÅ¡te ima.

A joÅ¡ veće je Äudo koliko mi NIÅ TA iz toga nauÄili nismo. Stara izreka kaže - ko ne uÄi iz istorije, osuÄ‘en je da je ponavlja. Mi smo dakle najbedniji Ä‘aci na planeti, jer evo i sada ponavljamo sve greÅ¡ke, doduÅ¡e, za sada joÅ¡ uvek bez dugih cevi, za sada samo mafijaÅ¡ko-partijski. Ne zna se ko je gori, "demokrate" kojima samo nedostaju crne uniforme sa one dve male munje na okovratniku, ili "nacionalno svesni", koji bi da sve nacionalizuju i vrate nas u rodovsko vreme.

Ali, za mene vrhunski paradoks je naÅ¡a logika. U 8 ujutru, sednu tri Srbina u kafani na kafu. Do podne, usrećili su svet, izabrali najbolju vladu u ovom delu MleÄnog puta i imaju najjaÄi fidbalski tim u sunÄevom sistemu, a frka poÄinje kada u 12:05 doÄ‘e kelner da naplati, jer su svi liht roze. Oni će vam objasniti kako su Srbi jedan mnogo pametan narod, samo ih uvek zajebu neki. Tu se vi zbunite, nije vam jasno, kako to, ovamo najpametniji, a onako ih svaki put neko izradi, Å¡to sada ispade da je taj neko bio pametniji? E, za taj paradoks nema objaÅ¡njenja, ili se nudi kao eto, mi smo dobri ali smo naivni. Pa i ovce su naivne, zato i postoje da budu Å¡iÅ¡ane.

Link to comment
Share on other sites

Ali, situacija se rapidno popravlja. "Megatrend" ima 20.000 studenta, otvara se i veliki univerzitetski (unezveritetski) centar u Jagodini.

Dakle, bice diplomiranih idiota za tasna-masna torbarske biznise da ne mozes da se odbranis.

Ko neobrazovan? Daj odmah pet diploma! ("Ko to tamo peva", prilagodjeno).

Bice uskoro bar 120 % stanovnistva sa diplomom! Crna Gora - 600.000 gradjana, 2.000.000 mobilnih telefona!

Amin!

Link to comment
Share on other sites

Ali, situacija se rapidno popravlja. "Megatrend" ima 20.000 studenta, otvara se i veliki univerzitetski (unezveritetski) centar u Jagodini.

Dakle, bice diplomiranih idiota za tasna-masna torbarske biznise da ne mozes da se odbranis.

Ko neobrazovan? Daj odmah pet diploma! ("Ko to tamo peva", prilagodjeno).

Bice uskoro bar 120 % stanovnistva sa diplomom! Crna Gora - 600.000 gradjana, 2.000.000 mobilnih telefona!

Fakultet za menadzment u Zajecaru je jos jedan primer satro ustanove gde das pare, i zavrsis faks za 2 godine preko mobilnog telefona. Naravno, ako nemas love, nabubas par skriptica od 20-tak strana sve sazvakano i ti si jelte krvavo stekao diplomu s kojom ces sutra da ostavis bez posla coveka u drzavnom organu, u ovoj sveopstoj sistematizaji radnih mesta (o privatnim da ne pricam), sa pravnim ili ekonomskim fakultetom, kome nisi do clanka. E tako se to radi :lol: I sve je gore... :)

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: ZvaniÄni podatak po popisu iz 2002. godine je da 11% stanovniÅ¡tva u celoj Srbiji (ili 16,7% gradskog stanovniÅ¡tva) starijeg od 15 god. ima viÅ¡u ili visoku struÄnu spremu.

Za poreÄ‘enje se obiÄno uzima podatak o stanovniÅ¡tvu sa viÅ¡om ili visokom struÄnom spremom u grupi od 25 do 34 godine. Mi tu imamo 13% visoko/viÅ¡e obrazovanih, dok npr manje od nas imaju Turska (10%), Italija (7%), ÄŒeÅ¡ka (11%), SlovaÄka (12%), ÄŒeÅ¡ka (11%), dok najviÅ¡e imaju Å vedska (37%). Å panija (36%), Francuska (34%), Engleska (29%).

Eto, nisam izdržao da ne napišem ovo, pa da zaustavimo ova licitiranja sa %.

A Å¡to se Megatrenda i ostalih tiÄe, pa njihov uticaj će se tek osetiti, ali to nije samo naÅ¡a specijalnost.

Npr. Španija je od 1991. do 2001. god povećala broj visokoobrazovanih sa 16 na 36%, dok smo mi ostali na 13%.

Ovo sve nema baš previše veze sa HiFi, pa ako admin misli da je višak, neka briše...

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Bas ste mu ga dali po offtopic-u da uši zvone, pomalo je smor al' ajde...

Elem, trgovah neki dek, a Å¡ta bi ja drugo, sa Mladenom, aka Fidelity i mogu Äoveka da pohvalim. Opisan sa dve ogrebotine na boÄnim daskama, front mint, metalurgija sasvim ok do odliÄna, ispravnost kompletna. Takav je i stigao. Da ne bude da ga previÅ¡e hvalim imam jednu kritiku, možda viÅ¡e neki moj zent kada sam video paket. Malo je, za moj ukus, uredjaj 'slabije' zapakovan. Najlon folija, stiropor od napred i jedan sloj kartona sa svih strana i opet folija. Sve je stiglo neoÅ¡tećeno, ali sam ja malo premrzao dok nisam otpakovao dek. Sumirano, preporuka sa moje strane.

Pozdrav,

Sandro.

Link to comment
Share on other sites

Mladen ne postoji... salim se, ja sam cuo da on dovozi robu cesto za Bg ovdasnjim "trgovcima"

Ma jok šišarke :) Zamisli kad bi saznali ljudi koji tvrde da ih je zahebao, gde živi :lol: E tad bi se videlo da li ih je stvarno prevario (kod njega kući na "razgovor") ili je sve samo farsa, a on je pošteni trgovac...

Link to comment
Share on other sites

Ma jok šišarke :) Zamisli kad bi saznali ljudi koji tvrde da ih je zahebao, gde živi :lol: E tad bi se videlo da li ih je stvarno prevario (kod njega kući na "razgovor") ili je sve samo farsa, a on je pošteni trgovac...

znas sta ja razmisljam..

kako je uopste doslo do tog nepoverenja prema likovima iz Sapca i Loznice?

da li se to prenelo sa trgovine kolima ili je stvarno usla ogromna kolicina uredjaja iz Bosne pa su rasparcali bez ikakve probe? nekako je moralo da pocne a mozda je covek(Mladen AKA FIDELITY NEW) kolateralna steta... ali je, cini mi se po oglasima na KP, i dalje ubedljivo najjaci sa robom a i covek se regularno pojavljuje na forumu sto je pohvalno, za razliku od nekih "preprodvaca" koji su imali par postova u stilu..."ma ko Vas j... svi ste nabedjeni kreteni " i takav tip prozivke...

Razime: novo je novo

Link to comment
Share on other sites

znas sta ja razmisljam..

kako je uopste doslo do tog nepoverenja prema likovima iz Sapca i Loznice?

da li se to prenelo sa trgovine kolima ili je stvarno usla ogromna kolicina uredjaja iz Bosne pa su rasparcali bez ikakve probe? nekako je moralo da pocne a mozda je covek(Mladen AKA FIDELITY NEW) kolateralna steta... ali je, cini mi se po oglasima na KP, i dalje ubedljivo najjaci sa robom a i covek se regularno pojavljuje na forumu sto je pohvalno, za razliku od nekih "preprodvaca" koji su imali par postova u stilu..."ma ko Vas j... svi ste nabedjeni kreteni " i takav tip prozivke...

Razime: novo je novo

RazmiÅ¡ljam zaÅ¡to se joÅ¡ niko nije javio od onih koji su rekli da ih je prevario i rekao da je bio kod njega kući i video sobu u kojoj se slikaju ti silni zvuÄnici. Ja nisam nikada kupovao od Fidelitija, a ako budem kupovao, ići ću kod njega kući pa ću da prenesem utiske, jer da kupujem na neviÄ‘eno neću ni u ludilu. Posedovao bih i one TA i one Infinity kutije, a voleo bih barem da Äujem one MB quart 980s. Kad se javi neko za koga se zna da nije jedan od preprodavaca, a da je bio kod njega kući verovaću da je Fideliti kolateralna Å¡teta... Ja sam Äuo iz usta trojice forumaÅ¡a do sada da ih je zahebao (a realno nisam predugo na ovom forumu). Ako se jedan urotio protiv njega, pa nisu valjda svi ??? No ostavljam istini da kad tad sama izaÄ‘e na videlo... Do tada gledam i merkam.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: @DVV

Paretov princip nije prevazidjen i opste je vazeci u (mikro i makro) ekonomiji, biologiji i drugde....

Menjaju se samo procenti, od prvobitnog 90/10 moze ici do 80/20. Primeri:

(Argentina) 90% bogatstva je u saci 10% stanovnistva, u civilizovanijim zemljama je malo zagladjeniji odnos,

( u firmi)80 posto dohotka donosi 20% musterija

( u botanici) 20% stabala vocki donosi 80 % prinosa

...

Sem toga postoji i Gausova raspodela ( zvono); koja bi mogla da se grubo predstavi sledecim primerom

10% stanovnistva su ispod prosecne inteligencije ( kreteni, moroni i debili) 80 % su prosecni ( mediokriteti- bez pezorativnog znacenja) i 10 % su natprosecno pametni ( pametni, geniji i super geniji). E sad i ovo zvonce moze da ima razlicit uspon ( sire ili uze) i da ovi % variraju ( 10% ili 5% ili 2%)

Primenjeno na velike brojeve ovo dovodi do proste racunice da velike nacije ( Kina, Indija- mada ovde ima drasticnih izuzetaka koje objasnjava druga teorija) imaju neiscrpan potencijal . 10% od 1 500 000 000 miliona (Kitajaca) su pametni=150 000 000. Daljim elaboriranjem 10% pametnih su supergelijalci = 15 000 000. Kako se takmiciti sa zemljom koja ima 15 000 000 supergenijalaca?

( neka bude i 2% = 600 000)

Izvinite za offfff topic, ovo nije za ovu temu a verovatno ni za ovaj forum

Link to comment
Share on other sites

*Siroma

Izvini, ali zbog slabog vida ni ne pokuÅ¡avam da Äitam taj minijaturni tekst, pa joÅ¡ onako sav bledunjav i anemiÄan. Zato, ako želiÅ¡ odgovor, molim te prepoÅ¡alji isti tekst ako privatnu poruku, nema frke, odgovoriću ti.

Link to comment
Share on other sites

znas sta ja razmisljam..

kako je uopste doslo do tog nepoverenja prema likovima iz Sapca i Loznice?

Eh, pa nije narod džabe iznedrio onu poznatu "Å¡abaÄka Äivija i valjevska prevara" :) Predrasude su Äudo, a opet, mož' da bidne, al' ne mora da znaÄi. Pre neki mesec za ćeru kupih na neviÄ‘eno Denon mini liniju od nekog lika iz Valjeva, ganc novu i za vrlo pristojne pare. Ja na neviÄ‘eno rezervisao robu, on na neviÄ‘eno obustavio prodaju, burazer sutradan otiÅ¡ao poslom za VA, svratio, platio & pokupio, i svi srećni i zadovoljni, a pre svih ćera, naraFski :)

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Bas ste mu ga dali po offtopic-u da uši zvone, pomalo je smor al' ajde...

Elem, trgovah neki dek, a Å¡ta bi ja drugo, sa Mladenom, aka Fidelity i mogu Äoveka da pohvalim. Opisan sa dve ogrebotine na boÄnim daskama, front mint, metalurgija sasvim ok do odliÄna, ispravnost kompletna. Takav je i stigao. Da ne bude da ga previÅ¡e hvalim imam jednu kritiku, možda viÅ¡e neki moj zent kada sam video paket. Malo je, za moj ukus, uredjaj 'slabije' zapakovan. Najlon folija, stiropor od napred i jedan sloj kartona sa svih strana i opet folija. Sve je stiglo neoÅ¡tećeno, ali sam ja malo premrzao dok nisam otpakovao dek. Sumirano, preporuka sa moje strane.

Pozdrav,

Sandro.

Sandro daj neke slike od finearts-a i neke utiske. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...