Jump to content


Ali dodjavola,kako to zvuci- Visoki HI FI u Londonu


Ultravox

Recommended Posts

Preveden tekst iz svedskog casopisa HI-FI music.Mozda ce jos nekome biti zanimljiv.

 

Anders Edenholm , London

 

" Ali dodjavola, kako to zvuci?"

 

Stavio sam jos jedan zalogaj u usta. Hmmmm, neka vrsta pastete sa krastavcem. Nije lose.Neko mi je stavio i casu sa sampanjcem u saku- Zar nisu fantasticni ?-cuo sam pitanje, ali nije bila rec o hrani.

Jedan malo puniji gospodin mi se smesio. -Lepse primerke jos nisam video-rekao je a onda stavio tri kobasice u usta. -E pogledaj, tamo u cosku, imamo i sushi-

Neko bi pomislio da smo nas dvojica bili na otvaranju nekog restorana, ali to nije bio slucaj. Nalazili smo se u sobi punoj ruskih milionera u drustvu neizbeznih,dugonogih,mnogo mladjih plavusa i mrzovoljnih Kineza kojima se na licu videlo da bi radije bili u kineskom restoranu i jeli pekinsku patku. Bili su okupljeni u cosku i nesto su glasno diskutovali na kineskom. Tu i tamo sam video i arapske milijardere koji su pili sok od narandze i izgledali kao osobe koje bi takodje radije bile na pijaci kamila nego ovde u Londonu.

Cela soba je mirisala na novac. Mnogo novca, posto je bila rec o prezentaciji novih zvucnika u milionskoj klasi. Pored svih ostalih, i nas nekoliko muzickih recenzenata smo po duznosti bili na mestu, ali i zbog toga sto nam je ovo bila jedina sansa da poslusamo te nove monstrume.Jedina muzika koju smo do tada culi je bila ona koja je dopirala iz hotelskih zvucnika.

Neko je kucnuo par puta u svoju casu. -Najzad,pomislio sam.Pocele su klasicne fraze dobrodoslice-Hvala vam svima sto ste dosli.... Ovo je jedinstvena sansa... prvi put u Evropi...necete verovati svojim ocima (valjda usima,pomislio sam)... itd,itd.

-Pustacemo u sobu za slusanje samo po 5 osoba- Objasnio je gospodin u besprekornom modrom parnom odelu.- I zapamtite, svako diranje zvucnika je zabranjeno,zbog otisaka prstiju, he,he-

Ovo je ludilo-pomislio sam i za utehu uzeo jos jedan sendvic sa kavijarem. Original beluga,izvrstan kvalitet. Onda sam nasuo opet i sampanjac.

Nakon sat ipo vremena dosao je red i na mene. Mi novinari smo naravno ostavljeni za kraj. Konacno su nas uveli u srediste hrama obozavanja.Ocekivao sam klasicnu postavku gde se oprema nalazi na jednoj strani sobe sa nekoliko stolica ispred ,kao na bilo kom hi fi sajmu.Greska. U jednom kraju sobe su bili postavljeni zvucnici.Tri kolosa u razlicitim modelima.Ispred njih se nalazilo jedno uze crvene boje. Da ne bi ipak neko bio nevaljao i dirao zvucnike. Ali gde da sednemo? Pronasao sam nekoliko stolica ali one nisu bile plasirane na taj nacin da je iole ozbiljnije testiranje zvucnika moguce.

-Dal ste ikada videli lepse zvucnike? Zaverenicki mi se obratio procelav muskarac u parnom odelu boje trule visnje.Onaj malisa kosta samo 90 000 funti ali kvalitet izrade je isti kao kod ovih vecih. Mozemo ih proizvesti u bilo kojoj boji koja odgovara vasem interijeru-

Ali kako oni zvuce ?-pitao sam neiskusno i naivno.Celavi se nasmesio kao da je ocekivao to neuljudno pitanje i iz dzepa izvukao Iphone. Nesto je mrljao po ekranu i odjednom se u sobi prolomila kakofonija zvukova. Nekakav odurni europop. Usi su pocele da bole.Bio sam siguran da bi to bolje zvucalo u iphone slusalicama.

-Vec smo prodali tri para- poverio mi se celavi.-plus jos jedan par koji cemo specijalno obraditi da se uklapa u enterijer musterijine jahte-Da li ste zainteresovani?-

Samo sam slegnuo ramenima. Brzo sam napustio sobu i vratiio se kavijeru i sampanjcu.

Ovako se prodaje eksluzivni hi fi u Londonu 2014-e.

Ali kad malo bolje razmislim,kavijar je zaista bio izvrstan,jedan od najboljih koje sam probao. Za kvalitetniji zvuk ionako morate ici negde drugde.

Link to comment
Share on other sites

Ako Vam je ikada palo na pamet da uporedite zvuk koncerta sa audiofilskim zvukom, razmislite o idiotima koji misle da Frenk Sinatra zvuÄi bolje od SACD ili LP.

 

Izgleda da bi se ovo ovde odliÄno uklopilo...

 

Nisam siguran da ova reÄenica, van nekog konteksta, ima smisla. Nije u pitanju HiFi niti HiEnd... Radi se o potpuno dve razliÄite stvari...

 

Idi na koncert gde je u pitanju Äista akustika, dakle bez bilo kakvog ozvuÄenje, npr. neki vokal i/ili trio, kvartet...

 

A posle poslušaj na nekom dobrom sistemu to isto u nekoj dobroj produkciji....pa još close mic, mambo džambo fazoni...

 

Å ta je bolje?

 

Po meni bolje je uživo, ali se porede dve neuporedive stvari...

 

Kao npr....bolja je komÅ¡inica uživo, ali ni Lisa Ann na filmu nije za bacanje  :P

Link to comment
Share on other sites

Mene zanima jedna druga stvar.Ti milioneri,Rusi,Kinezi,Arapi koji bace pare, koji kupe ovo. Oni po definiciji ne mogu biti bas glupsoni, Veci deo njih su verovatno i krimosi, Rusi sigurno.

Dakle, kako oni dozvole da budu prevareni, da nesto malo vredno plate basnoslovno? Znam da je 100 000 funti za njih sica ali ovde je rec o principima. Ne razaznaju los zvuk od dobrog? Pa imaju oko sebe pomocnike,mogu pozvati tj platiti eksperte koji ce biti pored njih. Obicno su ti likovi vrlo osvetoljubivi,osetljivi na svaku vrstu prevare. Ko zna koga i sta sve imaju na savesti. Kako dakle takvi likovi hladno iskesiraju basnoslovne cifre ne razmisljajuci i proveravajuci da li dobijaju vrednost za svoje pare? Ima li nesto posebnog u hi fi bransi sto nju izdvaja od ostalih industrija?

Ne znam dal sam ovo dobro izformulisao ali nadam se da shvatate moju dilemu.

Link to comment
Share on other sites

Nije navedeno koja firma je pravila prezentaciju...

 

Mnogo je ovo nedefinisano i nekako puno predrasuda, pa da pridodam još jednu. :)

 

Pretpostavljam da, na primer, bogati Nemci nisu bili prisutni zbog njihovog poznatog nacionalizma? Nije Nemac lud da basnoslovno plati neÅ¡to Å¡to nije nemaÄko... Å to su bogatiji to su tvrdokorniji.

 

Poznajem mnogo ljudi koji vole kavijar ali meni je to odvratno. ;)

Link to comment
Share on other sites

Lako doslo lako otislo.Mi smo sa svojim skromnim sistemima vece kabadahije od njih svakako.Niko od njih nema u svom hifi sistemu mesecnu ili cak godisnju platu kao mnogi od nas.Ljudi jednostavno ne znaju kako da potrose svoje pare i treba im pomoci.Stvarno mislis da je nekom ko ima na pr. vilu na zenevskom jezeru od 20 miliona eura(i nije mu jedina) do toga da proverava zasto je nesto od 100k skupo,taman posla-kupe bas zato sto je skupo ,izgustiraju  svoje kao i mi svoje pa promene dogodine.Njihovu brigu na tu temu su ostavili dokonim ljudima po forumima.Tako skupe sprave su u malim serijama i koliko god bile skupe prodavace se,kupice ih neko ko toliko zaradi za dan,i bice sve skuplje.1% Rusa koji imaju velike pare je mnogo,0.1% Kineza jos vise.Ni ti se ne pitas oko tehnike koju mozes da zaradis za dan.Pitao sam jednom jednog dilera ko kupuje skup hifi kod nas jer ga itekako ima i dobio jednostavan odgovor oko 150.000 ultrabogatasa kao potencijalnih kupaca za nase uslove sasvim je dosta.Znam recimo da u mom gradu postoji covek koji je uradio kompletnu strujnu instalaciju od hifi do table sa osiguracima Nordost kablom od 1000E.Dok neko vodi brigu vredi li metar strujnog 1k Evra on ih je ustimao u zid 10.

Link to comment
Share on other sites

SpojiÅ¡ oblast u kojoj se kvalitet ne može meriti brojevima, nekakvu ekskluzivu i iskompleksirane likove koji i u WC-u imaju aksesoare vredne desetine hiljada € i sve teÄe svojim prirodnim tokom. Za zvuk ko joÅ¡ mari.

 

I visoka moda se najÄešće sastoji od nekih smeÅ¡nih materijala, ovlaÅ¡ zaÅ¡ivenih tako da se jedva drže zajedno 3 oblaÄenja. Jasno je da sama svrha neÄeg takvog, pa i poriv za kupovinu, uopÅ¡te nije isti kao kod klasiÄnih odevnih predmeta, pa je samim tim i kvalitet skoro nebitan. Tako je i sa ovim.

Link to comment
Share on other sites

.Mi smo sa svojim skromnim sistemima vece kabadahije od njih svakako....

Slazem se sa ovim svakako.... mada

Sve je to relativno, mozda ljudi koji postavljaju teme koje pojacalo za 70e i zvucnike za 90e, misle za ove koji kupuju zvucnike za 1000e i pojacalo za 500e da su iskompleksirani snobovi, zlato u klonji, a te cenovne kategorije 100 000 e + to su sigurno neke ubice i lopovi, zesca mafija, nema sanse da je to  neko svojim radom zaradio....

 

Treba ispitati uopste kako su ovi distributeri priustili da imaju po nekoliko skupocenih zvucnika i pojacala na stanju...

Odakle?.... mozda neka revolucija da sve to bude narodno ;-) 

 

kako bese ono " Ko ima skuplji auto od hife, nije pravi audiofil " :)

Sta da rade ovi koji imaju lamborgini?

ILi u Srbiji mecku ili onaj krs bmw?

Link to comment
Share on other sites

Ja verujem da su zvuÄnici o kojima je reÄ, ipak, dobri i u svojoj osnovnoj nameni. Da li su i odliÄni, pisac teksta nije imao priliku da se uveri, jer je prezentacija imala drugaÄiju namenu od one na koju je navikao, a kupci ove vrste imaju neke svoje kriterijume. Ipak, ubeÄ‘en sam da i meÄ‘u bogarunima ima ljudi koji cene muziku i dobar zvuk.

 

Verovatno je i izveÅ¡taÄ malo karikirao dogaÄ‘aj, opterećen svojim predrasudama. Istina je negde u sredini.

Link to comment
Share on other sites

Ne ulaziti u glave bogatih ljudi(pogotovu ne mi iz  iz Srbije ,koja je na listi najsiromasnijih zemalja sveta ,svrstana na veoma visoko osmo mesto).

 

Da li je sampanjac sa kristalom u casi pitkiji od onog bez kristala.Verovatno jeste,jer kosta sto puta vise,a to vec stvara neku hemiju u mozgu.

 

Kada imate sve,tesko je zadovoljiti se sa necim uobicajenim(mada sitnice cine zivot).Kada je u ponudi nesto veoma skupo,kao ti zvucnici,kupovina istih zadovoljava potrebu bogatih za necim sto mali broj ima,a ako ne svira dobro,posluzice kao lep komad namestaja(lepo covek kaze kako izgledaju).Nemaju oni vremena da uparuju sisteme,vec se rukovode onom engleskom poslovicom:"Nisam toliko bogat da kupujem jevtine stvari".Drugo,ljudi rade po ceo dan,sireci svoje bogatstvo,pa kako da odvoje vreme za slusanje muzike (ako,ne daj boze,jos imaju nekog lampasa,koji mora da se zagreje par sati pre slusanja).,i to bez publike.Pre ce otici na neki gala koncert gde ce bar biti vidjen.

 

Ali zato dobro dodje za pokazivanje(kao u slucaju Medvedeva,ciji preskup sistem sluzi za slusanje Deep purple(bez uvrede,i ja sam odrastao uz njihovu muziku).

 

Kao sto mnogi ovde na forumu kazu,ako je tebi tvoj sistem dobar,uzivaj u muzici.Pustite i njih da uzivaju. Sve je u glavi.I slusni aparat,i iskustvo,i obrazovanost,i percepcija,i sujeta...Samo zavisi sta ko ima.

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran da ova reÄenica, van nekog konteksta, ima smisla. Nije u pitanju HiFi niti HiEnd... Radi se o potpuno dve razliÄite stvari...

 

Idi na koncert gde je u pitanju Äista akustika, dakle bez bilo kakvog ozvuÄenje, npr. neki vokal i/ili trio, kvartet...

 

A posle poslušaj na nekom dobrom sistemu to isto u nekoj dobroj produkciji....pa još close mic, mambo džambo fazoni...

 

Å ta je bolje?

 

Po meni bolje je uživo, ali se porede dve neuporedive stvari...

 

Kao npr....bolja je komÅ¡inica uživo, ali ni Lisa Ann na filmu nije za bacanje  :P

who is fuckin lisa ann

Link to comment
Share on other sites

who is fuckin lisa ann

Vidi goxy... Lisa Ann je Americki proizvod isto kao i iPhone. Jak marketing od oba pomenuta pravi nesto izuzetno i na prvi pogled je WOW ali kad pocnes da cackas po opcijama i vidis koliko je sve to precenjeno. Isto i sa njome. Moze da se ljuti ko hoce ali nema ona sta da trazi pored Belladonne (za one neupucene Michelle Anne Sinclair). U audiofilskom zargonu ova druga pomenuta em ima vise dinamike, em veca pozornica po dubini, a pritom prima veliki poprecni presek zice :order Ali opet Americki marketing...

 

A sad salu na stranu kao sto rece Aoxomoxoa Srbija je po siromastvu u samom vrhu sveta, a po nekim istrazivanjima medju prve tri zemlje u Evropi. Taj malisa od 90000 funti je jos i jeftin kakvih zvucnika ima i tu se ne postavlja pitanje kvaliteta zvuka vec prestiza. Kao sto rece sondek ima medju nama ljudi koji zaradjuju veoma mnogo i mnogi po pitanju AV opreme ne znaju sta kupuju. Jednostavno ne zanima ih i daj ono najskuplje. Ima i onih koji iako imaju mnogo umeju da budu bas probirljivi i tacno znaju sta kupuju.

 

Inace po pitanju zvucnika ono sto sam zapazio gledajuci kuce poznatih (na netu naravno, ne uzivo) je da mnogi milioneri pa cak i milijarderi koriste Bowers & Wilkins 802D model. Pre neki dan gledam intervju sa Kim Dotcom u vezi hapsenja jos pre neku godinu i covek dok vodi novinare po kuci bas pokazuje i hvali se pomenutim zvucnicima. Ojadio je drzavu za 500M $, a u kuci ima zvucnike koji kostaju kod nas 1610000 dinara (13200 e). Zasto nije nabavio neke od 100-200000$?? Zasto mnogo studija na svetu koristi bas pomenute zvucnike? Zato sto kada se neko razume u zvuk i zna sta trazi lako ce videti sta je kvalitet i sta vredi. A kad neko ne razume misli da kvalitet ide srazmerno ceni.

Link to comment
Share on other sites

То је тачно, у доÑта домова иоле имућних људи налазе Ñе звучници B&W Diamond Ñерије. Чуди ме да ниÑу чули за Dynaudio. :wave2

Link to comment
Share on other sites

То је тачно, у доÑта домова иоле имућних људи налазе Ñе звучници B&W Diamond Ñерије. Чуди ме да ниÑу чули за Dynaudio. :wave2

Svakako da nisu culi,b&w je ljepsiji i vecinom od tih ljudi uopste ne porede,ustvari boli ih uvo :plakanje

Rusi kupuju po 7 na broju nautilus(200k+eura) zbog kucnog bioskopa,misleci da je stereo umro 80'-tih god.,to mi ispricao glavni distributer za b&w kod nas.

Link to comment
Share on other sites

Tja, ti zvuÄnjaci iz poÄetnog posta, pa bem li ga, možda je furnir pravljen od drveta skinutog sa Å¡panske galije potonule u 14-om veku, lakirano je lakom na bazi ljuske od jaja japanskih prepelica ulovljenih u uskoj zoni gde poÄinje sneg planine Fuji, a lakirani su Äetkama pravljenim od stidnih dlaka nevinih tibetanskih kaluÄ‘erica, uklonjenih dan pred razdeviÄenje, u noći kada je pun Mesec...

 

...i tako nekako se objašnjavaju neke nebulozne cene nebuloznih accesoara nebulozno bogatih.

 

Kada te novac ne koÅ¡ta niÅ¡ta, onda ti niÅ¡ta nije skupo jer, praktiÄno, sve dobijaÅ¡ džabe. Jel? :D

Link to comment
Share on other sites

post-27900-0-01079300-1422290517_thumb.jDARK STAR

 

 

SPECIFICATIONS:

Finishes: Any adonized color 

Frequency Response: 15Hz to 90Khz

Impedance: 8 Ohms 

Efficiency: 96db 

Connectivity: Single or Bi-wire or Bi-Amp 

Dimensions: 72" (H) x 18 1/2" (W) x 32" (D) 

Weight: 3,100lbs 

Retail Price: $1,111,000 / pair

 

 

 

Ovi gore navedeni su za kupatila !!!

Link to comment
Share on other sites

Ova Pivetta Opera tezi 1500 kg i treba 6 meseci da se montira u prostoriji koju kupac izabere.Ja razmisljam da uzmem jedno klincu u sobu.Ako mi se svidi kako svira mozda i jos jedno u kuhinju. Ako propadnem kroz pod komsiji ispod, mogu i da probam njega da nagovorim da kupi il da mu eventualno prodam  jedam moj upola cene ,tj za 1 000 000 zelenih.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...