Jump to content


Koji CD za rezanje


generalna_skupstina

Recommended Posts

  • Replies 294
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ne zakljucavajte temu. Dobra je.

Sad ovako na brzaka..u pravu si Tozo i ti i Dark...ali ima jedan problem.

On gleda samo disk kao medijum na koji se stavljaju jedinice i nule. I tu je potpuno u pravu.

Ti gledas zvuk iz zvucnika, i tu si ti u pravu.

Razlike ima u zvuku, al ne i u zapisu na tom disku.

Realno mogla bi to biti i glinena ploca sa rupicama, ako napravis napravu koja ce te rupice da cita i desifruje zvuk ce biti idealan. Odnosno signal tog zvuka. E sad ako se neki deo ne ocita kako treba...usrao se golub na plocicu...to onda ne bi nikako radilo bez korekcije gresaka. Mislim da to kako ce zvucati zavisi od mnogo faktora, a jedan je i od kvaliteta diska, iako je na njemu zapisan identican signal kao i na originalu.

Problem nastaje malo kasnije....

Ne prekidajte diskusiju, vrlo je ok, iako se o tome vec pricalo.

Link to comment
Share on other sites

Zapis je isti, s toga je i oÄitavanje isto. NauÄite Å¡ta je korekcija greÅ¡aka prvo, i Å¡ta se deÅ¡ava kada ona zakaže.

Ako oÄitavanje nije isto, ja ne mogu da dobijem identiÄni Wave, jer je to upravo sve ono Å¡to se Äuje.

 

Ripovanje radi istu stvar koju i reprodukcija, samo mnogo brže, tako da ako će da zakaže, to je upravo tu.

 

Ovo nije argument ni protiv originala, a još manje je debata između brendova koji sami režete.

Jedino je dugoroÄnost u pitanju i koliko lepo izgleda.

Link to comment
Share on other sites

Kao i uvjek postoji samo jedan put da se dodje do istine a to je slušanje.

Da bi se taj put mogao proći moraju postojati odredjene pretpostavke.

Pored iskustva u sluÅ¡anju, a to znaÄi znati Å¡ta sluÅ¡ati,  osnovna pretpostavka je da se posjeduje kvalitetan sistem koji može da izbaci razliku ako postoji.

Bez tih pretpostavki nema smisla ulaziti u raspravu a naroÄito je nererlavantno u ovom hobiju mahati sa tabelama ili teorijama.

Dakle sluÅ¡ni test je jedini ispravni put, jer kako neÅ¡to zvuÄi ja nikada neću proÄitati. TABLELE SE NE SLUÅ AJU!!!

LiÄno smatram da ima razlike izmedju diskova, prije svega u kvalitetu materijala, ali dosta toga zavisi od kvaliteta razaÄa kao i kvaliteta ÄitaÄa kod reprodukcije.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Zapis je isti, s toga je i oÄitavanje isto. NauÄite Å¡ta je korekcija greÅ¡aka prvo, i Å¡ta se deÅ¡ava kada ona zakaže.

Ako oÄitavanje nije isto, ja ne mogu da dobijem identiÄni Wave, jer je to upravo sve ono Å¡to se Äuje.

 

Ripovanje radi istu stvar koju i reprodukcija, samo mnogo brže, tako da ako će da zakaže, to je upravo tu.

 

Ovo nije argument ni protiv originala, a još manje je debata između brendova koji sami režete.

Jedino je dugoroÄnost u pitanju i koliko lepo izgleda.

Ripovanje ne radi u realnom vremenu, da cita brze disk, al jedan isti deo iscitava vise puta i izraÄunava srednju vrednost, eac po potrebi davi disk i par sati dok ne izvuce sve sto moze. Reprodukcija nema vremena da se laser vraca i iscitava ponovo. Kod klasicnog plejera naravno.

Postoje i oni koji svlace na memoriju (hdd) kao na primer naim hdx, pa imaju vremena da iscitavaju disk vise puta u cilju sto manjeg broja gresaka.

Link to comment
Share on other sites

I to izaziva prekide, Å¡to se smatra za neispravno.

 

I nije se vraćao satima, piÅ¡e lepo kojom brzinom je izvuÄeno.

Pa da brzinom, a sta je bilo cekirano pri ripu, brzina i tacnost, i nema veze brzina, imas i tabelu u toku ripovanja, na kojoj se graficki crvenim kvadraticima prikazuje korekcija gresaka. Moze on da cita i 20x ali ako iscitava jedan deo vise puta.

Mozda me nisi skontao, al ako se vrnes na moj prvi post u ovoj temi sko taces da i ja tvrdim da nema razlike....ali ovo sad vec i nije ona diskusija. Malo smo se prosirili na siru temu...sto nije lose...jel.

Link to comment
Share on other sites

Nije loÅ¡e, ali sam ja sedeo ispred i znam Å¡ta radi EAC, ovde nije bilo potrebe. Izvukao sam i pesme uz teÅ¡ku error korekciju, i trajalo je užasno dugo, EAC je rekao da ne može da potvrdi taÄnost.

Pustio sam te fajlove, zvuÄe degradirano kao najgori MP3, Wave se ne poklapa, lepo sam sve napisao.

Ali ti fajlovi nisu Äitljivi u realnom puÅ¡tanju i izazivaju prekide, degradacija dolazi tek uz težak trud od EAC da uopÅ¡te to ispravi.

 

Nema šta da se veruje postoje pravila po kom to funkcioniše, i dokazivo je.

Samo audiofili mogu da imaju problem sa tehnologijom koja im garantuje ono što žele.

Link to comment
Share on other sites

Ripovanje ne radi u realnom vremenu, da cita brze disk, al jedan isti deo iscitava vise puta i izraÄunava srednju vrednost, eac po potrebi davi disk i par sati dok ne izvuce sve sto moze. Reprodukcija nema vremena da se laser vraca i iscitava ponovo. Kod klasicnog plejera naravno.

Postoje i oni koji svlace na memoriju (hdd) kao na primer naim hdx, pa imaju vremena da iscitavaju disk vise puta u cilju sto manjeg broja gresaka.

 

Teorijski ovo znaÄi da EAC deklarisan kao 100% može da bude (muziÄki) 100% netaÄan.

Link to comment
Share on other sites

Ripovanje ne radi u realnom vremenu, da cita brze disk, al jedan isti deo iscitava vise puta i izraÄunava srednju vrednost, eac po potrebi davi disk i par sati dok ne izvuce sve sto moze.

Teorijski ovo znaÄi da EAC deklarisan kao 100% može da bude (muziÄki) 100% netaÄan.

Koliko sam ja razumeo, EAC ne izracunava nikakvu srednju vrednost.

U zavisnosti od podesavanja, svaki sektor CD-a se cita nekoliko puta.

Uzastopna citanja istog sektora se medjusobno uporedjuju kako bi se utvrdilo da li su identicna,

ako jesu - prelazi se na sledeci sektor.

Ako posle vise pokusaja sektor nije procitan bez greske, identicno,

na kraju ripa EAC izbacuje obavestenje o mogucoj gresci (sa njenom tacnom pozicijom)

i daje opciju da se taj deo preslusa.

 

 

If an error occurs (read or sync error), the program keeps on reading this sector, until eight of 16 retries are identical, but at maximum one, three or five times (according to the selected error recovery quality) these 16 retries are read.

 

So, in the worst case, bad sectors are read up to 82 times! But this effort will help the program to obtain the best result by comparing all of the retries.

 

If it is not sure that the audio stream is correct (at least that it can not be said at approx. 99.5%) the program will tell the user where the (possible) read error occurred.

 

 

Naravno, u EAC-u postoje i drugi rezimi rada, koji daju drugacije rezultate - podesavanja ima dosta.

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Iz toga sledi da rezultat 100% znaÄi da EAC nije otkrio greÅ¡ku, a ne da je nema. Ne dokazujem niÅ¡ta, ali budimo precizni.

 

Meni je najneverovatnije da taj kljakavi ÄitaÄ, u kućiÅ¡tu s nekontrolisanom drhtavicom, ijednom oÄita taÄno. I ozbiljni transporti s tim problemom izlaze na kraj samo delimiÄno. MehaniÄki, veća brzina Äitanja (obrtanja), ipak, može biti i prednost.

 

Moje iskustvo je da je gro EAC ripova zvukom ispod crte. Možda su ostali imali više sreće.

 

Å to se rezanja tiÄe - ne režem. I napomena, par mojih diskova (probao sam) rezanih po sistemu kopi disk zvuÄi bolje od mnogih s EAC pedigreom.

Link to comment
Share on other sites

Iz toga sledi da rezultat 100% znaÄi da EAC nije otkrio greÅ¡ku, a ne da je nema. Ne dokazujem niÅ¡ta, ali budimo precizni.

Da li si nekad koristio EAC?

U secure modu, sa full podesavanjima, itd?

Da jesi (uz sa razumevanjem procitano uputstvo), mozda bi sa vecom preciznoscu mogao da dokazujes.

 

 

ali budimo precizni.

Ako cemo da budemo precizni, nista u univerzumu nije 100% apsolutno precizno.

Nije apsolutno precizan ni najnajnajskuplji CD transport,

koji ce i kod najnajnajskupljeg audiofilskog originalnog zlatnog originalnog CD-a,

imati greske pri ocitavanju tokom plejbeka (nesavrsen pressing, kriv odlivak plastike, trun prasine, itd, itd)

koje ce biti korigovane uz pomoc sistema za korekciju gresaka.

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Da li si nekad koristio EAC?

U secure modu, sa full podesavanjima, itd?

 

Htedoh reći da i 79 uzastopnih Äitanja može biti identiÄno i pogreÅ¡no. Opaska je na nivou principa, ne bavim se verovatnoćom.

 

Ne, baratam samo skinutim fajlovima.

 

Imao sam fazu dileme, dok mi je plejer bio u problemima. Više ponovo nemam, originalni CD je moj izbor. 4000-5000 naslova s neta je dovoljan uzorak. Ne verujem da mogu da budem bolji od najboljih.

Čuo sam i gomilu rezanaca pre no što sam zamolio ljude da ih više ne donose. Tolerišem jednog prijatelja, jer nema drugi izbor.

Link to comment
Share on other sites

Htedoh reći da i 79 uzastopnih Äitanja može biti identiÄno i pogreÅ¡no.  Opaska je na nivou principa, ne bavim se verovatnoćom.

Jedino da procitas uputstvo?

...Ili mozda ne, posto si vec preslusao svih tih 5.000 naslova skinutih sa neta.

Zasto proucavati kako nesto stvarno radi, kada je i pretpostavka sasvim dovoljna i potpuno relevantna? :)

Link to comment
Share on other sites

Htedoh reći da i 79 uzastopnih Äitanja može biti identiÄno i pogreÅ¡no. Opaska je na nivou principa, ne bavim se verovatnoćom.

 

Ne, baratam samo skinutim fajlovima.

 

Imao sam fazu dileme, dok mi je plejer bio u problemima. Više ponovo nemam, originalni CD je moj izbor. 4000-5000 naslova s neta je dovoljan uzorak. Ne verujem da mogu da budem bolji od najboljih.

Čuo sam i gomilu rezanaca pre no što sam zamolio ljude da ih više ne donose. Tolerišem jednog prijatelja, jer nema drugi izbor.

ZnaÄi li to su ljudi koji ripuju svoje cd-originale da bi ih posle sluÅ¡ali na ne retko vrlo skupim serverima budale!

Link to comment
Share on other sites

Jedino da procitas uputstvo?

...Ili mozda ne, posto si vec preslusao svih tih 5.000 naslova skinutih sa neta.

Zasto proucavati kako nesto stvarno radi, kada je i pretpostavka sasvim dovoljna i potpuno relevantna? :)

 

Nisam prouÄavao kako radi, ali sam se nasluÅ¡ao rezultata. U tih 5000 nije onih joÅ¡ toliko koji su prosleÄ‘eni u Ä‘ubre on d flaj.

 

U startu sam naglasio da ništa ne dokazujem. Moje iskustvo je takvo i to je to.

 

TM, a s Äime majke ti onda uporeÄ‘ujeÅ¡ skinute fajlove? 

 

confused-gif-3465-19645-hd-wallpapers.jp

 

Nose karakteristiÄne zvuÄne primese koje Äesto ne zahtevaju neko pažljivo poreÄ‘enje.

 

ZnaÄi li to su ljudi koji ripuju svoje cd-originale da bi ih posle sluÅ¡ali na ne retko vrlo skupim serverima budale!

 

Ne znam. Da li ti misliš da su oni drugi budale?

 

 

Javio sam se iz prolazne potrebe da sapštim svoje utiske. Saopštio sam ih i potreba me je prošla.

Link to comment
Share on other sites

Napravi svoj disk sa Secure podešavanjima, imaš gomilu uputstava. Pa ih uporedi najbolje ABX Comparator 2.0 u foobar.

Ja sam upoređivao svoje diskove, razliku sam nalazio kad sam hteo da je nađem. Greškom sam u playlisti pustio dvaput direktno s CD-a, umesto ripovanog fajla,

i to mi je bio apsolutni dokaz da se zaluđujem.

 

Da se vratim na temu dugotrajnosti, problem s tim je Å¡to to neko može da potvrdi tek posle viÅ¡e godina, naravno uz sve varijabile oko toga kako se Äuva.

I u tom trenutku kad treba kupiti, prvo taj konkretan model diska se možda više ne može naći, možda je promenjena izrada pa nisu više toliko dugotrajni,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...