Jump to content


Koji CD za rezanje


generalna_skupstina

Recommended Posts

  • Replies 294
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

S obzirom da je raÄunaru apsolutno ista stvar da li je Å¡tampaÄ ili CD rezaÄ, ne znam o Äemu priÄamo.

Ali bi mogao da objasniÅ¡ u kojoj si taÄno zabludi oko toga?

Komplet hi fi je zabluda, pa sto da ne i ovo.

Ostalo ljudima u secanju da od kvaliteta kasete zavisi i snimak, kolko i do samog deka, pa sad to prenose i na CD. To je sasvim normalno, kolko i cinjenica da covekov um ne moze da prihvati beskonacnost.

Jedina zvucna razlika kod cdr može nastati posle radom sklopa za korekciju gresaka. Znaci koliko ce cd biti citljiv za laser, a opet tu veliku ulogu ima i sam cd plejer i pohabanost lasera.

JVC je daleko citljiviji od Verbatima. To se primeti lagano. Prema tome.

Link to comment
Share on other sites

Samo ovde kad dođem je aktivna debata da se Sunce okreće oko Zemlje.

Ako sami hoćete da se zaluđujete, ne širite dalje.

Disk je kao disk identiÄan, da li će duže da traje je jedino pitanje, a ne kvalitet zvuka na njemu,

ili ga ima ili ga nema. Ako nije dobro narezan biće prekida. To je apsolutna Äinjenica.

 

Da li varira slika stavljena preko USB ili snimljena na disk, dokument, film (koji u sebi ima i audio)?

Malo samokritiÄkog razmiÅ¡ljenja bi vam dobro doÅ¡lo.

Link to comment
Share on other sites

Vidi "druže", Å¡to nas ne pustiÅ¡ da se zabavljamo? I pokretaÄ teme je Äini mi se jedan od "nas".

Mani se ćorava posla, valjda imaÅ¡ Å¡ta pametnije da radiÅ¡?! Ne možeÅ¡ opasuljiti "zaludjenike", a kad već nećeÅ¡ neÅ¡to da nauÄiÅ¡ (sve piÅ¡e na internetu), makar idi kod nekog kod koga se sve to Äuje da i ti ÄujeÅ¡.

Malo ukljuÄiÅ¡ um, malo uÅ¡i, malo dobru volju i svima dobro. I nama na svijetloj strani i vama na tamnoj :)

Link to comment
Share on other sites

I kad već silaziš na zemlju, treba da znaš da se sve to skupa okreće oko centra galaksije, a galaksije se trenutno udaljavaju jedna od druge... i tako.

Pusti svakom svoje i svima dobro. Da si mi bliže, rado bih te ugostio da sve to i sam ÄujeÅ¡ na jednom ispod prosjeÄnom sistemu...

Link to comment
Share on other sites

Yamaha F1 ima i firewire/usb/scsi eksternu varijantu

Pa sad sve je to isto,nema razlike  :roll:

 

Yamaha F1

 

 

Advanced Audio Master Quality Recording

Advanced Audio Master Quality Recording is an improved version of AMQR (Audio Master Quality Recording) , which - in theory - should measurably improve the quality of recorded audio discs. For this purpose, during the recording pit areas are extended and cd-land, to the maximum length declared in the standard Red Book describes the standard CD-Audio:

landipits.png

Here a comparison wave patterns:

AMQR saved Yamaha standard audio recording

image066.gif

The image on the right (audio CD recorded at a speed of x24) is clearly more diffuse than that of the left. The more blurred image, the greater the amount of jitter errors. 

In contrast to the Audio Master Quality CRW3200E implemented in the drive where it was possible to record at 4x, the recorder Yamaha F1 can also take advantage of the speed of x1, x4, and x8. Using the Advanced Audio Master Quality Recording lose some space on the disc. Below is a summary that shows how much data can be recorded on the different sizes of plates:

  • 63 minutes on a 650MB CD
  • 68 minutes on a 700MB CD
  • 79 minutes on a 870MB CD
Link to comment
Share on other sites

Ja sam shvatio od pokretaÄa teme, da nije siguran, i da bi hteo da zna. Ne da gaji ubeÄ‘enja koja su nepromenjiva uprkos Äinjenicama, rekao sam da se jedino brine oko dugotrajnosti,

ako mu je bitna, za zvuk je bitno da reže preko .cue kako treba, disk nema nikakva svojsta koja utiću na kvalitet zvuka. TakoÄ‘e sam napomenuo jer mu je neko drugi ko ne razume o Äemu priÄa da BD rezaÄ reže zbog svog lasera preciznije, BD laser ne može da reže CD niti da ga Äita, nego ima ''obiÄan'' kako bi to radio, koji se već nalazi u tom rezaÄu koji ima.

Ja hoću da nauÄim, zato i znam ovo, mudar Äovek zna koliko ne zna, ja znam koliko ne znam. Ne meÅ¡am se u teme koje ne znam, i ono Å¡to nisam znao sam pitao.

S druge strane ti iz nemam pojma kog razloga, misliš da znaš bolje iako po svemu kako to funkcioniše je nemoguće. Cela tehnologija bi bila neodrživa i sve bi se srušilo do sada.

 

Ako dolazim do NS, rado bih svratio, i nije apsolutno ni do kakvog sistema, razlike nema. Jedino ako si dva diska drugaÄije rezao.

Link to comment
Share on other sites

Dark... hvala na odgovoru... slazem se - BR ima dva lasera i koriste se za rezanje razlicitih medija.

 

Mozemo li da prihvatimo sledece kao cinjenice:

 

1. Ne pravi svaka fabrika diskove od istog materijala (ili pak kvaliteta)

2. Nemaju svaki diskovi isti broj zastitnih slojeva

3. Verbatim ima AZO tehnologiju, neki drugi proizvodjaci pak drugu, trecu...

4. Zavrsna obrada samog diska - setite se oboda diskova - neki imaju visak materijala (Princo, na primer), neki glatku povrsinu (moze li to da izazove mikro vibracije)

5. Vinyl diskovi su tezi od ostalih

6. Kontrola kvaliteta

 

Mozemo li na osnovu izlozenog da zakljucimo da nisu svi diskovi isti? Ako mozemo, to nam onda ostavlja slobodu da u najmanju ruku pretpostavimo (ako ne i zakljucimo) da ne mogu svi diskovi da budu istog kvaliteta.

 

Da li bi disk boljeg kvaliteta (materijal/tehnologija izrade/zavrsna obrada) trebao da znaci i bolji zvuk / tacniji zapis? Verujem da je tako.

 

Slazem se sa konstatacijom da su to sve jedinice i nule, kao i da je trajnost samog zapisa na disku bitan faktor. Ipak, to sve, da se vratim na prethodno, zavisi od kvaliteta samo diska.

 

Hvala.

Link to comment
Share on other sites

Disk je ili dovoljno kvalitetan da radi ili nije. Nema suptilnih razlika nikad, ni na Princo kršu, protiv onog koji smatraš za najkvalitetniji.

Zvuk nije bolji, ali će zato teoretski duže da ti traje, bolji, skuplji, kvalitetniji.

Ono Å¡to sam ti rekao je da se ne opterećujeÅ¡ da će neki da ti zvuÄi gore, iako dobro radi.

Kvalitet se odnosi na dugotrajnost i ništa više.

Link to comment
Share on other sites

Lep komentar, Skupstino.

Moje misljenje (ne tvrdim da je tacno) je da je bitan kvalitet diska. U tom smislu, ako narezemo pravilno, na ispravnom, neistrosenom rezacu isti materijal na JVC disk i na Verbatim for audio cd, mislim da u blind testu na istom sistemu reprodukovano niko ne bi imao rezultat kojim bi tacno razlikovao koji disk slusa. Postoji mogucnost slucajnog pogadjanja ali ne govorim o tome vec o pravilno izvrsenom blind testu iz nekoliko ponavljanja. Dakle, kvalitet diska jeste bitan zbog onoga sto je Skupstina napisao i ako se ispostuje kvalitet, cenim da je nemoguce razlikovati rezanac sa dva kvalitetna diska. Siguran sam i da vecina nas ne bi uocila razliku ni u slucaju da je jedan disk kvalitetan a drugi slabiji.

Link to comment
Share on other sites

@Dark

Miješaš se u teme koje "ne znaš" :), odnosno, nisi do kraja upućen.

Sva tvoja priÄa stoji da su diskovi identiÄni. Ali, oni nisu identiÄni.

Uzvarb ti već reÄe, razlike su usled greÅ¡aka na segmentima i sklop za korekcije greÅ¡aka ima manje posla kada na disku ima manje greÅ¡aka. Å to se manje ukljuÄuje, manje utiÄe na ostale sklopove i time je i konaÄan zvuk bolji.

Ista stvar se deÅ¡ava i sa nivelacijom cd plejera, policom na kojoj je, odnisno pidlogom itd. ZnaÄi, Å¡to manje oosla za korekciju greÅ¡aka, bolji zvuk.

Ako te zanima, ima na "netu".

Kod kablova za prenos digitalnog signala, od krucijalne važnosti na Äujni rezultat su SMETNJE. Emi i rf smetnje i joÅ¡ kojeÅ¡ta. Sve to remeti neÅ¡to drugo a ne same jedinice i nule i zato nije isto.

E sad valjda vidiš zašto ne treba da nam kvariš zabavu :)

Link to comment
Share on other sites

Tozo, ok je, samo smanji malo prema Dark madjionicaru. Zasto on kvari zabavu? To nije bas kolegijalno reci, makar sa tri smeska.

Mislim da svako moze da testira sam sebe. Teorija je jedno, a da li svi cuju to sto teorija tvrdi je druga stvar. Pogotovo ne treba nista da tvrde oni koji dokazano ne cuju dobro.

Link to comment
Share on other sites

Disk je ili dovoljno kvalitetan da radi ili nije. Nema suptilnih razlika nikad, ni na Princo kršu, protiv onog koji smatraš za najkvalitetniji.

Zvuk nije bolji, ali će zato teoretski duže da ti traje, bolji, skuplji, kvalitetniji.

Ono Å¡to sam ti rekao je da se ne opterećujeÅ¡ da će neki da ti zvuÄi gore, iako dobro radi.

Kvalitet se odnosi na dugotrajnost i ništa više.

 

Ne slazem se.

 

Uzmimo za primer kondenzatore bilo kog tipa. Da li elektrolitski kondenzatori Nichicon, Elna, Panasonic i Yageo od recimo 47uF/50V isto zvuce kod identicnih aplikacija? Ne, i to svi znamo. Tinol 60/40 i 40/40 se isto nazivaju - tinolima. Karakterisike su im durgacije (na primer - tacka topljenja u svakako odnos materijala u smesi)

 

Materijali, izrada, kontrola kvaliteta.

 

Opet... iako to jesu samo jedinice i nule, one se kao takve zapisuju na nekom materijalu. Trajnost tog materijala je samo jedan od faktora kvaliteta diska, a njegova sposobnost da verno reprodukuje moze pored ko zna koliko jos faktora da zavisi i od hemijskog sastava (odnos / balans).

Link to comment
Share on other sites

Prvo je nezdravo okružiti se ljudima koji se apsolutno slažu i povinuju sa vama. Mislim na tebe Tozo. Pri tome ne kvarim zabavu, nego vam otvoreno kažem da se ne muÄite u prazno, nego brinite o neÄemu Å¡to je bitno za zvuk. MeÅ¡aÅ¡ debelo za USB rezaÄ, on Å¡alje podatke, nikakav audio tu ne ide. Ako ti podaci nisu preneti kako treba ili doÄ‘e do greÅ¡ke u rezanju, ceo proces će biti neÄitljiv. Sav Burn softver vredan svoje soli će da obustavi Äim se to desi ili eventualno u procesu verifikacije.

Digitalne greÅ¡ke su oÄigledne i Äuju se, ako se uopÅ¡te uÄita.

Najjeftinije Ä‘ubre od telefona ako radi poslaće SMS, i biće svuda isto oÄitan, na najboljem mogućem telefonu ili ne.

Mislim da je to dovoljno plastiÄan primer koji svi mogu da shvate.

Jitter, to je toliko retko da stvarno ima efekat, i pri tome neće biti suptilno. Nikad nije. Jer ne tražite malecne greške na analognom izvoru.

Ovde je najbitnija taÄna kopija od originala, i da je sa najboljeg mastera koji ima. Toliko se kunete u kvalitet zvuka. A masteru ne dajete skoro nikakav znaÄaj, najdrastiÄnije razlike su upravo tu.

Link to comment
Share on other sites

@Dark

Bio bih zahvalan ako bi prvo proÄitao to Å¡to sam napisao.

DakleM, drugi sklopovi trpe i kvare zvuk zbog grešaka u digitalnom domenu. Hvala.

@Troter, jbg-a, nisu svi fini i kulturni kao SkupÅ¡tina. Malo mi ide na nerv (jednina) Å¡to se naÅ¡ao Bogom dan da na svakoj temi koja se dotiÄe digitalije prosvetljuje, a bez da se zaista udubi u problematiku. Nažalost, mnogi koji se mnogo bolje od mene razumiju u datu problematiku su odustali od rasprave s njim. Vidim i ja da nema svrhe, pa pokuÅ¡avam na jedan "prost" naÄin da ga "pokrenem" :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Tako je Druze Generalni. Svi mi smo u ovom hobiju dosli nekad do tacke gde smo se zapitali sta nam je dovoljno. To je najvaznije pitanje i obicno proleti nezapazeno bez jasnog odgovora. A treba svako sam sebi da odgovori, zbog sebe. Dovoljno je sasvim dosta jer vise od dovoljnog se ne cuje.

Forum ovog tipa je, kako ga ja sad vidim, mesto gde mozes da ispitas sam sebe u smislu da akumulirano citanje suprostavis realnosti i da vidis sam, u svojoj sobi, sta ima smisla, a sta ne. Zato je potrebno da ima razlicitih misljenja, inace cemo da se tapsemo po ramenu za svaku teoriju koja nam ima smisla a nismo u mogucnosti da je u praksi potvrdimo.

Link to comment
Share on other sites

Uostalom, svi ti koji su odustali od rasprave sa Darkmagicianom su napravili u audio oblasti konkretne sprave i to sprave koje rade jako dobro. Nema smisla da se svrstavam u tu grupu, ali i ja sam napravio nešto što se takodje pokazalo jako dobro.

Ako je to praksa već pokazala, pa valjda je normalno da znamo o Äemu priÄamo? Samo iz tog razloga vjerujem viÅ¡e toj "grupi" (sve neke grupe po forumu ovih dana :) ) nego dotiÄnom koji crpi znanje sa interneta.

Tolko!

Link to comment
Share on other sites

@Tozo

Znam, Tozo, ali nije u redu da se tako pise. Sta je lose sto covek iznosi svoje misljenje?

Meni ne smeta njegov stil pisanja. Negde se slazem sa njim, negde ne. Nemam utisak da bilo koga prosvetljuje. Svako misljenje treba razmotriti, meni je to najzanimljivije na forumu. Znas da ja nisam nesto za velike price o kablovima, ali uvek procitam, dosta sam i probao, gledao, ucio. Ne pridajem tome puno znacaja jer takvo misljenje imam o tome ali mi ne smeta da citam.

Link to comment
Share on other sites

Problematike nema, ali je bitno da je pravite.

Jeste u praksi u mogućnosti da potvrdite. Režite bilo koji video na krš disk, i na kvalitetan. I nađite degradacije u zvuku i slici. Malo utegnutiji bas i sl.

I objasnite kako na to ne utiÄe, ali na ovo nekim Äudom da.

Vinil, VHS, kasete trpe degradaciju kvaliteta.

Diskovi Äitljivost.

To je cela priÄa.

I ne znam zašto smo na nivou mišljenja, dokaziv koncept, dokazan. I u primeni godinama.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...