Jump to content


Pomoć oko po�etni�kih dilema


boki78

Recommended Posts

U skladu sa nazivom ovog dela foruma imam par poÄetniÄkih pitanja. Dobio sam veliku pomoć od Älanova foruma kada sam imao dilemu Å¡ta da kupim, na kraju sam uzeo AV risiver Yamaha RX-V477, komplet JamoS526 HCS i Jamo Sub 260, mogu reći da sam zadovoljan i zahvalan na pomoći koju sam dobio ovde. MeÄ‘utim kao i uvek otvaraju se nove dileme u vezi nekih pitanja. Znam da se vodi rasprava i meÄ‘u mnogo iskusnijim korisnicima od mene u vezi ovih stvari pa vas sve molim da se ova tema ne pretvori u tako neÅ¡to, najzahvalniji bih bio ako nekog ne mrzi da napiÅ¡e teorijski koje su prednosti jedne opcije a koje druge. Dileme postoje u vezi sledećeg:

  1. Bi-wiring da ili ne? Naravno odgovor me zanima u apsolutnom smislu (prednosti i mane) kao i u odnosu na zvuÄnike i pojaÄalo koje ja imam. Koliko ja kapiram ne vidim da se bilo Å¡ta može dobiti, jer stavljanjem dva kabla niski i visoki tonovi opet prolaze kroz oba a ne odvojeno kroz kablove. Naravno ja sam laik pa molim za objaÅ¡njenje.
  2. TakoÄ‘e me zanima da li je najbolje kabl i zvuÄnike spajati direktno sa žicom ili preko nekih kvalitetnih bananica i sliÄnih stvari? Koliko sam Äitao vidim da većina daje prednost žici, mana je Å¡to ona vremenom oksidira na krajevima ali to se lako reÅ¡ava a prednost je Å¡to se izbacuje joÅ¡ jedan konektor koji postoji ukoliko se koristi druga opcija.
  3. Na kraju kao izvor za moj sistem koristim PC i HDMI kabl koji je povezan sa grafiÄkom. Zadovoljan sam zvukom ali kao i svi uvek težim neÄem boljem. Ima li smisla kupovati neku zvuÄnu do 60€? Znam da HDMI veza daje prednost jer propuÅ¡ta i HD DTS za razliku od optiÄke veze ali opet preko 90% filmove koje gledam su DTS a u tom sluÄaju mislim da je zvuk bolji preko zvuÄne nego preko grafiÄke. Zato vas molim i za vaÅ¡e miÅ¡ljenje, pisalo se o tome i u temi u kojoj sam pitao Å¡ta da kupim ali nekako nisam do kraja siguran Å¡ta je bolje.

Unapred hvala na svakom odgovoru! :cheers

Link to comment
Share on other sites

@goxy62

 

Hvala na brzom odgovoru!

 

Å to se tiÄe Bi-wiring-a miÅ¡ljenja su podeljenja, pitanje je da li poboljÅ¡ava zvuk uopÅ¡te kao i u zavisnosti od sistema. Meni teorijski nije najjasnije Å¡ta se dobije i voleo bih da Äujem objaÅ¡njenje, kao i da Äujem negativne strane u teoriji. Ja sam koristio Google ali iako mi je Engleski vrlo-dobar nisam uspeo sve da razumem jer ima dosta struÄnih izraza. U vezi bananica i drugih konektora sam dosta Äitao i ne bih ih stavljao ali ako eventualno budem koristio Bi-wiring onda ću morati. Treća stvar koja me zanima je HDMI vs. Optika ali  HDMI povezivanje preko zvuÄne će malo teže ići s obzirom na cenu i dostupnost zvuÄnih karti koje imaju HDMI izlaz.  Dakle izbor je ili HDMI preko grafiÄke ili optika preko zvuÄne ali do nekih 60€ u mom sluÄaju. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

I u jednom i drugom slucaju DAC je u risiveru, pa neces nista dobiti, nego izvubiti dts, dd i jis neke...

Sto se toga tice ja ne bih dirao nista.

Bi wire, da ili ne....

Ajde da probam ukratko bez strucnih izraza.

Kad ukonis mostice sa kutije, iza se onda nalaze dve skretnice potpuno odvojene. Sto omogucaba da se sa dva razlicita kabla dovede signala do basa i visokotonca. Ako je tosistemska kutija onda i srednjetonca.

I da odmah raskrstimo u tom slucaju ne ide pun opseg signala kroz oba kabla jer se na kraju svakog nalazi pripadajuca skretnica za svaki od drajvera na njoj.

Ako planiras koristiti identicne kablove ima smisla u pogledu povecanja preseka. Neki veruju da niske frekvencije basa uticu na signal visokog tona i da se malo dobija i na visokotonskom podrucju bi wiringom.

Ja licno vidim korist iz upotrebe razlicitih kablova. Prost primer, zvuk je malo tamniji...upotrebis posrebren kabal za visokotonac, bakarni ba bas. Kao neki primitivni equalizer, gde razlicitim konrtrukcijama kabla i materijalima menjas balans izmedju basa i i visokotonskog opsega.

Ako treba jos neko objasnjenje...pitaj.

Bananice izbegavaj. Ja sam se sokirao koliko unakaze bas.

Dva kabla sa strane pojacala na silu uvrni i nabi u terminal, pa makar i sisao licne kabla.

Ako pojacalo ima front 2 para zvucnika onda u slucaju da ih A+B spaja paralelno povezes bas na A visoke na B ili obrnuto...i ukljucis A+B. U tom slucaju impedansa ostaje ista...da te ne buni to. I to vazi samo za bi wire vezu. Ako su 2 kompletne kutije u paraleli to je vec nesto drugo.

Ako me znas kako pojacalo spaja A+B mozda pise u uputstvu a da se i zakljuciti sa natpisa sa zadnje strane. Ukoliko pise da su za A+B manje impedanse nego samo A ili B onda je dotovo sigurno paralelna veza.

Mada ima i test jednostavan kojim mozes to ustanoviti.

P.S. Kuckam na mobilnom, tako da su syntax error redovna pojava. Al nadam se da se razumemo.

Link to comment
Share on other sites

@uzvarb

 

Puno ti hvala na odgovoru i objašnjenjima!

 

HDMI vezu neću dirati i neću koristiti bananice. Å to se tiÄe Bi-Wiring-a u pitanju je Yamaha RX-V477 i nema opciju A i B, front zvuÄnici su Jamo S526 i dvosistemci su, spajao bih ih Oehlbach kablovima iste dužine i preseka 2x4.00mm2, sa tim Å¡to su dva kabla providna kupljena ovde Silverline 40, a dva su crna dobijena od drugara iz NemaÄke. Zamolio bih te ako te ne mrzi samo da mi objasniÅ¡ kako se to odvajaju niski i visoki tonovi po kablovima? Kapiram da se odvajaju kada stignu u zvuÄnik ali zar risiver ne Å¡alje oba signala kroz svaki kabl?

 
Link to comment
Share on other sites

@uzvarb

 

Puno ti hvala na odgovoru i objašnjenjima!

 

HDMI vezu neću dirati i neću koristiti bananice. Å to se tiÄe Bi-Wiring-a u pitanju je Yamaha RX-V477 i nema opciju A i B, front zvuÄnici su Jamo S526 i dvosistemci su, spajao bih ih Oehlbach kablovima iste dužine i preseka 2x4.00mm2, sa tim Å¡to su dva kabla providna kupljena ovde Silverline 40, a dva su crna dobijena od drugara iz NemaÄke. Zamolio bih te ako te ne mrzi samo da mi objasniÅ¡ kako se to odvajaju niski i visoki tonovi po kablovima? Kapiram da se odvajaju kada stignu u zvuÄnik ali zar risiver ne Å¡alje oba signala kroz svaki kabl?

Naravno da risiver salje komplet signal kroz oba kabla, ali na kraju svakog se nalazi skretnica koja u slucaju visokotonca predstavlja veliki otpor za nske frekvencije, a jako mali za visoke. U slucaju basa je obrnuto. Tako da bas frekvencija nije luda da ide na visokotonac, i opet obrnuto za visoke. Idu linijom manjeg otpora. Desava se identicno sto se desava i u kutiji samo je tacka rastavljanja frekvencija izmestena na sam izlaz iz pojacala. Iako su skretnice na kraju kabla, sto vecinu buni, ona identicno filtrira signal kao i da je na pocetku, jer nije bitno gde se ona nalazi u strujnom kolu.

Naravno ako jos mogu pomoci, tu sam.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na strpljenju i objaÅ¡njenjima, odradio sam Bi-Wiring. Posle sat vremena sluÅ¡anja muzike Äini mi se da je zvuk malo "svetliji", dobio sam bolje izražene visokotonce, nije nikakva drastiÄna razlika ali takav utisak sam stekao. Obratiću pažnju ovih dana dok budem sluÅ¡ao muziku ili gledao filmove pa ću napisati ovde utiske.

Link to comment
Share on other sites

Ajd sad ovako...

Na bas drajver dovedi duplu ukrÅ¡tenu paricu, tj. sastavi dva oehlbach 2 x 2,5mm2 kabla, ubaci u termobužir i stisni fenom. PovežeÅ¡ ih unakrsno, dvije za plus i dvije za minus. ZnaÄi za bas 4 x 2,5mm2. Taj oehlbach je oko 1€ po metru.

Za ostatak uzmi belden cat 5e za plus, a za minus jednu silikonsku 1 ili 1,5mm2. Belden je oko 50 din po metru, a silikonska oko 35 din. I njih ubaci u termobužir i stisni.

Ostavi da se usvira nekih 30 sati i uživaj.

Link to comment
Share on other sites

Ajd sad ovako...

Na bas drajver dovedi duplu ukrÅ¡tenu paricu, tj. sastavi dva oehlbach 2 x 2,5mm2 kabla, ubaci u termobužir i stisni fenom. PovežeÅ¡ ih unakrsno, dvije za plus i dvije za minus. ZnaÄi za bas 4 x 2,5mm2. Taj oehlbach je oko 1€ po metru.

Za ostatak uzmi belden cat 5e za plus, a za minus jednu silikonsku 1 ili 1,5mm2. Belden je oko 50 din po metru, a silikonska oko 35 din. I njih ubaci u termobužir i stisni.

Ostavi da se usvira nekih 30 sati i uživaj.

Takodje preporucujem gore napisano. Naravno ako si dobro razumeo, ako ne pojasnice to Toza bolje.
Link to comment
Share on other sites

Hvala Tozo na odgovoru, za sada ću ostaviti ovako da sluÅ¡am jer hoću da se uverim osetim li neku razliku, ne kažem da je nema ali pitanje je koliko moj "istanÄan" sluh može da primeti. :) U narednom periodu ću probati da uradim kako si mi objasnio, samo bih te zamolio da mi kažeÅ¡ gde se mogu nabaviti pomenuti kablovi?

 

Veliki pozdrav za tebe i Älana uzvarb! :)

Link to comment
Share on other sites

Zar taj resiver i nema i DLNA? MožeÅ¡ muziku i mrežno da puÅ¡taÅ¡, ne bih se brinuo oko HDMI, kao Å¡to ti je i reÄeno. Ali ti je ovo elegantnije i možeÅ¡ da kontroliÅ¡eÅ¡ Android telefonom potpuno za puÅ¡tanje, ili ako imaÅ¡ Apple, Airplay.

I nema gubitka preko mreže, i nebitan je kabl, Å¡ta god ko priÄao.

Link to comment
Share on other sites

Povezao sam ga sa raÄunarom preko mreže i to radi ok ali prepoznaje samo mp3 odnosno treba da instaliram media server koji podržava deljenje FLAC formata. Opet pitam kao laik da li će kvalitet biti bolji ako puÅ¡tam preko risivera u odnosu na PC i AIMP?

Link to comment
Share on other sites

Ne koristim nikakve EQ, kada sluÅ¡am muziku koristim samo frontalne zvuÄnike i opciju "Direct" na risiveru koja je predviÄ‘ena za najbolji stereo zvuk. Zamolio bih te samo za objaÅ¡njenje da li treba neÅ¡to konkretno podesetiti u AIMP-u da bi se dobio bit-perfect mode?

Link to comment
Share on other sites

To Å¡to sam ti rekao, pogasi sve u DSP SEKCIJI. UkljuÄi WASAPI kako sam naveo, podesi na sample rate koji su fajlovi koje puÅ¡taÅ¡, poÅ¡to AIMP nema automatsku promenu. Bit-depth podesi na najveći koji ti dozvoljava 24-bit ili 32-bit.

I logarithmic volume, jer linearni je krÅ¡ i protivan naÅ¡em sluhu. To ti je bitno samo ako kontroliÅ¡eÅ¡ jaÄinu zvuka preko samog AIMP-a.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...