Jump to content


Surround u otvorenim sobama


nkrgovic

Recommended Posts

 Interesuje me da li se neko bavio surround-om u sobama koje imaju jedan otvoreni zid. Jos uvek vise razmisljam nego sto planiram, ali kacim ovde neki jako jako brz tlocrt sobe koja u, ajde, delu za slusanje, nema jedan zid.

 

post-10024-0-59693100-1420540759_thumb.p

 

 U gornjem levom delu sam stavio nesto sto lici na TV. Nasurot njega bi stojao neki trosed, a pitanje glasi kako izabrati surround zvucnike. Moja ideja je da bude 5.1 sistem, gde bi napred isli manji podnostojeci zvucnici a pozadi, iza ledja, dva surround zvucnika. Ono sto me muci je: Da li ce dipoli raditi kako treba, s'obzirom da desno nema zida, tj. da je zid koji bi trebalo da daje refleksije dosta udaljen od zida levo. Ovaj nepravilan oblik me dosta zbunjije. Razmisljam i o tome da je mozda bolje pozadi staviti neke klasicne bookshelf-e, ali njihova montaza na zid je, iz iskustva, nesto komplikovanija - pa bi mozda bilo lakse staviti nesto predvidjeno za na zid i sa zidnim nosacima...  a to su opet, uglavnom, dipoli. 

 

 Interesuju me ideje i saveti, konkretni predlozi su zanimljivi, ali ne obavezni. Plan za realizaciju je, realno, za vise od godinu dana, tako da mi nista konkretno ne znaci sad - mada cu rado cuti svaki predlog. Ipak, najvise me zanimaju iskustva konkretno sa ovakvim delimicno otvorenim prostorima. 

 

 Kad bude bilo realizacije napred ce biti stereo par plus centralni zvucnik, ali taj stereo par ce biti ili bi-ampovan sa nekog jakog dobrog risivera (npr. Arcam AVR-450), ili ce ga terati odvojeno stereo pojacalo. Cilj je i znacajno dobar stereo zvuk, ne cist surround, ali opet uz mogucnost surround-a. Zadnji par vec ima obezbedjene kablove uredno sprovedene do zadnjeg zida, kroz kanalice i sve kako treba. 

Link to comment
Share on other sites

 Iskreno, to mi nije ni blizu u planovima.... Za sada je fokus 5.1, cak ne ni 7.1, a kamoli atmos ili nesto slicno. Interesuje me samo kako se ponasa surround bez svih zidova, posto on, valjda, podrazumeva neke refleksije - i da li je bolje ici na standardne zvucnike ili neke dipole.... :) Na zalost standardnih zvucnika u obliku za kacenje na zid ima jako malo. Znam da monitor audio Gold FX moze da radi u tom rezimu - ali MA Gold serija komplet je podosta skupo resenje. 

Link to comment
Share on other sites

Баш због мањка зидова проблем ће решити вишак звучника. :)

Мени је пола деÑног зида отворени проÑтор Ñа хармоника-вратима али 4 дипола позади раде одличан поÑао.

Зато мени и јеÑте 7.1 много боље решење од 5.1 тј добио Ñам прави окружујући звук без рупа.

ÐÑ‚Ð¼Ð¾Ñ Ð¸Ð»Ð¸ ауро 3д или дтÑ:Ð¥... у плану је али отом потом.

Ðко желиш приÑтојни Ñтерео обавезно или топ авр или додатни Ñнагаш и Ñл за напред.

Link to comment
Share on other sites

 Da, jasno mi je da bi, u nekog G varijanti, 7.1 sistem mogao da bude resenje - ako bi imas obicne stereo zvucnike u 7.1 konfiguraciji. Medjutim, tu je ovaj jedan udaljeni zid, do koga treba odvesti brdo kabla... sto mi se ne dopada. Plus, nekako bi radije ulozio u jako dobar 5.1 nego u "onako" 7.1.4 ili sta vec.... Ali to nije ono sto pokusavam da dobijem u ovom resenju.

 

 Ono sto sad pokusavam je da smislim / razumem sta je optimalno 5.1 resenje. Da li je bolje ici pozadi sa monopolnim ili dipolnim zvucnicima? To da napred treba da bude dobar par zvucnika i pojacalo sa dovoljno snage je jasno, to ne treba pojasnjavati, pitanje je kako za surround, konkretno 5.1 surround.

 

P.S. Ono sto bi voleo da znam je: Da li si probao 5.1 i ako jesi da li si poredio monopol i dipol? Sta je bilo bolje?

Link to comment
Share on other sites

Kod mene je odlicno pozicioniranio i super radi.Imam problem kod stereo sistema jer su na kutijama bass reflex otvori pozadi pa "pola" basa ode u drugu prostoriju ali 5.1 nema problem.Sto se tice refleksije-jbg.Sigurno ce raditi bolje nego na stereu.Naravno da mislim iskljucivo na filmove ali lepo je pogledati i neki dobar koncert na 5.1 . Inace zivim u potkrovlju,sve je otvoreno a na pola prostorije je i stepeniste ! 

Link to comment
Share on other sites

Meni su za zadnja 2 kanala Monitor Audio BXFX dipoli. Mogu dve stvari da kažem:

 

a ) debelo su inforiorni u odnosu na prednje Neat Motive

 

b ) u filmovima to skoro da nije bitno!

 

ZaÅ¡to nije bitno? U većini filmova pozadi su samo neki ambijentalni Å¡umovi, proÄ‘e metak, zareži neka zver i tako. ÄŒak i kad gledaÅ¡ koncerte sa suroundom pozadi je publika ili neki blagi eho. E sad, nisam probao ozbiljno da sluÅ¡am neki audio materijal miksovan za 5.1. 

 

InaÄe probao sam i da spustim zadnje zvuÄnike na nižu visinu i tad mi je desni kanal stajao u praznom prostoru. Nisam primetio da je bio neÅ¡to drugaÄiji zvuk na njemu u poreÄ‘enju sa levim zvuÄnikom koji je ostao uza zid.

Link to comment
Share on other sites

Дипол увек.

Иначе, у филмовима има конÑтантног звука из Ñуроунд звучника.

Које филмове гледате када Ñамо изађе понеки шум, фијук или зов неке живуљке?

Link to comment
Share on other sites

Имао Ñам прво клаÑичне моно звучнике позади. КаÑније Ñам додао диполе.

Пробао Ñам и дипол позади, моно Ñа Ñтране и обрнуто (7.1) и Ñамо диполе и Ñамо моно (5.1).

Резултат је увек био иÑти, проÑтор је далеко бољи и раширенији Ñа дипол звучницима, да Ñам заменио моно Ñа још једним паром дипола.

Link to comment
Share on other sites

 Hvala puno! 

 

 Ono sto je mene brinulo je da dipoli rade sa reflektovanim zvukom i da ce se pojaviti bas te "rupe" o kojima govoris. S'druge strane, monopol bi trebalo da stvara losiju iluziju prostora i definitivno uzi sweet spot. E sad, moje teoretsko nagadjanje je jedno, a prakticno iskustvo drugo - zato i pitam. 

 

 Ako neko ima nesto da dopuni, bilo teoretski bilo iz iskustva - ja cu i dalje biti zahvalan. :D Mislim da je tema dobra i edukativna za forum, sigurno nisam jedini koji nema idealan prostor i koji razmislja o ovakvim stvarima. Uostalom, verovatno ce neko pre mene to raditi, kao sto rekoh, meni je ovo razmisljanje za 2016-tu. :D

Link to comment
Share on other sites

 ima nesto da dopuni, bilo teoretski bilo iz iskustva - ja cu i dalje biti zahvalan.  :D 

 

Ðађи неки ÐВР који има могућноÑÑ‚ прикључивања "ОдиÑи" мокрофона за корекцију као на пример Онкио риÑивери.

 

Озненадићеш Ñе шта модерна технологија зна да уради и то Ñама.

Link to comment
Share on other sites

Рокијана је мало попио за бадње вече... хехе.... ако, ваља Ñе... :cheers

 

Ма добиће он терминатора и трезан      :bounce

Link to comment
Share on other sites

Ма добиће он терминатора и трезан      :bounce

Znas da ne pijem....ovo"oznenadices" je sala na pravopisnu tj.( gresku u kucanju), pa  mora neko da zameni Kursuma posto je u strajku,a za modernu tehnologiju sam u pravu naebasmo kad tad!

Link to comment
Share on other sites

Znas da ne pijem....ovo"oznenadices" je sala na pravopisnu tj.( gresku u kucanju), pa  mora neko da zameni Kursuma posto je u strajku,a za modernu tehnologiju sam u pravu naebasmo kad tad!

 

Куршум нам драги пријатељ је незаменљив.    :cheers

Link to comment
Share on other sites

Нађи неки АВР који има могућност прикључивања "Одиси" мокрофона за корекцију као на пример Онкио рисивери.

 

Озненадићеш се шта модерна технологија зна да уради и то сама.

 Apsolutno ne pricam o tome. Sta god DSP radio on ce to raditi lakse i bolje ako je pocetna postavka bolja. 

 

 Nebitno je sta moze a sta ne moze da se "popravi" DSP-om, merenjem i ekvilizacijom. Ono sto je meni cilj je da dodjem do sto bolje pocetne postavke, pa ce DSP lako da popravi ono sto se popraviti moze. Vladin komentar pomaze, a ne verujem da on nije koristio DSP u risiveru ako ga je imao.... a neki verovatno jeste. 

 

 Znate i sami, od nekih stvari se pita ne pravi, a kad se pravi ispadne.... Risiver koji ima dobro pojacalo je minimum, i to mi je jasno, DSP imaju svi, ako/kad krenem u implementaciju, sigurno nece biti neki deklarisan na 200W po kanalu, sa 9 kanala pojkacanja a onda da sitnim slovima pise tipa "mereno na 6 Om-a, sa jednim kanalom na 1kHz sinusa" i jos dodato "maksimalna potrosnja struje 800W". Ideja je da risiver/pretpojacalo i pojacalo izbacim iz ove price, pod pretpostavkom da ima DSP, ima ekvilizaciju i da postoji pristojno pojacalo snage. Pricam samo o zvucnicima, bar za sada. Isto tako pokusavam da izbacim 7.1.4 ili slicne ideje sa tuce zvucnika u jednoj sobi i da sve svedem na minimalni 5.1 config. Lako je posle dodati. 

 

 Temu sam pokrenuo jer me zanima i jer mislim da je zanimljiva i za druge. Namerno idem u minimalizam, da bi dosao do nekog zakljucka, jasno je da se to posle da lako poboljsati/nadoggraditi i sl. , ali mene sad zanima osnova: Kako ovo izvesti i da li ici na dipolne ili monopolne zvucnike za surround. Cak sam razmisljao o surround varijanti monopolnih zvucnika ali siroke disperzije, kao npr. neki riboni .... Neko spomenu Neat Motive napred, recimo pozadi bi isao Neat Iota. 

 

 Ako vam treba praktican primer: Neka napred bude Martin Logan Motion 40 i 30 ili 60XT i 50XT sve jedno. Da li pozadi staviti Motion 4 ili Motion FX? :D 

Link to comment
Share on other sites

 Bolji primer: Naidjoh na manual za Monitor Audio Gold, moze svako da ga pogleda. U njiihovom opisu ima 5.1 config sa surround-ima iza i sa strane. U konfiguraciji 5.1 surround zvucnici iza preporuka je da se GX FX rade u monopol modu. Pri tom Gold FX zvucnici mogu da budu i monopoli i dipoli, samo se pomeri prekidac. 

 

http://ca2.monitoraudiocdn.com/downloads/manual/gold-gx.manual.pdf?mtime=20140826124656

 

 Strana 9. Ima li neko drugi iskustva, ovo je ipak dato u "idealnoj" sobi, ne nekoj koja ima otvoreni deo. 

Link to comment
Share on other sites

Занимљиво за ту Ñерију, код мене могу бирати измеђи бипол или дипол опције. Мени је дипол проÑторнији.

Генерално Ñавет је за Ñуроунд музику ићи на монополе а за филмове на диполе али иÑто тако, ниÑам приметио губитак квалитета у дипол варијанти.

Динаудио нпр нема уопште у понуди дипол звучнике, што је нервирало неке фанове па Ñу правили диполе од више половних контоура 1.3.

Link to comment
Share on other sites

 Eto, lepo opisa problem. Sta da hoces da napred imas kao kolega Neat Motive, ili neki Dynaudio? Onda nemas za pozadi adekvatne voice-matched surround dipole. Jednostavno nema. A to vazi za veliki procenat jako dobrih zvucnika. Zato je i problem - i zato treba smisliti sta i kako, sta ima smisla. 

 

 Ti si, koliko shvatam, probao dipol i bipol mod jednih, plus obican bookshelf iz iste serije kao zadnji - sto je efektivno monopol? I dipol ti je bio osetno bolji? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...