Jump to content


Velicina prostorije - bookshelf vs floorstander


Dubwiser

Recommended Posts

+1.Mnogo je lakse ubosti dobar,zapravo bolji standmount zvucnik,i po pravilu za iste pare.Za dobar floarstander treba bas dosta novaca.Floarstandere za 2000E na pr. koje sam slusao su bili uglavnom ceda proseka,a sa toliko,pa i dosta manje novaca sam vec slusao izvanredan zvuk iz standmount dizajna.

 

Ovo je logično ali je cenovni prag tačno postavljen.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kolege,

Ucinio sam suprotno onome kako sam planirao i ovde kroz diskusiju izneo. Resio sam i to veoma brzo,.. Rega RS5.

Ok, ekonomista sam po obrazovanju pa je i finansijska primamljivost ponude dobrano odlucivala na brzinu odluke koja je i mene samog iznenadila. Ali tako je to u zivotu...

Razmisljajuci ranije ( a slicno zapazanje sam i ovde video medju postovima) da ni u jednom prostoru set-up ne zvuci isto, te da je slusanje po audio salonima i utisak koji sticemo o kvalitetu i zvuku testirane komponente neuporediv zbog razlike u akustici prostorija, "djavo mi nije dao mira" pa sam u One hifi odneo pored Rotela i moje Bowerse. Za izvor smo koristili Naimov ND5 XS a njihove Partington stalke za moje kutije. Test je trajao negde oko 1.5h, samo uz moju muziku i to mi je bilo  dovoljno vremena da kroz zanrovski raznovrsnu muziku dodjem do brze odluke. Ok, ekonomista sam po obrazovanju pa je i finansijska primamljivost ponude i neka licna logika dobrano odlucila. Cini mi se da za finu a ne preterano veliku svotu dobijam kutije iz  po mom skromnom sudu, vise klase.

Naravno, posto sam ih odmah i preuzeo i montirao a nakon dva vikendaska dana mogu vec da dam prve licne impresije, uporedno slusajuci oba para kutija na svom "terenu"

 

Na prvi pogled, RS5 vizuelno deluju vise nego pristojno. Najveca zamerka je finis izrade, ocigledno je da Britanci dosta "ofrlje i na brzinu" sklapaju kutije. Kabineti su korektno odradjeni a lose strane su plasticne nogice koje nisu najsjanije uklopljene a na jednom od srednjetonaca je vidljiv visak lepka zaostao pri montazi drivera u kabinet. Estetski, ubedljiva pobeda B&W.

Zvucno, a nakon dva dana intenzivnog poredjenja uz pomoc Rotela, mislim da je pobedu odneo RS5 prevashodno iz razloga sto se konacno cela scena "kompletirala" valjanim uplivom niskotonskog podrucja u zvucnu sliku.

Nisam dovoljno iskusan da bih objasnio po podrucjima koje su razlike. Rekao bih da Bowersi na visokima dominiraju jasnocom i detaljnoscu ali da je kod 685-ce uz Rotel visokotonsko prenaglaseno u odnosu na ostatak slike i to mi kvari ceo licni dozivljaj. Taj osecaj sa RS5 nisam stekao za sada. Najveca prednost RS5 je niskotonsko podrucje i mid-bass koji je za moj ukus slusanja odlicno definisan, lepo cujan i pri veoma tihom slusanju a da nije napadan i da ne pokriva ostatak spektra. Sa 685 neke detalje dobijam tek pri glasnoci 9h i vise a nekih i dalje sa mojim pojacalom prosto nema. Pretpostavljam da je u pitanju razlika u frekvencijskom opsegu dve kutije iako podatke o Reginim zvucnicima u nisam nasao nigde. Strasno me je zacudilo da te podatke ne znaju ni u prodaji One hifi !?! Moguce je da i sam Rotel tj. njegova snaga ( za mnoge od vas slabost) na to uticu, vidim kroz diskusiju da je on po vecini slaba i nejaka tacka mog sistema.

Muzikalnost i harmonija u kojoj sam uzivao sa 685 nije izgubljena.Klavir Ahmad Jamala je i dalje magican ( Live in Paris 1996) kao i skriputav vokal Betty Davis na They Say I'am Different npr.

Tamo gde se oseti ozbiljnija razlika su niski tonovi. Slusajuci malo elektronike npr Sound from the Ground (album High rising)  za razliku od 685 na kojima je bass  precizan ali nema snagu i dosta je suvonjav, sa RS5 se oseti tezina, toplina i zaista lepo pune prostoriju.

Po recima prodavca, cca 200h je potrebno za usviravanje ( u sta licno ne verujem da moze doneti bitniju razliku na entry level sistemima). Ako je to tacno a znacu relativno uskoro,javicu dalje impresije.

 

Hvala jos jednom svima koji su odvojili vreme za odgovore, savetovali i kritikovali. Uzivajmo dalje... :listen

Link to comment
Share on other sites

 

Po recima prodavca, cca 200h je potrebno za usviravanje ( u sta licno ne verujem da moze doneti bitniju razliku na entry level sistemima). Ako je to tacno a znacu relativno uskoro,javicu dalje impresije.

 

 

ÄŒestitke za kupovinu!  :thumbsup2

 

Usviravanje donosi bitnu razliku, javi utiske ako (kada?) se i sam u to uveriÅ¡.  ;)

Link to comment
Share on other sites

Kolege,

Ucinio sam suprotno onome kako sam planirao i ovde kroz diskusiju izneo. Resio sam i to veoma brzo,.. Rega RS5.

Ok, ekonomista sam po obrazovanju pa je i finansijska primamljivost ponude dobrano odlucivala na brzinu odluke koja je i mene samog iznenadila. Ali tako je to u zivotu...

Razmisljajuci ranije ( a slicno zapazanje sam i ovde video medju postovima) da ni u jednom prostoru set-up ne zvuci isto, te da je slusanje po audio salonima i utisak koji sticemo o kvalitetu i zvuku testirane komponente neuporediv zbog razlike u akustici prostorija, "djavo mi nije dao mira" pa sam u One hifi odneo pored Rotela i moje Bowerse. Za izvor smo koristili Naimov ND5 XS a njihove Partington stalke za moje kutije. Test je trajao negde oko 1.5h, samo uz moju muziku i to mi je bilo  dovoljno vremena da kroz zanrovski raznovrsnu muziku dodjem do brze odluke. Ok, ekonomista sam po obrazovanju pa je i finansijska primamljivost ponude i neka licna logika dobrano odlucila. Cini mi se da za finu a ne preterano veliku svotu dobijam kutije iz  po mom skromnom sudu, vise klase.

Naravno, posto sam ih odmah i preuzeo i montirao a nakon dva vikendaska dana mogu vec da dam prve licne impresije, uporedno slusajuci oba para kutija na svom "terenu"

 

Na prvi pogled, RS5 vizuelno deluju vise nego pristojno. Najveca zamerka je finis izrade, ocigledno je da Britanci dosta "ofrlje i na brzinu" sklapaju kutije. Kabineti su korektno odradjeni a lose strane su plasticne nogice koje nisu najsjanije uklopljene a na jednom od srednjetonaca je vidljiv visak lepka zaostao pri montazi drivera u kabinet. Estetski, ubedljiva pobeda B&W.

Zvucno, a nakon dva dana intenzivnog poredjenja uz pomoc Rotela, mislim da je pobedu odneo RS5 prevashodno iz razloga sto se konacno cela scena "kompletirala" valjanim uplivom niskotonskog podrucja u zvucnu sliku.

Nisam dovoljno iskusan da bih objasnio po podrucjima koje su razlike. Rekao bih da Bowersi na visokima dominiraju jasnocom i detaljnoscu ali da je kod 685-ce uz Rotel visokotonsko prenaglaseno u odnosu na ostatak slike i to mi kvari ceo licni dozivljaj. Taj osecaj sa RS5 nisam stekao za sada. Najveca prednost RS5 je niskotonsko podrucje i mid-bass koji je za moj ukus slusanja odlicno definisan, lepo cujan i pri veoma tihom slusanju a da nije napadan i da ne pokriva ostatak spektra. Sa 685 neke detalje dobijam tek pri glasnoci 9h i vise a nekih i dalje sa mojim pojacalom prosto nema. Pretpostavljam da je u pitanju razlika u frekvencijskom opsegu dve kutije iako podatke o Reginim zvucnicima u nisam nasao nigde. Strasno me je zacudilo da te podatke ne znaju ni u prodaji One hifi !?! Moguce je da i sam Rotel tj. njegova snaga ( za mnoge od vas slabost) na to uticu, vidim kroz diskusiju da je on po vecini slaba i nejaka tacka mog sistema.

Muzikalnost i harmonija u kojoj sam uzivao sa 685 nije izgubljena.Klavir Ahmad Jamala je i dalje magican ( Live in Paris 1996) kao i skriputav vokal Betty Davis na They Say I'am Different npr.

Tamo gde se oseti ozbiljnija razlika su niski tonovi. Slusajuci malo elektronike npr Sound from the Ground (album High rising)  za razliku od 685 na kojima je bass  precizan ali nema snagu i dosta je suvonjav, sa RS5 se oseti tezina, toplina i zaista lepo pune prostoriju.

Po recima prodavca, cca 200h je potrebno za usviravanje ( u sta licno ne verujem da moze doneti bitniju razliku na entry level sistemima). Ako je to tacno a znacu relativno uskoro,javicu dalje impresije.

 

Hvala jos jednom svima koji su odvojili vreme za odgovore, savetovali i kritikovali. Uzivajmo dalje... :listen

joÅ¡ kad bi stavio njihove zvuÄniÄke kablove(za koje nisam ni znao da postoje) kao moj drug oduÅ¡evio bi se mada kaže da su 28 evra metar ali sviraju za sve pare

Link to comment
Share on other sites

ÄŒestitke na kupovini. BaÅ¡ sam sad za praznike bio kod burazera i presluÅ¡avao muziku na bowerima 602s3 i imao potpuno iste utuske koje si ti sad izneo za svoje . Mora dosta da se pojaÄa da bi se dobili neki detalji, visoki dominiraju, bas je tanak i nepostojan... Sve sam to i ranije naslućivao ali tek sad kad se naviknem na neÅ¡to drugaÄije mi baÅ¡ bode uÅ¡i.

Link to comment
Share on other sites

Posvećenost mu je definitivno otiÅ¡la niz reku sa dvoje male dece, nedostatkom finansija i sve natrpanijim prostorom. Kad ja svratim on se kao zagreje da proba malo sa kablovima, isproba neko drugo pojaÄalo... ali ga brzo popusti.

 

Samo mi je bilo zanimljivo kako Dubwise opisao zvuk kao da mi je Äitao misli od pre par dana.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na cestitkama i lepim zeljama :thumbsup2

 

Aleksandre75, Marko329, zvucnici su ganc novi, neotpakovane sam preuzeo iz magacina, ostao je iza mene samo demo par na kojima sam testirao pre kupovine. Za sada sviraju barem 15h dnevno i za 10-tak dana cu ponovo pisati o samom zvuku i pustiti par fotki novog namestanja (taman da slikam i BW 685 koji idu na prodaju). Jedino sto bih mogao potvrditi je da se oseti razlika u zvuku cak i kroz burn-in period.

 

Goxy62, hvala za predlog, za sada cu se drzati svojih VDH a za promene zvucnickih ima vremena. Na koje si tacno mislio na FSC quattro bi-wire ili  Duet singl-wire? Mogu da se pitam u DE, imam gore kombinaciju za kablove a vidim da su Duet 18 EUR/m u One hifi sto je cenovno u rangu sa mojim postojecim u sistemu.

 

Aibo, takodje hvala na cestitkama. Samo da se razumemo dobro, u maloj sobi od cca 15m2  moje 685-ce su lepo radile i licno sam bio zadovoljan zvukom. Bass nije bio izrazen ali je bio jasan i precizan. U visokim i srednjim sam uvek i zaista uzivao i da nisam menjao prostor zivljenja i prebacio ceo sistem  u gotovo 3x veci prostor, verujem da ih ne bi menjao nikada. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na cestitkama i lepim zeljama :thumbsup2

 

Aleksandre75, Marko329, zvucnici su ganc novi, neotpakovane sam preuzeo iz magacina, ostao je iza mene samo demo par na kojima sam testirao pre kupovine. Za sada sviraju barem 15h dnevno i za 10-tak dana cu ponovo pisati o samom zvuku i pustiti par fotki novog namestanja (taman da slikam i BW 685 koji idu na prodaju). Jedino sto bih mogao potvrditi je da se oseti razlika u zvuku cak i kroz burn-in period.

 

Goxy62, hvala za predlog, za sada cu se drzati svojih VDH a za promene zvucnickih ima vremena. Na koje si tacno mislio na FSC quattro bi-wire ili  Duet singl-wire? Mogu da se pitam u DE, imam gore kombinaciju za kablove a vidim da su Duet 18 EUR/m u One hifi sto je cenovno u rangu sa mojim postojecim u sistemu.

 

Aibo, takodje hvala na cestitkama. Samo da se razumemo dobro, u maloj sobi od cca 15m2  moje 685-ce su lepo radile i licno sam bio zadovoljan zvukom. Bass nije bio izrazen ali je bio jasan i precizan. U visokim i srednjim sam uvek i zaista uzivao i da nisam menjao prostor zivljenja i prebacio ceo sistem  u gotovo 3x veci prostor, verujem da ih ne bi menjao nikada. :wave2

 

Dobar izbor kolega, iskreno sam i ocekivao da ces njih da uzmes . Ipak je to po meni bila najbolja ponuda novih zvucnika  za te pare u ovom trenutku  :cheers

Cekamo da se usviraju pa da tek onda padne neki ozbiljan komentar 

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima i hvala na cestikama!

 

Posle 15tak dana slusanja red nalaze da se javim sa utiscima nakon nekih 200+ sati rada novih kutija u postavci. Sviralo je, maltene bez stajanja. A i lepo (na) :listen  svega i svacega.

Da budem odmah odredjen, ni jednog casa do sada nisam zazalio sto sam promenio regalske i presao na podnostojece. Razlika u zvuku je je bila cujna od prvog trenutka mog poredjenja pri slusanju u dve razlicite prostorije i dva, za mene licno razlicita psiholoska trenutka (nikako mi nije bilo isto slusati sat i kusur u radnji sa kablovima u rukama i bez zurbe, u sopstvenom prostoru)

Ako bih mogao da u tri karakteristike  da objasnim razliku tj. kljucne prednosti izmedju RS5 u odnosu na prethode 685 one bi bile: neutralnost, detaljnost,muzikalnost.

Jos jednostavnije, iskricavi i na momente parajuci visoki na 685 su me raspamecivali rock n roll u svakom smislu,a sada na RS5 ne dominiraju, tu sviraju neku svoju pricu ali sviraju ravnomerno sa ostalim delovima. Srednji, vokali su me prvo zbunili neusvirani, bili su povuceni u slici u odnosu na visoke i bass. Sada su mozda i najbolji deo spektra.detaljni i nenapadni. Tu su recimo po meni 685 uvek isticale svoju snagu i meni su se svidjali ali tek sada uvidjam sta je detaljnost ali bez preuzimanja dominacije u  kompletnoj slici. RS5 je i prilagodjiviji po pitanju kvaliteta reprodukcije, tu je 685 bio nekako osetljv. Detaljnost je nemeriva kada se porede slusajuci neke starije i skromno producirane albume( prastari 4-kanalni reggae roots albumi). Iskreno, o ovome nisam ni razmisljao kupujuci a setih se i toga ali tek posle kupovine.

U niskotonskom se stvarno osteti poseban napredak i dobija zaista puniji zvuk u prostoriji. Jesu bili razlog promene ali ono sto sam dobio me zaista prijatno iznenadilo. Doduse, trebalo je ocigledno i bassovima da "prodisu" par dana i onda su poceli da pustaju svoju  kako ja volim da kazem svoju auru iz poda prostorije, recimo pri slusanju basne muzike ( Massive Attack, hiphop jazz, Laswell...) pri tome, precizno mi deluje, jazz koji sam slusao i na kojem testiram npr. obiluje brzim bass solazama. I najvaznije, takodje ne rusi sliku i ne preklapa visoki i srednji spektar.

Tom kako bih rekao neutralnoscu zvuka sa RS5 u odnosu na B&W sam zaista iznenadjen.

 

Ali melodicnost... posebna prica... i time bih zavrsio.

Volim live svirke. Imam i stariju i noviju produkciju, raznorazni rock-jazz, blues, funk, dub i ostali underground. Na bukvalno svakom zapisu se prirodnost zvuka drasticno poboljsala. Recimo, sada osecam jasne razlike u akusticnostima prostora i razlicitih koncertnih sala. Cak i razlike u studijskim zvucima tamo gde ih namerno i slucajno ima pri samom snimanju albuma. Taj dozivljaj kod sebe i u svom sistemu po prvi put susrecem. Po meni je ovo krucijalna razlika koju nose dve razlicite klase zvucnika sa kojima sam se sreo u svom sistemu. 

Iskreno priznajem, tesko cu se odvojiti od novih Rega. Bas uzivam  u novom i drugacijem zvuku.Tu su i slike novih blizanaca i kako to sada izgleda.

A osecaj vecini dobro poznat - kao da sam se ponovo :loveface

 

@goran p

 

Hvala! Yamahu player cu opisati nekom drugom prilikom. Mozda kroz novu temu ili se nadovezati ako je spomene neki drugi kolega koji je takodje slusa. Nisam dovoljno iskusan da ti je poredim sa nekim drugim digitalnim izvorom, nisam u svom sistemu slusao ozbiljniji player da bih uporedio. Mogu ti samo reci da je recimo flac 96/24 ubedljivo dobio RP1 Performance Pack u detaljima i kompletnosti scene, snazi i tajmingu bassa. Ali ipak, za mene mnogo ima i u toj toplini zvuka. Tu je gramofon i ovakav jednostavan kao moj - potpuno nedodirljiv.

CD N500 je za mene otkrovenje u svakom smislu, naravno zvucnom pre svega posto je razlika u odnosu na raniji Pioneer DVD i trenutni Philips blu-ray kao audio izvor - neuporediva... :wave2

 

 

post-32043-0-53222400-1422218700_thumb.j

post-32043-0-46088300-1422218882_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Svaka cast, lepa promena na bolje.  :thumbsup2  Znaci soba vise ne pravi problem?

 

Po meni samo steta sto nisu Rege u boji police, ovako mi se cini bice glancanja svaki cas, ali tim bolje.

 

Uzivaj. 

Hvala ti ab-Co-axial,

Soba nije pravila problem vec je problem u startu postavke bio nekako "manji" zvuk koji su davali Bowersi u ovom prostoru. Ne spomenuh, od usviravanja je i stereo separacija mnogo izrazenija sa Regama, scena se prosirila a kompletno gledavsi, zvuk je dobio na tezini i pri tisem i izrazito tihom slusanju sto mi je negde i bio jedan od motiva promene. Opet, pri gonjenju Rotela na negde 11h, nema prstanja i gubljenja kontrole ni u jednom spektru, posebno visokima i bass delu. Recimo, ne cujem nikakve rezonance na desnom bassu koji je usmeren ka golom zidu i odaljen nekih 45cm bocno od njega a toga sam se prilicno plasio jer mi je ovo idealna pozicija za kutije  u estetskom i prostornom smislu ( sa 55cm udaljenosti kutija od zadnjeg zida).

Za sada su bass jedinice spoljno usmerene, zamenicu pozicije kutija kada se malo jos naviknem na trenutni zvuk. U plan je odmah dosla i kupovina novog tepiha za boravak pa mi je to sledeci upgrade sistema  :D

U prvi mah sam se malo razocarao kada sam saznao da su mi otisle poslednje kitije u boji oraha ispred nosa ali su ove crne, inace skroz neupadljive (posebno sa mrezicama) na duze gledanje nekako elegantnije od braon furnira i prave kontrast i cini se, bolje slazu sa mojom sarenom braon-crnom policom i jasenom na podu. Cak su Rege pocele polako i supruzi da se svidjaju koja je iskreno patila pre i odmah nakon prodaje i rastanka sa lepim Bowersima.

Link to comment
Share on other sites

Eh taj gramofon, kada vidim ovakve ponude, uzdahnem...

U jednom trenutku prezadovoljan zvukom sa svojom Regom a poredivsi sa sistemom gde je DVD bio izvor.  Prvo Yamaha i flac-ovi a onda sam cuo RP6 na jednom druzenu pa TT Recycled -Hermes na sajmu i shvatio da sam napravio glupost kupivsi novi entry level umesto da sam odmah pucao na visu klasu. Ima zvuk svoju prepoznatljivost, lepo to radi ali fali nekog uzbudjenja u zvuku koji gramofon nosi. Sada mi ne ostaje mnogo nego da malo unapredim ovaj, mozda nova RB 303 rucica umesto ove plasticne. Da barem malo izvucem iz realno novog gramofona  :cry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...