Jump to content


Velicina prostorije - bookshelf vs floorstander


Dubwiser

Recommended Posts

Postovane kolege,

 

Vec dugo vremena pasivno pratim forum, tema vezanih za akustiku i pozicioniranje zvucnika/sistema ima na pretek ali hrabro pokrecem novu temu posto verujem da je svaki prostor specifican sam po sebi i donosi neki svoj zvuk.

 

U ovom slucaju u pitanju je prostorija od cca 40m2, u cijem sklopu se nalazi dnevni boravak (cca 18m2), trpezarija + kuhinja (zajedno cca 22-23m2). Potkrovlje je u pitanju, kosine tj visina plafona od 1.75m na najnizoj tacki do 2.80m na najvisoj. Opet napominjem, ceo prostor nema pregrada i spojen je u jednu celinu uz betonski stub (obzidan dimnjak) koji samo vizuelno razdvaja prostor na dve celine.

Ogranicavajuci faktor  je mesto i pozicija TV/audio police u delu dnevnog boravka. Polica je naslonjena na zid sa najnizom visinom tako da zvuk "putuje" ka visem delu. Pozicija police ( namenski je pravljena) pa tako i sistema se nece menjati u perspektivi, stan je gotovo nov kao i namestaj koji je planiran i nabavljan u skladu sa postavkom i zamisli izgleda dnevnog boravka.

Sweet spot, kao najcesca pozicija za slusanje je na cca 3-3.20m od pozicije zvucnika. Zvucnici su udaljeni jedan od drugog 2.70m na knjiskih 45cm od zadnjeg i bocnog zida.

Mozda je bitan detalj i taj da je ceo prostor od 40m2 povezan i kratkim hodnikom sa drugim delom stana tako da ni taj prostor od 40m2 ne bi trebalo gledati kao zatvorenu celinu. Hodnik se nalazi na polovini, izmedju boravka i ostatka.

 

Da bude jasnije, saljem kroz prilog i crtez prostorije ( izvinjavam se na "anti-tehnickom" prikazu, na brzinu sam ga nacrtao) da bi imali jasniji uvid u detalje o kojima pisem.

 

Krecemo u razradu, kako je i nepisano pravilo forumasa... po tackama.

 

Sastav sistema
 

- bookshelf B&W 685, sa rucno pravljenim metalnim okruglastim stalcima, punjeni kvarcnim peskom na celicnim spike-ovima

- integralac Rotel RA-1062

- izvor Yamaha CD N-500 player

- Rega RP1 Performance Pack ( Bias 2MM zvucnica)

- NAD C422 tuner, Aiwa deck - trenutno nisu aktivni

- svi interconnect su Chord Chrimson Plus ( 1m duzine)

- zvucnicki VDH C122,singl wire (2x 3m)

- externi hard Transcend 2TB

 

 

Muzika koja se slusa:

 

Poprilicno sarenolika...  licno sve sto slusam "krstim" kao rock 'n' roll  u pravom smislu reci. Od najstarijeg fusion jazz-a ( Milesa i uvodjenje elektronike u jazz 70tih ), Milesovih ucenika/saradnika, Soft Machine, Machavishnu Orchestra, preko hip-hop jazz-a, starog/novog funk-a brooklinske scene, afro-funka, Delta bluesa, blues rocka, reaggea (roots & dub) raznoraznog reagge-dub underground-a i naravno classic rocka ( Hendrix, Floyd, Neil Young i sl.). Digitalna kolekcija je uglavnom u mp3 i FLAC formatima. Kolekcija vinila je u fazi formiranja, ne bih joj u ovom trenutku pridavao paznju.

 

Formiranje sistema, istorija:

 

Sistem je stvoren pre cca 5 godina. Zvucnike, kao prvu komponentu sam po preporuci kupio od kolege sa posla uz stalke i zvucnicke kablove Oelbach Silver a jedna stara pozajmljena Yamaha AX 300 je bila srce sistema. Nista nisam znao o audio tehnici sem sto sam zeleo da bolje i jasnije slusam ono sto volim. Druga, ozbiljnija amplifikacija ( preporuka istog kolege par nedelja kasnije) je bio NAD C352 koji mi se u paru sa B&W 685 definitivno nije svideo posle celih godinu dana slusanja. Visoki su za moj ukus bili povuceni, bass muljav i izvestaceno preduvan. Jedino je srednji spektar dominirao te sam ga smatrao zadovoljavajucim delom zvucne slike. Posle duzeg i nesto glasnijeg slusanja (11h i glasnije), osetio sam par puta cudnu glavobolju koju sam pripisivao umoru ali sam sumnjao i u neko neslaganje u samom sistemu!

Poredjenje NAD C352 sam pravio sa starim integralcem Cyrus One, kako citam, veoma cenjenim od strane velikog broja audiofila ovog foruma. Cyrus je zvucao neuporedivo jasnije, otvorenije i muzikalnije sa preciznijim i brzim bassom. Zvucna scena je bila veca i po dubini i po sirini uz mnogo vise detalja. Kada sam poredio pojacala, koristili smo iste kablove (Monacor interconnect i Oelbach Silver zvucnicki, izvor DVD player Pioneer DV 400)  te sam zakljucio da je NAD zreo za zamenu. Tada sam tj. pre 4 godine  na probu i mesec dana slusanja a zatim i u trampi uz doplatu od EUR 200, spomenuti NAD zamenio za Rotel 1062.

 

Godinu dana takav sistem je radio u prostoriji od 15m2 i licno sam bio bas zadovoljan zvukom koji sam dobio. Nakon tog perioda, sledi rekonstrukcija stana, gradjevinski radovi, selidba u novi stan. Godinu i po dana je sve bilo u ambalazi...

Secam se da je audio sistem bio prva pokretnost koju sam posle stolice uneo u novi prostor!

 

Od preseljenja (jesen 2010) do danas sam u sistemu promenio izvor, uzevsi Yamahu CD N500 kao multi-functionalno resenje za digitalne zapise, CD kolekciju i net radio. Nasledio sam od drugara i sestre 100-tinak dobrih i mint ploca te dodao svemu vise nego skromnu Regu RP1 ( ( zeleo sam nov gramofon i izgleda napravio gresku ) a kao poslednju stavku sam  zamenio interconnecte (Chrimson Plus sam preko prijatelja nasao na rasprodaji po 15EUR/komad u DE - nisam odoleo, Chord Cobre nije nazalost bilo u ponudi kod tog dilera).

 

Zvuk:

 

Bio sam zadovoljan u starom stanu i sobi od 15m2.  Zvucnici su doduse bili na 1.5m udaljenosti jedan od drugog, sweet spot na 2m... 

 

Prelaskom u novi prostor i nakon 2 godine slusanja u novoj prostoriji, zvuk je najblaze receno, manje ubedljiv nego ranije. Poredio sam ga koristeci Pioneer DVD kao izvor koji sam i ranije koristio u manjem prostoru. Sa Yamahom kao izvorom se zvuk otvorio, cak i ako ne spomenem visokorezolutivne formate ( neuporedivo traziti razlike u ostatku sistema a vise nemam mogucnost da sve vratim u tu manju sobu od 15m2 i cujem razliku sa/bez Yamahe).

 

Promene i neubedljivost bih na osnovu iskustva (koga nemam puno) ali i onoga sto sam citao u temama o akustici, pripisao pre svega znacajnoj promeni u kvadraturi i samom prostoru, cak i bez obzira na poboljsanja u sistemu (player, kablovi).Nekako se izgubila i dubina scene, sirina je manja nego ranije ali i dalje ima.  Zvuk dobija na "tezini" tek kada se priblizim na cca 1.5 m od zvucnika, mnogo je vise detalja a pre svega je bass izrazeniji i postaje ravnopravan u celokupnoj zvucnoj slici. Ne patim za izrazenim niskotonskim podrucje ali tog bass-a nedostaje, posebno pri tisem slusanju ( na 8 do 9 sati) a posto stizu godine, taj vid uzivanja ce barem kod mene i moje supruge preovladavati.

 

 

Zakljucak: 

 

Verujem da je vreme za neku promenu tj. vracam se konacno na temu.

 

Razmisljam pre svega o promeni zvucnika kao najvaznije komponente i u mom slucaju pretpostavljam presudne za zvuk i velicinu scene. Naravno, nisam siguran jesam li u pravu ili treba traziti razlog u necemu drugom.

Cifra koju bih izdvojio je 1000-1200 EUR za kutije. Pre bih kupio nove ili novije ocuvane nego polovne. Bojim se da ne napravim gresku pogresnom kupovinom. Merkam novi B&W 683 S2,plasim se rigidnosti na ovom novom, prstenastom visokotoncu (ako je za cuti i one koji kritikuju najnoviju B&W 600 seriju - recezenti je hvalisaju na sva zvona). Mozda je cak bolje resenje stara serija 684 ili 683 posto im je cena drasticno pala od pojave S2 a videh pre mesec dana da se nude novi kod ovdasnjeg distributera. Ali da li je sinergija Rotel/B&W zaista prava ili da se okrenem na drugu stranu i prozivodjace?

Monitor Audio Silver serije 6,8,10 su hvaljeni i dobro se kotiraju ali kazu da su svetlijeg karaktera pa bi sa Yamahom zvuk bi mozda presvetao...Opera Grand Mezza nije allrounder i vise je za lampase... Kef R500 i floorstand Klipsch ne poznajem uopste, mozda i  Dali Ikon ili Zensor serije mogu biti izbor...ali zaista ne znam kako bi se uklopio neki od njih u postojeci sistem. 

I na kraju, svaka kombinacija (2.1 i ostali  sem stereo zvuka ne dolazi u obzir. 

 

Sta mi je ciniti? Da li neko iskustveno moze da mi pruzi dobronameran savet ili napise kritiku, pomogne u izboru? 

 

Izvinjavam se na opsirnosti pre svega.

 

Hvala i pozdrav svima na iskrenim odgovorima!

 

Dubwise junior

post-32043-0-93411800-1420496436_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

(....)  dodao svemu vise nego skromnu Regu RP1 ( ( zeleo sam nov gramofon i izgleda napravio gresku ) 

 

Å to, Å¡ta je problem?

 

InaÄe, raspored ti je OK. A, Å¡to ne bi sedeo na 1,5 metaraod zvuÄnika?

Ili, možda, ipak neki zvuÄnik sa većom bas jedinicom....Yamaha NS 1000?

Link to comment
Share on other sites

Hajd', kada sam već krenuo da delim linkove, evo tebi isti kao u temi o kupovini sistema za 3k€, jer se isto tiÄe "popunjavanja prostora" : http://www.diyaudio.rs/topic/4286-male-ili-velike-membrane/

Jeste da je većini nerazumljivo, ali je Äini mi se egzaktno, bez preÄica u vidu "brzih i lakih reÅ¡enja". :lol:  bon apetit.

 

...a ukratko, za konkretan sluÄaj i navedeni budžet, možda neki pravljeni trosistemac, kao onaj skoro predstavljeni od Save Velikinca (HiVi zv. jedinice)...uz prethodno sluÅ¡anje, naravno.

Link to comment
Share on other sites

Bujo, hvala na pitanju. Rega ima neku laganu distorziju u zvuku od par dana nakon kupovine i montiranja. Mozda je zvucnica nenastelovana ili  nesto drugo (nisam se javio na reklamaciju prodavcu distributeru sto je mozda greska) Generalno, sem ciscenja prasine sa igle nisam nista dirao od kupovine, samo :listen i to ne tako cesto,  Ne stizem da se bavim Regom ovih dana ali cu opisati taj problem cim nadjem vremena, Ta Rega mi je nekako veliko razocarenje u odnosu na Yamahu i digitalnu visoku rezoluciju... a bas steta. Volim vinil   :loveface i rado se secam jednog Gerrarda koji je sa tim Cyrus One i starim Mission 733 floorstandom zvucao neverovatno dobro. 

Ne mogu da slusam sa 1.5m razdaljine, sama prostorija i razmestaj gube smisao ako sve pomerim ka polovini sobe ili okrenem fotelju i stavim ispred garniture. A i preblizu mi je za TV LG 42 in. ( cesto gledam sliku bez tona a slusam muziku)

Link to comment
Share on other sites

Bujo, hvala na pitanju. Rega ima neku laganu distorziju u zvuku od par dana nakon kupovine i montiranja. Mozda je zvucnica nenastelovana 

 

 

Može biti da je baš to, nije dobro podešena. Odvoji sebi jedan dan, pa se poigraj s protraktorima, ogledalima i vagicama, uglavnom se isplati, zabavno je i nije preterano komplikovano

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ne spomenuh, pozicionirao sam zvucnike par meseci.

Vracao ih ka zidu na 10, 15 i 20 cm ( da ne konvertujem u tehnicki pravilnije mm) ali sam ih ipak vratio na standardnu distancu pa je desni na 45cm od zadnjeg i bocnog zida, levi na 45cm od zadnjeg posto je sa boka levo slobodan prostor. Kako sam ranije citao, a i sam B&W preporucuje tu razdaljinu kao univerzalnu - za sto bolje zvucne rezultate. Nedostaje tepih trenutno ispred police sve do ugaone garniture ali ce i on doci na red pa ce prostor biti akusticniji. Mada, ranije je tepih postojao ali ja licno primetnu razliku u kvalitetu zvuka sa i bez istog nisam primetio. Na zadnjem zidu ( gde je ugaona) su 3 umetnicke slike tako da dodatnog dampiranja prostorije nece biti sigurno.

Link to comment
Share on other sites

Savo napravi zvuÄnik, pa ga pretpostavljam posle proda.

Moj predlog je bio da poslušaš te kutije, pa ako su ti bolje od drugih opcija, možeš i da ih kupiš. Nisam mislio da ćeš sam da praviš.

Jasno mi je sta savetujes. Nisam ni mislio da pravim zvucnike, verovatno bih odustao a ni drveni kabinet ne bih sastavio kako treba  :D. Pokusacu da dodjem do gospodina Save i ako je dobar trgovac, verujem da se mozemo dogovoriti oko donosenja kutija u moj prostor na probu. Drugacije ne znam kako bih odlucio za kupovinu. Pri tome, ne znam ni kakvi su ni koliko cenovno vrede.

Link to comment
Share on other sites

Ne spomenuh, pozicionirao sam zvucnike par meseci.

Vracao ih ka zidu na 10, 15 i 20 cm ( da ne konvertujem u tehnicki pravilnije mm) ali sam ih ipak vratio na standardnu distancu pa je desni na 45cm od zadnjeg i bocnog zida, levi na 45cm od zadnjeg posto je sa boka levo slobodan prostor. Kako sam ranije citao, a i sam B&W preporucuje tu razdaljinu kao univerzalnu - za sto bolje zvucne rezultate. Nedostaje tepih trenutno ispred police sve do ugaone garniture ali ce i on doci na red pa ce prostor biti akusticniji. Mada, ranije je tepih postojao ali ja licno primetnu razliku u kvalitetu zvuka sa i bez istog nisam primetio. Na zadnjem zidu ( gde je ugaona) su 3 umetnicke slike tako da dodatnog dampiranja prostorije nece biti sigurno.

 

Prostorija ti nije knjiÅ¡ka. Probaj da ih izvuÄeÅ¡ viÅ¡e, dosta viÅ¡e.

Tepih, preciznije tepihÄić, možda fali, možda i ne.

Link to comment
Share on other sites

Mozda treba razmisliti o nekim alternativama: cetvrtinu novca predvidjenog za zvucne kutije uloziti u malo potentnije pojacalo,a za ostatak (ne tako mali),pazariti kabinete. :wave2

Ovakve predloge sam ocekivao. Ne znam da li sam spreman da se upustam u takvu radikalnu promenu sistema. U kojem smislu potentnije? Rotel 1062  je deklarisan kao 70/8. Preslabo za vece kutije ili uopsteno?

Link to comment
Share on other sites

Prostorija ti nije knjiÅ¡ka. Probaj da ih izvuÄeÅ¡ viÅ¡e, dosta viÅ¡e.

Tepih, preciznije tepihÄić, možda fali, možda i ne.

U pravu si. Prostorija je potpuno drugacija od vecine na koje ste svi navikli i gde vecina sistema svira. Pusticu par fotki sutra/prekosutra da bi jos preciznije stekli utisak o izgledu i poziciji postavke / poziciji slusanja. Hvala na savetu!

Link to comment
Share on other sites

Rokijana, hvala na sudu.

Jeste 60w je moj Rotel. Jednom prilikom a to me i navelo da kupim ovo pojacalo (sem sto sam ga bas slusao pre kupovine,to prvo) sasvim slucajno sam u Zagrebu kod rodjakovog prijatelja slusao neki Denon player, kojeg se secam a ne znam model, vezan za novog Rotela i neke ogromne kutije. Za mene je to bilo prvo iskustvo u hi-fi maltene, ne racunam gramofon koji sam slusao kao klinac na onim drvenim centrima. To sto sam cuo me obuzelo za ceo zivot jer  je zvucalo potpuno drugacije u  prilicno velikoj sobi (mozda 25m2) u odnosu na svaku vrstu reprodukcije muzike u koju sam slusao ili se nasao. A svirao sam klavir ranije, zato kazem.

 

Inace, brat mi je bas skoro a nesto smo pricali o muzici posto ga audiofilija ne interesuje preterano, rekao da se seca svega a da su kutije u stvari TDL RTL2. Kada sam kupovao pojacalo nisam razmisljao o snazi, mislivsi da sam se u  nju vec uverio :wave2  

Link to comment
Share on other sites

Misljenja sam da uz Rotel ne treba uparivati zvucnike svetlijeg karaktera kao sto su Kef, Klipsch, Dali i sl.

Takodje mislim da je Yamaha ns1000 izuzetno deficitarna u basu bez obzira na realno veliku membranu plus sto je toliko otvorenog karaktera da je to uzas. Uz Rotel to bi bio potpuni kolaps po mom misljenju.

Pravljene kutije ni pod razno! Nije bitno da li ce se i koliko "sutra" prilikom prodaje izgubiti, bitnó je da se vrlo verovatno nece uopste moci prodati. Mene ako pitate, izbegavati u najsirem mogucem luku.

Moj predlog za bookshelf za ovu kvadraturu i cenu 1200€ ne postoji. Neki solidan podnostojeci u toj ceni i da ide uz Rotel, pa recimo Epos Elan 3

@edit

Rega zvucnici su na nenormalnom popustu u one hifi (sto povlaci mnoga pitanja) . To bi valjalo probati uz Rotel!

Link to comment
Share on other sites

Pa da... videh na newsletteru da su Rega floorstanderi na ozbiljnom popustu vec mozda mesec i kusur dana. Cak meni sumnjivo velikom. Npr. RS5 model su cenovno trenutno u rangu mojih B&W 685 kada su bili novi. Cak su i jeftiniji 50 tak EUR. U ovakvim slucajevima postavljam uvek sebi pitanje zbog cega im je cena pala gotovo 3x. Sumnjam da je u pitanju kvalitet, pre bih rekao da je manje poznat brand (ili manje popularan) ili se ceka izlazak nove serije pa distributer "spriprema teren". To ne znam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...