Jump to content


Najvece zablude u hi - fi - ju pa i sire


suca77

Recommended Posts

  • Replies 743
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

2. Depeche Mode - Delta Machine [2013]: Vinil za tri koplja zvuÄi bolje, iako je i ovde raÄ‘en digitalni mastering + DA konverzija. Ovo tvrdim, imam oba medija i ploÄa ima dosta veću dinamiku nego CD/FLAC. ZaÅ¡to? Kako? Ne znam, ali jeste. InaÄe, da budem precizan, nije vinil niÅ¡ta specijalno, po meni osrednji, ali i takav je mnogo bolji od CD-a kome su ubili dinamiku samo tako.

 

 

Imao sam priliku da poslušam taj album u istom sistemu i sa CD-a i sa LP-a.

Problem tog albuma je Å¡to ta muzika, naroÄito pojedine numere, sama po sebi nema dinamiÄki raspon.

U najboljem sluÄaju taj album zvuÄi kao CD, ako se izuzme po neko pucketanje, niÅ¡ta ne podseća na ''analogni zvuk''.

S druge strane neke ''stare'' ploÄe su zvuÄale lepÅ¡e od svog pandana na CD-u. 

Link to comment
Share on other sites

Ali, gle, razglas je isto izdignut iznad publike. Da ne govorimo o velikim koncertima gde grozdovi kutija idu petnaest metara u visinu.

 

Moje srednje-visokotonsko podruÄje je blago iznad nivoa glave a visinsku razliku, obiÄno, naglaÅ¡avam zavaljenim položajem prilikom sluÅ¡anja. Kada nagruvam neki dobar "live" snimak, izdignuti "stejdž" dosta doprinosi opÅ¡tem utisku, mada je meni pozornica manje bitan faktor u reprodukciji. To ume zaista dobro da zvuÄi.

 

Pa ako cemo bas da cepidlacimo, ti "grozdovi" su tako dizajnirani da bukvalno gadjaju redove auditorijuma, od prvih ka poslednjim. 

 

To je i izmisljeno kako bi svako dobio sto posteniju porciju muzike na koncertu, a ne samo oni u prvim - srednjim ili zadnjim redovima.

Link to comment
Share on other sites

Povodom superiornosti digital VS analog, hoce neko da mi objasni kako je ovo moguce ukoliko se radi od znacajnoj prednosti jednog ili drugog formata?

Luke Manley i Bea Lamm iz VTL-a godinama unazad na svim sajmovima nastupaju sa zvucnicima Wilson, Avalon, TAD, itd... a od izvora koriste kako digitaliju isto tako i gramofon i to Spiral Groove. Nemojte mi samo reci da gramofon koriste samo zbog privlacenja omatorelih i nagluvih audiofila kojima u zivotu nista ne znaci mali frekventni i dinamicki opseg.

Moram odmah da naglasim da sam licno od bas kvalitetnih gramofona cuo jedino Oracle Delphi pre par godina na sajmu u Vox sobi. Pre vinila, prvo je slusana muzika sa CD plejera EC EMC-1UP koji spada u visoki rang (ne i najvisi) sto se tice digitalije i mnogi ga opisuju kao "analog like" uredjaj. Zaista se prelaskom na Oracle gramofon ostetila relaksiranost i prirodnost u zvuku i ja sam tada prvi put cuo sta znaci vrhunski cd plejer i isti takav gramofon (ako ne i skuplji, ne znam koliko kosta gram, EC je cca 5k eur).

 

 

Steta sto nisi cuo kako zvuci jedan Tape Project magnetofon, koji je takodje svirao kod Mladje u sobi. To je za klasu bolje od pomenutog Oracle gramofona koji je gostovao.

 

EMC-1up je ozbiljan cd plejer, jeftiniji od pomenutog Oracle gramofona za 2-3 hiljadarke odokatovno, ali nije to toliko bitno koliko podatak da je taj CDP ipak lansiran 2001. godine. U medjuvremenu se prilicno toga desilo na polju digitalije, kako one profesionalne ( snimanje / produkcija ), tako i one za kucnu reprodukciju.

Link to comment
Share on other sites

Pa ako cemo bas da cepidlacimo, ti "grozdovi" su tako dizajnirani da bukvalno gadjaju redove auditorijuma, od prvih ka poslednjim. 

 

To je i izmisljeno kako bi svako dobio sto posteniju porciju muzike na koncertu, a ne samo oni u prvim - srednjim ili zadnjim redovima.

 

Pa da, ali je poenta da svima njima "porcije" dolaze - od gore. ÄŒak i oni u poslednjim redovima, kojima bi klasiÄno ozvuÄenje sviralo praktiÄno iz horizontale, većinom dobijaju zvuk od one najviÅ¡e sekcije, znaÄi sa jedno deset-petnaest metara visine. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...