Jump to content


Najvece zablude u hi - fi - ju pa i sire


suca77

Recommended Posts

Šuco, isto važi i kada se sa analognog izvora snima na digitalni ;)

 

Pa i nije bas isto ali to vec ima veze sa trendovima u tehnici snimanja i to je onda prica koja sasvim izlazi iz okvira ove teme.

 

Suco, ti si izgleda bas resio da poguras taj globalni sukob. Putin i ekipa sa tzv. zapada su nekako smuseni i mnogo se nesto femkaju oko zapocinjanja megdana.  :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 743
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ovako bi trebalo da bude bolje, mozda vec postoji tako nesto , no nema veze

 

Najveca zabluda za mene u hi - fi - ju je da je gramofon bolji nosac zvuka od cd player - a odnosno komp + dobar dac

 

Mozda se gramofondzijama  ( medju kojima se i ja nalazim ) ovo nece svideti ali postoji mnogo dokaza da je to tako

Da ne cepidlacimo sto gramofon (  a ni  CD)  nije nosac zvuka  ali sustina jeste pogodjena.

Zapis  na vinilu (a i njegova reprodukcija  gramofonom) jeste tehnicki  daleko inferiorniji od digitalnog zapisa ( reprodukovanog CDom ili streamerom).

To da  li  vam se ( na uvo)  vise svidja gramofonski zvuk  od digitalnog je druga  prica. HiFi ili visoka vernost ( reprodukcije) definisana parametrima i merena instrumentima je na strani digitalije. Ono sto  cujemo i sto  nam se svidja nema veze sa  tim.

Link to comment
Share on other sites

Ajde da dodam, zabluda da servisi operativnog sistema, utiÄu na zvuk suptilnim razlikama.

Da je razlika između zvuka u player-ima u tome koliko vršljaju po hard disku i koliko RAM-a koriste. A ne do njihovog engin-a za obradu zvuka, koji farba zvuk u nekoj formi, ili se trudi da bude apsolutno neutralan.

Sve na ovom forumu navođeno.

Link to comment
Share on other sites

Ajde da dodam, zabluda da servisi operativnog sistema, utiču na zvuk suptilnim razlikama.

Da je razlika između zvuka u player-ima u tome koliko vršljaju po hard disku i koliko RAM-a koriste. A ne do njihovog engin-a za obradu zvuka, koji farba zvuk u nekoj formi, ili se trudi da bude apsolutno neutralan.

Sve na ovom forumu navođeno.

 

Skoro smo diskutovali o tome i čini mi se da nismo došli do nekog zaključka: pomenuli smo, recimo, da digitalna reprodukcija sa sa softverskog plejera preko USB-a troši neki simboličan procenat mikroprocesorske snage i vremena. Pa ipak se dešava da startovanje nekog drugog programa ili procesa hoće da izazove drop out u zvuku, čak i kod optimizovanih sistema i periferija.

Link to comment
Share on other sites

Ovako bi trebalo da bude bolje, mozda vec postoji tako nesto , no nema veze

 

Najveca zabluda za mene u hi - fi - ju je da je gramofon bolji nosac zvuka od cd player - a odnosno komp + dobar dac

 

Mozda se gramofondzijama  ( medju kojima se i ja nalazim ) ovo nece svideti ali postoji mnogo dokaza da je to tako

jes' da si mi mazno' temu od pre nekoliko godina...ali ne smeta, nagrdno je trajala, a i bilo puno vatre, izgleda opet ce da bidne

Link to comment
Share on other sites

Skoro smo diskutovali o tome i Äini mi se da nismo doÅ¡li do nekog zakljuÄka: pomenuli smo, recimo, da digitalna reprodukcija sa sa softverskog plejera preko USB-a troÅ¡i neki simboliÄan procenat mikroprocesorske snage i vremena. Pa ipak se deÅ¡ava da startovanje nekog drugog programa ili procesa hoće da izazove drop out u zvuku, Äak i kod optimizovanih sistema i periferija.

Sve troÅ¡i CPU u nekom delu. I drop-out može da se desi. Ali kao Å¡to sam rekao, o suptilnoj razlici nema govora. Drop-out nije suptilna stvar, nego krajnje oÄigledna.
Link to comment
Share on other sites

Najveca zabluda u HiFi-u (posle teznje high fidelity konceptu?) je da vecina za svoje sisteme misli da su najbolji, reprezentativni, referenti, itd, dok ih ne promeni, pa onda posle naleta odusevljenja usled eventualnog boljitka bude jos sigurnija da je novi sve prethodno pomenuto pa jos vise. I tako u krug. 

Mada, to je dobra zabluda, moram priznati. Uvek se kuci ima najbolji sistem.  ;-)

 

A gramofon vs DAC (CDP, etc)? Svi vi koji uopste pokusavate da ozbiljno diskutujete na ovu temu bi trebali da pocnete da slusate malo tuner, za (audiofilsku) promenu. Kako bi se izlecili od ovakvih, i slicnih, dilema. Narocito ovi sa pre(dobrim)skupljim sistemima.  :order

 

P.S. Zaboravih: a tek kad se stekne malo iskustva, e onda, obicno, krece prava zabluda. :) U to ime, alal vera, alal vera

Link to comment
Share on other sites

Npr. da li idealni rezultati merenja kod zvuÄnika nužno znaÄe i vrhunski zvuk?

 

Svakako ne nužno. Iako zvuÄnike smatram najvažnijom karikom, sve druge komponente moraju biti adekvatne, a sve zajedno mora biti u odgovarajućoj prostoriji.

 

Ali, ako se dogovorimo da "vrhunski zvuk" podrazumeva "visoku vernost" a ne "ja baÅ¡ ovako volim", onda su idealni rezultati merenja kod zvuÄnika osnovni preduslov za njegovo postizanje. Ako su ti rezultati zaista dobri, zvuÄnik mora da odliÄno svira, ne može biti "kanta". :D

Link to comment
Share on other sites

Ja sam miÅ¡ljenja da je podjednako bitno pojaÄalo i izvor.

 

DefiniÅ¡i to "podjednako bitno". Auto ( B) ) ne može ni bez toÄka, ni bez motora, ali je, valda, ipak, motor taj koji je bitniji. Pa ne rade timovi inženjera već vek ipo na unapreÄ‘enju toÄkova, nego motora. :D

 

MožeÅ¡ imati odliÄan setap kvalitetnih ureÄ‘aja sa isto tako kvalitetnim konvencionalnim zvuÄnikom, imaćeÅ¡ zvuk koji se može Äuti u hiljadama domova.

 

Odnesi isti setap u odgovarajuću prostoriju i na iste ureÄ‘aje nakaÄi vrhunske zvuÄnike odgovarajuće osetljivosti i dobićeÅ¡ zvuk kakav nisi mogao ni da zamisliÅ¡. Nijedna komponenta ne može da uÄini toliko suÅ¡tinsku promenu kao zvuÄnik.

Link to comment
Share on other sites

Nekako mi se cini da ce sve najbitnije ( :roll:) stvari da se, konacno, sjedine u jednu temu. LP vs CD, Gram vs CDP, najvaznija komponenta u lancu. Sledeca, logicna, stvar bi bila: kablovi.

 

Eto, ko misli da su kablovi zabluda?  :xmas

 

Pozurite s komentarima, najbolje ostavljamo za kraj: police, spajkovi, dampiranje i, naravno, vazduh!  :banana

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...