Jump to content


Najvece zablude u hi - fi - ju pa i sire


suca77

Recommended Posts

Naravno, svi mi, manje vise ponekad, uzivamo slusajuci cincili-bongoli, i kako oni zvuce u pravom sistemu. Dalje, cincili-bongoli (citaj: audiofilski demo i ostali izvanredno snimljeni i producirani albumi, nasumicne numere i vrlo cesto kratki delovi numera koji nas fasciniraju) mnogo bolje zvuce na dobrom hifi sistemu nego na drugim mestima gde se slusa muzika (kola, posao, kafei, klubovi...) iz prostog razloga jer se na ovim drugim to ili ne cuje dovoljno atraktivno, nasem uhu & mozgu "ocaravajuce" vec zguzvano itd... Medjutim, i hvala Bogu sto je tako, mozak sve to apstrahuje metodom "ignore quality" ili makar delimicno i nas um se koncentrise pre svega na melodiju i poruku, emociju same muzike... bez analiziranja kvalitativnog dela koji bi mozda u tom momentu sugerisao da je: srednji spektar previse uvucen, visoki izrazeni ali preostri, sirovi i nedovoljno definisani, basovi naglaseni vise od "neutralnog" - sve ono sto zovemo nelinearnim zvukom.

A gde je u celoj ovoj prici kvalitet samog snimka, neceg nezabilaznog i nezamenjivog da bismo dosli do sustine audiofilije - i dobre muzike i kvalitetnog zvuka? Pa mislim, u najmanju ruku Pirova je pobeda kada ubacimo omiljeni album da ga poslusamo na €€€ sistemu kad ono cvrc - koske, koscice, krlica i ostale zanoktice, nigde mesa i cincili-bongoli zvuka :DU ovom hobiju nema pobednika u totalu, gledajuci kvalitet produkcije svega sto se slusa, uvek su neki kompromisi ako govorimo i o kvalitetu muzike i isto tako zvuka. Znaci, vecina nas koji vole "i cincili-bongoli i muziku ako je moguce 2u1" je katkad u problemu jer se nece hleba najesti kod mnogih izdanja.

I jos nesto, visoka rezolutnost kako snimka tako i sistema (i s tim u vezi detalji koji se ovde ponekad pominju u negativnoj konotaciji) nikad nisu problem ako se radi o dobroj implementaciji i jednog i drugog - i izrade kvalitetnog audio materijala i kvalitetnog i uravnotezenog sistema u kome detalji upravo jesu onako kako jeste na zvucnom zapisu. Ako je balans pomeren u bilo kom smeru tipa: tanko, kostunjavo jer nema basa i punoce srednjeg spektra, pa naravno da ce ta rezolutnost i detaljnost reprodukcije biti iritantna i neslusljiva.

 

U poslednja dva meseca imao sam prilike da cujem zvucnike Vivid Giya G3 (40k $) u dva vrlo slicna sistema, ali sa dijametralno razlicitim pozicioniranjem i velicinom prostorije/akustikom. U prvom je zvuk bio dosta umrtvljen, sa malom scenom i prenaglesenim basom (bas drajveri rade poprecnoj na istoj osovini) zbog blizine police i zadnjeg zida. Takodje na ovakav utisak uticalo je aktiviranje nekih filtera na samom izvoru (vrhunski CD plejer japanske proizvodnje, necu reci koji da se neko ne bi osetio prozvanim) u cilju postizanja analognijeg zvuka. Vivid u dobro podesenom sistemu ima zvucnu scenu kao kuca, a ova je bila velicine eskimskog igloa - zaobljena i fina ali ogranicena i bez varnica i energije kakvu su u stanju da pruze ovakve kutije. U drugom pak sistemu sa vecim prostorom za slusanje (60ak i vise kvadrata) zvuk je bio kudikamo relaksiraniji i sa vecom pozornicom.

Ono sto je najbitnije za pricu hiperrezolucije i neprirodnosti, upravo u oba sistema za zvuk je bio onakav kakav ne biste ocekivali (u ovo sam se uverio i slusajuci svoje zvucnike prvi put sa ozbiljnom amplifikacijom) - detalja koliko hoces, izviru sa svih strana i po citavom spektru a nigde iritacije, ni u jednom momentu me nisu zabolele usi da bih imao potrebe da utisavam. To je najbolji dokaz. Poceci tonova i konture su tako lepo bile izrazazeni i ostali u nastavku reprodukcije, ali je sve bilo u balansu. Na oba ekstrema zvuk je bio sa podjednakom ekstenzijom i sa dovoljno energije u decibelima.

 

Bravo! :thumbsup2

Eksperimentisuci puno sa kablovima...

Eh, ponovo kablaza, sam sam sebi vise dosadan. :blah :blah :blah

Da se razumemo, kod mene razni kablovi menjaju zvuk sistema od cujnog do dramaticnog, sta to govori o sistemu - ne zanima me dokle god mogu da iz ovako pristupacnih (citaj jeftinih) uredjaja izvucem zvuk koji nisam ni slutio da je moguc u ovoj kategoriji.

Trenutno je u igri dosta srebrnine, sto u IC, sto u zvucnickim, ima i bakra ali srebro sada ponegde pravi onu cuvenu ostrinu u gornjem spektru.

Ovako podesen sada jasno pravi razliku u kvalitetu pojedinacnog snimka, tako da tacno znam da li je Bugar, rezanac ili original odradjen posteno ili fusherski.

Dosao sam do nivoa gde kazem: mora biti da je Turbo u pravu kada tvrdi da jasno cuje razliku izmedju digitalnih zapisa, sto do skoro nije bio slucaj.

Zasto ovo pisem... nadovezujem se na boldovani tekst gde kazes da su kompromisi neizbezni, znaci nema savrsenstva.

Samo ono izmedju sto si spreman da zrtvujes na jednoj strani zarad dobitka na drugoj.

Kod mene je to ostrina zarad boravka u studiju gde je snimljen materijal koji trenutno slusam.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 743
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bravo! :thumbsup2

Eksperimentisuci puno sa kablovima...

Eh, ponovo kablaza, sam sam sebi vise dosadan. :blah :blah :blah

Da se razumemo, kod mene razni kablovi menjaju zvuk sistema od cujnog do dramaticnog, sta to govori o sistemu - ne zanima me dokle god mogu da iz ovako pristupacnih (citaj jeftinih) uredjaja izvucem zvuk koji nisam ni slutio da je moguc u ovoj kategoriji.

Trenutno je u igri dosta srebrnine, sto u IC, sto u zvucnickim, ima i bakra ali srebro sada ponegde pravi onu cuvenu ostrinu u gornjem spektru.

Ovako podesen sada jasno pravi razliku u kvalitetu pojedinacnog snimka, tako da tacno znam da li je Bugar, rezanac ili original odradjen posteno ili fusherski.

Dosao sam do nivoa gde kazem: mora biti da je Turbo u pravu kada tvrdi da jasno cuje razliku izmedju digitalnih zapisa, sto do skoro nije bio slucaj.

Zasto ovo pisem... nadovezujem se na boldovani tekst gde kazes da su kompromisi neizbezni, znaci nema savrsenstva.

Samo ono izmedju sto si spreman da zrtvujes na jednoj strani zarad dobitka na drugoj.

Kod mene je to ostrina zarad boravka u studiju gde je snimljen materijal koji trenutno slusam.

Još samo da se pozabaviš i policom.

Link to comment
Share on other sites

Ovo nije zabluda ovo je prevod jedne od mogucih tehnickih zabluda - tj faze

 

Nemacki

 

Hallo Uwe.

Wenn Du den Oehlbach-Phaser richig einsetzen möchtest,dann achte mal darauf,was passiert,wenn Du an der jeweilig zu testenden Komponente den -Netzschalter- auf on oder off stellst.Häufig wird nämlich der Fehler begangen,das man bei -ausgeschaltetem- Netzschalter die Phase ermittelt.Und das klingt natürlich nicht,wie man dann feststellt.Da ist ja noch die "Standby-Schaltung" dazwischen und das ergibt keine konkrete Aussage über die richtige Steckerposition,auch nicht mit demOehlbach Phaser. Versuche es mal mit Netzschalter-On-,dann sollte es klappen . Somit wirst Du auch mit den Ohren hören,das Du es richtig gesteckt hast,vorausgesetzt Du hast die Plusphase in der Netzleiste ausgemessen und markiert.Du brauchst auch keine Schukofeder abkleben... .Der Oehlbach-Phaser ist seit 3 Jahren ein günstiger und sehr zuverlässiger Begleiter.Und bei besagter Anwendung: Er behielt wirklich immer recht .Ich finde: Spare Dir das teure Zeugs,es ist nicht wirklich besser und den aufgerufenen Preis wert. Vielleicht ist es ja nur Idiotensicherer und darum so teuer ?!? 
Es gibt natürlich,bei einigen 12V- Netzteilen,manchesmal auch keinen verwertbaren Aufschluß darüber,wie nun herum der Netzstecker kommt.Das vermögen aber immer noch Deine Ohren am besten zu beurteilen,wenn ich mich nicht irre... .
Versuche einfach mal,was ich Dir geschrieben habe und urteile Du dann selbst.
Viel Erfolg wünsche ich Dir dabei. Yepp !

Beste Grüße 

Rod

 

i Google prevod na srpski

 

 

Здраво Уве.
 
Ðко желите да кориÑтите Оехлбацх ПхаÑер рицхиг, онда оÑми пут на шта Ñе дешава када урадите -ÐетзÑцхалтер- за укључивање и иÑкључивање на одговарајућем компонента Ñе теÑтира ÑтеллÑÑ‚.Хауфиг грешка је наиме починио, на ону -ауÑгеÑцхалтетем- прекидачфаза није ермиттелт.Унд није, наравно, звучи као да онда феÑÑ‚Ñтеллт.Да је и даље "приправноÑти коло" између њих и не даје никакве конкретне индикације о правилном положају плуг, чак Ñа Оехлбацх ПхаÑер. Пробајте Ñа прекидачем-о, онда би требало да ради пута. Тако, такође ћете чути Ñа ушима, да Ñте га прикључили у праву, под уÑловом да Ñте измерити позитивну фазу у улазне фиоке и маркиерт.Ду није потребно Сцхукофедер МаÑк ... .тхе Оехлбацх ВоркЦентре је за 3 године јефтин и врло поуздан Беглеитер.Унд на примена рекао: Стално заиÑта увек у праву .И миÑлим: ти Резервни Ñкупе Ñтвари, није баш боље и вреди цена Ñте хтели. Можда је Ñамо идиоти Сигурно и зашто тако Ñкупо?!?
ПоÑтоје, наравно, неки 12Ð’ повер ÑупплиеÑ, манцхеÑмал такође неупотребљивим информације о томе како Ñада већ око утикач коммт.Ð”Ð°Ñ Ð¸Ð¼Ð¾Ð²Ð¸Ð½Ðµ и даље уши најбољој позицији да одреди да ли Ñе не варам ....
ЈедноÑтавно покушајте што Ñам напиÑао да Ð²Ð°Ñ Ð¸ онда Ñте Ñами Ñудите.
Желим Вам пуно уÑпјеха. Иепп!
 
Срдачан поздрав
 
шипка
 
 
paa Uzdravlje
Link to comment
Share on other sites

@suco

 

1.Analogni zapis(nosac)bilo cega,analogija uopste:

 

10 bozjih zapovedi urezani u kamen

igranje fudbal i ostalih sportova(ne na PS3)

kolaricu panicu,lastik,domino.sah

zvuk koji se generise svirati na Steinway,gitaru,sax,umesto na sintisajzer/kompjutor

upoznati curu uzivo,umesto na fb,skyp

 

 

2.1011010 10111

 

 

11011010x000111011x01100101010111100010x101011110221

1012011110 110  1101010 01001

10110011011010110011  2110101 101

1010011x11101

101 110221100110x110

12011x1101101

 

 

Izvini ako sam te uvredio u ovo zadnje napisano,ako si uopste razumeo,x i 2 su binarne greske ali nakon konverzije shvatices sta sam mislio,o zabludi. :cheers

Link to comment
Share on other sites

Као и у евоуцији живог Ñвета, преживи оно што је најприлагођеније уÑловима животне Ñредине али не увек и најÑавршеније или најбоље.

Ðаба Ñацд кад маÑа хтела мп3.

Link to comment
Share on other sites

tek kad sam zavrsio skolu uveli casove informatike..

 

Takav je i moj sluÄaj, mada je sudbina htela da mi informatika postane zanat.

 

Ovaj deo oko A/D i D/A konverzije mi je, ipak, priliÄno nepoznat, ali je zabluda da oni koji su sve to smislili nisu znali svoj posao. Sve to radi jako, jako dobro. :)

Link to comment
Share on other sites

 

. . .

 

2.1011010 10111

 

 

11011010x000111011x01100101010111100010x101011110221

1012011110 110  1101010 01001

10110011011010110011  2110101 101

1010011x11101

101 110221100110x110

12011x1101101

 

 

 ... ,x i 2 su binarne greske ali nakon konverzije shvatices sta sam mislio,o zabludi.  :cheers

 

Možda si malkice predaleko otiÅ¡ao sa binarnim greÅ¡kama jer je ovde najÄešće reÄ o istim nizovima u odnosu na vreme. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ne vidim da se ovde pomenulo, a vidim da na više mesta se prenosi pogrešno ubeđenje oko nivoa kompresije u FLAC.

Ona ne utiÄe na kvalitet, kvalitet je isti na svakom nivou, samo utiÄe na brzinu encode-a i krajnju veliÄinu fajla, dobici iznad nivoa 5 su mizerni u većini sluÄajeva, naravno zavisi i od konkretne muzike, decode brzina ostaje na skoro identiÄnom nivou bez obzira na nivo kompresije.

Postoji mogućnost da iznad nivoa 5 neki player-i neće da Äitaju, uglavnom hardverski.

A Äak ni Adobe Audition neće da uveze FLAC 8 (besplatni Audacity hoće), bar ja ne mogu da ga nateram, dok niže enkodovan radi bez problema.

To se naravno reši time što opet taj FLAC enkodujete na niži nivo.

 

Takođe svi lossless su međusobno izmenjivi, i možete da prebacujete ako vam treba u drugi lossless bez bojazni po kvalitet.

WAV>FLAC>ALAC>APE>TAK>AIFF= i dalje identiÄan fajl do god ne menjate sample rate, bit-depth i broj kanala.

 

NARAVNO OVAJ ISTI PRINCIP NIJE PRIMENJIV NA LOSSY FORMATIMA.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...