Jump to content


Najvece zablude u hi - fi - ju pa i sire


suca77

Recommended Posts

  • Replies 743
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Trebao si ovo da citiras, tu lezi poenta:

 

 

Ovako hiljaditi put dokazujes da je tvoj sistem najverniji od vernih!

Davno je bilo kad sam odslusao neki koncert, ono sto pamtim su - detalji.

 

ÄŒemu ovaj zlonameran komentar? Nemam potrebu da ikome dokazujem bilo Å¡ta. Ako nekoga zanima da Äuje moj sistem, dobro je doÅ¡ao.

 

Pokušavam da objasnim šta je dobar zvuk. Mada stvar nije komplikovana, vidim da ništa ne razumeš. Ne može to bez slušanja muzike.

 

Ako je rasprava o tome Å¡ta je dobar zvuk, po tebi, gubljenje vremena, onda je ceo forum besmislen. Pa svrha svega ovoga je "visoka vernost", zaboga.

Link to comment
Share on other sites

Posle sedam-osam godina na forumu, bićeš prvi na mojoj ignore listi. Baš da vidim kako to radi. B)

Bolje resenje je da ignorises sam komentare koji ne zasluzuju reakciju ili procenis da su provokacija, nego da prepustis to automatici softvera. U suprotnom slucaju dolazi ponekad do problema u pracenju teme jer ne vidis komentar onoga koga si stavio na ignore listu a to moze da napravi konfuziju i tebi i drugima u takvoj temi. Onaj ignorisani se obicno izvuce sa smeskom.

Link to comment
Share on other sites

Ujko, zasto izigravas drvenog advokata?

Ne prilici ti sedoj bradi, da ne kazem celi. :D

 

:thumbsup2

 

Offtopic: U vezi offtopic-a...
Izgleda kao da se poruke objavljene u pojedinacnoj temi ne sabiraju, tj. ako se, recimo, 10 puta neko javi u jednoj temi, to se racuna kao jedna poruka.
Deluje nelogicno ali tako ispadne.

Link to comment
Share on other sites

Polako, polako kolege Dzombe...

Nemojte tako coporativno da napadate, eno nesrecnog Magicnog ste preplasili nema ga od podneva.

Imajte obzira malo prema nama Zvero(gusterima).

 

A sad bez zahebancije...

 

Ujko, sta sam pobrkao?

Tozo, sta te zbunilo u vezi offtopic-a?

 

 

Samo opusteno momcadijo... kao kod zubara..

Link to comment
Share on other sites

Ok, ajmo od osnova. Ovo je forum. On u sebi sadrzi podforume. Jedan od podforuma je offtopic podforum. Komentari u bilo kojoj temi podforuma offtopic se ne sabiraju sa brojem komentara u drugim podforumima.

A sad nesto iz oblasti visih znanosti. Opustenost je urodjena, to ne moze da se nauci. Mada, mozes da vezbas :)

Link to comment
Share on other sites

Zabluda je da će svako na forumu deliti vaše zadovoljstvo, ako imate dobar sistem.

 

Iznenadili su me juÄe neoÄekivani niski udarci na, inaÄe, benigne komentare opÅ¡teg karaktera. Tek kasnije sam se setio da je ovo već drigi ovakav atak, komentarima punim zle volje i neobjaÅ¡njivog animoziteta, od strane iste osobe.

 

Kako dolazi do toga da neko kaže da već "po hiljaditi put tvrdiÅ¡ da je tvoj sistem najbolji", a pritom ga nisi ni spomenuo, niti si ikad neÅ¡to sliÄno napisao? ÄŒak, izriÄito paziÅ¡ da se ne razbacujeÅ¡ hvalospevima? Da provejava ponos, ne kažem... moguće je, nije sramota. 

 

Dolazi tako Å¡to ti sitna duÅ¡a svako tvoje spominjanje sistema raÄuna kao pro*eravanje, a u ekstremnom sluÄaju je dovoljno da vidi tvoj nick.

 

Pritom, moj kompletan sistem koÅ¡ta kao osrednje pojaÄalo iz high-end kategorije. Osrednje, malo jeftinije...

 

To me podsetilo kako su sa foruma oterali kao besnog kera onog HolanÄ‘anina, punog k'o brod. A baÅ¡ je bio simpa lik, entuzijasta na svoj naÄin.

Link to comment
Share on other sites

E, ajde malo se opusti...

Stavis me na ignore i zaboravis..

Ali uredno objavis celom forumu da ces to da ucinis. :D

Nemam nista protiv toga.

Ne volim ljude koji posto-poto zele nekog nesto da nauce...

Nista licno protiv tebe, ti spadas u tu grupu.

Ne moze se recima opisati zvuk i ono sto je tebi dobro nekom drugom nije, i da, forum je poslednje mesto gde ces nekog nauciti sta je dobar zvuk.

Mislim sta, opisaces recima kako zvuci "savrsen" sistem?

Ma ajde uozbilji se...

 

Ovim recima si ti zapoceo post u kome si me citirao.

Kako se osecas kada ti neko kaze da si neozbiljan?
Odlicno, znam...

 

Zabluda je da će svako na forumu deliti vaše zadovoljstvo, ako imate dobar sistem.

 

Iznenadili su me juÄe neoÄekivani niski udarci na, inaÄe, benigne komentare opÅ¡teg karaktera. Tek kasnije sam se setio da je ovo već drigi ovakav atak, komentarima punim zle volje i neobjaÅ¡njivog animoziteta, od strane iste osobe.

 

Kako dolazi do toga da neko kaže da već "po hiljaditi put tvrdiÅ¡ da je tvoj sistem najbolji", a pritom ga nisi ni spomenuo, niti si ikad neÅ¡to sliÄno napisao? ÄŒak, izriÄito paziÅ¡ da se ne razbacujeÅ¡ hvalospevima? Da provejava ponos, ne kažem... moguće je, nije sramota. 

 

Dolazi tako Å¡to ti sitna duÅ¡a svako tvoje spominjanje sistema raÄuna kao pro*eravanje, a u ekstremnom sluÄaju je dovoljno da vidi tvoj nick.

 

Pritom, moj kompletan sistem koÅ¡ta kao osrednje pojaÄalo iz high-end kategorije. Osrednje, malo jeftinije...

 

To me podsetilo kako su sa foruma oterali kao besnog kera onog HolanÄ‘anina, punog k'o brod. A baÅ¡ je bio simpa lik, entuzijasta na svoj naÄin.

 

Ovo boldovano i nahereno, to su niski udarci.

 

Zao mi je ako sam ti poremetio san - nije mi bila namera, ali posto se javljas sledeceg dana sa ovakvom zestinom u sebi izgleda da je to istina.

I evo, obecavam, od sada cu tvoje postove ignorisati u smislu da ih necu komentarisati.

 

Rekoh vec ranije, samo opusteno... (nastavak dopisite sami) :D

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Mmmda... zaboravio sam da na forumu svi sve znaju.

 

MožeÅ¡ ljude, koji zaista ne sluÅ¡aju muziku, nauÄiti da je poreÄ‘enje žive svirke i Å¡to većeg broja nosaÄa zvuka (i sistema) jedini naÄin da doÄ‘u do dobrog zvuka. 

 

Ruku mećem u vatru da pola foruma nije u stanju da od nekoliko sistema odabere onaj koji najprirodnije zvuÄi, koristeći muziku koju sam odabere. Samo sam suprotstavio termin "visoka vernost" tim famoznim detaljima.

 

Opušteno, naravno.

 

Link to comment
Share on other sites

Visoka vjernost je kad mi se muziÄari materijaluzuju u sobi, kad instrumenti imaju pravu veliÄinu (dobro de, zavisi i od ton majstora Å¡ta je htio da postigne), timbar i kad su i detalji tu, u pozadini ili već gdje treba da budu, sve fino slojevito. Nikako u prvom planu.

Link to comment
Share on other sites

Audiofilija je opsesivan hobi.

"Onaj-koji-uziva-u-muzici" nije indijansko ime za audiofila.

Otkad sam poceo sa praksom da dodjem do svakog zivog nasnimljenog tona na materijalu, prestao sam da uzivam u muzici kao nekad.

Sada slusam zvuke, cincili-bongoli.

 

Naravno, svi mi, manje vise ponekad, uzivamo slusajuci cincili-bongoli, i kako oni zvuce u pravom sistemu. Dalje, cincili-bongoli (citaj: audiofilski demo i ostali izvanredno snimljeni i producirani albumi, nasumicne numere i vrlo cesto kratki delovi numera koji nas fasciniraju) mnogo bolje zvuce na dobrom hifi sistemu nego na drugim mestima gde se slusa muzika (kola, posao, kafei, klubovi...) iz prostog razloga jer se na ovim drugim to ili ne cuje dovoljno atraktivno, nasem uhu & mozgu "ocaravajuce" vec zguzvano itd... Medjutim, i hvala Bogu sto je tako, mozak sve to apstrahuje metodom "ignore quality" ili makar delimicno i nas um se koncentrise pre svega na melodiju i poruku, emociju same muzike... bez analiziranja kvalitativnog dela koji bi mozda u tom momentu sugerisao da je: srednji spektar previse uvucen, visoki izrazeni ali preostri, sirovi i nedovoljno definisani, basovi naglaseni vise od "neutralnog" - sve ono sto zovemo nelinearnim zvukom.

A gde je u celoj ovoj prici kvalitet samog snimka, neceg nezabilaznog i nezamenjivog da bismo dosli do sustine audiofilije - i dobre muzike i kvalitetnog zvuka? Pa mislim, u najmanju ruku Pirova je pobeda kada ubacimo omiljeni album da ga poslusamo na €€€ sistemu kad ono cvrc - koske, koscice, krlica i ostale zanoktice, nigde mesa i cincili-bongoli zvuka :D U ovom hobiju nema pobednika u totalu, gledajuci kvalitet produkcije svega sto se slusa, uvek su neki kompromisi ako govorimo i o kvalitetu muzike i isto tako zvuka. Znaci, vecina nas koji vole "i cincili-bongoli i muziku ako je moguce 2u1" je katkad u problemu jer se nece hleba najesti kod mnogih izdanja.

I jos nesto, visoka rezolutnost kako snimka tako i sistema (i s tim u vezi detalji koji se ovde ponekad pominju u negativnoj konotaciji) nikad nisu problem ako se radi o dobroj implementaciji i jednog i drugog - i izrade kvalitetnog audio materijala i kvalitetnog i uravnotezenog sistema u kome detalji upravo jesu onako kako jeste na zvucnom zapisu. Ako je balans pomeren u bilo kom smeru tipa: tanko, kostunjavo jer nema basa i punoce srednjeg spektra, pa naravno da ce ta rezolutnost i detaljnost reprodukcije biti iritantna i neslusljiva.

 

U poslednja dva meseca imao sam prilike da cujem zvucnike Vivid Giya G3 (40k $) u dva vrlo slicna sistema, ali sa dijametralno razlicitim pozicioniranjem i velicinom prostorije/akustikom. U prvom je zvuk bio dosta umrtvljen, sa malom scenom i prenaglesenim basom (bas drajveri rade poprecnoj na istoj osovini) zbog blizine police i zadnjeg zida. Takodje na ovakav utisak uticalo je aktiviranje nekih filtera na samom izvoru (vrhunski CD plejer japanske proizvodnje, necu reci koji da se neko ne bi osetio prozvanim) u cilju postizanja analognijeg zvuka. Vivid u dobro podesenom sistemu ima zvucnu scenu kao kuca, a ova je bila velicine eskimskog igloa - zaobljena i fina ali ogranicena i bez varnica i energije kakvu su u stanju da pruze ovakve kutije. U drugom pak sistemu sa vecim prostorom za slusanje (60ak i vise kvadrata) zvuk je bio kudikamo relaksiraniji i sa vecom pozornicom.

Ono sto je najbitnije za pricu hiperrezolucije i neprirodnosti, upravo u oba sistema za zvuk je bio onakav kakav ne biste ocekivali (u ovo sam se uverio i slusajuci svoje zvucnike prvi put sa ozbiljnom amplifikacijom) - detalja koliko hoces, izviru sa svih strana i po citavom spektru a nigde iritacije, ni u jednom momentu me nisu zabolele usi da bih imao potrebe da utisavam. To je najbolji dokaz. Poceci tonova i konture su tako lepo bile izrazazeni i ostali u nastavku reprodukcije, ali je sve bilo u balansu. Na oba ekstrema zvuk je bio sa podjednakom ekstenzijom i sa dovoljno energije u decibelima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...