Jump to content


Najvece zablude u hi - fi - ju pa i sire


suca77

Recommended Posts

 Ali, na koncertu se ne Äuje! A jel neko to svira na koncertu? Ako svira, zaÅ¡to se ne Äuje? ZaÅ¡to Älan benda/orkestra egzistira ako ne svira/ne Äuje se 

Cuo  bi sve sto se svira na koncertu,da sedis gde su postavljeni mikrofoni,i da imas toliko pari usiju ,koliko ima mikrofona

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 743
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Da li mogu da saznam koju gramofonsku glavu/rucku koristis i koji cd player ili transport/dac,

Hvala

Ja liÄno i nemam gramofon. Å to se tiÄe opreme, apsolutno nemam nameru da ulazim u to, da imaÅ¡ ovo ili ono, e to bi bilo...

Na ivici sam da odem s foruma.

Cuo bi sve sto se svira na koncertu,da sedis gde su postavljeni mikrofoni,i da imas toliko pari usiju ,koliko ima mikrofona

GreÅ¡iÅ¡, produkcija albuma nije da zvuÄi kao na koncertu u 90%.
Link to comment
Share on other sites

Najveća zabluda je da se može apsolutno verovati svojim uÅ¡ima, odnosno svom mozgu. Koji doÄ‘e sa pretpostavkama, koje ga spreÄavaju da racionalno zakljuÄi.

Ne može da se eliminiÅ¡e pristrasnost koja se inicijalno javlja. I mnogi nikada ne izaÄ‘u iz nje. Zatim ta ubeÄ‘enja pokuÅ¡avaju da opravdaju samim ubeÄ‘enjem, a ne neÄim opipljivim. I sad to nije preterano bitno za i zbog njih, bitno je Å¡to to Å¡ire dalje, i onda imamo zajednicu gde ne može da se objasni niÅ¡ta.

I nije svako miÅ¡ljenje jednako bitno, jer ako ne znaÅ¡ o Äemu priÄaÅ¡...

Link to comment
Share on other sites

Slažem se. Jer ako ne znaÅ¡ Å¡ta priÄaÅ¡...

Nego, predstavljaš se kao neko ko je apsolutno upućen, osim u digitaliju, i u sve ostale tajne svijeta i života.

Ako ti kažem da živiÅ¡ u iluziji, poÄev od nezgrapno izabranog nika, pa na dalje, da li ćeÅ¡ mi vjerovati?

Link to comment
Share on other sites

Najveća zabluda je da se može apsolutno verovati svojim ušima, odnosno svom mozgu...

E, sad si na pravom putu. DoduÅ¡e, nije toliko u pitanju pristrasnost koliko saznajna (epistemiÄka) ograniÄenost naÅ¡eg uvida u sopstvene Äulne senzacije. One su nam intuitivno date, da, ali, to je sve, odatle se može otići jedino u solipsizam.

Å to se miÅ¡ljenja tiÄe, treba otići korak dalje i reći da nema svako pravo na miÅ¡ljenje o svemu.

Potreban je nekakav misaoni put, pa makar i pogreÅ¡an, da bi se doÅ¡lo do pozicije da neÅ¡to uopÅ¡te može da se tvrdi. Ne znam nista o molekularnoj biologiji, dakle, nemam pravo da o njoj tvrdim bilo Å¡ta. Odnosno, moje tvrdnje o njoj ne bi imale nikako znaÄenje ma koliko se meni Äinilo da, eto, samo iznosim 'svoje miÅ¡ljenje'.

Link to comment
Share on other sites

I vinil ne zvuÄi kao originalna master traka. I na CD izdanju se vidi koliko je dobar analogni master oÅ¡tar. I koliko ga ploÄa omekÅ¡a.

 

Da li si ikada Äuo master traku?

 

Da li u svojoj blizini imaš funkcionalan podešen gramofon i tom izvoru se izlažeš na donekle redovnoj osnovi?

 

I da - dobro izvedena ploÄa ne umekÅ¡ava niÅ¡ta, naprotiv. FYI.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se. Jer ako ne znaÅ¡ Å¡ta priÄaÅ¡...

Nego, predstavljaš se kao neko ko je apsolutno upućen, osim u digitaliju, i u sve ostale tajne svijeta i života.

Ako ti kažem da živiÅ¡ u iluziji, poÄev od nezgrapno izabranog nika, pa na dalje, da li ćeÅ¡ mi vjerovati?

I da, nemoj da ideš. Što bi išao? I u životu ima neistomišljenika, pa nećeš valjda i iz života da ideš?

Poenta života i jeste u razliÄitostima.

Ajd' uzdravlje!

Svi se ovde predstavljamo kao da znamo sve. Nije moj problem sa neistomišljenicima, nego što se neznanje prodaje kao validna stvar.
Link to comment
Share on other sites

E, sad si na pravom putu. DoduÅ¡e, nije toliko u pitanju pristrasnost koliko saznajna (epistemiÄka) ograniÄenost naÅ¡eg uvida u sopstvene Äulne senzacije. One su nam intuitivno date, da, ali, to je sve, odatle se može otići jedino u solipsizam.

Å to se miÅ¡ljenja tiÄe, treba otići korak dalje i reći da nema svako pravo na miÅ¡ljenje o svemu.

Potreban je nekakav misaoni put, pa makar i pogreÅ¡an, da bi se doÅ¡lo do pozicije da neÅ¡to uopÅ¡te može da se tvrdi. Ne znam nista o molekularnoj biologiji, dakle, nemam pravo da o njoj tvrdim bilo Å¡ta. Odnosno, moje tvrdnje o njoj ne bi imale nikako znaÄenje ma koliko se meni Äinilo da, eto, samo iznosim 'svoje miÅ¡ljenje'.

Da, i tako ja iznosim miÅ¡ljenje da kola idu na mleko. I ako mi neko kaže da to nije tako, to je samo njegovo miÅ¡ljenje i ne zna o Äemu priÄa.
Link to comment
Share on other sites

Nije najveća, ali iz napisanog mi se Äini da postoji zabluda o tome kako se priÄa o detaljima svodi na visoku rezoluciju. Da je to tako, da priÄamo o rezoluciji, bilo bi dobro. U tom sluÄaju bi to bila priÄa o tome kako se svaki instrument maksimalno dobro Äuje, onoliko koliko snimak dopuÅ¡ta.

 

Ali nije reÄ (samo) o rezoluciji. ReÄ je o intervencijama u samoj strukturi zvuka, kojima se olakÅ¡ava zapažanje detalja, pri Äemu instrumenti prestaju da liÄe na sebe.

 

Tu može da se desi i sluÄaj da iz mase muziÄara ispliva neki instrument koji se pri normalnoj reprodukciji ne Äuje, ili se veoma slabo Äuje. To se proglaÅ¡ava za pobedu, ali je na ćupriji plaćena prevelika cena za nju. Pritom, ako je snimak takav, taj instrument zaista ne treba da se Äuje (Äuje se on, ali je malo zagubljen u masi), ili treba slabo da se Äuje. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ne treba ni oÄekivati da koncert i album zvuÄe isto (osim ako nije live, a i tada može da odstupa).

Kada se u produkciji vokal, gitara, neÅ¡to treće stavi u slojevima da zvuÄi punije.

Lenon je to radio za svoj glas, jer nije voleo kako mu zvuÄi glas.

Produkcija je i za igranje sa time kako Å¡ta zvuÄi, da se uradi Å¡ta ne možeÅ¡ uživo.

 

 

Edit: Uklonjena Jplay diskusija.

Link to comment
Share on other sites

Ne treba ni oÄekivati da koncert i album zvuÄe isto (osim ako nije live, a i tada može da odstupa).

Kada se u produkciji vokal, gitara, neÅ¡to treće stavi u slojevima da zvuÄi punije.

Lenon je to radio za svoj glas, jer nije voleo kako mu zvuÄi glas.

Produkcija je i za igranje sa time kako Å¡ta zvuÄi, da se uradi Å¡ta ne možeÅ¡ uživo.

 

Zašto (i ti) mešaš produkciju sa reprodukcijom?

 

Nema veze kakav je glas Lenon snimio, bitno je da se od toga, pri reprodukciji, ne napravi karikatura.

Link to comment
Share on other sites

Zašto (i ti) mešaš produkciju sa reprodukcijom?

 

Nema veze kakav je glas Lenon snimio, bitno je da se od toga, pri reprodukciji, ne napravi karikatura.

 

Nismo li priÄali o produkciji?

Ne treba da se pravi karikatura, ali tako ne treba ni da se omekšava.

Problem je Å¡to ne znaÅ¡ ko je Å¡ta mislio kada je pravio, neki albumi zvuÄe isprazno, neki imaju basa da se udaviÅ¡ u njemu...

Link to comment
Share on other sites

Nismo li priÄali o produkciji?

Ne treba da se pravi karikatura, ali tako ne treba ni da se omekšava.

 

Koliko znam, Toza nije producent. B) Pokrenuo je priÄu o detaljima u reprodukovanom zvuku. E, poÅ¡to ne možemo da utiÄemo na ono Å¡to je već snimljeno, treba da obratimo pažnju na vernu reprodukciju.

 

Nasuprot verovanju "detaljomanijaka", viÅ¡e detalja nije isto Å¡to i verna reprodukcija, nego je, Äesto, gadna degradacija zvuka.

 

Uostalom, neki to tako vole. :D

Link to comment
Share on other sites

Neki to tako vole... kljuÄ razumijevanja...

PriÄam o relativnosti znanja/spoznaje...

Možda je ovako lakše kad već pomenu struju...

Struja - usmjereni tok elektrona... elektroni u atomu, vrte se na svojim orbitalama...

PredaÅ¡ atomu neku dovoljnu koliÄinu energije, kvantni skok elektrona na drugu orbitalu... sve (skoro) poznato...

Nepoznato - gdje nestane elektron prilikom skoka i do pojavljivanja na novoj orbitali?

I onda priÄamo dalje o struji kao o egzaktnoj pojavi gdje je sve poznato i dokazano?

Link to comment
Share on other sites

Koliko znam, Toza nije producent. B) Pokrenuo je priÄu o detaljima u reprodukovanom zvuku. E, poÅ¡to ne možemo da utiÄemo na ono Å¡to je već snimljeno, treba da obratimo pažnju na vernu reprodukciju.

 

Nasuprot verovanju "detaljomanijaka", viÅ¡e detalja nije isto Å¡to i verna reprodukcija, nego je, Äesto, gadna degradacija zvuka.

 

Uostalom, neki to tako vole. :D

 

Ili da ima manje detalja nego Å¡to treba.

Samo se postavlja pitanje kako znamo da je verno, ako ne znamo kako je namenjeno da zvuÄi?

Link to comment
Share on other sites

U ovom slucaju (virtuelno) gde nema  mogucnosti za dokazivanjem vernosti, svacije je i najvernije, sto se i da primetiti.

Ko je jos rekao evo moje nije dobro, u ovom slucaju, nije najvernije?
A koliko nijih tvrde da njihovo bas to i jeste (svi?)

Pa da li je bas kod svih njih zaista najvernije?
Ako je vernost reprodukcije uklesana u kamenu, da li svi oni imaju identican zvuk u svojim domovima?

Ovaj forum se polako pretvara u forum studenata filozofije.

 

Kazem ja trla baba lan da joj prodje dan.

Link to comment
Share on other sites

U ovom slucaju (virtuelno) gde nema  mogucnosti za dokazivanjem vernosti, svacije je i najvernije, sto se i da primetiti.

Ko je jos rekao evo moje nije dobro, u ovom slucaju, nije najvernije?

A koliko nijih tvrde da njihovo bas to i jeste (svi?)

Pa da li je bas kod svih njih zaista najvernije?

 

Hajte ljudi, budimo ozbiljni. Ne trebaju decenije da se odsluša izvestan broj koncerata, žive svirke, tamburaša,... i makar nekoliko stotina albuma u bilo kom obliku.

 

Pa nije zvuk baÅ¡ toliko nedokuÄiva stvar. TaÄno, zaboravlja se, ali ne toliko da izgubiÅ¡ pojam o realnom zvuÄanju instrumenata. To treba da bude cilj - ako imaÅ¡ dobro definisan zvuk i instrumenti zvuÄe onako kako si zapamtio da zaista treba da zvuÄe, napravio si dobar sistem. Po prirodi stvari će biti i detalja baÅ¡ onoliko koliko treba. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...