Jump to content


Najvece zablude u hi - fi - ju pa i sire


suca77

Recommended Posts

  • Replies 743
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ljudi druzite se bez takmicenja( tako i dozivljavam vase najavljeno druzenje),zna se da ce svako na svome da ostane i da ce svako imati izgovor ili razlog zbog cega mu je sta bolje,narocito kad se uzme u obzir da gramofoni dosta razlicito rade u zavisnosti od zvucnice i podesavanja.Ja naravno tipujem na gram,mada necu praviti guzvu kao lokalni koji lako dodje do Beat-a kad nije guzva,pa unapred verujem vasem sudu.Dobar je experiment za Beat-a pre svega,ako razmislja i o tehniksu narocito, neki opsti zakljucak o gramofonima ne moze se doneti.Imao sam tri zvucnice u poslednjih godinu dana na mom gramofonu i bas su velike razlike,cak i izmedju dve linn-ove.Sa jednom je zvuk preostar i lici pomalo na cd,sa jednom "presvetao" na momente,a jedna mi je bas potaman,a ipak dodju ljudi da poslusaju i kazu da im je nedovoljno transparentna,ali uz odlicne srednje(ali mene srednji i zanimaju).Imao sam prilike cuti sto puta da mi neko potencira nesto u svom sistemu kao vrlinu,a meni je najveca mana,uglavnom izbegnem da komentarisem i ostavim misljenje za sebe.I ko je u pravu,obojica svaki za sebe.Svi koji imate gram imate i digitalni izvor(osim hifi user-a koliko znam,  :klanjanje  za posvecenost ).Probajte razliku gde se nadjete u prisustvu oba izvora.Skoro svako ko je bio kod mene trazio je da poslusa isti album na CD-u i LP-u,poslusamo po pesmu i vozi dalje.Beat-ov sistem u drugoj poseti nisam ni komentarisao,uz aktivnu skretnicu je toliko prilagodljiv licnom ukusu da to i nema smisla komentarisati da li je Beat podesio sve kako lezi mom uhu,pa naravno da je podesio prema svom.Mislim da ce vam pre svega biti interesantno videti njegov magaprojekat od zvucnika i mozda prednost takve skretnice.Ko voli macke takodje ce naci zabave  :D

Link to comment
Share on other sites

.Beat-ov sistem u drugoj poseti nisam ni komentarisao,uz aktivnu skretnicu je toliko prilagodljiv licnom ukusu da to i nema smisla komentarisati da li je Beat podesio sve kako lezi mom uhu,pa naravno da je podesio prema svom.Mislim da ce vam pre svega biti interesantno videti njegov magaprojekat od zvucnika i mozda prednost takve skretnice.Ko voli macke takodje ce naci zabave  :D

 

Mogućnost podeÅ¡avanje zvuka "na uvo" je dobra opcija, ali je pomalo problematiÄna i zahteva vreme. Nekoliko dana pre tvoje posete sam neÅ¡to menjao (mislim da sam baždario DSP), Å¡to zahteva ponovno podeÅ¡avanje. Tako da se, posle tvog odlaska, zvuk joÅ¡ menjao.

 

"Problem" je Å¡to sam svestan svoje sklonosti ka jaÄem basu, pa se namerno kontroliÅ¡em dok vrtim potenciometar za najniži opseg, pogotovo Å¡to nemam Äesto priliku da poredim sa sistemima koji imaju basove sliÄne "mase". Posle posete Prophetu, a on podeÅ¡ava zvuk merenjem odziva, doÅ¡ao sam do zakljuÄka da se ja suviÅ¡e ustežem po tom pitanju, i da basova baÅ¡ "treba da ima".  :)

 

Još veći problem je prvi viši opseg (100-280Hz) koji je samo jedna "grba" između basova i srednjih. Uticaj te grbe je osetan, ali je teško proceniti koliki je njen prirodni udeo u idealnoj slici.

 

Svejedno, ja uvek krenem od slabijeg basa, pa pojaÄavam kada primetim da bi neka pesma bolje zvuÄala da je "punija".

 

Elem, radim na tome da se opremim prigodnim mernim priborom pa da i ja malo premerim svoju zvuÄnu sliku, a trebaće i za druge stvari.

Link to comment
Share on other sites

 Posle posete Prophetu, a on podeÅ¡ava zvuk merenjem odziva, doÅ¡ao sam do zakljuÄka da se ja suviÅ¡e ustežem po tom pitanju, i da basova baÅ¡ "treba da ima".  :)

 

 

 

Elem, radim na tome da se opremim prigodnim mernim priborom pa da i ja malo premerim svoju zvuÄnu sliku, a trebaće i za druge stvari.

Naravno da treba da ima - u skladu sa ostatkom. Ode i ti u pevaÄe Äim kupujeÅ¡ mikrofon :D

Link to comment
Share on other sites

Meni je recimo delovalo da si spustio malo srednje tonove cime se dobije malo na atraktivnosti i vecoj slusljivosti i kad gitare prze i jos veca ritmicnost u skladu sa tvojim nickname-om.Goran koji je bio samnom tada mi je takodje rekao da oseti neku "rupu" na srednjima,mada meni nije bas tako izrazeno zvucalo.Uopste nisam siguran da recimo i sam nebi tako tjunirao zvuk.Merenje ce ti ipak mislim dobro doci da proveris uho.Ta aktiva i podesavanje po frekventnim podrucjima i uskladjivanje ne samo sa ukusom vec i akustikom sobe je super stvar,nema bolje od takvog pristupa kakav propovedaju i ova moja sekta kao svoj vrh ponude .Oci su mi ispale na nove aktivne Linn 4 sistemce koji imaju ugradjena po 4 ampa u zvucnik tj stalak zvucnika koji je ceo ujedno i hladnjak,ne da bi mi legli...Do OO varijanta,ali i cena.Mislim da su streamer/preamp+aktivni zvucnici u toj nekoj jeftinijoj varijanti oko 20K,sto i nije basnoslovno mozda za nekog napolju,ali ja sam daleko od tih novaca nazalost,prilagodio sam se novonastaloj situaciji ja vec imam kineski standard.Da ne pricam o skupljoj verziji gde samo zvucnici kostaju duplo od toga,slusao sam takvu neku poluaktivnu verziju...brrrr kako to radi.Ja svoj sistem mogu sad da relativno jeftino pretvorim u aktivu,stotke su u pitanju,jer vec imam pola uredjaja mozda tako i bude.

Link to comment
Share on other sites

Goran koji je bio samnom tada mi je takodje rekao da oseti neku "rupu" na srednjima,mada meni nije bas tako izrazeno zvucalo.Uopste nisam siguran da recimo i sam nebi tako tjunirao zvuk.Merenje ce ti ipak mislim dobro doci da proveris uho.

 

I srednjetonac i visokotonac imaju dobar, ravan odziv, daleko van mesta gde se susreću. Disbalans izmeÄ‘u dva opsega je moguć, jer mi, možda, tako prija. Ali ne vidim naÄin da nastane neka primetna rupa u odzivu. Uostalom, Å¡to reÄe Prophet, odo' i ja u pevaÄe, pa ćemo da vidimo. :D

Link to comment
Share on other sites

  Disbalans izmeÄ‘u dva opsega je moguć, jer mi, možda, tako prija. 

Upravo sam i sam na to mislio,ponekad i za poneku muziku bi prijalo spustiti nivo srednjih i kod mene-pocinju tu i deca svasta da pustaju emtivi,you tube itd.otima se situacija kontroli.Ali za vecinu ovog sto slusam ne,snimljeno je zglavno i tu je zdrava kolicina srednjih dobrodosla,a za visokim na pr. nesizim ni najmanje to treba ovom mom mpetriovcu.Ja cu na pr imati na skretnici ako predjem na nju imati mogucnost da podesim nivo baseva i uskladim to sa sobom lako.Dosad sam solidno izbuskao parket pomerajuci zvucnike tamo-amo.Iskustva vlasnika ovih mojih zvucnika koji su poredili aktivu i pasivu su takva da povratka nazad nema i da su to "dva sveta".U one gore pominjane skupocene varijante ide i cika s mikrofonom u paketu,a u tvojoj Diyerskoj varijanti sve je isto samo "zapjevaj do kraja sam". 

Link to comment
Share on other sites

Sve se neÅ¡to mislim gdje da udjenem razmiÅ¡ljanje, pa mi se zablude Äine kao pravo mjesto.

Nije replika ni na jedan post, nego, pa, razmišljanje...

Koja je poenta snimiti neke instrumente/muziku, a onda neko kaže, ej, pa ti detalji ne moraju da se Äuju, Äak i smetaju, muzikalnost i stednji opseg i kraj?

To me zbunjuje od samog poÄetka poÄetaka. Ako je već nasnimljeno, onda valjda i treba da se Äuje?

Ali, na koncertu se ne Äuje! A jel neko to svira na koncertu? Ako svira, zaÅ¡to se ne Äuje? ZaÅ¡to Älan benda/orkestra egzistira ako ne svira/ne Äuje se?

Znam da nisam baÅ¡ normalan po parametrima savremene civilizacije, ali, da li sam normalan ako hoću da Äujem sve Å¡to je na snimku?

Koliko shvatam, sa takvim stavom ulazim u "savremeno" shvatanje zvuka, superdetaljno itd. Ok, moja žena kaže, a kakve to veze ima sa muzikom? A i dosta forumaša kaže, ma kakva detaljnost, muzikalnost prije svega...

A ja, ja samo želim da Äujem Å¡ta je to na snimku, a i muzikalnije mi je nekako, valjda...

Link to comment
Share on other sites

Ako je već nasnimljeno, onda valjda i treba da se Äuje?

 

Naravno da treba da se Äuje. Problem je kada se potraga za detaljima pretvori u opsesiju. Konstruktori ureÄ‘aja itekako umeju da pomognu da se detalji Äuju viÅ¡e nego Å¡to je to normalno. PoÄev od digitalnog domena, preko pojaÄanja (igre sa parnim-neparnim harmonicima), do nelinearnih karakteristika zvuÄnika. 

 

Pa se dobije cilikav zvuk, bez mesa. Ovako nekako:

 

fish-skulls-01-tripletail-4-mod.jpg

Link to comment
Share on other sites

I vinil ne zvuÄi kao originalna master traka. I na CD izdanju se vidi koliko je dobar analogni master oÅ¡tar. I koliko ga ploÄa omekÅ¡a.

Da li mogu da saznam koju gramofonsku glavu/rucku  koristis i koji cd player ili transport/dac, 

Hvala 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...