Jump to content


Najvece zablude u hi - fi - ju pa i sire


suca77

Recommended Posts

Možda je zgodno da se proÄita, lakÅ¡e je da se da URL nego da se piÅ¡e... ;)

http://theconversation.com/clearing-up-confusion-between-correlation-and-causation-30761

 

Bravo, gos'n Žiko.

To, i ovo moderatori da stave kao sticky na naslovnu stranu foruma i gde bi nam bio kraj......

 

 

 

Mis'im, bio bi u beskraju!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 743
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

MaÅ¡ta nikako nije jedan od pojavnih oblika zablude. Zabluda pripada saznajnoj sferi dok se za maÅ¡tu može reći da ima svoju Istinu. MaÅ¡ta je kriva za poneku zabludu, svakako, ali je kriva i za istinu umutniÄkog dela kao i za istinu nauÄnog otkrića.

 

Sposobnost da se "Äuju" najniži tonovi iako ih nema je, u stvari, jedna od kljuÄnih  karakteristika naÅ¡e percepcije. NaÅ¡a percepcija je selektivna i dobro je Å¡to je tako. Zamisli da ti, dok hodaÅ¡ ulicom, svi mogući podaci o okruženju stižu do svesti s podjednakom važnošću. Ne bi znao da li da se skoncetriÅ¡eÅ¡ na semafor ispred sebe ili na mrlju na zidu koju "vidiÅ¡" krajiÄkom oka ili na komÅ¡inicu koja se u toplesu naginje kroz prozor. Kroz gene i kroz iskustvo, nauÄili smo Å¡ta treba a Å¡ta ne treba da percipiramo.

Tome je komplementarna naÅ¡a sposobnot da nadomestimo informacije koje "nedostaju", da uÄitamo,Å¡to reÄe kolega forumaÅ¡, svaÅ¡ta neÅ¡to u ono Å¡to percipiramo. Bez te sposobnosti, nijedna umetniÄka slika nam ne bi niÅ¡ta znaÄila. Evo, recimo, ovaj smajli  :) je samo krug sa dve vrljave taÄke i jednom krivom linijom, ali, svi mi u njemu bez problema vidimo, odnosno, uÄitavamo lice, Å¡ta viÅ¡e, ne bilo koje nego nasmeÅ¡eno lice. To je samo smajli. Kod umetniÄkih dela, ta naÅ¡a sposobnost uÄitavanja dostiže pun zamah. U stanju smo da na parÄetu ravnog platna prekrivenog mrljama boje vidimo pejzaže, ljude, životinje, apstrakcije i joÅ¡ mnogo toga. Naravno, kao i selekcija, i ta sposobnost se uÄi.

Dakle, kad audiofili Äuju bas kojeg nema, oni ga, u stvari, zaista Äuju :D

 

Joooooj  :D   ljubi ga majka takvog pametnog  :)

Link to comment
Share on other sites

MaÅ¡ta nikako nije jedan od pojavnih oblika zablude. Zabluda pripada saznajnoj sferi dok se za maÅ¡tu može reći da ima svoju Istinu. MaÅ¡ta je kriva za poneku zabludu, svakako, ali je kriva i za istinu umutniÄkog dela kao i za istinu nauÄnog otkrića.

 

Sposobnost da se "Äuju" najniži tonovi iako ih nema je, u stvari, jedna od kljuÄnih  karakteristika naÅ¡e percepcije. NaÅ¡a percepcija je selektivna i dobro je Å¡to je tako. Zamisli da ti, dok hodaÅ¡ ulicom, svi mogući podaci o okruženju stižu do svesti s podjednakom važnošću. Ne bi znao da li da se skoncetriÅ¡eÅ¡ na semafor ispred sebe ili na mrlju na zidu koju "vidiÅ¡" krajiÄkom oka ili na komÅ¡inicu koja se u toplesu naginje kroz prozor. Kroz gene i kroz iskustvo, nauÄili smo Å¡ta treba a Å¡ta ne treba da percipiramo.

Tome je komplementarna naÅ¡a sposobnot da nadomestimo informacije koje "nedostaju", da uÄitamo,Å¡to reÄe kolega forumaÅ¡, svaÅ¡ta neÅ¡to u ono Å¡to percipiramo. Bez te sposobnosti, nijedna umetniÄka slika nam ne bi niÅ¡ta znaÄila. Evo, recimo, ovaj smajli  je samo krug sa dve vrljave taÄke i jednom krivom linijom, ali, svi mi u njemu bez problema vidimo, odnosno, uÄitavamo lice, Å¡ta viÅ¡e, ne bilo koje nego nasmeÅ¡eno lice. To je samo smajli. Kod umetniÄkih dela, ta naÅ¡a sposobnost uÄitavanja dostiže pun zamah. U stanju smo da na parÄetu ravnog platna prekrivenog mrljama boje vidimo pejzaže, ljude, životinje, apstrakcije i joÅ¡ mnogo toga. Naravno, kao i selekcija, i ta sposobnost se uÄi.

Dakle, kad audiofili Äuju bas kojeg nema, oni ga, u stvari, zaista Äuju

 

Hvala na pravilnom objasnjenju pojma. Kada sam ponovo procitao svoju poruku shvatio sam da je upravo obrnuto. Sto se tice maste i istine, slazem se, ali samo po onoj da je "lepota (istina) u oku posmatraca", u tom smislu ne mozemo govoriti o apsolutnoj istini kao apsolutnom odsustvu zablude.

Sa druge strane, niske (i najnize) bas deonice zapisane na reprodukcijama, uz svu sposobnost da u svom dozivljaju nadomestimo te informacije, i uz duzno postovanje prema vlasnicima standmount kutija, ne spadaju u elemente percepcije koje su suvisni, stavise. U apsolutnom smislu kvaliteta, problem je sto TO "etericno" koje pokusavamo da "uhvatimo" i osetimo (cujemo, znaci mislim na cujni dozivljaj, ne onaj unutrasnji) jednog momenta kada uspemo da ga zaista i cujemo (citaj: u visoko kvalitetnom sistemu) dolazimo do opsesije zvane hifitis (ne svi, i ne u istoj meri). Govoreci u svoje ime, cini mi se da "hifitis" drzim pod kontrolom :D

 

Posle toga ne zelimo da prihvatimo ono losije. Naravno, i na srecu, da sluh (sa pripadajucim mozgom) moze relativno brzo se adaptira i na ono losije, ali mi ne pamtimo zvuk (audio percepcija skoro da i ne postoji kao takva, mislim da radi o cca 10-20 sekundi) vec vise pamtimo dozivljaj (bolje/losije u odnosu na X/Y) i utiske koji srecom mogu biti zapisani kao sto rade recenzenti prilikom testiranja uredjaja.

Eto, ja sam skoro testirajuci neke srebrne kablove na omiljenom i fenemalno produciranom albumu "Touch Yello" cuo fantomski dobar prostor u odnosu na tada aktuelni bakarni Transparent da sam te kablove momentalno pozeleo. Drugo je sto sam posle par dana testiranja istog na drugim zanrovima shvatio da je previse uspicen i svetao, previse detaljan... da upotrebim nepopularan izraz - nije bio nimalo "neutralan". Ineresantno, kad god cujem dobar hardware :facehearts pozelim da nabavim i cujem novi softver :listen .

Nadam se da cemo slicne teme i "dileme" pretresti uz pice i druzenje.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Å ta ćemo sa "dokazanom Äinjenicom" da je ustvari problem naÅ¡ mozak, koji nas sve vreme "zavarava i ubeÄ‘uje" da i takvi tehniÄki inferiorni zvuÄnici mogu da daju dobar zvuk?

Kako reÄe kolega Magic, ako je na papiru niÅ¡ta, onda je niÅ¡ta, izmereno i dokazano, a mi smo u zabludi.

 

I sam sam pre neki dan bio u nedoumici u vezi sa podacima ''na papiru''. Gledao sam podatke jednog bukvalno minijaturnog bookshelf zvuÄnika i primetio da je naveden podatak (frekventni opseg) da bas ide ispod 20 Hz?! S druge strane bas koj pojedinih mnogo ''ozbiljnijih'' zvuÄnika poznatih po dobrom basu (npr. JBL studio monitor) ide ''samo'' do 45Hz.

Pozovem jednog iskusnog kolegu sa foruma koji se zaista razume u tu problematiku i dobijem odgovor, koji sam odprilike i oÄekivao, a to je da podaci koji se navode prvo, u velikom broju sluÄajeva nisu taÄni, a drugo i možda joÅ¡ važnije, sami po sebi ne moraju da znaÄe niÅ¡ta jer postoje brojne uzroÄno-poslediÄne veze sa drugim (nenavedenim) parametrima...

Ipak, ne treba zanemariti naÅ¡e uÅ¡i i slepo verovati podacima (i merenjima) proizvoÄ‘aÄa.

Link to comment
Share on other sites

I legendarna Yamaha NS10...

Merenja proizvoÄ‘aÄa i ozbiljna nauÄna istraživanja nisu jednake stvari. Kada priÄamo vinil vs cd. Nije dobra analogija.

Nyquist-Shannon je dokazana i otvorena za to da bude opovrgnuta. Niko to nije uradio. Drugo, izvesni audiofili su okay i sa digitalizovanjem ploÄa i priÄaju da to ima dobar zvuk. Samim tim kažu da je disk dobar. Jer je to ta ista digitalna tehnologija.

Link to comment
Share on other sites

I sam sam pre neki dan bio u nedoumici u vezi sa podacima ''na papiru''. Gledao sam podatke jednog bukvalno minijaturnog bookshelf zvuÄnika i primetio da je naveden podatak (frekventni opseg) da bas ide ispod 20 Hz?! S druge strane bas koj pojedinih mnogo ''ozbiljnijih'' zvuÄnika poznatih po dobrom basu (npr. JBL studio monitor) ide ''samo'' do 45Hz.

 

 

Well, svira on 20 Hz, ali sa padom od 30db ;)

Link to comment
Share on other sites

(........)

 

Može se govoriti o istini umetnosti, o istini nauke, o istini percepcije, pa Äak, i o istini maÅ¡te bez pozivanja na "oko posmatraÄa" niti na "apsolutnu istinu", no, o tome ćemo uživo.

 

Nažalost, ne 13 decembra. Stižu mi ormani, ceo vikend ću ih sastavljati. Ili, Å¡to reÄe jedan: Beži kući stigo ti drva.

 

Dakle, pomeramo clash za (neki) sledeći vikend.

Link to comment
Share on other sites

Može se govoriti o istini umetnosti, o istini nauke, o istini percepcije, pa Äak, i o istini maÅ¡te bez pozivanja na "oko posmatraÄa" niti na "apsolutnu istinu", no, o tome ćemo uživo.

Nažalost, ne 13 decembra. Stižu mi ormani, ceo vikend ću ih sastavljati. Ili, Å¡to reÄe jedan: Beži kući stigo ti drva.

Dakle, pomeramo clash za (neki) sledeći vikend.

Steta, za vikend je najavljeno lepo vreme. Ja mogu jos iduce subote, valjda cemo da se organizujemo. Posle pevam pesmu kuca/poso :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...