Jump to content


Najvece zablude u hi - fi - ju pa i sire


suca77

Recommended Posts

Pa da, ali je poenta da svima njima "porcije" dolaze - od gore. ÄŒak i oni u poslednjim redovima, kojima bi klasiÄno ozvuÄenje sviralo praktiÄno iz horizontale, većinom dobijaju zvuk od one najviÅ¡e sekcije, znaÄi sa jedno deset-petnaest metara visine. 

 

Upravo tako, najvisi boxovi tuku zadnje redove, a najnizi prve redove. Da se sve ne desava na tim visinama, ne bi ni bilo moguce sve o cemu pricamo.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 743
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Zabludelo Äekam rezultate tog... testa. A Å¡ta testirate?

Moja želja je vrlo skromna - da vidimo da li će neÅ¡to od ovoga da "pregazi" ono neÅ¡to drugo, da li će neÅ¡to biti "pojedeno za doruÄak"... niÅ¡ta viÅ¡e od toga. :) Posebno mi je zanimljivo Å¡to se pojavljuje jedan visokokvalitetan moderan digitalni izvor, da vidim da li sam u zabludi sa svojim prepotopskim plejerom.

 

Posebna pogodnost na koju treba raÄunati je aktivna skretnica, kojom ćemo moći svakom izvoru da odredimo neki optimalni balans. Pa ako neÅ¡to ima previÅ¡e visokih, da to malo utiÅ¡amo... poreÄ‘enje će biti pravednije.   

Link to comment
Share on other sites

Obzirom na ekipu katastrofa je na pomolu :D

Nadam se da se niko neće voziti u gepeku, a za većinu ekipe si u pravu. :lol:

 

P.S. Neki od postova u temi su na granici dobrog ukusa i zaista neprikladni. Neću ih citirati da ne bih rasplamsavao bitku, ali će se autori prepoznati sami.Jbg, oÄito smo takav narod...29.gif

Link to comment
Share on other sites

Kako ne razumeš? Poredimo analogno sa digitalnim.

 

To mi je jasno, ne kapiram sa kojim ciljem? Mislim, razumem i to ali ima bar hiljadu i sedamstotina takvih poreÄ‘enja i zakljuÄak se svodi na to da ekipa A brani svoju stvar dok ekipa B ostaje tvrdo na poÄetnoj poziciji (od tih hiljadusedamsto prikaza nigde nisam video da je neko promenio miÅ¡ljenije svoje...). Ovo sve u okviru znaÄaja za forum, naravno. Druženje i iskustvo OK, respekt ol d vej, ali poÅ¡to će utisci biti objavljeni na forumu, tu dolazim do dela koji ne razumem. :)

 

Na kraju seanse, pohvalićete zvuk i analognog i digitalnog , neko će reći da mu jedno zvuÄi lepÅ¡e a drugi suprotno, tapÅ¡aćete se po ramenima uz smajlije i biće zanimljivo za Äitanje, bez sumnje. Pade mi sad na pamet i neverovatna situacija da, recimo, Bujodrag doživi prosvetjenje i hrabro izjavi da gramofon prodaje na limundu odmah sutra i da se oduÅ¡evljen baca hladne bele vode digitalne, ali Å¡ta sa tim? Govori li to Äitaocu foruma Å¡ta je bolje, analogno ili digitalno? Zato Å¡to Äitalac foruma, nestrpljiv i pun obaveza svakodnevnih, mora imati odgovor na to životno važno pitanje sad i odmah, nema zajebancije, odma sve i sad ili džaba ste kreÄili.

Link to comment
Share on other sites

ÄŒisto tehniÄki digitalija pobeÄ‘uje, ali kada dodaÅ¡ loÅ¡u produkciju diskova, odjednom postaje mrtva trka.

Ali ljudi ne razdvajaju loše urađeno od samog formata. I zato imamo rat.

U muzici koju sluÅ¡am, broj loÅ¡e produciranih diskova je zaista minimalan.JoÅ¡ nisam Äuo loÅ¡e izdanje BlueNote, Verve, ECM, Enja, Nonesuch/World Circuit, American Clave, 4AD, RealWord, i ko zna koliko joÅ¡ poznatih i nepoznatih izdavaÄkih kuća.Zaparavo, prosto reÄeno, puno toga zavisi od vrste muzike koja se sluÅ¡a, mada naravno ima iznenaÄ‘enja u svakom pogledu.

Link to comment
Share on other sites

Odlican post! :thumbsup2

 

Zahvaljujem... B)

 

U svakom sluÄaju, danas je moguće dobiti apsolutno "viÅ¡e zvuka" iz CD player-a, nego iz gramofona...naravno, podrazumijevaju se identiÄne cjenovne klase...a u konaÄnici to znaÄi, manje love - viÅ¡e zvuka! ;)

Treba li opet spominjati lošu ponudu, upitan kvalitet i visoku cijenu LP-a....kako novih, tako i na SH tržištu?

Analogija u analogiji današnjeg vremena...gramofon = sponzoruša...uz redovno maltretiranje, uzima ti puno a daje malo! :lol:

Link to comment
Share on other sites

U muzici koju sluÅ¡am, broj loÅ¡e produciranih diskova je zaista minimalan.JoÅ¡ nisam Äuo loÅ¡e izdanje BlueNote, Verve, ECM, Enja, Nonesuch/World Circuit, American Clave, 4AD, RealWord, i ko zna koliko joÅ¡ poznatih i nepoznatih izdavaÄkih kuća.Zaparavo, prosto reÄeno, puno toga zavisi od vrste muzike koja se sluÅ¡a, mada naravno ima iznenaÄ‘enja u svakom pogledu.

U rock-u ima mnogo loših izdanja, još više reizdanja...
Link to comment
Share on other sites

Pade mi sad na pamet i neverovatna situacija da, recimo, Bujodrag doživi prosvetjenje i hrabro izjavi da gramofon prodaje na limundu odmah sutra i da se oduševljen baca hladne bele vode digitalne,

 

Nije cilj da se iko prosvetli, ili neÅ¡to sliÄno. Mislim da će biti zanimljivih stvari da se Äuje. Pa neće ovo biti ni prva ni poslednja meÄ‘usobna poseta, zar ne?

 

Meni je zanimljivije, recimo, da uradim ova neke poređenja, nego da odem na hi-fi sajam gde slušam nepoznate uređaje koje niti ću ikada kupiti, niti me nešto zanimaju. Pa ipak ću, verovatno, otići i dogodine.

 

To se zove hobi... i maÄke nosim na izložbu a nemam niÅ¡ta od toga.   

Link to comment
Share on other sites

Apropo nadmorske visine i kablova koji ne igraju ulogu u Beatgoesonovom sistemu...

Ako neko do sad nije ukapirao, sve je ogromno. Sanduk za bas drajver je ogroman. Zaista je potreban viljuÅ¡kar da bi se zvuÄnici tolikih gabarita pomjerili s mjesta. Visina je takodje impozantna.

Četiri snagaša, rum korekšn, aktivna skretnica... potrebno je 7 interkonekt kablova, otprilike toliko i napojnih. Uz aktivnu skretnicu, igranje s kablovima zaista nema mnogo smisla.

Obzirom da s lakoćom dostiže koncertnu glasnoću, a sa tolikom visinom, svit spot... Å¡ta je to? Prostor je priliÄno veliki za uobiÄajene veliÄine sluÅ¡aonica, tako da i sa veće udaljenosti, a rekao bih i van kuće, nema problema sa percepcijom zvuka.

Sve u svemu, veliki zvuk... veliki entuzijazam sproveden u djelo.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da će biti zanimljivih stvari da se Äuje.

To sam prizeljkivao da ces da napises, hvala ti.

Sve ostalo (nekakvo poredjenje analogno vs digitalno) posle toliko godina i toliko utrosenih napisanih reci deluje prilicno degutantno. Podseca malo na sukob religija, sto lici na jacu kvalifikaciju ali nije ako niste verski ostrasceni.

Uopste, ova tema je bezveze za ateiste.

Link to comment
Share on other sites

Svaki batle a pogotovu ovako  zakazan  CD  Vs Vinyl zahteva ravnopravne uslove borbe a to bi u ovom slucaju znacilo da su  ( bar) masteri identicni. ( Mada to nije dovoljan uslov)
Slusati dva medijuma a nemati pojma kakvi su masteri korisceni je  u najmanju ruku neozbiljno.
Najcesce su  masteri razliciti  i razlicito obradjeni sem kod jeftinih produkcija kada se stedi na ( skupim ) masterima pa se koristi isti.
Razlozi za to su brojni. Da se pomenu samo  tehnicki.
Fizicko inzenjerska ( tehnoloska) ogranicenja koja ima Vinyl zahtevaju kompresije signala   usnimane na matricu. Pri velikim brzinama ( rotacije) i velikim ekskurzijama ( amplitudama ) zapisa moze se desiti  da se spali kalem zavojnice(snage su  preko 100W)  ili osteti sama rezna  glava. To stavlja važna ograniÄenja u  najvećim dopuÅ¡tenim nivoima  koje se mogu snimiti na master.
Osim toga, tokom reprodukcije, gramofonska glava  ima ograniÄenja u pracenju  brazde.Glave mogu samo pratiti brazde za konaÄne Å¡irine modulacije (mereno u mikrona) sto smanjuje  uÄestalost. Na primer, kertidz može samo biti u mogućnosti pratiti 300 µm Å¡irok žlijeb na 300 Hz, a ipak samo 50 µm na 20 kHz.To takoÄ‘e stavlja ograniÄenja na ubrzanje i brzinu koju master moze prihvatiti.Najobicniji   naÄin da se rese ti problemi  je jednostavno smanjiti  nivo snimanja na vinil master.
To je upravo ono Å¡to vinil mastering kuće rade, pomoću viÅ¡epojasnog ogranicavaca   dinamiÄki smanjuju  sadržaj visokih tonova mastera, kako bi ograniÄiti snagu rezanja glave .
 
No, Äak i kada se koristi isti izvorni master, zvuk ce se  dalje razlicito  obraÄ‘ivati ​​pri pripremi za ciljne formate (bilo CD ili vinil)

  • Audio je podvrgnut niskopropusnom  ili all-pass filtriranju, da bi se osisali spajkovi.
  • Kolicina i stereo separacija dubokih bas deonica  su  smanjeni za vinyl, da bi se igla odrzala u brazdi.

Ovo su samo male napomene koliko su ovi sistemi razliciti i skoro  neuporedivi bar u smislu da bi se odredilo koji je superiorniji.Eventualno  se moze decidirano reci   koji nam se vise svidja

Link to comment
Share on other sites

Pa da, ima i drugih razloga da se navrati u Karlovce. :) Ako se odvoji, recimo, nedelja, može se napraviti neki celodnevni program.

 

Pitanje je - Å¡ta posetiti: Kapelu mira ili motel na Dunavu?

 

Ja sam u Karlovcima bio 20x , isao sam u tadasnju fabriku obuce ,, Teodora  ,, i uzimao od njih obucu za svoju tadasnju radnju na Bulevaru

 

Podrska   :thumbsup2 Nedelja je super :cheers jer je neradan dan. Bas mi drago sto se izrodise na temi ovakve ideje za okupljanje te vrste. Bilo je toga na DIY audio forumu vise puta . Zadnji put je bilo okupljanje u Boljevcima ( 30 hi -  - fi  diy ludaka na jednom mestu ), bilo je stvarno super. Ja sluzio prasetinu , sve se izelo za pola sata a pivo se tocilo na galone. Jbga jedino Ninja kaze da je osto gladan i zedan ( sam reko da ne pije kad vozi a jede samo da bi preziveo ali posle mene   :lol:  )  

 

ps

 

Sta je za Filipa jedan kombi , jedan ko nijedan  :P

Link to comment
Share on other sites

Nedelja je super :cheers jer je neradan dan.

Pominjao se 13-i, a nedelja je 14-i.

Meni nedelja vise odgovara, posto sam upravo skapirao da 13-og moram da budem u BGD-u :( .

Ako mora 13-i, nema veze, bice vise mesta u kolima. :)

Sto se poredjenja tice, ja imam nekoliko identicnih izdanja i na vinilu i na CD-u/FLAC-u.

Link to comment
Share on other sites

Kako identicnih?

Izdati u isto vreme, paralelno,

...ono kada pozadi na omotu ploce (obicno u gornjem desnom cosku) pise "also available on cd and cassette",

sa stilizovanim ikonicama medija i pripadajucim kataloskim brojevima za vinil, cd i kasetu.

Znaci nisu u pitanju reizdanja i remasteri izdati sa nekoliko godina razmaka.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...