Jump to content


Najvece zablude u hi - fi - ju pa i sire


suca77

Recommended Posts

  • Replies 743
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

Niko ne spori iz digitalije, a ako i spori budala je. Da ima Å¡arma u ploÄama i tome kako zvuÄe. Ali to ne znaÄi da sada treba da joj se daju tehniÄka svojstva koja nikada nije imala, i da sada ima superiorne mogućnosti.

Takodje ni iz analognog tabora ne mogu ni da zamislim da bi neko osporio tehnicku superiornost CD-a,karakteristike,konfor...ali zvuk je pitanje,a ne tehnikalije.I od Stradivari violine postoje mnoge novije plasticne i elektricne,tehnicki superiornije pa to ne znaci da imaju i bolji zvuk.I proizvodnjom sintisajzera se nekoc pricalo kao o kraju klavira.Namerno pominjem instrumente jer je gramofon koliko uredjaj toliko i instrument,treba ga znati i nastimati.Ujedno promenjivost zvuka u odnosu na "stimanje" i podesavanje za mene je velika i dobra razlika.Pricamo o muzici i zvuku,reprodukciji instrumenata prirodnijem zvuku,slicnijem zivom,a ne tehnici,test signalima...sarm,emocije,nostalgija,proslost i sve ostalo su omiljene podstapalice tehnofila,ono sto cujemo je objektivno,mante se tehnike i dijagrama-govore mnogo ali ne i sve,cak stavise ne ono najvaznije.Superiorne karakteristike,a los zvuk nismo jednom culi.Ocigledan primer quad esl 57,na papiru nista ,a za uho jedan od najmilozvucnijih zvucnika u istoriji,a i danas.Doduse kako kolega Bec rece treba imati i kulturu slusanja,obici malo koncerata,cuti instrumente uzivo,bez ozvucenja pa onda i znati slusati hifu.

Link to comment
Share on other sites

Ima vise Gradaa! Pazi. :D

 

Da ispravim sam sebe, mozda taj Akai ne bi bio los takmac za poredjenje. Posto je i on modifikovan CDP, pored vec modifikovanog Technics-a. Sto da ne. :)

Bilo bi tesko odrediti rang cene, za kojim svi pate, al' dobro. Makar da se cuje. 

Jos da je neki javni, i olako primenjiv, upgrade, tim bolje. Ovako, nije ga bas lako svrstati negde. Sem u CDP-e. :)

Link to comment
Share on other sites

I od Stradivari violine postoje mnoge novije plasticne i elektricne,tehnicki superiornije pa to ne znaci da imaju i bolji zvuk.

...

Ocigledan primer quad esl 57,na papiru nista ,a za uho jedan od najmilozvucnijih zvucnika u istoriji,a i danas.

:thumbsup2 ²

Lepo je proÄitati da to i dalje vole mladi.  :wave2

Link to comment
Share on other sites

moj Thorens, sa ovom glavom, ima "digitalniji" zvuk od plejera. :D

Ako je utisak takav pre bih zakljuÄio da je:

1. igla završila svoj radni vek

ili (pre nego ad 1.)

2. došlo do ozbiljnijeg neslaganja u lancu, kako mechanical, tako i electronical (po zvuku, opet, pre ovo drugo).

Link to comment
Share on other sites

Ocigledan primer quad esl 57,na papiru nista ,a za uho jedan od najmilozvucnijih zvucnika u istoriji,a i danas.

Å ta ćemo sa "dokazanom Äinjenicom" da je ustvari problem naÅ¡ mozak, koji nas sve vreme "zavarava i ubeÄ‘uje" da i takvi tehniÄki inferiorni zvuÄnici mogu da daju dobar zvuk?

Kako reÄe kolega Magic, ako je na papiru niÅ¡ta, onda je niÅ¡ta, izmereno i dokazano, a mi smo u zabludi.

Link to comment
Share on other sites

Sondek, ako te ne mrzi, voleo bih da proÄitam tvoj gramofondžijski opis tog modifikovanog Akai-a.

Koliko sam shvatio, sliÄna modifikacija može da se izvede i na mom Parasound-u.

Sigurno moze,Impuls odradio,slusao  Parasaund kod forumasa  :ph34r:,bilo vec reci o tome na forumu

Link to comment
Share on other sites

Zabluda, i masta - kao jedan od njenih pojavnih oblika, i jesu najuzbudljiviji koncept.

 

Setih se da je neko skoro pominjao kako audiofili sa standmount zvucnicima ponekad zamisljaju najnize tonove (jer ih jel'te zvucnici ne mogu reprodukovati)... Nesto kao u onoj staroj izreci da je "ljubav najlepsa kad se ceka" ... Kao kada pevusite uz omiljenu melodiju  :listen Pa zar bas tada nismo najsrecniji? 

Uzivanje i dozivljaj srece ne mora pod obavezno da bude u korelaciji sa kvalitetom. Hifi je jedan od najboljih primera za to i ujedno najveca zabluda da se u slusanju muzike moze uzivati SAMO sa najkvalitetnijim uredjajima.

Link to comment
Share on other sites

^

koliko se ja sećam, postupak je malo komplikovaniji nego kod Akai-a...

Postupak izmeÄ‘u ostalog zahteva i preradu Å¡tampane ploÄe i to bukvalno (seckanje).

Nije jednostavno, zahteva veÅ¡tog majstora koji zna znanje, ali su rezultati, koliko Äujem, dramatiÄni.

Impuls je ovo već radio i zna taÄno ceo postupak, pa ako Buja jednog dana odluÄi da uradi upgrade, zna kome može da poverio posao, a da bude 100% siguran da će biti uraÄ‘eno kako valja.

Link to comment
Share on other sites

Ako je utisak takav pre bih zakljuÄio da je:

1. igla završila svoj radni vek

ili (pre nego ad 1.)

2. došlo do ozbiljnijeg neslaganja u lancu, kako mechanical, tako i electronical (po zvuku, opet, pre ovo drugo).

 

Nije iskljuÄeno, ja sam sa gramofonima uvek bio i ostao na nivou - kupiÅ¡ ga i on svira. Uz povremenu zamenu igle. Dosta je verovatno da je postojeća igla odradila svoje.

Link to comment
Share on other sites

Zabluda, i masta - kao jedan od njenih pojavnih oblika, i jesu najuzbudljiviji koncept.

 

Setih se da je neko skoro pominjao kako audiofili sa standmount zvucnicima ponekad zamisljaju najnize tonove (jer ih jel'te zvucnici ne mogu reprodukovati)... Nesto kao u onoj staroj izreci da je "ljubav najlepsa kad se ceka" ... Kao kada pevusite uz omiljenu melodiju  :listen Pa zar bas tada nismo najsrecniji? 

Uzivanje i dozivljaj srece ne mora pod obavezno da bude u korelaciji sa kvalitetom. Hifi je jedan od najboljih primera za to i ujedno najveca zabluda da se u slusanju muzike moze uzivati SAMO sa najkvalitetnijim uredjajima.

 

MaÅ¡ta nikako nije jedan od pojavnih oblika zablude. Zabluda pripada saznajnoj sferi dok se za maÅ¡tu može reći da ima svoju Istinu. MaÅ¡ta je kriva za poneku zabludu, svakako, ali je kriva i za istinu umutniÄkog dela kao i za istinu nauÄnog otkrića.

 

Sposobnost da se "Äuju" najniži tonovi iako ih nema je, u stvari, jedna od kljuÄnih  karakteristika naÅ¡e percepcije. NaÅ¡a percepcija je selektivna i dobro je Å¡to je tako. Zamisli da ti, dok hodaÅ¡ ulicom, svi mogući podaci o okruženju stižu do svesti s podjednakom važnošću. Ne bi znao da li da se skoncetriÅ¡eÅ¡ na semafor ispred sebe ili na mrlju na zidu koju "vidiÅ¡" krajiÄkom oka ili na komÅ¡inicu koja se u toplesu naginje kroz prozor. Kroz gene i kroz iskustvo, nauÄili smo Å¡ta treba a Å¡ta ne treba da percipiramo.

Tome je komplementarna naÅ¡a sposobnot da nadomestimo informacije koje "nedostaju", da uÄitamo,Å¡to reÄe kolega forumaÅ¡, svaÅ¡ta neÅ¡to u ono Å¡to percipiramo. Bez te sposobnosti, nijedna umetniÄka slika nam ne bi niÅ¡ta znaÄila. Evo, recimo, ovaj smajli  :) je samo krug sa dve vrljave taÄke i jednom krivom linijom, ali, svi mi u njemu bez problema vidimo, odnosno, uÄitavamo lice, Å¡ta viÅ¡e, ne bilo koje nego nasmeÅ¡eno lice. To je samo smajli. Kod umetniÄkih dela, ta naÅ¡a sposobnost uÄitavanja dostiže pun zamah. U stanju smo da na parÄetu ravnog platna prekrivenog mrljama boje vidimo pejzaže, ljude, životinje, apstrakcije i joÅ¡ mnogo toga. Naravno, kao i selekcija, i ta sposobnost se uÄi.

Dakle, kad audiofili Äuju bas kojeg nema, oni ga, u stvari, zaista Äuju :D

Link to comment
Share on other sites

Napisao sam, "koliko Äujem", Å¡to logiÄno znaÄi da ga nisam sluÅ¡ao upgrade-ovanog, ali jesam fabriÄki primerak koji je sam po sebi, ovako "sakat" odliÄan DAC.

A dramatiÄni u smislu zvuka, jer koliko sam Äuo, kvaka je u tome Å¡to su stvar zeznuli u samoj fabrici, pa su, da bi izvukli stvar, "uÅ¡trojili" DAC. PreraÄ‘ivanjem se dobija DAC koji može da ostvari svoj pun potencijal, ono Å¡to je u startu trebao da bude.

Link to comment
Share on other sites

Davno ne videh vece preterivanje.Mislim,Cantatu nisam slusao ali ipak od tako skupe sprave moram da ocekujem mnogo vise nego od modifikovanog Akai-ja.Mislim da cak ni Dejan nije planirao da mu se apgrejd poredi sa 6000-7000 skupom spravom,ko ga poznaje zna i koliko je skroman(vise nego sto treba) i realan.Bio je modifikovani akai kod mene i nema sta da trazi u bas tako visokoj klasi uredjaja zvucno,dobar je ali na dosta toga imam i zamerku.Ne kazem da nece nadsvirati lako neki plejer od 1000E(sto mu je sasvim dovoljna pohvala),pa mozda i mnoge ali tako skupa sprava mora da ga znacajno nadsvira ili je totalni promasaj.Poredjenje sto da ne,ja sam uvek bio za direktno poredjenje u istom sistemu,ali ocekivanja ne treba da budu tako preterana.

postovanje prema tvojoj lin- naim filozofiji, ali covek ne treba da zivi samo u svojoj sobi sa svojim spravama kao krajnjom referencom...

1. nisam nigde naveo da bi akai bilo bolji od cantate...nego uporedi

2. Dejanov akai je zadnji put cisto pregazio meridijan G8, vidi gde to spada, da ne pominjem uzgred moj dak Anote 3.1 koji se tu zatekao i koji jednostavno u toj iteraciji nije imao sta da trazi

3. koliko li danas u ovom svetu lazi i obmana ima sprava xxx cifara ima a da ne sviraju ni 20% svoje cene ? Ti napamet znas da te sprave sviraju jako dobro - tvoja stvar, ja ne, dok ne cujem i uporedim ih sa necim dobrim

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...